PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : زرتشتیان چگونه نماز می خوانند؟

Majid_GC
21st August 2011, 05:20 AM
زرتشت برای پیروانش پنجگاه نماز در شبانه روز تعیین کرد بسیار شایان ذکر است که نماز کیش باستان از حیث اوقات پنجگانه و دیگر آداب و رسوم همانندی زیادی به نماز مسلمانان دارد، اوقات نماز و آداب و شرایط آن در مزدیسنی به ترتیب زیر است:

در مزد یسنی شبانه روز به پنج بخش قسمت شده است و هر کدام به نام فرشته ای،نماز ویژه ای دارد.

1-هاون گاه:
وقت آن از برآمدن خورشید است تا نیمروز(ظهر)
2-رپیت وین گاه:
موقع آن از بر آمدن خورشید تا سه ساعت(تسو) بعد از ظهر
3-ازیرین گاه:
از سه ساعت بعد از ظهر شروع می شود و تا اول شب و پیدا شدن ستاره ها پایان میابد.
4- ایویس رو تریمگاه:
وقت آن از اول شب است تا نیمه شب
5- اشهین گاه:
وقت آن از نیمه شب است تا بر آمدن خورشید

در روایات هرمزد یار آمده است که : هاون گاه شش ساعت است ،رپیت گاه سه ساعت است ، ازیرین گاه سه ساعت است ،ایویس رو تریمگاه شش ساعت و اشیهن گاه شش ساعت است.

هاونی و رپیت وین و اوزیرین و ایویس رو تریم و اشهین پنج فرشته نگهبان شب و روز هستند که هر یک از آنها را گروهی از ایزدان را مانند مهر و رام و اردیبهشت و آذر و آپن نپات وایزد آب و فروهر و اوپرتات وسروش و رشن و اشتاد همراهی میکنند.

شرایط نماز:

برای به جای آوردن نماز دستورهایی داده شده که به شرح زیر است:
1-پاک کردن تن از هرگونه کثافت
2-پاک کردن لباس از هرگونه پلیدی ،نسا(تن مرده ،لاشه حیوانات)و هیرنسا(چیزی مانند خون، ناخن و موی و...
3-در بر داشتن سدره و کشتی
4-شستن دست و صورت که پادیاب نامیده می شود.
5-پاک بودن جای نماز از هرگونه پلیدی ،نسا و هیر نسا. پیرامون جای نماز تا چهل گام و حداقل سه گام باید پاک و تمیز باشد.
6-محل نماز به زور از کسی گرفته نشده باشد یا از پول دزدی خریداری نشده باشد.

قبله:

پرستش قبله در آیین مزدیسنی از دیدگاه اینکه نمی توان برای خدا حدود و جهتی را در نظر گرفت از این رو موقع نماز خواندن ،به گونه ای که به سوی نور وروشنایی مانند خورشید وماه و چراغ وآتش روی می کند و برداشت آنها چنین است:

فروغ نور و روشنایی پدید آمده نموداری از نور و روشنایی جهان حقیقت و معنویت می باشد و در پروراندن روح و دل اثری بس بزرگ دارد و انسان را به تجلیات انوار خدایی متوجه می سازد. تمام آفریدگان به نور نیازمندند ،همانگونه که حیوانات با بهره گیری از نور زنده اند و نباتات از نور زندگی می کنند ،چنانچه اگر گلدانی را پشت پنجره بگذاریم پس از چند روز می بینیم که برگها و شاخه های آن به سوی نور متمایل می شود. د رکتابهای مقدس دینی همیشه خداوند خود و پیامبران خود را نور معرفی می نماید.

طریقه وضو:

ترتیب وضو این است که دستها را تا مچ و صورت را تا بنا گوش و زیر زنخ و بالای پیشانی و نیز پاها را تا قوزک سه بار با آب تمیز خوب شستشو می دهند. آنگاه دعای دست و رو شستن را که سروش باج نام دارد می خوانند و به نو کردن کشتی (باز ئ بسته کردن کشتی)پرداخته پس از آن آغاز به نماز خواندن می کنند.
در صورتی که آب نباشد و یا به انگیزه ای بکار بردن آب مجاز نباشد صورت و دستها را سه بار به روی خاک تمیز می زنند و سپس به صورت و پشت دست می کشند.

هنگام وضو گرفتن دعایی به نام سروش باج می خوانند:

به نام ایزد بخشاینده و بخشایشگر مهربان

به خشنودی اهورامزدا (اشم وهی «سه بار» من اقرار می کنم استوارم به دین مزدیسنی که آوردنده زرتشت ،دشمن دیو پرستی و دروغ است.

اگر بامداد باشد به هاون (صبحگاه) اشو و سردار اشوئی یزشن نیایش و درود و ستایش باد، به دهدار نیکخواهی که اشو و سردار اشوئی باشد یزشن و نیایش و درود و ستایش باد.

اگر نیمروز باشد برفتون اشو و سردار اشوئی یزشن نیایش و درود و ستایش باد ،به شهردار مردم نوازی که اشو و سردار اشوئی باشد یزشن و نیایش ودرود و ستایش باد.

اگر پسین باشد به ایزیرین اشو و سردار اشوئی یزشن و نیایش درود و ستایش باد ، به پادشاه بادرام پروری که اشو و سردار اشوئی باشد یزشن و نیایش و درود و ستایش باد.

اگر شب باشد به ایوه سریترم اشو و سردار اشوئی یزشن و نیایش و درود و ستایش باد، به پیشوای روحانی بشر دوستی که اشو و سردار اشوئی باشد یزشن و نیایش و درود و ستایش باد.

اگر نیمه شب باشد به اشهین اشو و سردار اشوئی یزشن و نیایش و درود و ستایش باد ، به کد خدای نیکخواهی که اشو و سردار اشوئی باشد یزشن و نیایش درود و ستایش باد.<

طلیعه طلا
21st August 2011, 08:01 AM
من واقعا نمی دونستم زرتشتی ها هم نماز می خونن.
شرایط نمازش ، متحیرم کرد . جالب بود .
حالا واقعا نماز می خونن ؟

مسافر007
21st August 2011, 01:04 PM
من واقعا نمی دونستم زرتشتی ها هم نماز می خونن.
شرایط نمازش ، متحیرم کرد . جالب بود .
حالا واقعا نماز می خونن ؟

دوست عزیز تمام ادیان به نوعی از خدایی که میپرستن تشکر میکنن.
ادیانی که در جهان معتبر تر هستند اکثرا نماز میخونن.[cheshmak]

I♥Mathematics
21st August 2011, 03:42 PM
نماز میخوندن :دی
من که دوتا رفیق زرتشتی دارم! زیارت عاشورا میخونن اما نماز مماز ازشون ندیدم والله! البته خودشون میگن دوست ندارن بقیه بدونن زرتشتی هستن! دلیلش چیه نمیدونم!

M.A.A.H.R
21st August 2011, 03:54 PM
زردشت دین خیلی خوبیه چون زیاد ازشون تعریف شنیدم اولین دین هم هستن من که ازشون بدی ندیدم

Elohim
21st August 2011, 10:09 PM
زردشت دین خیلی خوبیه چون زیاد ازشون تعریف شنیدم اولین دین هم هستن من که ازشون بدی ندیدم
مواظب باش زیاد دیگه ازشون خوشت نیاد
شوخی کردم

reza.nori87
22nd August 2011, 05:42 AM
من بتونم نماز خودمو سر وقت بخونم شاهکار کرده ام دیگه چیکار به نماز ادیان دیگر دارم.
majid1373</B> (http://www.njavan.com/forum/member.php?u=179133) چی شده گیر دادی به زرتشتیا؟

Elohim
22nd August 2011, 01:29 PM
majid1373</b> (http://www.njavan.com/forum/member.php?u=179133) چی شده گیر دادی به زرتشتیا؟

بابا این که گیر نیست توضیحه

dousty
29th August 2011, 12:02 AM
[golrooz]ممنون خیلی جالب بود

نادیا جون
29th August 2011, 12:36 AM
خیلی خیلی ممنون. واقعا جالبه و جای تفکر داره!!!!چه شباهتی با نماز مسلمونها داره !! درود بر زرتشت پیامبر ایرانی.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد