PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : اخلاق مهندسی یا مهندسی اخلاق

ریپورتر
6th August 2011, 10:07 PM
سلام خدمت تمام همکاران و کاربران عزیز سایت
بحث این هفته رو اخلاق مهندسی یا مهندسی اخلاق میزاریم.

همانطور که میدونید وجدان کاری داشتن در هر کاری مهم هست و باید رعایت بشه تا جامعه به پیشرفت و بالندگی برسه.گاها که کم هم نیست دیده میشه بعضی از افراد در زمینه کاری خودشون اخلاق کاری رو رعایت نمیکنن و از کار کم میزارن یا بد رفتار میکنن و ..
که این کارها باعث میشه جامعه به هدفش که همون پیشرفت هست نرسه.

به طور خلاصه پرورش اخلاق مهندسی بر باورهای زیر استوار است:

1- برای هر کاری که انجام می دهیم، روش بهتری نیز وجود دارد، لازم است این روش بهتر را بیابم. این بهینه سازی یک فرایند دینامیکی بوده و باید در تمام مراحل انجام آن فعالیت ادامه داشته باشد.
2- برای روش زندگی یی که داریم روش بهتری نیز وجود دارد، لازم است این روش بهتر را بیایم. این بهینه سازی نیز یک فرایند دینامیکی بوده و باید در تمام دوران زندگی ادامه داشته باشد.
3- روشهای بهتر در انجام کار و یا زندگی در جهت بیشینه شدن شادی واقعی طول عمر می باشد که خداوند ما را برای آن آفریده است.
4- بیشترین شادی درازمدت انسان، در ارائه موثرترین خدمت بی ریا به کسانی است که بیشترین نیاز را دارند.
5- برای ارائه موثرترین خدمت لازم است سطح آگاهی و معلومات خود را در حرفه ای که انتخاب کرده ایم، بالا برده و دانش خود را همیشه بروز نگه داریم.
6- خدمتگزاری بی ریا به کسانی که بیشترین نیاز را دارند را یک عبادت دانسته و خداوند را به خاطر چنین فرصتی که برایم فراهم نموده، همیشه سپاسگزاری نماییم.

7- اخلاق را برترین و عالیترین سرمایه بشری بدانیم.
8- پیشرفت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور را مرهون برخورداری وافر مردم از اخلاق و ارزشهای انسانی بدانیم.

دوستان نظرات و پیشنهادات خودشون رو بدهند توی این زمینه تا به نتیجه خوبی برسیم.[golrooz]

sts92
6th August 2011, 10:26 PM
سلام بحث جالبي به شدت لازم بود در موردش صحبت بشه
دعا كنيد كه افرادي پيدا بشن كه به گزينه هاي 2 و 3 راي بدهند وگرنه به شدت زير سوال خواهيد رفت با اين طرح سوال
[bamazegi]( البته از اين سوال نتيجه گيري خوبي ميشه كرد فقط ببينم بحث به اونجا كشيده ميشه كه كسي بهش اشاره كنه)
[golrooz]

ریپورتر
6th August 2011, 11:13 PM
سلام بحث جالبي به شدت لازم بود در موردش صحبت بشه
دعا كنيد كه افرادي پيدا بشن كه به گزينه هاي 2 و 3 راي بدهند وگرنه به شدت زير سوال خواهيد رفت با اين طرح سوال
[bamazegi]( البته از اين سوال نتيجه گيري خوبي ميشه كرد فقط ببينم بحث به اونجا كشيده ميشه كه كسي بهش اشاره كنه)
[golrooz]
البته این سوال رو مطرح کردم چون دیدم کسانی میگن اصلا این موضوع مهم نیست برای ما .

* Robo milad *
6th August 2011, 11:20 PM
من نظری ندارم دوستان بحث کنن دنبال می کنم روشن شیم -نظرم بیاد [nishkhand]

Admin
7th August 2011, 12:06 AM
سلام بحث خوبیه ...

به نظر من همه ی مهندسین هم باید اخلاق مهندسی داشته باشن و هم در مسائل کاری مهندسی اخلاق رو روی خودشون پیاده کنن.

متاسفانه مشکل ما ایرانی ها همین عدم توجه به مهندسی اخلاق در خودمون و نداشتن اخلاق مهندسیه.!

برای نمونه ...
توی کانون بودیم ... کاری رو به ما داده بودن.
بخشیش رو به یکی از کارمندان کانون دادم و گفتم شما که فلش کار هستی بیکارم که هستی الان بیا این بخشش رو شما کار کن.

برگشت به من گفت بلد نیستم فلش کار کنم ..!

با تعجب گفتم شما که یه ساعت پیش جلوی من داشتی کار می کردی ؟ [taajob]

برگشت گفت راستش رو بخوای بلد هستم ولی چون اینجا حقوقش کافی نیست برای بیرون کار می کنم نه کانون ...[nadidan]

نا خود آگاه تو دلم گفتم ... با داشتن چنین کارمندان و چنین دیدی مطمئنا آدم به خودش می باله و مطمئنا پله های ترقی رو سریع و پشت سر هم سپری خواهیم کرد ..!

*پدر بزرگ
7th August 2011, 12:07 AM
سلام
در حرف اخلاق كاري را طبق راي داده شده همه قبول دارند اما به نظر من در عمل و وقتي كار به جاي كمي سخت رسيد هممون (كل اين ده نفري كه راي دادن و بقيه ..) جا ميزنيم و اينجاست كه بشر توجيه را آفريد
اي نميدون الان زمانش نيستو همه اين كارو ميكننو اين يه دفعه اشكال نداره و تقصير فلاني شدو و...هزارو يك بهانه هممون مياريم هر كي هم بيشتر ادعا ميكنه به نظر من بيشتر اخلاقيات رو زير پا ميگذاره

Isengard
7th August 2011, 12:20 AM
با سلام

همانطور که میدونید وجدان کاری داشتن در هر کاری مهم هست و باید رعایت بشه تا جامعه به پیشرفت و بالندگی برسه.گاها که کم هم نیست دیده میشه بعضی از افراد در زمینه کاری خودشون اخلاق کاری رو رعایت نمیکنن و از کار کم میزارن یا بد رفتار میکنن و ..
که این کارها باعث میشه جامعه به هدفش که همون پیشرفت هست نرسه.90% سیستم مهندسی کشور ما این گونه هست ، اون 10% باقی هم خودشون رو قربانی می کننsmilee_new1 (6)

به طور خلاصه پرورش اخلاق مهندسی بر باورهای زیر استوار است:

1- برای هر کاری که انجام می دهیم، روش بهتری نیز وجود دارد، لازم است این روش بهتر را بیابم. این بهینه سازی یک فرایند دینامیکی بوده و باید در تمام مراحل انجام آن فعالیت ادامه داشته باشد.

این مورد یعنی کارشناسی کردن درباره موضوع قبل از اجرایی کردن
کاری که اگر در ایران انجام بگیره جای تعجب داره!smilee_new1 (6)

2- برای روش زندگی یی که داریم روش بهتری نیز وجود دارد، لازم است این روش بهتر را بیایم. این بهینه سازی نیز یک فرایند دینامیکی بوده و باید در تمام دوران زندگی ادامه داشته باشد.

زندگی بهتر زمانی معنا پیدا میکنه که مردم به کیفیت اهمیت بدن که نمیدن.

3- روشهای بهتر در انجام کار و یا زندگی در جهت بیشینه شدن شادی واقعی طول عمر می باشد که خداوند ما را برای آن آفریده است.
این هم مانند مورد بالا

4- بیشترین شادی درازمدت انسان، در ارائه موثرترین خدمت بی ریا به کسانی است که بیشترین نیاز را دارند.

چنین فرهنگی در جامعه مهندسی ما اصلا حاکم نیست
یعنی اگر قرار باشه به این چیزا فکر کنی بازنده ای !

5- برای ارائه موثرترین خدمت لازم است سطح آگاهی و معلومات خود را در حرفه ای که انتخاب کرده ایم، بالا برده و دانش خود را همیشه بروز نگه داریم.

یک پایه این مورد هم همیشه می لنگهsmilee_new1 (6)
بر میگرده به نظام آموزشی غلط کشور ما

6- خدمتگزاری بی ریا به کسانی که بیشترین نیاز را دارند را یک عبادت دانسته و خداوند را به خاطر چنین فرصتی که برایم فراهم نموده، همیشه سپاسگزاری نماییم.
این قسمت قشنگ بود ، ولی قشنگیش به همین نوشته محدود میشه متاسفانه

الان پول جاش رو گرفته

8- پیشرفت اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور را مرهون برخورداری وافر مردم از اخلاق و ارزشهای انسانی بدانیم.

ارزش انسانی الان شده این : یا میخوری یا میخورنتsmilee_new1 (6)

sts92
7th August 2011, 12:21 AM
به نظر من اين مقوله برميگرده به 2تا شاخه دروني و بيروني در يك سازمان يا هر جاي جامعه ما
دروني به 2تا بخش تقسيم ميشه كه يكيش خود شخص و گذشته و آموزه ها و اعتقاد و خصوصيات فردي است كه داره و بخش ديگه هم خود سازمان ، چارچوب و ضوابط و مديريت صحيح
از لحاظ بيروني هم كه خيلي مهم هست مي تونيم به رفتار مرجوعين و خواسته هاشون اشاره كنيم.
ببينيد خيلي وقتها ما به خواسته هاي خودمون كه طبيعي هم هستند و حتي روزمره هستند علمي بهشون نداريم و آگاه نيستيم نسبت به اونها كه آقا الآن چي ميخوام و طرف مقابلم موعظف هست كه در اختيار بگذاره
خيلي وقتها يك كارمند بخوبي كارش رو انجام ميده رفتار و اخلاق مناسبي داره اما رفتار اشتباه ما اون رو به عبارتي هوايي ميكنه و ...
خيلي حرف زدم
راستي اين بحث خيلي وسيع هست و مضامين زيادي رو در بر ميگيره كه يكي يكي بايد بهش پرداخت
اصلا بايد عبارات كليدي تعريف كرد و ذكر، و جلو رفت .
مثل آموزش ، تعليم ، تربيت ، پرورش ، جامعه، خانواده ، اخلاق و فرهنگ و دين و اووووووووه و بالاخره وجدان .

sts92
7th August 2011, 12:25 AM
سلام
در حرف اخلاق كاري را طبق راي داده شده همه قبول دارند اما به نظر من در عمل و وقتي كار به جاي كمي سخت رسيد هممون (كل اين ده نفري كه راي دادن و بقيه ..) جا ميزنيم و اينجاست كه بشر توجيه را آفريد
اي نميدون الان زمانش نيستو همه اين كارو ميكننو اين يه دفعه اشكال نداره و تقصير فلاني شدو و...هزارو يك بهانه هممون مياريم هر كي هم بيشتر ادعا ميكنه به نظر من بيشتر اخلاقيات رو زير پا ميگذاره
شديدا موافقم
[golrooz]
دوستان اشكال نگيرن چون خيلي موافق بودم نميشد فقط به يه تشكر بسنده كرد خواستم تاكيدي هم كرده باشم [labkhand]

NameEly
7th August 2011, 12:32 AM
اگه اجازه هست من هم چند کلمه حرف بزنم
اگه هم نیست که سکوت اختیار کنم و گوش کنم[nishkhand]
هرچند من هنوز مونده تا مهندس بشم , البته مهندس به کسی میگن که واقعا مهندس باشه نه لیسانس هایی که کسانی مثل من میگیرند
کسی که مهندسه مطمئنن مهندسی اخلاق هم داره
مهندس بودن در کنار مهندس اخلاق میشه مهندس واقعی
به نظر من مهندس کامپیوتر وقتی میشه مهندس که مهندسی اخلاق هم گرفته باشه
اقا مصطفی حرف قشنگی زد برای اون دوست عزیزی که توی کانون کار می کرده
الان دیگه معرفت از بین رفته همه برای پول کار میکنن , پول معرفته
وگر نه کسی نیست بگه اون کاری که شما می کنی چقدر ممکنه اخرش درامد داشته باشه,شاید اگه شما روی حساب معرفت کاری انجام بدی یا حتی پول کمتری بگیری بعد ها برات بشه گنج

این نکته رو تا فراموش نکردم بگم :
هستن کسانی که مهندسی اخلاق دارن و اگه کاری از دستشون بر بیاد انجام میدن

ولی , ولی این افراد صاحب کار فکر می کنن اونها ببخشید ها گلابی هستند و ازشون سوء استفاده می کنن در صورتی که شاید اونها خیلی بیشتر از صاحب کار بفهمن ولی ..................

خیلی حرف زدم ولی چه خوبه ما که حرف میزنیم بهش عمل کنیم

گل میگیم قشنگه ولی میچینیمش در صورتی که می دونیم اگه بچینیمش پژمرده میشه

پولی که از مهندسی که کنار مهندسی اخلاق هست در میاد خیلی برکت داره , از دست ندین

اگه جسارتی کردم منظورم خودم بوده هاااااااا
امیدوارم همیشه مهندس واقعی باشم و باشیم

یک سوال هم دارم دکتر ها نمی تونن توی این بحث شرکت کنن , اره ؟؟[tafakor][nishkhand]

reza.nori87
7th August 2011, 03:02 AM
به نظر بنده مهندسی اخلاق بهتر از اخلاق مهندسی است چون از دیدگاه من هرچه باشد در مهندسی اخلاق ،فرد اخلاق خود را با توجه به وجدان خود تعیین می کند ولی در اخلاق مهندسی چون اجبار در کار است پس طبعا زیر پا گذاشتن این نوع اخلاق درصد بیشتری را از آن خود میکند
ولی در شرایط ایده آن اخلاق مهندسی نیز بهتر است

Admin
7th August 2011, 04:48 AM
الان دیگه معرفت از بین رفته همه برای پول کار میکنن , پول معرفته
وگر نه کسی نیست بگه اون کاری که شما می کنی چقدر ممکنه اخرش درامد داشته باشه,شاید اگه شما روی حساب معرفت کاری انجام بدی یا حتی پول کمتری بگیری بعد ها برات بشه گنج

معرفت گفتی یه داستان دیگه تو کانون به ذهنم اومد ...

یه بنده خدایی که اتفاقا شرکت کامپیوتری داشت با این کانون قرار داد بسته بود.

چون آخر سال بود کانون لوازم مورد نیاز سال بعدش رو از شرکت این آقا تهیه کرده بود. (از قبیل سیستم های کامپیوتری و ... )

در اصل پول رو قبل از اتمام سال دادن و جنس رو اوایل سال جدید گرفتن.

این بنده خدا اومد خوبی کنه به مدیر کانون گفت که آقا چون این ور سال بعد از عید قیمت ها میکشه پائین من می تونم به ازای خرید قطعات شما یه لپ تاپ دسته دو هم رایگان بهتون بدم یا 300 تومن پول نقد بهتون از این 20 میلیون پس بدم. ( طرف مثلا اومد مثلا وجدان کاری خرج کنه .! )

مدیر هم خوشحال که چقدر خوب علاوه بر سیستم ها می تونیم یه لپ تاپ هم بگیریم.

بعد بنده خدا یه لپ تاپ دسته دو به اینها هدیه میده ...

ناگفته نماند مدیر کانون هم قبلا موضوع رو به رئیس بالا دستیش گفته بوده.!

بعد از تحویل اجناس مدیر کانون می بینه این لپ تاپ زیادی دسته دو هست و فکر می کنه اگه اینو به رئیس بالا دستش بده از فحش بدتره میاد به طرف میگه آقا لپ تاپ نخواستیم و پولش رو می خوایم.

این طرف هم پول داده برای اینها یه لپ تاپ دسته دو خریده دیگه نمی تونه لپ تاپ رو پس بگیره .!

از کانون اصرار که ما پولمون رو می خوایم ... از این بنده خدا اصرار که من پول رو دادم این لپ تاپ رو خریدم براتون ...

اینقدر این بازی رو در آوردن که فکر کنم طرف مجبور شد از سودش بزنه و پول اینها رو بهشون پس بده...

نا خود آگاه اون موقع توی دلم گفتم ...
از قدیم گفتن اومدیم ثواب کنیم کباب شدیم یعنی همین...[nadidan]

برخی مواقع رعایت اخلاق کاری هم برای آدم میشه درد سر ... خودم اینو بارها تجربه کردم

deepdrip
7th August 2011, 07:23 AM
و سلام بر شما ، طاعاتتان مقبول
سه نکته :
1 . عنوانی که زده بودید مهندسی اخلاق یا اخلاق مهندسی در معنی با هم افتراق دارند.
2 . این روزها رسم شده برای همان شاخصه های تعالیم دینی خودمان نام گذاری جدید کنیم و با به به! و چه چه! آن را به کار ببریم.
3 . فکر می کنم بتوانیم موضوع مورد بحث شما را به وجدان کاری مرتبط کنیم و از منظر های مختلف مورد کنکاش قرار دهیم.به عنوان نمونه :

داشتن وجدان کاری به فعالیت های اجتماعی ارزش و اعتبار می بخشد و کسانی که همواره در زندگی کاهلی و کم کاری می کنند، آسیب های جبران ناپذیری به خود و اجتماع وارد می سازند. از بعد فردی لقمه های خود را به حرام آلوده می سازند و از بعد اجتماعی، چرخه کار جمعی را از حرکت می اندازند.
در سیره ائمه معصومین (ع) توصیه های بسیاری برای اصلاح، به این گونه افراد وارد شده است. حضرت علی (ع) به خیاطی که کم کاری می کرد، فرمودند: ای خیاط، نخ ها را سفت و محکم کن، درزها را کوچک بگیر، کوک ها را نزدیک به هم بزن، زیرا من از پیامبر خدا (ص) شنیدم که فرموده: “خداوند در روز واپسین، خیاط خیانت پیشه را در حالی محشور می کند که لباسی که خود آن را دوخته و در آن خیانت روا داشته، بر تن کرده است”. اضافه های پارچه را برندارید، زیرا حق صاحب لباس است....
امام سجاد (ع) در مورد وجدان کاری در تعلیم و تربیت می فرماید: “اگر مردم را به خوبی و درستی آموزش دهی و با آنان به خشونت رفتار نکنی و آنها را به ستوه نیاوری، خداوند از فضل و بخشش خود تو را برکت می دهد.
ریاکاری یکی از نشانه های نبود وجدان کاری است. کسانی که در حضور رئیس یا مدیر ناظر، وظیفه خود را به دقت و درستی انجام می دهند، ولی زمانی که احساس می کنند هیچ فردی مراقب و ناظر آنها نیست، رو به تنبلی و سستی می آورند و از یاد می برند که عالم محضر خداست، از وجدان کاری بی بهره اند.

حضرت علی (ع) می فرماید: ریاکار چهار نشانه دارد: وقتی تنهاست با سستی و تنبلی کار می کند و چون در میان مردم باشد، شاداب و بانشاط است، وقتی از او تعریف می شود بیشتر کار می کند و چون از او تعریف نشود، کار را ناقص انجام می دهد.

بی شک، از دست دادن فرصتها و کم کاری در امور، نتیجه ای جز پشیمانی و عذاب وجدان ندارد، همان گونه که امیرمومنان علی (ع) می فرماید: هر کس عمدا در کار خود کوتاهی کند، به اندوه و ناراحتی گرفتار می شود.

وجدان کاری انسان را وا می دارد تا همواره برای تحقق آرمانهای زیر تلاش نماید:

1 . کار باید بدون عیب و نقص و در نهایت دقت و صداقت انجام گیرد.
2 . کار باید تا سر حد امکان به نتیجه های منطقی و تعریف شده منتهی گردد.
3 . کار باید به موقع و در زمان مناسب و لازم آن انجام گیرد.
4 . کار باید با صرف کمترین هزینه انجام گیرد.

از امام صادق (ع) روایت شده است: هنگامی که مومن کارش را به خوبی و درستی انجام دهد، خداوند ثواب آن کار را هفتصد برابر می کند.

رسول خدا (ص) نیز فرمودند: خداوند کسی را که هر گاه کاری بر عهده اش می نهند به درستی انجام می دهد، دوست می دارد.
توفیق رفیق راهتان باد
[golrooz][golrooz]

ریپورتر
7th August 2011, 08:39 AM
میدونید چیه کسی که اخلاق مهندسی داشته باشه به نظرم درآمدش بیشتر هست و همیشگی منتها افراد دوست دارن یهو یک سود زیادی کنند که باعث میشه کلا همه چی رو دور بزنند که در آخر میبینن بعد از مدتی اعتبار ندارند.

رقابت براي گرفتن كار و سبقت گرفتن از رقيب، جزو طبيعي هر شغلی است ولي :
- مشخص نيست چرا بالابردن كيفيت چنين رقابتي كمتر ديده نمي شود،
- وقتي اشكال و اشتباه در مجموعه اي ديده شد، چرا صرف لحاظ كردن حيثيت و وجه شركت خود باعث ناديده گرفتن حقيقت مي شود،
- مزاياي استفاده از دانش و تصص روز و آخرين يافته ها در حرفه و موضوع يك پروژه چه اشكالي دارد كه حتي جوانان چنين مزيتي را رها مي كنند و به دنبال لابي كردن و استفاده از نيروي پشت پرده و ... مي روند؟
- وقتي ايمني مردم در يك منطقه مطرح مي شود و بلاياي طبيعي مطرح است، چرا حفظ تداوم يك پروژه و صرفه اقتصادي براي مهندسان ارجح است؟
- سود و صرفه اقتصادي بر هر چيز مقدم مي شود و يادمان مي رود كه رشد طبيعي و منطقي را چرا نمي پزيريم؟
- رعايت احترام همكار و اهميت حفظ حرمت حرفه اي را چرا با توجيه هاي كختلف فراموش مي كنيم؟
- چه مصلحتي بالاتر از تلاش براي حفظ مصالح ملي وجود دارد كه ما وقت و توان انديشيدن را به جدل و رقابت غلط و دشمني اختصاص مي دهيم؟
- مگر كشور ما در هر موضوع تخصصي حرفه اي چقدر توان و متخصص دارد كه وقت خود را به خنثي كردن هم صرف كنيم؟
- مگر مي توانيم نيروي تخصصي را به راحتي بدست بياوريم يا بازيابي كنيم، كه با ندانم كاري اين نيروي با ارزش را رها مي كنيم و بدهنه تخصصي كشور را تهي كنيم؟

محسن آزماینده
7th August 2011, 02:53 PM
سلام
به قول آقاي دكتر بهادري (رييس دانشكده مكانيك دانشگاه شريف)كشور ما مشكل علمي،اقتصادي و ... ندارد مشكل فرهنگي و اخلاقي دارد
چرا مردم ايران جزء شادترين مردم جهان نيستند؟
چرا ايران جزء كشورهاي پيشرفته نيست
چرا مهندسان ما در ساير كشورها موفق تر عمل ميكنن؟

به نظر من بايد اخلاق را به صورت مهندسي بررسي كنيم و در يك سطح بالاتر به آن توجه كنيم
مثلا اخلاق مهندسي را در بين مهندسان،اخلاق پژوهشي را در بين پژوهشگران و اخلاق حرفه اي را در بين تمام صاحبان حرفه گسترش دهيم

درحال حاضر جامعه اخلاق خوبي و با صاحبان حرفه هاي مختلف ندارد و اين اخلاق موجب انحراف مهندسان و مديران از خط پيشرفت شده است

اگر ما به تمام دست اندركاران آموزش دهيم كه منافع ملي را نمسبت به منافع شخصي در اولويت قرار دهند به جايگاه شايسته خودمان در جهان خواهيم رسيد

و باز سخني از دكتر بهادري:
بايد به دانشجويان آموزش دهيم كه ايران را متعلق به خود دانسته و براي آباداني آن بكوشند

محسن آزماینده
7th August 2011, 03:20 PM
دوستان لطف كنيد براي اينكه از موضوع نتيجه بگيريم راهكارهاي خودتون را براي ترويج اخلاق مهندسي و مهندسي كردن اخلاق بيان كنيد

ممنون

sts92
7th August 2011, 06:03 PM
راهكار بديم ؟
مشكل برخي از دوستان و كساني كه كار ميكنند 1-ديده نشدن هست
ببينيد به هرحال همه انسان ها مثل هم نيستند هركدام خصوصياتي دارند
خيلي وقتها هست كه چون فرد استعداد و فعاليت هاش ديده نميشه خب طبيعتا سرد ميشه علاقه اي براي ادامه پيدا نميكنه
مثال يكم سياسي بزنم ؟
( تعدادي كارمندان ارشد يكي از قوه هاي سه گانه ما چنديست به دليل عدم مديريت صحيح توسط رئيس اين قوه خب دست به استعفا زدند . )
در خيلي از آزمايشاتي از كارمندان شده به محض اينكه متوجه شدن دارند ديده ميشن بهترين عملكردشون رو ارائه دادند.
بحث دوم هم اينكه من حرفهاي محسن آزماينده رو قبول دارم بابت فرهنگ و واينكه فرهنگ رو از 2 راه ميشه نهادينه كرد يكي جبر و يكي تبليغات كه ما در تبليغات افتضاحيم .

محسن آزماینده
7th August 2011, 06:09 PM
و سلام بر شما ، طاعاتتان مقبول

3 . فکر می کنم بتوانیم موضوع مورد بحث شما را به وجدان کاری مرتبط کنیم و از منظر های مختلف مورد کنکاش قرار دهیم.به عنوان نمونه :

[/font]

البته اخلاق مهندسي در اينجا مربوط به اخلاق در [size="3"]تخصص ميشه و وجدان اخلاقي مربوط به تعهد

منظور از مهندسي فارغ التحصيل شدن از دانشكده فني نيست بلكه مهندسي شامل طراحي،نظارت و اجرا ميشه
مهندسي اخلاق باتوجه به شغل و شخصيت فرد مورد نظر رفتار مناسب براي او طراحي كنيم و اين رفتار در جهت شادي فرد و پيشرفت جامعه ميشه

حسین متقی
7th August 2011, 10:02 PM
من راهکاری بلد نیستم ولی اینو میدونم که توی ایران هیچ سازمان یا نهاد یا وزارتخونه یا هیچ چیز دیگه ای که تو شرح وظایفش فرهنگسازی و اینجور چیزا باشه نداریم

فقط مساجد و فرهنگسراها هستند که فرهنگسراها نهاد همامنگ کننده ندارند یعنی همون بی صاحاب خودمون
نتیجه اینکه باید یه پیشنهاد برای بوجود امدن یه نهاد اجتماعی مستقل از دولت و زیر نظر مراجع و...
اما به شکلی خیلی مردمی که مخالف نداشته باش به مجلس بدیم
که هم طلاب و... که منبع درامد ندارن منبع درامد پیدا کنن هم مراکز فرهنگی صاحاب دار بشن
هم فرهنگسراها جای دخترها وپسرای اونجوری نباشه
اونوقت تازه اونا باید به فکر مهندسی اخلاقی و اخلاق مهندسی البته اسلامی بگیم بهتره باشن

حسین متقی
7th August 2011, 10:10 PM
ماهم که در حد طرح ونظر دادن به مجلس نیستیم

باید دکترای علوم اجتماعیمونوبگیریم بعد طرح بدیم تازه قبلش باید داخل دولت باشیم یا عضو مجلس اونم تو کمیسیون خاص

البته میتونیم طی نامه ای به رهبر این کارو 3سوت یا3صوت انجام بدیم

Sookoot
7th August 2011, 10:54 PM

یک تعریف من دراوردی ! از اخلاق مهندسی : بنظرم فرایند رعایت درست و بجای مجموعه مقررات و شرح وظایف حرفه ای و اجرای مجموعه عملیاتی است که به راضی شدن مخاطب و مشتری می انجامد

اما مهندسی کردن اخلاقیات صحیح درون خودمان نسبت وسیع تر و بالطبع کارکرد گسترده تری دارد / ملکه شدن هر چیزی که در رسته فضائل اخلاقی جای میگیرد و زائل شدن هر چیزی که نامش رذالت است بطوراتومات این اختیاررا به انسان میدهد که با اختیار خود ونه جبر و ضرورت خلقیات و واکنش های خودرا مهندسی کندچه حرف زدن چه رفتارعملی چه ایما و اشاره چه نوشتن وصدها افعال دیگر

راهکار:

کیست که منکر فایده اخلاق خوب نباشد و متقابلا اخلاقیات زشت را نکوهش نکند؟؟هیچکس

همه قبول دارند که اخلاق صحیح ومهندسی صحیح ان پسندیده است / همیشه مشکل در اجرای مستمر ان است

یک راه : کافیست بدون در نظر گرفتن دیگران" فعل خوب را بخاطر نفس خوب بودنش انجام دهیم / بدون تاثیر پذیری از انچه معمول است اگر همکار من رشوه میگیرد و از کارش میزند منی که معتقدم کارش زشت است که حتما زشت است نباید چنان کنم/اگر هرکدام روی نقطه ای که ایستادیم درست و مطابق اخلاق عمل کنیم همه چیز درست میشود

لااقل تصور میکنیم همه چیز درست شده است ! باز هم این طرز تلقی خوب است !

*مینا*
7th August 2011, 11:47 PM
ما که مهندس نیستیم ، ولی قاطی مهندسا شیم و چند کلمه بنویسیم

با این که این بحث مربوط به وجدان کاری هست موافقم ...

وقتی وجدان کاری نباشه ، هر چیزی که از زیر دست مهندس می ره بیرون ، امیدی به آینده اش، امیدی به کیفیت محصول و در نتیجه امیدی به پیشرفت اون سازمان نخواهیم داشت .

[B]یک راه : کافیست بدون در نظر گرفتن دیگران" فعل خوب را بخاطر نفس خوب بودنش انجام دهیم / بدون تاثیر پذیری از انچه معمول است اگر همکار من رشوه میگیرد و از کارش میزند منی که معتقدم کارش زشت است که حتما زشت است نباید چنان کنم/اگر هرکدام روی نقطه ای که ایستادیم درست و مطابق اخلاق عمل کنیم همه چیز درست میشودراه کار خوبی ارائه دادید ، آیا در همه ی شرایط کفایت می کنه ؟ صادقه ؟

یه خاطره ::
داداشِ دوستم که مهندسی مکانیک خوندن ، 5 ماه مهندس ناظر یکی از کارخانجات شدن ، هم زمان با ایشون یه مهندس عمران هم وارد این کارخونه شده بود ... فردِ اول اهلِ رشوه و این جور چیزا نبود واسه همین کار خیلی ها لنگ شده بود تو کارخونه ... زیر آبش رو زدن و انداختنش بیرون ... فرد دوم اهل رشوه بود و موند.
الان شرکت زدن اما به کسایی پروژه ها رو می دن که سابقه کار داشته باشن ( !!! ) و قیمتِ پایین هم ارائه بدن .

sh_omomi12smilee_new2 (15)

خب ایشون وجدان کاری داشتن ... بقیه نداشتن ... حالا تکلیفش چیه ؟
http://www.njavan.com/forum/images/smilies/other%20%2812%29.gifhttp://www.njavan.com/forum/images/smilies/smilee_new2%20%2815%29.gif
علت این که ایرانی ها تو ایران به این وضع رانندگی می کنن و تو خارج بهتر از خودِ خارجی ها ، سازگاری با محیط هست ...دوس داریم خودمون رو با محیط سازگار کنیم نه محیط رو با خودمون !!

deepdrip
8th August 2011, 07:41 AM
البته اخلاق مهندسي در اينجا مربوط به اخلاق در تخصص ميشه و وجدان اخلاقي مربوط به تعهد

منظور از مهندسي فارغ التحصيل شدن از دانشكده فني نيست بلكه مهندسي شامل طراحي،نظارت و اجرا ميشه
مهندسي اخلاق باتوجه به شغل و شخصيت فرد مورد نظر رفتار مناسب براي او طراحي كنيم و اين رفتار در جهت شادي فرد و پيشرفت جامعه ميشه

میدونید ! من با کمال احترامی که به عقیده شما می ذارم ، می خوام بگم :نظر من با دیدگاه شما یه کمی فرق میکنه .
تصور من اینه که اخلاق یه موضوع کلی و عامه که مطلب شما رو هم تا حدی در بر می گیره.

اینکه شما عنوان کردید تخصصه یعنی هر کی تخصص علمی نداشته باشه نباید پا به یه چهار چوب خاصی بذاره و حریمی رو واسه خودش در نظر بگیره ؟
یا بالعکس اگه فردی دارای مدارج علمی بالایی باشه ضرورت نداره ضمن کارش تعهد اخلاقی رو هم رعایت کنه؟

دقت کنیم که :در مفهوم اخلاق هم تکنیک وجود داره هم تاکتیک.

جسارتا ،فکر می کنم چون داریم مباحث اصلی و دینی خودمون رو تفکیک میکنیم مسیر رو به اشتباه میریم.

deepdrip
8th August 2011, 07:57 AM
داداشِ دوستم که مهندسی مکانیک خوندن ، 5 ماه مهندس ناظر یکی از کارخانجات شدن ، هم زمان با ایشون یه مهندس عمران هم وارد این کارخونه شده بود ... فردِ اول اهلِ رشوه و این جور چیزا نبود واسه همین کار خیلی ها لنگ شده بود تو کارخونه ... زیر آبش رو زدن و انداختنش بیرون ... فرد دوم اهل رشوه بود و موند.
الان شرکت زدن اما به کسایی پروژه ها رو می دن که سابقه کار داشته باشن ( !!! ) و قیمتِ پایین هم ارائه بدن .

مینا جون چند درصد از ما واقعا معتقدیم و ایمان داریم که روزی ما فقط و فقط دست خداست.
آیا تا به حال ندیدی آخرت و عاقبت افرادی رو که به هر دوز و کلک ،مال و منالی رو واسه خودشون جمع می کنن؟
دعا کنیم خدا به درآمد هامون برکت بده.( این یعنی یه وقت ممکن یه قرون برکت داشته باشه اما یه میلیون نه)
یه شعار قشنگی هست که میگه کیفیت مهمه نه کمیت!!!!!
قبلا یه حدیثی خونده بودم یادم نمیاد از کدوم یک از معصومینه، با این مضمون که : اگه شما گناه نکنید ،روزی مقرر شده به دستتون میرسه.
پس مهم نیست داریم چه نوع کاری انجام میدیم ، ( فوق دکترا هستیم یا خدمت گزار شهرداری)مهم اینه که اون کار رو داریم چه جوری انجام میدیم.
ایشالا خدا به همه ی بیکاران یه شغل پاک با درآمد حللال برسونه

ریپورتر
8th August 2011, 09:27 AM

مینا جون چند درصد از ما واقعا معتقدیم و ایمان داریم که روزی ما فقط و فقط دست خداست.
آیا تا به حال ندیدی آخرت و عاقبت افرادی رو که به هر دوز و کلک ،مال و منالی رو واسه خودشون جمع می کنن؟
دعا کنیم خدا به درآمد هامون برکت بده.( این یعنی یه وقت ممکن یه قرون برکت داشته باشه اما یه میلیون نه)
یه شعار قشنگی هست که میگه کیفیت مهمه نه کمیت!!!!!
قبلا یه حدیثی خونده بودم یادم نمیاد از کدوم یک از معصومینه، با این مضمون که : اگه شما گناه نکنید ،روزی مقرر شده به دستتون میرسه.
پس مهم نیست داریم چه نوع کاری انجام میدیم ، ( فوق دکترا هستیم یا خدمت گزار شهرداری)مهم اینه که اون کار رو داریم چه جوری انجام میدیم.
ایشالا خدا به همه ی بیکاران یه شغل پاک با درآمد حللال برسونه

این حرفت درسته که روزی دست خداست.ادم تلاش خودش رو بکنه روزی میاد حالا شاید کمی دیر یا زود بشه

Joseph Goebbels
8th August 2011, 10:11 AM
سلام بحث خوبیه ...

به نظر من همه ی مهندسین هم باید اخلاق مهندسی داشته باشن و هم در مسائل کاری مهندسی اخلاق رو روی خودشون پیاده کنن.

متاسفانه مشکل ما ایرانی ها همین عدم توجه به مهندسی اخلاق در خودمون و نداشتن اخلاق مهندسیه.!

برای نمونه ...
توی کانون بودیم ... کاری رو به ما داده بودن.
بخشیش رو به یکی از کارمندان کانون دادم و گفتم شما که فلش کار هستی بیکارم که هستی الان بیا این بخشش رو شما کار کن.

برگشت به من گفت بلد نیستم فلش کار کنم ..!

با تعجب گفتم شما که یه ساعت پیش جلوی من داشتی کار می کردی ؟ [taajob]

برگشت گفت راستش رو بخوای بلد هستم ولی چون اینجا حقوقش کافی نیست برای بیرون کار می کنم نه کانون ...[nadidan]

نا خود آگاه تو دلم گفتم ... با داشتن چنین کارمندان و چنین دیدی مطمئنا آدم به خودش می باله و مطمئنا پله های ترقی رو سریع و پشت سر هم سپری خواهیم کرد ..!
اتفاقا بحث قشنگی را فرمودید ؛ برای بهتر شدن این موضوع هم بهتره نگاهی به فرهنگ اخلاق مهندسی بیاندازیم .

محسن آزماینده
8th August 2011, 02:57 PM
میدونید ! من با کمال احترامی که به عقیده شما می ذارم ، می خوام بگم :نظر من با دیدگاه شما یه کمی فرق میکنه .
تصور من اینه که اخلاق یه موضوع کلی و عامه که مطلب شما رو هم تا حدی در بر می گیره.

اینکه شما عنوان کردید تخصصه یعنی هر کی تخصص علمی نداشته باشه نباید پا به یه چهار چوب خاصی بذاره و حریمی رو واسه خودش در نظر بگیره ؟
یا بالعکس اگه فردی دارای مدارج علمی بالایی باشه ضرورت نداره ضمن کارش تعهد اخلاقی رو هم رعایت کنه؟

دقت کنیم که :در مفهوم اخلاق هم تکنیک وجود داره هم تاکتیک.

جسارتا ،فکر می کنم چون داریم مباحث اصلی و دینی خودمون رو تفکیک میکنیم مسیر رو به اشتباه میریم.

من فقط تفاوت وجدان كاري را با اخلاق مهندسي گفتم
وجدان كاري كه يك مقوله ي جدا و اثبات شده است و همه بايد داشته باشندو در اين مورد حرفي نيست ولي اخلاق مهندسي بايد براي فرد با شغل يا حرفه خاص تعريف شود

ولي در مورد تعهد و تخصص:
فردي كه وجدان كاري دارد متعهد است ولي متخصص نيست
ولي فردي كه تخصص دارد و اخلاق مهندسي را لازمه كار خود ميداند سعي ميكند كه كار خود را به نحو احسنت انجام دهد و در اين مورد فرد علاوه بر داشتن تخصص ،خود را در مقابل حرفه اي كه در آن تخصص دارد متعهد ميداند

فراموش نكنيد براي آباداني كشور و داشتن جامعه اي سالم وشاداب هر2شرط يعني هم تعهد و هم تخصص لازم است

محسن آزماینده
8th August 2011, 03:13 PM
در مورد مهندسي كردن اخلاق

شادي چيزي است كه همه مردم تلاش خود را براي رسيدن به آن انجام ميدهند و ماديات را مهمترين وسيله براي رسيدن به شادي ميدانند
و در اين ميان كار مهمترين راه براي رسيدن به ماديات است

ولي شادي چيزي دروني است و عوامل محيطي در مقدار شاد بودن موثر است و نه در شاد بودن
اگر با اين نگرش به شغل خود نگاه كنيم و كه با كسب ماديات شادي و رفاه خود و خانواده را تامين كنيم مسلما هر روز بيشتر از ديروز احساس خستگي ميكنيم و از شادي دور خواهيم شد
ولي اگر خود را شاد بدانيم و اين شادي را مديون شغل خود بدانيم چنان رضايتي از شغل و محيط خواهيم داشت كه آنرا با ارباب رجوع يا هركس ديگر تقسيم خواهيم كرد
پس شاد بودن احساسي دروني است كه محيط را براي ما زيباتر ميكند و باعث ميشود شغل خود را دوست بداريم و آنرا با علاقه انجام دهيم

اولين قدم در ايجاد اخلااق مهندسي ايجاد نگرش مثبت نسبت به شغل است البته اين نظر شخصي من است و دوست دارم نظرات دوستان را هم بشنوم

ریپورتر
8th August 2011, 06:25 PM

شادي چيزي است كه همه مردم تلاش خود را براي رسيدن به آن انجام ميدهند و ماديات را مهمترين وسيله براي رسيدن به شادي ميدانند

ولي شادي چيزي دروني است و عوامل محيطي در مقدار شاد بودن موثر است و نه در شاد بودن
اگر با اين نگرش به شغل خود نگاه كنيم و كه با كسب ماديات شادي و رفاه خود و خانواده را تامين كنيم مسلما هر روز بيشتر از ديروز احساس خستگي ميكنيم و از شادي دور خواهيم شد
ولي اگر خود را شاد بدانيم و اين شادي را مديون شغل خود بدانيم چنان رضايتي از شغل و محيط خواهيم داشت كه آنرا با ارباب رجوع يا هركس ديگر تقسيم خواهيم كرد
پس شاد بودن احساسي دروني است كه محيط را براي ما زيباتر ميكند و باعث ميشود شغل خود را دوست بداريم و آنرا با علاقه انجام دهيم

اولين قدم در ايجاد اخلااق مهندسي ايجاد نگرش مثبت نسبت به شغل است البته اين نظر شخصي من است و دوست دارم نظرات دوستان را هم بشنوم

محسن جان این درسته که گفتی باید نگرش مثبت داشت نسبت به شغل و البته کمی هم صبر آخه الان میخوان سر سال درآمدشون توپ بشه حالا به هر وسیله ای ولی اینو نمیدونن زیر آبی رفت تا حد کمی جواب میده بعدش به ضرر ادم هست

آزولا
8th August 2011, 09:19 PM
به نظرم هردو باید در کنار هم باشن که شخص بتونه به طور منطقی ودرست کارهاش رو انجام بده.[tafakor]

Sookoot
9th August 2011, 06:26 AM
راه کار خوبی ارائه دادید ، آیا در همه ی شرایط کفایت می کنه ؟ صادقه ؟
سپاس/ بله کفایت میکنه بخصوص اگر رعایت قواعد اخلاقی توام با صداقت باشه نه برای تظاهر

اما اینکه ایا میشود تحت هر شرایطی و هر جایی مستمرا به اخلاق پایبند بود (حتی جایی که رعایت اخلاقیات به ضررماست)نکته مهمی است
درست است که رعایت اخلاق فاضله درمجموعه ای که برای هرانچه اسمش اخلاق و اخلاقیات است پشیزی ارزش قائل نیستند، سخت و طاقت فرساست
اما از طرفی پایبندی به اخلاق درچنین مجموعه ای ، هم ارزش انسان اخلاق گرارا دوچندان میکند و هم نفس افعال نیک را

sh_omomi12smilee_new2 (15)

http://www.njavan.com/forum/images/smilies/other%20%2812%29.gifhttp://www.njavan.com/forum/images/smilies/smilee_new2%20%2815%29.gif
تکلیف فرد اول : فرد اول کلی دربدری و نداری و بیچارگی و بیکاری میکشه بعد یه مدت میره یه جا سرکار صبح ها که میخواد بره سرکار تو اینه خودشو نگاه میکنه و میگه : همینجوری پاک بمون یه وقت نکنه پات بلغزه !حتی اگه بازم تواوج داشتن و نداشتن وسوسه شدی !

شرایط فرد دوم ! : فرددوم وضعش خوب میشه پست میگیره برو بیا پیدا میکنه پورسانت اون پروژه هارو هم میگیره " با پول شرکت تور و مسافرتم میره پسرخاله و برادر زنشو هم استخدام میکنه و جمیعا! شروع میکنن بخور بخور !صبح ها که میخواد بره سرکار تواینه که خودشو نگاه میکنه میگه:بدبخت ! نتونستی جلوی خودتو بگیری ! هیشکی ندونه خودت که میدونی اگه رشوه و زد و بند نبود الان هیچ پ خ ی نبودی !

علت این که ایرانی ها تو ایران به این وضع رانندگی می کنن و تو خارج بهتر از خودِ خارجی ها ، سازگاری با محیط هست ...دوس داریم خودمون رو با محیط سازگار کنیم نه محیط رو با خودمون !!

محیط یعنی ما ! کافیه من پشت فرمون برای خورویی که از فرعی میخواد به اصلی وارد بشه ترمز کنم/اون میره منم میرم اما اونی که همونجا میمونه یه هنجارو خرده فرهنگ زیباست !

ابی !

*مینا*
9th August 2011, 11:37 PM
4- مابقیش رو دوستان بگویند و در این مورد هم بحث شه که اشکال کار در کجاست ؟

بحث ژاپن رو کردید خاطرات یکی از اساتیدم به یادم افتاد ...
یکی از اساتیدمون تعریف می کردن که ( البته اسم شرکت ها یادم رفته [nishkhand] ) یکی از شرکت های ماشین سازی یکی از کشور های جهانِ اولی همین که اتومبیلش رو می سازه می فرسته تا یه کارخونه ی دیگه تو شهر دیگه از جهات مختلف بررسیش کنه ( سرعت ، امنیت و ... ) اون ها هم بررسی می کنن و ایراداتش رو تحویل می دن ، شرکت ماشین سازی در جهت رفع و بهتر شدن اون موارد تلاش می کنه و بعد همین که یک اتومبیل امن و قوی رو ساخت وارد بازار می کنده و این طوری هست که این ماشین توی جهان طرفدار پیدا می کنه ...

اما در اکثر کارخانجات ایرانی ( و جهان سومی ) البته اطلاع با سندی ندارم چیزی که شنیدم و گاها در مورد اکثر محصولات دیده می شه اینه که به جای کسب رضایت مشتری دنبال کسب درآمد بیشتر با کمترین هزینه هستن ، به جای رفع ایرادات دنبال پوشوندنشون هستن !!

البته صرف هزینه ی کم در مقابل درآمد بیشتر خوبه اما نه به هر قیمتی ...!
شاید در وحله ی اول به نظر ما جهان سومی ها برسه که از طریق راه های غیر متعارف می تونیم کم تر هزینه کنیم و بیشتر درآمد کسب کنیم ، اما درآمد ما تا یه سقف خاصی که برسه ثابت می مونه چون فقط نیاز داخلی رو می تونیم با این محصولات برآورده کنیم اون هم به اجبار ( مگر این که مشتری تحصن کنه و اون محصول رو نخره ) ، اما اگه از همون اولش درست پیش بریم این سقف درآمد همین طور می ره بالاتر چون تجارتش گسترش پیدا می کنه ، این جاست که آینده نگری کارساز هست

به نظر من مهندسی اخلاق فقط یه اخلاق انسانی به فرد نمی ده ، بلکه از خیلی جهات تامینش می کنه ...

deepdrip
10th August 2011, 09:17 AM

شادی می تونه یکی از نتایج حاصله از اجرایی کردن موضوع مورد بحث باشه.که خودش به تنهایی قادره دور تسلسل و زنجیر واری رو برای تداوم فعالیت ایجاد کنه .یعنی یه جورایی میشه انگیزه برای ادامه فعالیت اخلاقی یا ایجاد شرایط اخلاقی جدید.

deepdrip
10th August 2011, 09:23 AM
ممنون که تو بحثهاتون ،مسئله رو از زوایای مختلفی به چالکش می کشونید.
کاش دوستان بیشتری وارد بشند و نگرش های متعددی ارائه بشه.
راستی پیرامون ارائه راهکار بابت پیاده نمودن این مسئله به کجا رسید؟ خودتون چه نظری دارید.؟

ezraeele memari
10th August 2011, 12:51 PM
بحث خوبیه،اتفاقا برای کشور ما هم خیلی به درد می خوره چون تقریبا میشه گفت تو کشور ما یه همچین چیزی اصلا وجود نداره[taajob]
در حالی که تو کشورهای دیگه مثل ژاپن این گونه مسائل از اهمیت زیادی برخورداره..
به امید روزی که تو کشور ما هم نهادینه بشه...
از شما ممنونم به خاطر بحث قشنگتون[tashvigh]

نادیا جون
10th August 2011, 04:58 PM
از اینکه رشته جدیدی اومده خوشحالم.اخلاق مهندسی احتمالا بعد از اخلاق پزشکی اومده.(namele)
خواهش میکنم یواش حرف بنویسید.فردا پس فردا یه درس سه واحدی اضافه میشه.اونم عملی خدا تومن پولش میشه××
گذشته از اینها وجدان کاری در بر گیرنده اخلاقیات در تمام رشته هاست.البته به نظر حقیر.

ریپورتر
10th August 2011, 07:12 PM
از اینکه رشته جدیدی اومده خوشحالم.اخلاق مهندسی احتمالا بعد از اخلاق پزشکی اومده.(namele)
خواهش میکنم یواش حرف بنویسید.فردا پس فردا یه درس سه واحدی اضافه میشه.اونم عملی خدا تومن پولش میشه××
گذشته از اینها وجدان کاری در بر گیرنده اخلاقیات در تمام رشته هاست.البته به نظر حقیر.
درسته حرف توی هر رشته و زمینه کاری باید اخلاق کاری وجود داشته باشه

deepdrip
11th August 2011, 05:36 AM
بحث خوبیه،اتفاقا برای کشور ما هم خیلی به درد می خوره چون تقریبا میشه گفت تو کشور ما یه همچین چیزی اصلا وجود نداره[taajob]
در حالی که تو کشورهای دیگه مثل ژاپن این گونه مسائل از اهمیت زیادی برخورداره..
به امید روزی که تو کشور ما هم نهادینه بشه...
از شما ممنونم به خاطر بحث قشنگتون[tashvigh]

گفتی ژاپن و کبابم کردی !!! [khande][khande][khande]
نمی دونم چرا ما که مسلمونیم به توصیه های دین خودمون ( تفکر کردن، صداقت داشتن ، متعهد بودن، خوش اخلاق بودن ، همدردی کردن با دیگران، تلاش برایه معاش حلال و ........... عمل نمی کنیم؟ [tafakor] ( این جملم یه کم بی انصافیه !!! [khande] ) حالا نه که عمل نکنیم، کمتر توجه می کنیم .
حتما شنیدید و فیلم های کوتاهی که در اینترنت پخش شده رو دیدید که وقتی زلزله ی اخیر همراه با سونامی در ژاپن اتفاق میفته، مردمی که در فروشگاه ها در حال خرید بودن (و قیمت اونها رو نپرداخته بودن) ، اجناس رو به قفسه ها بر می گردونن.
یا در روز های بعد که به خرید میرن ، فقط و فقط برای همان روزشون ،مایحتاج مورد نیاز رو خریداری می کنن.یعنی اگه داره شیر میخره ،ففط یه قوطی که مصرفه همون روزشه برمیداره نه بیشتر.
حالا شما تصور کن این اتفاق خدای نکرده تو ایران بیفته چی به سر فروشگاه ها میاد؟؟!!!!!

deepdrip
11th August 2011, 05:42 AM
درسته حرف توی هر رشته و زمینه کاری باید اخلاق کاری وجود داشته باشه

وجود داشتنش که وجود داره . اما این که عامل هم هستیم یا نه جای فکر کردن داره . [tafakor]

deepdrip
11th August 2011, 05:48 AM

فکر کردم الان می خوای بگی کی میخواد اون درس سه واحدی رو پاس کنه !!!!!!! [khande][khande][khande]

حالا تلاشتو بکن که ایشالا دکترا بگیری ، اون موقع است که باید حالتو بپرسیم !!!![khande][khande][khande]

محسن آزماینده
11th August 2011, 11:51 AM
سلام مجدد

مورد ديگري كه در مهندسي كردن اخلاق براي متصديان كار وجود دارد:
اين قسمت مخصوص كارفرما است و با يد توجه ويژه به اين قسمت داشت
در بعضي از موارد نبود امنيت كاري موجب ميشود كه متصدي كار احساس تامين نشدن آينده خود را داشته باشد و در صدد برطرف كردن اين موضوع از ساير روش هاي غير اخلاقي مانند كم كاري و ارتشا شود
و از طرفي چون خود را در آينده پاسخگوي نواقص نميداند ،كار خود را به نحو احسنت انجام نمي دهد

اگر امنيت شغلي وجود داشته باشد فرد با خيال راحت به كار خود ادامه داده و سعي ميكند جلوي مشكلات احتمالي را در آينده بگيرد

محسن آزماینده
14th August 2011, 04:59 PM
دوستان تا حالا مفهوم مهندسي اخلاق را فهميديم و تعريف روشني از آن داريم
به نظر شما در كشور ما اخلاق مهندسي و اخلاق حرفه اي وجود دارد؟؟؟
لطفا بفرماييد چه صنفهايي در اين امر پيشقدم هستند؟؟؟؟

دكتر راز
15th August 2011, 05:43 PM
خيلي خوبه كه به اين چيزا اهميت ميدين
اميدوارم همه رعايت كنن كه يه روزي پيشرفت كنيم.
با تشكر[tashvigh]

طلیعه طلا
15th August 2011, 06:06 PM
دوستان تا حالا مفهوم مهندسي اخلاق را فهميديم و تعريف روشني از آن داريم
به نظر شما در كشور ما اخلاق مهندسي و اخلاق حرفه اي وجود دارد؟؟؟
لطفا بفرماييد چه صنفهايي در اين امر پيشقدم هستند؟؟؟؟

چه جالب !

خب ، چون هنوز مطالبتون رو نخوندم ، قاعدتا هم نمی تونم خوب نظر بدم .
اما چون اومدم و دیدم موضوع قشنگیه حیفم اومد بدون نوشتن ، از این جا برم

من فکر می کنم تو صنوفی که بیشتر جنبه خدمات رسانی داشته باشه و البته مخاطبین زیادی رو هم تحت پوشش بگیره .
مثل مراکز فرهنگی ( معلمین ، دبیران و اساتید)
جامعه پزشکان
مدد کاران اجتماعی
نیروهای آتش نشانی
مراکز تربیتی ( دار القرآن ها و ...)

a.javad12
15th August 2011, 07:08 PM
موضوع خوبیه، واقعا مهندسی بیاندیشیم نه معکوسش

طلیعه طلا
20th August 2011, 05:00 AM
[QUOTE=a.javad12;265117]موضوع خوبیه، واقعا مهندسی بیاندیشیم نه معکوسش[/QUOTE

فکر نمی کنم دیمی کار کردن ، اندیشیدن بخواد.
احساس می کنم ، طراح این تاپیک ، منظورش این بوده باشه که :

بابا ، تفکر رو تفکر رو و تفکر رو ،در تمام زندگیتون ، ساری و جاری کنید.

Elohim
26th August 2011, 04:11 PM
(اونقد فکر کنیم که مغذمون بپکه)
به نظرم این منظورشه

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد