PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : عزیزان شاید شما بتونید جواب منو بدید کمکم کنی

M.A.A.H.R
18th August 2011, 12:32 AM
سلام به همه عزیزان
همش تو زندگی این سوال برام پیش اومده ما همش تو زندگی صحنه هایی رو منیبینیم که در ان اتفاقات بدی افتاده مثلا با دیدن یک صحنه از یک بچه معلول یا کسایی که در برنامه ماه عسل مثلا میان که معمولاا مشکلات عجیبی دارن اما ما میگیم خدا رو شکر که ما اینجوری نیستیم اما اونا هم که دست خودشون نبود مثلا مگه ما دست خودمون بود قیافمون چجوری باشه؟ خب مطمینا نه حالا سوال من اینه را اونا باید با اون وضع باشن و چرا نباید اونا نباید سالم باشن تا شکر کنن تو رو خدا از جواب های تکراری که میگن اونا هم صد درصد راضی هستند پرهیز کنید موقعی که به پای درد و دلشون می شینیم میبینیم که چقد درد دارند مثلا یکی از اقوام دور ما سرطان گلو گرفته بود(نمیدونم کدام قسمتش) این بیچاره هیچوقت بعد از اون بیماری نتونست غذا بخوره چون کوچکترین چیزی که میخورد از درد انقد جیغ می کشید که......... تو رو خدا از این مجهولاتم رهاییم بدید ارزو دارم کسی جوابی به من بده که قانعم کنه من روزی سه چهار بار به اینم تایپیک سر میزنم سعی میکنم جواب شما دوستان رو هم بدم خواهشن این بحثو جدی بگیرید هر کی عقیدشوشد بگه

NameEly
18th August 2011, 01:04 AM
سلام به همه عزیزان
همش تو زندگی این سوال برام پیش اومده ما همش تو زندگی صحنه هایی رو منیبینیم که در ان اتفاقات بدی افتاده مثلا با دیدن یک صحنه از یک بچه معلول یا کسایی که در برنامه ماه عسل مثلا میان که معمولاا مشکلات عجیبی دارن اما ما میگیم خدا رو شکر که ما اینجوری نیستیم اما اونا هم که دست خودشون نبود مثلا مگه ما دست خودمون بود قیافمون چجوری باشه؟ خب مطمینا نه حالا سوال من اینه را اونا باید با اون وضع باشن و چرا نباید اونا نباید سالم باشن تا شکر کنن تو رو خدا از جواب های تکراری که میگن اونا هم صد درصد راضی هستند پرهیز کنید موقعی که به پای درد و دلشون می شینیم میبینیم که چقد درد دارند مثلا یکی از اقوام دور ما سرطان گلو گرفته بود(نمیدونم کدام قسمتش) این بیچاره هیچوقت بعد از اون بیماری نتونست غذا بخوره چون کوچکترین چیزی که میخورد از درد انقد جیغ می کشید که......... تو رو خدا از این مجهولاتم رهاییم بدید ارزو دارم کسی جوابی به من بده که قانعم کنه من روزی سه چهار بار به اینم تایپیک سر میزنم سعی میکنم جواب شما دوستان رو هم بدم خواهشن این بحثو جدی بگیرید هر کی عقیدشوشد بگه

سلام به دوست گلم :

راستش من هم خیلی به این موضوع فکر کردم و می کنم و خدارو شکر میکنم بخاطر سلامیتی که بهم داده
من میام با یک دیدگاه دیگه باهتون صحبت میکنم
اول باید ببینید که خدا رو قبول دارید ؟
خدا مارو افریده و اون بوده که به ما این قیافه و این خانواده رو داده
درسته این جمله تکراری هستش ولی خودش کلی معنی داره
خدا توی چیزی که داده و نداده نعمت و رحمت و مصلحطی وجود داره
به نظر من اینجور افراد اجرشون رو اون دنیا میگیرند
به عنوان مثال نگاه کنید یکی میاد توی دوران دبیرستان المپیاد مقام اول میاره
درسته اونجا فقط زحمت کشیده اخر هم بهش فوقش یک سکه دادن ولی وقتی به کنکور میرسه اون فرد بدون کنکور میره رشته ای که دوست داره میشینه یعنی اینه پاداشش
نه اصلا اونها هم خوشحال نیستند که توی این موقعیت قرار دارند
ولی اینها یک جایزه ای قراره بگیرند که اینجا به نظر من اندازه جایزش مشخص نمیشه اون دنیا مشخص میشه
خدا قد همون چیزی که بهت داده ازت هم میخاد
مثل معلم
همون اندازه که درس داده همون اندازه هم درس می خواد ولی خدا کجا معلم کجا

ولی واقعا خدایا شکرت

Sookoot
18th August 2011, 01:34 AM
سوال خوبیست و فراتر از یک پرسش معمولی " برای رسیدن به پاسخ ان ابتدا چند لحظه به این موضوع فکر کنید :

ادمی موجودی است زمینی و اسمانی و دائما در نوسان بین جبر و اختیار" نیمی اختیار و نیم دیگر اجبار

ما نمیتوانستیم و نمیتوانیم چهره مورد دلخواه خود را انتخاب کنیم همینطور اینکه چه کسی و با چه خصوصیاتی پدر و مادر ما و برادر و خواهر ما باشد/ قد " رنگ پوست و چشم و حتی پاره ای خصوصیات ژنتیکی اخلاقی هم دست مانیست این میشود اجبار( اگر ما حق انتخاب داشتیم حتما اوضاع متفاوت بود)

اما انتخاب دوست/ همسر / شغل / اهداف بلند مدت / کسب فضائل اخلاقی / کنترل بر خشم و شهوت / دوری / نزدیکی محبت/ سنگدلی/ خوردن نخوردن /لذت بردن / ریاضت کشیدن /حتی سلامتی وبیماری و...اینها دست خود ماست که میشود اختیار

خب ! باپذیرش این واقعیت درک موضوعات مبهم دیگر پیچیدگی سابق را نخواهد داشت

کسی که با ابتلای به سندروم یا عقب ماندگی ذهنی و یا جسمی حرکتی زیست میکند ویا حتی نوع زندگیش ایزوله و نباتی است و باز همچنان خدارا شاکراست مثل من و شما در دایره همین " جبر و اختیار است

سوال این است چرا او به این بلایا مبتلی شده؟ چرا ؟؟ و در ازای چه؟ برای چه ؟ چقدرش حاصل جبر است و چقدرش حاصل اختیار ؟؟

پایان قسمت اول" ادامه دارد[nishkhand]

M.A.A.H.R
18th August 2011, 03:08 AM
المپیاد علاقه داشته باشه و دوست داشته باشه اول شه درسته؟ پس اون هرگز نمیتونه چون خدا بهش توانایی لازم رو نداده مشکل من اینجاست شاید اون شخص هم ارزوش باشه تو المپیاد مقام بیااره حالا که خدا هیچی بهش نداده تو این قضیه باید چیکار کنه ؟این وضعیت کجا به معنای عدالت است؟مگر عدالت غیر از این معنا دارد که قرار دادن هرچیزی به طور مساوی در جای خودش؟ پس این عدالته کجاست؟ و کجای این قضیه در ان عدالت نهفته است؟راستی در قسمتی گفتید پاداششو تو اون دنیا میگیره خب چرا باید تو اون دنیا بگیره؟چرا 70 یا هرچند سالی که زندست باید انقدعذاب بکشه اونم می تونه با عملکرداش چنانچه که سالم بود همونقد پاداش دریافت کنه؟چرا باید .............

M.A.A.H.R
18th August 2011, 03:08 AM
در جواب عزیز دوم باید بگم تا ادامه رو نگید واقعا نمیشه نطری بدم منتظرم

Rez@ee
18th August 2011, 10:43 AM
المپیاد علاقه داشته باشه و دوست داشته باشه اول شه درسته؟ پس اون هرگز نمیتونه چون خدا بهش توانایی لازم رو نداده مشکل من اینجاست شاید اون شخص هم ارزوش باشه تو المپیاد مقام بیااره حالا که خدا هیچی بهش نداده تو این قضیه باید چیکار کنه ؟این وضعیت کجا به معنای عدالت است؟مگر عدالت غیر از این معنا دارد که قرار دادن هرچیزی به طور مساوی در جای خودش؟ پس این عدالته کجاست؟ و کجای این قضیه در ان عدالت نهفته است؟راستی در قسمتی گفتید پاداششو تو اون دنیا میگیره خب چرا باید تو اون دنیا بگیره؟چرا 70 یا هرچند سالی که زندست باید انقدعذاب بکشه اونم می تونه با عملکرداش چنانچه که سالم بود همونقد پاداش دریافت کنه؟چرا باید .............

جواب شما به نظر منطقی نمیاد.چرا یه فرد معلول؟این ارزوی همه ادم هاست که به بلندترین درجات علمی دست پیدا کنن.اما مگه چند نفر این توانایی رو دارن؟اگه همه المپیادی بودن عدالت معنای درستش رو پیدا می کرد؟
نه .دقیقا اینطور نیس.عدالت اینه که تو یه استعداد وتوانایی داشته باشی ومن یه استعداد.
قطعا اونی که معلوله هم یه توانایی داره.
ومهمتر از همه اینه که خداوند از هر کسی به اندازه تواناییش بازخواست می کنه.نه بیشتر.

maede roshanali
18th August 2011, 11:26 AM
راستش منم خيلي به اين موضوع فکرکردم و تنها جوابي که تونستم پيدا کنم اين بود که بعضي از آدمها اين دنيا سختي ميکشن و بعضي ها هم اون دنيا... اين آدمها جز اونايي هستن که اين دنيا سختي ميکشن و عوضش اون دنيا راحتن... اين هم يه جور امتحانه آخه خدا تو قرآن گفته که به روشهاي مختلف آدمها رو امتحان ميکنه... سخت و آسون... دليل بر بي عدالتي نيست حالا که دارن اينجا امتحان ميدن عوضش اون دنيا کارشون راحته

Admin
18th August 2011, 11:39 AM

سلام
خب بحث خوبیه ...

در جواب دوستی که این سوال رو پرسیده ابتدا باید بگم که ...

همون طوری که دستمون سکوت گفت نیمی از زندگی انسان اجبار و نیمی دیگه اختیاره ..!

خدا به صراحت در قران گفته که با توجه به توانایی هایی که به شما دادم شما رو امتحان می کنم و از شما در حد توانایی های خودتون توقع دارم.

کسی که معلوله به هر دلیل به همون مقدار باز خواست میشه ...

کسی که زشته به همون مقدار و کسی که زیباست به همون مقدار ..!

اما مسئله ی دیگری هم هست که عواقب کارهای خود انسان هست که به خود انسان باز میگرده.

همون جوری که همه می دونن هر عملی را عکس العملی است در جهت مخالف.

این در مورد اعمالی که ما تو این دنیا انجام میدیم هم صدق میکنه ..!

درسته ممکنه عکس العملش زمان زیادی بکشه که به خودمون برگرده ولی در نهایت برمی گرده.

همه ی خوبی ها و بدی هایی که به خود ما برمی گرده ناشی از خوبی ها و بدی هاییه که قبلا انجام دادیم.

به عنوان مثال شما در حق کسی خیانت می کنی ... روزی هم میرسه یکی دیگه همون خیانت رو در حق شما می کنه.

حتی اگه خیانت هم بهتون توی این دنیا نکنن توی اون دنیا نتیجه ی اعمال امروز شما به خودتون بر میگرده.

مثلا یکی از اقوام دور ما سرطان گلو گرفته بود(نمیدونم کدام قسمتش) این بیچاره هیچوقت بعد از اون بیماری نتونست غذا بخوره چون کوچکترین چیزی که میخورد از درد انقد جیغ می کشید که.........

در مورد این مثالی که زدید تنها یه دلیل داره ...

ناراحتی این فامیل شما مطمئنا در اثر اعمال گذشته اشه.

اگه مومن باشه این زجر امروز ایشون برای کفاره ی گناهانشه.

در روایات اومده که آدم های گنه کار گاها خیلی راحت می میرن تا در اون دنیا به شدت مورد عذاب قرار بگیرن و مومنین گاها اواخر عمر سخت جان میدن تا کفاره ی گناهان این دنیا رو در همین دنیا پرداخت کنن و در نهایت با پاکی تمام به بهشت برن.

در برخی حالات هم هست که فردی اینقدر گنه کار بوده که توی همین دنیا عذاب الهی شاملش میشه.

مثلا مال یتیمی رو روزی خورده و هم این دنیا به جزای عملش میرسه و هم تو اون دنیا عذاب میشه...

امیدوارم توضیحاتم کامل بوده باشه ...

مشکلی بود بگید بحث رو بازترش کنم.

GUNNER_2020
18th August 2011, 11:58 AM
من چند وقت پیش این سوال برام پیش اومد.از یکی از استاد ها پرسیدم اینطور جواب داد که قبل از این عالمی که ما توش زندگی میکنیم یه عالم دیگه ای به نام عالم ذر وجود داره که روح انسان ها تو اونجا هستند تا وقتی که در بدنشون دمیده بشن.
حالا تو عالم ذر روح ها مثل این دنیا یه سری اعمال دارن که خدا با توجه به اون اعمالشون برای این دنیا تصمیم میگیره.مثلا این روح در بدن یه مسلمان باشه و روح دیگه تو بدن غیر مسلمان,این روح تو بدن سالم باشه و روح دیگه تو بدن معلول و ....
درستیش یا نادرستیش رو نمیدونم ولی میدونم که یه عالمی به اسم ذر وجود داره[nishkhand]

M.A.A.H.R
18th August 2011, 02:44 PM
با سلام به همه عزیزان
در جواب GUNNER_2020عزیز بگم بنظرم عالم ذر قبلاز پیدایش انسانها بر روی زمین بود.
اما در جواب بقیه دوستان که تقریبا با هم هم نظر بودند( maede roshanali،اقا مصطفی و ask) باید بگم از نظرم کسی که خدا چشم و گوش و .... به کسی ندهبعید میدونم بتونه در المپیاد شرکت کنه(در جواب اقای ask)منظور از المپیاد فقط یک مثال هستش نه اینکه منظورم فقط المپیاد باشه بلکه خیلی از زمینه های دیگر رو هم در بر می گیره. اما در جواب شما عزیزان من حرفم اینه که چرا همه به مساوات افریده نشدند چرا یکی بخاطر شرایط جسمی باید محتاج دیگران شه؟چرا کسی بخاطر قیافش بایدمورد تمسخر دیگران قرار گیره؟ خب چرا ادما تا یک بالانس متعارفی افریده نشدند؟اگر در حد متعارفی افریده می شدند در و همه حالت مساوی بودند از ان به بعد هر کس بنا بر اعمالش باز خواست می شد ما ها دیدیم ادمهایی رو که انقد دچار تمسخر این و اون شدند که اخر کارشون به خودکشی یا افسردگی و در بیشتر مواقع براه خلاف کشیده شده ریشه این مشکلات شاید جامعه باشد اما چرا اینجور بیان نکنیم که اگر اون شخص مشکلی نداشت جامعه او را به تمسخر نمی کشید؟ عزیزان دوباره بگم هدفم از بیان این حرفا فقط پی بردن به حقیقت ماجراست خدای نکرده برداشت دیگری نشه

maede roshanali
18th August 2011, 03:16 PM
ببينيد برداشت شما از عدالت درست نيست، شما ميگين چرا همه مثل هم نيستن که بعدش موقع بازخواست شرايطشون يکسان باشه، حرف ما اينه که هرکسي يه جوري بازخواست ميشه که بر اساسه شرايط خودشه، مسلما آدمي که منظور شماست با من و شما يه جور بازخواست نميشه، بعدشم شما نبايد همه چيزو تو اين دنيا ببينيد و بر اين اساس نتيجه گيري کنيد خيلي از مواقع براي قضاوت بايد منتظر اون دنيا باشيم...

Sookoot
18th August 2011, 03:38 PM
سوال این است چرا او به این بلایا مبتلی شده؟ چرا ؟؟ و در ازای چه؟ برای چه ؟ چقدرش حاصل جبر است و چقدرش حاصل اختیار ؟؟مقدمه ای برای پاسخ به سوال
به فرمایش حضرت مولانا: این که گویی این کنم یا ان کنم/ خوددلیل اختیاراست ای صنم

بعداز پذیرش نظریه جبر و اختیارکه در قطعیت ان عقلا تردیدی نیست بایددانست که:

اساسا فلسفه وجودی دستگاه خلقت جمع اضدادو نقیضین است / این هنر خالق هستی ست چرا که :

اگر زشتی و بیماری و نقص و جهل و دروغ و تمسخر نبود ارزش : زیبایی و سلامتی و کمال و علم ودانش و حرف راست و وقارو طمانینه ، پوشیده میماند/این ویژگی عالم افلاک است که تمام فرشتگان و ملائک مقرب الهی شکل همندوهمه بدون نقص و در عین کمال مطلق ثناگوی استان الهی اند

اما این فرمول برای کره خاکی و ساکنین ان جواب نمیدهد برای همین خداوند گل ادم را سرشت

تصور کنید همه مردها یک شکل بودند و همه زن ها هم مثل هم !ریخت و قیافه و قدوقواره و رنگ پوست و مو و چشم و اندازه لب و بینی و دست و پا ...همه هم سالم و از همه مهمتر خصوصیات صاحب اخلاقی عین هم ، خب زندگی چه مفهوم متعارفی داشت چه لذتی داشت ؟ هیچ ! مثل یه فیلمی که هرروز بدون تغییر برای بیننده پخش میشد !

بادیدن کسی که چشم ندارد وعمری است از دیدن محروم است "هم ارزش بینایی اشکار میشود و هم بادیدن او میتوان درک کرد که ما درون خود احساسی بنام عاطفه و محبت داریم که اگر قراربود همش به ادم های برابر و مثل خود نگاه کنیم هیچگاه این حس ما نمود پیدا نمیکرد

همیشه موضوعی برای تمسخر هست همچنان که همیشه موضوعی برای تقدس وجوددارد

پست طولانی شد سوال اصلی موند که :

چرا او به این بلایا مبتلی شده؟ چرا ؟؟ و در ازای چه؟ برای چه ؟ چقدرش حاصل جبر است و چقدرش حاصل اختیار

اما با این صغری کبری چیدن اینبار پاسخ به این سوال حتما راحت تره !

M.A.A.H.R
18th August 2011, 05:18 PM
مقدمه ای برای پاسخ به سوال

اساسا فلسفه وجودی دستگاه خلقت جمع اضدادو نقیضین است / این هنر خالق هستی ست چرا که :

اگر زشتی و بیماری و نقص و جهل و دروغ و تمسخر نبود ارزش : زیبایی و سلامتی و کمال و علم ودانش و حرف راست و وقارو طمانینه ، پوشیده میماند/این ویژگی عالم افلاک است که تمام فرشتگان و ملائک مقرب الهی شکل همندوهمه بدون نقص و در عین کمال مطلق ثناگوی استان الهی اند

اما این فرمول برای کره خاکی و ساکنین ان جواب نمیدهد برای همین خداوند گل ادم را سرشت

ت
صور کنید همه مردها یک شکل بودند و همه زن ها هم مثل هم !ریخت و قیافه و قدوقواره و رنگ پوست و مو و چشم و اندازه لب و بینی و دست و پا ...همه هم سالم و از همه مهمتر خصوصیات صاحب اخلاقی عین هم ، خب زندگی چه مفهوم متعارفی داشت چه لذتی داشت ؟ هیچ ! مثل یه فیلمی که هرروز بدون تغییر برای بیننده پخش میشد !

بادیدن کسی که چشم ندارد وعمری است از دیدن محروم است "هم ارزش بینایی اشکار میشود و هم بادیدن او میتوان درک کرد که ما درون خود احساسی بنام عاطفه و محبت داریم که اگر قراربود همش به ادم های برابر و مثل خود نگاه کنیم هیچگاه این حس ما نمود پیدا نمیکرد

من نمیگم همه یم جور باشند گفتم درحدمتعارفی باشند میدونید مثل چی میمونه شما بخواین از نمن و شخص دیگر امتحان بگیرید اما به اون چندتا منبع بدی و باهاش درس و کار کنی اما بمن چیزی ندید خب در اینجا در حق من ظلم کردید درسته؟ من اینو میگم اگر ادما همه سالم افریده می شدند(نه یک شکل) بعد بنا بر تواناییشون و اعمالشون بازخواست شن در ضمن مگه حوادث و بلایایی که در طول زندگی بر سر انسان ها میاد خیلی ها دست و پاشونو از دست میدن و معلول میشن اما این فرقش با اینکه ادم مادرزاد معلول بدنیا بیاد چیه؟ فرق اساسیش اینه که در حالت دوم انسان مقصر بوده اما درحالت اول انسان مقصر نبوده من اینو میگم چرا باید انسانم یک عمر در دنیا ناراحتی و عذاب بکشه به امید اینکه تو اون دنیا جوابشو بگیره؟خیلیها هستند تو این دنیا که عشق و حالشونو میکنند در کنار کارای خوبشون اما در اون دنیا با اون شخص معلول هم تراز می شوند عزیزان نمیدونم چرا انقد درک این موضوع برام سخته که وقتی یک معلول میفته خیلیا واسش میخنون اون موقع دوست دارم یا همه اونایی که میخنونو بکشم یا خودمو بکشم تا این صحنه ها را ببینم من اینو میگم خدا که اینا رو میبینه پس چرا به اون بچه شفا نمیده چرا اون بچه انقد باید گریه کنه چرا بخاطر نداشتن پا یک عمر در حسرت فوتبال بمونه؟

حالم عو ض میشه............حرف تو که باشه................ اسم تو بارونه[/color][color="purple"]................عطر تو همراشه

M.A.A.H.R
18th August 2011, 05:21 PM
مقدمه ای برای پاسخ به سوال

ت
صور کنید همه مردها یک شکل بودند و همه زن ها هم مثل هم !ریخت و قیافه و قدوقواره و رنگ پوست و مو و چشم و اندازه لب و بینی و دست و پا ...همه هم سالم و از همه مهمتر خصوصیات صاحب اخلاقی عین هم ، خب زندگی چه مفهوم متعارفی داشت چه لذتی داشت ؟ هیچ ! مثل یه فیلمی که هرروز بدون تغییر برای بیننده پخش میشد !

من نمیگم همه یک جور باشند گفتم درحدمتعارفی باشند میدونید مثل چی میمونه شما بخواین از من و شخص دیگر امتحان بگیرید اما به اون چندتا منبع بدی و باهاش درس و کار کنی اما بمن چیزی ندید خب در اینجا در حق من ظلم کردید درسته؟ من اینو میگم اگر ادما همه سالم افریده می شدند(نه یک شکل) بعد بنا بر تواناییشون و اعمالشون بازخواست شن در ضمن مگه حوادث و بلایایی که در طول زندگی بر سر انسان ها میاد خیلی ها دست و پاشونو از دست میدن و معلول میشن در این حالت هم میتوان با دیدن این افراد عبرت گرفت اما این اتفاقاتی که باعث میشه انسان معلول شهفرقش با اینکه ادم مادرزاد معلول بدنیا بیاد چیه؟ فرق اساسیش اینه که در حالت دوم انسان مقصر بوده اما درحالت اول انسان مقصر نبوده من اینو میگم چرا باید انسانم یک عمر در دنیا ناراحتی و عذاب بکشه به امید اینکه تو اون دنیا جوابشو بگیره؟خیلیها هستند تو این دنیا که عشق و حالشونو میکنند و سالم هستند در کنار کارای خوبشون اما در اون دنیا با اون شخص معلول هم تراز می شوند (مثلا هر دو به بهشت میروند)عزیزان نمیدونم چرا انقد درک این موضوع برام سخته که وقتی یک معلول میفته خیلیا واسش میخندن اون موقع دوست دارم یا همه اونایی که میخنونو بکشم یا خودمو بکشم تا این صحنه ها را نبینم من اینو میگم خدا که اینا رو میبینه پس چرا به اون بچه شفا نمیده چرا اون بچه انقد باید گریه کنه چرا بخاطر نداشتن پا یک عمر در حسرت فوتبال بمونه؟

حالم عوض میشه.............حرف تو که باشه............. اسم تو بارونه .............عطر تو همراشه

Majid_GC
18th August 2011, 05:56 PM
من جواب این سوال را خیلی ساده می دونم .../
خدا هرکس را در زندگی به یک شکلی می آزماید و مطمئنا هم هرچه به کسی کم داده در جای دیگر جبران می کنه براش ...
موضوع بعدی هم اینکه این قانون طبیعت هست ، چیزی هست که باید پذیرفت مثل خیلی دیگه از قوانین طبیعت( چرا یک نفر باهوش ، یکی کم هوش میشه / چرا یکی پولدار ، یکی بدبخت)
اینی که من از اولین روز عمرم نابغه نبودم بر می گرده به تقدیر اما اینکه چرا من خوشبخت نشدم تو دنیا بر میگرده به اعمال خودم..

Sookoot
18th August 2011, 06:03 PM
من نمیگم همه یک جور باشند گفتم درحدمتعارفی باشند میدونید مثل چی میمونه شما بخواین از من و شخص دیگر امتحان بگیرید اما به اون چندتا منبع بدی و باهاش درس و کار کنی اما بمن چیزی ندید خب در اینجا در حق من ظلم کردید درسته؟

بله درسته ! اگر من اینطوری امتحان بگیرم حتما ظلم کردم /اما شیوه بازخواست خدا اینطوری نیست خودش میگه لایکلف الله نفسا الا وسعها یعنی از هر کس به اندازه وسعش تکلیف میخوام و ازش انتظار دارم.ازادمی که 20 سال عمر کرده و رفته اون دنیا به اندازه همون 5 سال تکلیفش بازخواست میکنه و از کسی که درسن 80 سالگی مسافر اخرت شده به اندازه 65 سال !

من اینو میگم اگر ادما همه سالم افریده می شدند(نه یک شکل) بعد بنا بر تواناییشون و اعمالشون بازخواست شن در ضمن مگه حوادث و بلایایی که در طول زندگی بر سر انسان ها میاد خیلی ها دست و پاشونو از دست میدن و معلول میشن در این حالت هم میتوان با دیدن این افراد عبرت گرفت اما این اتفاقاتی که باعث میشه انسان معلول شهفرقش با اینکه ادم مادرزاد معلول بدنیا بیاد چیه؟
این اتفاقات تابع همین 2 قاعده است که مختصر عرض شد/جبر و اختیارو تضادهای طبیعی زندگی زمینی /
کودکی که درون جنین مادره تقصیری نداره اما با یک بی احتیاطی خواسته یا ناخواسته مادر ، ناقص پابدنیا میذاره و یا انسان بالغی که دچارسانحه تصادف میشه ..هردو دلیل داره اما دلایل متفاوت که دلیل هردورا باید دراین 2 قاعده جستجوکرد

فرق اساسیش اینه که در حالت دوم انسان مقصر بوده اما درحالت اول انسان مقصر نبوده من اینو میگم چرا باید انسانم یک عمر در دنیا ناراحتی و عذاب بکشه به امید اینکه تو اون دنیا جوابشو بگیره؟
اصلا هدف خلقت این نیست که کسی زجربکشه تا پاداش بگیره !فقط درمقابل نداشته هاش یه چیزی بهش میدن همین !من نابینایی رو میشناسم که 10000تا شماره تلفنو حفظه ! من بینا زور بزنم 100 تا !

خیلیها هستند تو این دنیا که عشق و حالشونو میکنند و سالم هستند در کنار کارای خوبشون اما در اون دنیا با اون شخص معلول هم تراز می شوند (مثلا هر دو به بهشت میروند)عزیزان نمیدونم چرا انقد درک این موضوع برام سخته که وقتی یک معلول میفته خیلیا واسش میخندن اون موقع دوست دارم یا همه اونایی که میخنونو بکشم یا خودمو بکشم تا این صحنه ها را نبینم من اینو میگم خدا که اینا رو میبینه پس چرا به اون بچه شفا نمیده چرا اون بچه انقد باید گریه کنه چرا بخاطر نداشتن پا یک عمر در حسرت فوتبال بمونه؟

نمیدونم ! از حکمت خدا نمیشه غافل شد شاید اون کودک اگر سالم بود هیچکس از تکل های وحشتناکش در امون نمیموندچه برسه به اینکه بشه باهاش فوتبال بازی کرد / گاهی بی دست و پایی یک نفر برای سایرین عین نعمته پشت این حرف من منطق خوابیده نه قساوت و بیرحمی !!

پاسخ ابی .....

M.A.A.H.R
18th August 2011, 10:00 PM
از تمامی شما عزیزان ممنونم باتوجه به حرفای شما عزیزان مخصوصا سکوت جان ودیگر عزیزان به این نتیجه رسیدم که هرچه داریم حکمت هرچه داریم تقدیر درسته؟

وحید 0319
30th June 2012, 10:08 PM
سلام فقط میشه گفت که در زندگی این دنیا که سراسر امتحانه شاید این که شخصی مریض میشه خدا دوست داره گناهانش پاک بشه تا خوب از این دنیا بره

kamanabroo
30th June 2012, 11:10 PM
خواستم به صورت مفصل درباره ی همین موضوع یه مطلبی رو بگم
اما چون از شروع تایپیک زمان زیادی گذشته! فکر می کنم نافرجام بمونه
انشاالله در فرصتهای مشابه بعدی...

ساناز فرهیدوش
30th June 2012, 11:16 PM
به نظر من تو این دنیا همه چیز ممکنه ! اینکه یکی مریض به دنیا بیاد و ای مریض بمونه و سختی بکشه ........ چرا هرچی میشه باید بندازیم گردن خدا ؟

تو کشور های پیشرفته به راحتی بدترین بیماری ها رو درمان می کنن بات جهیزات . یا از به دنیا امدن ادم های ناقصه الخلقه جلو گیری می کنن و یا تصمیمات دیگری میگرن که طرف زجر نکشه .

متاسفانه هرچی به سرمون میاد میاندازیم گردن تقدیر و خدا و این حرفا بهتره تو سال 2012 یه ذره من نوعی نگرشم رو تغییر بدم .
واینکه طرف بر میگرده میگه من خوبم خدا رو شکر باو جود این مشکلات ! اگر ادم بخواد تسلیم بشه دیگه زندگی براش معنا نداره .

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد