PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث راهکار عملی مناسب برای تولید برق از گرمای خورشید؟

عرفان سلیم زاده
4th August 2011, 03:21 PM
به نام خدا

سلام[golrooz][golrooz][golrooz]
با ورود خنک کننده های ترموالکتریک به کشور که طبق ادعای تولید کننده های انان راندمانی در حدود 50 درصد در تولید سرما دارند یه نکته رو بهتون میگم:
در ترمودینامیک تقریبا تمام مبدل هایی که در یک سیکل بسته کارمی کننده توانایی برگشت پذیری را در خود دارند یعنی یخچال خانه شما که با مصرف برق سرما تولید می کند این توانایی را دارد که اگر در اختلاف دمایی قرار بگیرد توانایی تولید برق را خواهد داشت همین شرایط هم میتواند در خنک کننده های حالت جامد ترموالکتریک وجود داشته باشد!
این تاپیک درواقع یک مسابقه است برای پیدا کردن بهترین منبع سرما توسط شما کاربران!

منبع گرما توسط من انتخاب میشه:خورشید!
نکاتی که قابل اجراست:شما میتوانید گرمای خورشید را در مایع نمک اهن ذخیره کنید...
منبع سرما میتواند اب باشد.
طرح باید برای هم قابل استفاده باشد و در اخر اگر نواوری دارید افشا کنید تا همه استفاده کنن...
موفق باشید![golrooz][golrooz][golrooz]
برنده از تمام مدیران سایت امتیاز خواهد گرفت!!!!

عرفان سلیم زاده
4th August 2011, 03:33 PM
گفتنی هست که در ترمودینامیک همیشه راندمان تولید با راندمان مصرف برابر است...

hossien
4th August 2011, 10:52 PM
خیلی خوبه حالا آقا عرفان خودتون چه پیشنهاد هایی میدین.

hossien
4th August 2011, 11:08 PM
یک روش استفاده از لوله های سیاه رنگ شیشه ای که هم نور خورشید بیشتر جذب کنه و شیشه ای باشه تا نورو از خودش عبور بده . یک منبع داشته باشه که آب گرم در اون ذخیره شود از یک طرف آب میاد و لوله ها گرم شده و در منبع ذخیره بشه.

عرفان سلیم زاده
4th August 2011, 11:53 PM
خب نظر من برای منبع سرما با فرض اینکه مبدل بر روی سقف منزل مصرف کننده قرار داشته باشه همون نظر شماست!
یعنی ما همون انرژی که صرف گرم شدن اب ابگرم کن می کنیم میتونیم با روش شما مستقیما از خورشید تامین کنیم اما از سرمای اب هم برای ایجاد اختلاف دما و تولید برق استفاده میکنم.
نتیجه اینکار یه نیروگاه کوچک chp هستش(تولید همزمان برق و ابگرم!)...
اما برای کاربرد های وسیعتر چطور؟
مثلا برای تامین برق یه روستا!در این موقع که نمیتونیم اب گرم یه روستا رو تامین کنیم!!!

عرفان سلیم زاده
5th August 2011, 12:03 AM
برای جذب بهتر گرمای خورشید بهترین راه استفاده از سطوح سیاه هستش.اما برای اینکه جذب به حداکثر برسه پیشنهادم اسفاده از کلروفریک هستش که یه نوع نمک مذاب در دمای محیط است.
اگر این نمک مذاب رو به صورت یه استخر بر روی مبدل مون قرار بدیم تمام نور خورشید رو جذب و حفط میکنه!
[esteghbal]

عرفان سلیم زاده
5th August 2011, 12:25 AM
اما مهمتر از همه میخوام از طراحی مبدل ایراد بگیرم که تشکیل شده از قرص های نیمه هادی تلوریم بیسموت یا انتیوان می باشد! در طراحی صورت گرفته دانش کم طراحان باعث شده که مقاومت داخلی مبدل تقریبا به 50 اهم برسه که برای یه مبدل یه فاجعه به حساب میاد!!!
ایراد هم از قرار دادن قرص های تلورید بیسموت به صورت سری است...
حرف من اینه که اگر به جای استفاده از قرص های مکعبی شکل از مفتول های با وزن مشابه استفاده میشد دیگه اینقدر شاهد افزایش مقاومت داخلی مبدل نبودیم...(حیف که کارخونه اش ایران نیست وگرنه می رفتم طراحشو یه فصل میزدم!!!)
اینم طرح من:
http://www.njavan.com/forum/attachment.php?attachmentid=2928&stc=1&d=1312495240

عرفان سلیم زاده
5th August 2011, 12:15 PM
یه راهکار جالب برای منبع سرما.
میتونیم از دریاچه نمک برای خنک کننده استفاده کنیم
ببینید اگر الان به یک دریاچه نمک(مثلا قم!)برید خواهید دید که نمک های اونجا با وجود افتاب سوزان زیاد گرم نیستند!(البته باید تست بشه!هرکی افتاب در اختیار داشت یه ظرف نمک رو بزاره جلوش بعد یک دقیقه بره دست بزنه ببینه داغ شده یا نه!) حالا اگر ابمون محدود باشه میتونیم شبکه لوله هایی در بستر نمک کاربزاریم تا گرما بعد از انتقال به نمک سریع دفع بشه!

hossien
5th August 2011, 01:04 PM
خیلی خوب بود از ترکیب راهکارهای شما میشه یک سیستم سبز طراحی کرد.

مثلا در یک آبگرم کن خورشیدی اگر کلروفریک استفاده کنیم چگونه می تونیم آب را گرم کنیم؟

یک سوال دیگه شما می دونید چرا از قرص های مکعبی شکل استفاده می کنن الان با توجه به این عیبی که شما مطرح کردین؟

hossien
5th August 2011, 01:11 PM
اگر هدف ما استفاده از انرژی کم برای خنک کردن ساختمان و یا گرم کردن آن هست بنظرم یکم باید تاریخ را مطالعه کنیم چون در یزد از یک سیستم استفاده می شد برای خنک کردن و در مناطق دیگه (البته طرحش کامل یادم نیست.) برزای خنک کردن فضای ساختمان از یک تکنیک تزکیبی که در یزد استفاده می شود و بهره برداری کرده بودن.
این طوری بود که یک اتاقک کوچک (یک متری) در حیاط قرار می دادن و بوسلیه کانل به ساختمان راه داشت و قضیه همرفتی را اجرا می کرد و باعث خنک شدن ساختمان می شد.

hossien
5th August 2011, 01:14 PM
اگر ما راه های جذب گرمای خورشید را بررسی کنیم که در چه موادی بیشتر هست و بالاترین بازده را داره می تونیم طرح های مختلفی ارائه کنیم.
الان این مسئله در ایران داره کم کم جا باز می کنه و به این موضوعات می پردازن و اگر الان تقریبا دانش اونو داشته باشیم در آینده پیشرفت خوبی در این زمینه داریم.

عرفان سلیم زاده
5th August 2011, 01:39 PM
سلام
این تاپیک فقط جهت تولید برق از اختلاف گرما زده شده.[golrooz]
استفاده های دیگر رو بسته به نیازتون میتونید بهش اضافه کنید![soal]
تا اینجا راه حل هایی در رابطه با منبع سرما در مقیاس های بزرگ و کوچک مطرح شد که در نوع کوچک ان که در بالای سقف خونه مصرف کننده قرار داره تصمیم به استفاده از اب لوله کشی سرد برای خنک کننده وذخیره ان در ابگرم کن گرفته شد.(البته راه های دیگه رو باید بیشتر روش فکر کرد!)
در مقیاس بزرگ استفاده از دریاچه های نمک خشک برای دفع سریع تر گرما به اتمسفر پیشنهاد شد که جای تحقیق داره...
حالا در مقیاس خیلی کوچک چطور؟!مثلا نیروگاه های قابل حمل؟
باتشکر!

عرفان سلیم زاده
5th August 2011, 01:44 PM
ایران یکی کشور هایی هست که میزان تابش در ان انقدر زیاده که میگن افتاب داره تو ایران حروم میشه!
برای همین نیروگاهمون هم یه کویر لوت داریم که گرم ترین بیابان جهان لقب گرفته !(با 70 در جه گرما در روز!!!)
پس از لحاظ اقتصادی هم به صرفه است اگر بخواییم یه نیروگاه اینطوری بزنیم[nishkhand]

hossien
5th August 2011, 03:14 PM
در قسمت اختراعات به زبان اصلی دستگاهی بود که با استفاده از نور خورشید و گرمای آن قطعات سه بعدی می ساخت مکانیزم اون به طور کلی با آب کردن شن و ماسه بیابان و تبدیل به سیلیس می تونست قطعات شیشه ای بسازه.
و امده بود از چند عدسی استفاده کرده بود و در یم نقطه حرارت را بالا می برد و می تونست شن را مذاب کند.
حالا با ترکیب مباحث شما و استفاده از عدسی می توان در یک نقطه حرارت را بالا برد پس می تونیم فلزات را داغ کنیم پس آب هم جوش میاد یا بخار میشه حالا تولید برق.

عرفان سلیم زاده
5th August 2011, 03:27 PM
اخه هزینه بالا میره بعدش هم من بخاطر مکانیکی نبودن این قطعه بهش گیر دادم!
تازه قطعه ای که ما بتونیم تهیه کنیم حد اکثر 100 درجه گرما براش کافیه تا در اوج ظرفیت خودش کارکنه!

عرفان سلیم زاده
5th August 2011, 07:34 PM
اااای ایا الناس کجایید که داره امتیاز تمام مدیران سایت ازدستتونه می ره ها!!!
اولویت با کسانی هست که اولا نامشون hossien باشه![nishkhand]
بعد مدیر تالار نخبگان باشن!
بعد در این تاپیک پست داده باشن!!
بعد گذاشته باشن رفته باشن!!!

hossien
6th August 2011, 04:37 PM
کجا برم سرعت نت پایین بود نشد پست بفرستم دیشب.
درسته این طوری هزینه بالا میره و مقرون به صرفه نیست .
پس به نظرم بهتر کاری کنیم که نور خورشید را دستگاه بیشتر بگیره به عنوان مثال اگر یک درخت باشه نور از بالا به اون برخورد می کنه اما برای آنکه زیر درخت هم نور خورشید را جذب کنه می تونیم از آینه استفاده کنیم و نور خورشید را به جاهایی که سایه هست انتقال بدیم. این توری راندمان بالا می ره.

عرفان سلیم زاده
6th August 2011, 08:36 PM
سلام ایده واقعا جالبیه! اما این ایده بهتره که برای سلول های فتو ولتاییک خورشیدی بکار بره چون اینطوری فضای لازم برای سلول ها حجیم خورشیدی فراهم میشه!!!
حقیقتا یکی از مشکلات سلول های خورشیدی حجیم بودنشونه اما با این روش فضای لازمه خیلی کم میشه که از نظر اقصادی صرفه جویی بیشتری برای خرید زمین صورت میگیره!
تاپیک داره به جاهای باحالی میرسه!!![golrooz][golrooz][nishkhand]

عرفان سلیم زاده
6th August 2011, 10:21 PM
خیلی خوب بود از ترکیب راهکارهای شما میشه یک سیستم سبز طراحی کرد.

مثلا در یک آبگرم کن خورشیدی اگر کلروفریک استفاده کنیم چگونه می تونیم آب را گرم کنیم؟

یک سوال دیگه شما می دونید چرا از قرص های مکعبی شکل استفاده می کنن الان با توجه به این عیبی که شما مطرح کردین؟

به نظرم قرص های مکعبی(بانادیده گرفتن مقاومت شون) باعث میشن هدایت گرمایی کم بشن! گرما کمتر هدر میره!!!
کلرو فریک یا نمک اهن میتونه گرما رو تو خودش نگه داره بدون اینکه دچار انبساط زیاد بشه...[nadanestan]

hossien
7th August 2011, 05:44 PM
نمک آهن ماده ای سمی هست؟

hossien
7th August 2011, 06:01 PM
حالا اگر از میله های لوله ای شکل استفاده کنیم چطور باز باعت هدایت گرمایی با راندمان بالا میشه؟
دیگه چه دلایلی برای استفاده از مربع ها هست فقط بخاطر این علت استفاده نمیشه.
میشه اسم شرکت خارجکی شو بدین لطفا

hossien
7th August 2011, 06:06 PM
کلرو فریک ماده مایع هست یا جامد؟

عرفان سلیم زاده
7th August 2011, 06:34 PM
سلام
ببخشید من سریع یه توضیحاتی در رابطه با خنک کننده های ترموالکتریک خواهم داد.
در مورد استفاده از مفتول به جای مکعب هم من از جنبه هدایت الکتریکی بهش نگاه کردم یعنی اگر از این طرح به جای طرح اولیه در خنک کننده ترموالکتریک استفاده کنیم مقاومت الکتریکی کل کاهش یافته و در ولتاژی معین جریان بالاتری خواهیم داشت که نتیجه اش توان بیشر و راندمان بالاتر خواهد بود.

کلروفریک یا نمک اهن یکی از نمک های نادر است که در دمای اتاق کاملا به صورت مایع و به رنگ سبز تیره میباشد.دمای جوش این نمک مایع 280 درجه و خواصش شبیه به نمک های دیگر است.

hossien
7th August 2011, 06:42 PM
پس منتظر توضیحات شما هستم چیکار کنم بی سوادم.

عرفان سلیم زاده
7th August 2011, 06:47 PM
http://www.kyuden.co.jp/var/rev0/0030/1969/s_05.gif
اوايل قرن نوزدهم آقايان، Thomas Seebeck و Jean Peltier ، توانستند پديده اي را كه پايه صنعت ترموالكتريك امروز است كشف كنند. Seebeck يافت كه اگر در محل اتصال دو هادي غير مشابه اختلاف دما ايجاد نمايد، جريان الكتريكي جاري ميشود .

از طرفي ديگر، Peltier ثابت كرد كه جريان عبوري از ميان دو هادي غير مشابه،باعث مي شود كه گرما يا منتشر شود و يا در محل اتصال جذب شود.

به هر حال پس از پيشرفتهاي نيمه قرن بيستم در فن آوري نيمه هادي كابردهاي عملي وسايل ترموالكتريك ممكن گرديد. با فن آوريهاي مدرن، اكنون ما مي توانيم طرح هاي ترموالكتريكي را توليد كنيم كه پمپ گرماي مؤثر حالت جامد را براي سرمايش و گرمايش ايجاد مي كنند.

بسياري از اين واحد ها همچنين مي توانند براي توليد توان DC در شرايطي خاص استفاده شوند (مانند تبديل گرماي تلف شده به جريان الكتريكي). كاربردهاي جديد و اغلب جالب ترموالكتريك هر روز در حال پيشرفت است.

اصول كار سيستم ترموالكتريك ( TE)
يك سيستم ترموالكتريك معمولي از يك رشته قرص نيمه هادي تلورايد بيسموت تشكيل گرديده است و به گونه اي تعبيه شده اند كه يك نوع از حاملهاي بار (مثبت يا منفي) بخش زيادي از جريان را حمل نمايد.

زوجهاي قرص N/P به گونه اي شكل داده شده اند كه از نظر الكتريكي با هم سري ولي از نظر گرمايي با هم موازي مي باشند. لايه هاي بيروني سراميكي آنها فلزي شده تا بتواند سطح پوششي براي قرص ها ايجاد نموده و آنها را از نظر الكتريكي به يكديگر متصل نمايد. به اين ترتيب قرص ها و لايه هاي بيروني يك ساختار لايه اي را تشكيل مي دهند . اندازه هر طرح ترموالكتريكي بين 0.25 * 0.25اينچ مربع تا تقريبا 2×2 اينچ مربع تغيير مي كند .

طرحهاي ترموالكتريكي مي توانند به صورت منفرد يا به صورت گروهي با اتصالات سري، موازي و يا سري - موازي بكار روند. در بعضي از كاربردها از طرحهاي چند حالته استفاده مي كنند.

كاربرد سرمايي و گرمايي سيستم ترمو الكتريك :

وقتي ولتاژ DC به سيستم ترموالكتريك اعمال مي شود حاملهاي بار منفي و مثبت در رشته قرص ها، انرژي گرمايي را از يك سطح لايه خروجي دريافت و آن را در سطح طرف ديگر آزاد مي كنند.

سطحي كه انرژي گرمايي از آن جذب مي شود سرد مي گردد و سطح مخالف كه انرژي گرمايي را دريافت مي كند گرم مي شود . با استفاده از اين روش ساده، ""تلمبه گرمايي""، فن آوري ترمو الكتريك در كاربردهاي گسترده اي از قبيل خنك كننده هاي ليزرديودي كوچك، يخچالهاي قابل حمل، خنك كننده هاي مايع و غيره استفاده مي شود .

عملكرد توليد توان در سيستم ترمو الكتريك
با به كار بردن طرحي كه Seebeck كشف كرد مولدهاي انرژي ترموالكتريك انرژي گرمايي را به انرژي الكتريكي تبديل مي كنند . وقتي كه اختلاف دما در اطراف يك وسيله ترمو الكتريك توليد مي شود يك ولتاژ DC دو سر ترمينال آن ايجاد مي گردد و چنانچه يك بار بطور مناسب وصل شود جريان الكتريكي برقرار مي گردد. كاربردهاي اين فن آوري شامل تأمين انرژي براي سيستم هاي مخابرات راه دور، دريانوردي وتأسيسات نفتي مي باشد.
http://img.alibaba.com/photo/11214927/Thermoelectric_Module.jpg

http://www.thermoelectricsupplier.com/tec_picts/all_modules.jpg
منبع:
http://thermoelectric.blogfa.com/

hossien
7th August 2011, 06:48 PM
البته فک کنم تا الان میشه یک دستگاه تولید برق تولید کرد با توجه به این توضیحات شما که کاربردی و با هزینه پایین باشه فقط یکم باید سرچ کرد و چندتا قیمت گرفت و یک بررسی کنیم و همچنین شبیه سازی سیستم.

عرفان سلیم زاده
7th August 2011, 06:52 PM
اختیار دارید شما سرور مایید[golrooz][golrooz][golrooz]

عرفان سلیم زاده
7th August 2011, 06:54 PM
الان تو تهران جهان کیت میفروشه!
JAHANKIT فروشگاه قطعات الکترونیک جهان کیت (http://www.jk-sensor.com/)

hossien
7th August 2011, 06:58 PM
بی خیال ، ما کوچیکتونیم. از اینا گذشته
نظر شما تا الان چیه ؟
چه راهی شما غیر از این موارد پیشنهاد میدین.

عرفان سلیم زاده
7th August 2011, 07:02 PM
خب فعلا که مبتدی هستیم از کوچولوهاش شروع میکنیم!
نمیخوایم که نیروگاه هسته ای درست کنیم !!![nishkhand]
اما راههای دیگه رو فقط مکانیکی هستش که عمر کمی داره...
و البته سلول های خورشیدی!گه خیلی گرون و حجیمه!

hossien
7th August 2011, 07:32 PM
میشه بگین چه روش های مکانیکی وجود داره؟

عرفان سلیم زاده
8th August 2011, 07:50 PM
سلام ببخشید من دیروز یهو اینترنتم تموم شد نتونستم بیام!!
راه های مکانیکی همون راه های مرسوم منظورم بود یعنی استفاده از توربین ها و موتور های رفت و برگشتی بخار!که ازشون استفاده نکنیم بهتره چون این خنک کننده ترموالکتریک هم دقیقا همین کارو انجام میده!
راستی امروز با مادرم رفتم تهران داداشمو که برای دیابت بیمزه اش خوابیده بود بیمارستان ترخیصش کنیم که گفتم یه سر بریم جمهوری که ببینم تو پاساژ امجد هست یا نه؟اونا گفتن باشه!رفتیم پرسیدم دیدم دارند اما 9 هزار تومانه!!!به مادرم گفتم گفت باشه...خریدم!طرف بسته بندی اش کرد منم دادم مادرم گذاشت تو کیف و تو راه در مترو گفتم درش بیاره تا چکش کنم دیدم مادرم تو مترو گمش کرده!!!!
اینقدر بهم زور داشت که همونجا سکته زدم الان تو برزخم!منتظر جواب نامه اعمالم!خب تو خوبی؟

hossien
8th August 2011, 11:04 PM
ممنون . شکر خدا خوبم.
فدای یک تا موت .

عرفان سلیم زاده
8th August 2011, 11:08 PM
قربان شما![nishkhand]

حسین متقی
9th August 2011, 02:58 AM
به به عجب بحث داغی سوختم[bamazegi]
من یدونه خریدم جات خالی به باتری وصل کردم گذاشتمش تو یه نعلبکی اب
اب توی نعلبکی توی کمتر از1دقیقه یخ زد
اومدم از تواب دربیارم دیدم چسبیده به نعلبکی
خوب شد که بهش یه هیت سینک وصل کرده بودم وگرنه سوخته بود
باتری خالی شد وانقدر سریع اتفاق افتاد که باتری دود شد رفت هوا به سلامتی وخوشی[taajob][tafakor]

عرفان سلیم زاده
9th August 2011, 04:04 PM
به به عجب بحث داغی سوختم[bamazegi]
من یدونه خریدم جات خالی به باتری وصل کردم گذاشتمش تو یه نعلبکی اب
اب توی نعلبکی توی کمتر از1دقیقه یخ زد
اومدم از تواب دربیارم دیدم چسبیده به نعلبکی
خوب شد که بهش یه هیت سینک وصل کرده بودم وگرنه سوخته بود
باتری خالی شد وانقدر سریع اتفاق افتاد که باتری دود شد رفت هوا به سلامتی وخوشی[taajob][tafakor]
سلام خیلی خوش اومدید[golrooz][golrooz][golrooz]
خب اگه هنوز داریدش پس میتونید این ازمایشات رو به جای ما انجام بدید نه؟
اگه مایلید پس عکس و مراحل ازمایشات و نمودار توان رو هم بنویسید!
یادتون نره منبع گرما خورشیده!میتونید از یه عدسی برای متمرکز کردن نور استفاده کنید!(به خاطر محدودیت های قطعه دمای حداکثر منبع گرم به 100 درجه سلسیوس کاهش یافت!)
منبع سرما با خودتونه!(البته بستگی زیادی به کاربرد مورد نظر داره!)
ازمایشات در سه کاربرد نیروگاه قابل حمل،نیروگاه ساکن و باتری های گرمایی انجام میشه!
باتشکر عکس یادتونره!!![eynaki][eynaki][golrooz][golrooz][golrooz][golrooz]

عرفان سلیم زاده
9th August 2011, 04:31 PM
یه ایده جدید به فکرم رسید!!!
اگر یه منبع گرما با یه منبع سرما ایزوله از محیط داشته باشیم که به قطعه مون متصل باشند،میتونیم با اتصال یک منبع ولتاژ به خنک کننده مون به شارژ دو منبع سرد گرم بپردازیم!تا درمواقع مورد نیاز ازش استفاده کنیم!!!
با تحقیقاتی که کردم "ید" بالاترین ظرفیت گرمایی ویژه رو داره!

حسین متقی
10th August 2011, 05:34 AM
ولی با پست اخرتون بازدهشو اوردین پایین البته استدلالم فرق میکنه
این هایی که میگین المان سرد کننده شنیده بودم
من راحت میتونم برم جمهوری بخرم روش ازمایش کنم
ولی اولا بگم من ازمایشگاه نیستم باید دقیق بگین که چیکار باید بکنم من همونو تکرار میکنم
میدونین که دیپلممو نتونستم بگیرم پس بهره هوشی 00/00%
اونیو که داشتم دادم به دوستم چون معمولا اینارو برای خنک کردن کامپیوتر میگیرن

ولی کلا برای گرمای کویر من فکر دیگه ای دارم

حسین متقی
10th August 2011, 05:46 AM
راستی از المان های خنک کننده تو موتور ماشین و اگزوز هم استفاده شده بود یه جا
برای تولید برق

حسین متقی
10th August 2011, 06:11 AM
حاالا میرسیم به نظر خودم

به نظر من با یه برج 50 متری استوانه با قطر 15 متر که با قوطی الومینیوم یا لوله الومینیوم پیچ شده وجوش داده شده به هم بسازیم که توخالی باشه به قطر داخلی 13 متر
یه زنراتورحداقل 100هزار واتی هم زیر زمین وسط قاعده استوانه کار میزاریم و شفتشو تا 45 متری بالا میبریم
هر 5 متر ارتفاع هم یه ملخ توربینی 20 پره میزاریم سر راهش کلا 8 تا ملخ با دور یکسان
5 متر اول برای ورود هواست
اینو چندین جا اجراش کردن یکیش تو ایران باشه محض تولید برق وغرور ملی بد نیست حتی جواب هم نده
البته رو دیواره هاش سلول خورشیدی کار میزاریم تا شعاع 20 متری رو زمین سلول خورشیدی میچینیم
100000 وات رو زمین 100000وات زیر زمین 288000وات هم رو هوا حمعا یه488000 وات میشه
فقط هزینش یکم بالاس البته بازدهیش فوق العادسا حدود20 میلیارد یا بیشتر هزینه اولیه

حسین متقی
10th August 2011, 06:16 AM
امروز میرم ببینم چند قیمت هست اصلا
اون یکیو 1-2سال پیش گرفتم 14 تومن 56 وات بود فکر کنم؟!
البته این پیش قسط بود چندتا امتیاز بدین قسط اصلیو بفرستم[bamazegi][bamazegi][bamazegi][esteghbal][khande]

حسین متقی
10th August 2011, 06:29 AM
سلول خورشیدی واتی 3600 تا4000 و5000 هم هست باید حساب کنیم کنیم هرچی هست کمتر یا مساوی این باشه

عرفان سلیم زاده
10th August 2011, 10:18 AM
سلام
اون باطری گرمایی خیلی خوبه ها!اگه روش کار کنیم به راحتی میتونیم یه نیروگاه تمیز برق قابل شارژ داشته باشیم!!!

عرفان سلیم زاده
10th August 2011, 10:19 AM
سلام ببخشید دیشب نبودم اینترنت ترکید[nishkhand]
اقا حسین نمیدونستم شما اینقدر ایده های جالب دارین وگرنه 20 سال پیش این تاپیکو میزدم![cheshmak]
اون برج رو میگم اگه با ایده من اگه ترکیبش کنیم هم می تونیم هوای کره زمین رو خنک کنیم و هم چند گیگا وات برق تولید کنیم!
خب من میگم یه برج 12 یا 13 کیلومتری شبیه به سماور(منتها با ته باز!) رو دریا بسازیم بطوری که اب در یا رو یه 50 متری بکشه بالا خب!
بعد با این خنک کننده ها ترمو از اختلاف دمای اب دریا برق تولید کنه!بگو خب![nishkhand]
بعد اگه این برقه رو بدیم یه پمپ اون موقع ابی که در لایه بیرونه رو میدیم بالا وقتی رسید نوک برج
تو کندانسور خنک میشه از تو لوله وسطیه پایین میاد دوباره برمیگرده تو دریا!
اینطوری هم زمین گرماشو دفع میکنه و هم برق خوبی از اختلاف دما تولید میشه![esteghbal][golrooz]
http://www.njavan.com/forum/attachment.php?attachmentid=2949&stc=1&d=1312957120

حسین متقی
11th August 2011, 03:37 AM
اولا من خیلی بیسوادم کندانسور یعنی چه؟
دوما فکر جالبیه
سوما 13کیلومتر؟؟؟!!!!!![nadidan][nadidan][nadidan][taajob][taajob][soal][taajob]
بلند ترین برج دنیا 1600متره
بلند ترین برج نیروگاه همرفتی 751متره
برج میلاد 426متره
اورست 8884متره
عمیق ترین چاه طبیعی دنیا زیر ابه 13 کیلومتره
عمیق ترین چاه مصنوعی جهان فکر کنم 6کیلومتر بود
به معنای کلمه کف کردم
با هزینش میشه 1میلیون گیگااوات برق تولید کرد با سلول خورشیدی یا نیروگاه سیکل ترکیبی

تازه13 کیلومتر تو اب

حسین متقی
11th August 2011, 06:38 AM
منظورم اینا بود

شما خیلی وسیعش کردید از تخیلم زد بیرون

البته چون اختلاف دما زیاد نیست نمیشه از المان خنک کننده استفاده کرد

حسین متقی
11th August 2011, 06:43 AM
میگم بیایین تجاری از ایده هامون استفاده کنیم
برای اینکار باید اول اقتصادی بهش نگاه کنیم یعنی فکرامونو حساب کنیم که ایا به سود دهی میرسه یا نه
و چقدر سود اونموقع میشه ازش استفاده توپ کرد
بالاخره از طبقه بالامون باید یه استفاده ای ببریم دیگه
من چند وقته شروع کردم

عرفان سلیم زاده
11th August 2011, 01:26 PM
کار نشد نداره![nishkhand]مزیت برج من اینه که برای پمپ کردن اب نیازی به مصرف منابع طبیعی انسان ها نداریم!!![tafakor]بلکه از خود دریا انرژی شو میگیریم بعدش هم 13 کیلو متر هم یه حساب سر انگشتی بود بری رسیدن به هوای خنک![tashvigh]
خب ما باید یه جوری گرما رو دفعش کنیم؟![soal]
مصرف پول هم خیلی داره درست اما اگه از کل دنیا بخواهیم سرمایه گذاری کنیم حتما این کار رو میکنند مخصوصا اگه بهشون وعده برق ارزان هم بکنیم!!![esteghbal]

عرفان سلیم زاده
11th August 2011, 01:29 PM
کندانسور همون لوله های پشت یخچال هاست که کارش خنک کردن سیال مورد نظره!!![cheshmak]

حسین متقی
11th August 2011, 04:54 PM
اهان
اخه من چون از ماشین بیشتر سردرمیارم بهش میگم رادیاتور یخچال از این به بعد کندانسور

اخه ته تکنولوزی دنیارو داشته باشیم نهایتش 2 کیلومتر میشه
بعد من همین تو تهران سرمایه گذار پیدا نمیکنم برای طرح های هزینه برم
اونوقت بین المللی
اصلا هم هزینه رو بیخیال یکم ارتفاع رو یک بیستم در نظر بگیرید بهتره
بعد کندانسور به اون بزرگی رسوباتش روهم حساب کن
اگه اون قسمت بالای دریارو حذفش کنی خوب میشه
تو عمق های پایین اب دما به150 درجه میرسه که موجودات زنده هنوز پیدا میشن
بازم پایین ترش من تا600درجه هم شنیدم اونم تو قطب شمال بود فکر کنم
ولی تو چه عمقی
اب با هوا خیلی فرق داره سرعت حرکت اب کمتره حتی با اختلاف دما ی زیاد
بعد تا اب از اون عمق بیاد بالا خنک میشه وبازده خیلی کم میشه
اما هوا سریع بالا میاد و از دماش کم نمیشه
وتازه توی هوا وروی زمین محکم وثابت بهتره یا زیر اب تو اعماق زمین با جریان های اب گرم با سطح نا مطمئن
البته اینا نظرات منه چون من دوست دارم طرحی که میدم تخیلات رو توش 0 کنم وعملی ترش کنم طبق عنوان تاپیک

عرفان سلیم زاده
11th August 2011, 05:03 PM
سلام اره راست میگی من رسوباتو یادم رفته بود![nadidan]

حسین متقی
11th August 2011, 05:08 PM
تازه پمپش تمام بازدهشو میخوره
هوای خنک منظورتون چه دماییه روی دریا 1000متر 6درجه کم میشه روی خشکی با تابش افتاب شدید در سطح زمین تا 100 متری دما خیلی متفاوت میشه

عرفان سلیم زاده
11th August 2011, 05:09 PM
میگم من خیلی به این ترمو ها گیر دادما اخه خیلی به نظرم جالبن!
خیلی هم دوست دارم با هاشون یه ژنراتور کم حجم بی صدا با توان بالا!بسازم نظری در اون رابطه نداری؟

حسین متقی
11th August 2011, 05:17 PM
من پیشنهاد میدم همون دیشه رو یه تغییراتی توش بدیم یه چند تا ازمایش کنیم اگه جواب داد ثبتش کنیم

عرفان سلیم زاده
11th August 2011, 05:17 PM
جالبه اما باید بدونید که ابی که میفرستیمش بالا دوباره میاد پایین دراصل ما انرژ زیادی برای پمپ مصرف نخواهیم کرد!
در مورد هوای خنک هم نکته جالبی رو عرض کردید اینطوری دیگه نمیخواد برج بلندی هم بسازیم...

عرفان سلیم زاده
11th August 2011, 05:20 PM
اصلا به فکر ثبت نباشید!چون ایران اخرین کشوری هست که از این تکنولوژی استفاده میکنه![nishkhand]

حسین متقی
11th August 2011, 05:27 PM
اشکال نداره از جهت کلاسش ثبت میکنیم که تاییدیه علمی باشه براش که سرمایه گذار بتونیم پیدا کنیم

حسین متقی
11th August 2011, 05:32 PM
من به فکر تولید انبوهم
میتونیم باهزینه شخصی یکیشو بسازیم

همه جا با هر شرایتی هم کار میکنه حتما افتاب سوزان نمیخواد که فقط ابعاد دیشش تغییر میکنه

حسین متقی
11th August 2011, 05:38 PM
پس از این به بعد پیغام خصوصی بفرستین

عرفان سلیم زاده
11th August 2011, 08:21 PM
بچه ها یه راه جالب و مفید برای ایجاد منبع سرد استفاده از یه سیکل آب هستش که الان برای خنک سازی قطعات رایانه های نسل جدید بکار میره!
لوازم مورد نیاز هم یه واتر پمپ ولتاژ پایین،یه رادیاتور بخاری پراید(ترجیحا دست دوم!)،شیلنگ های رابط و لوله های مسی و گریس سیلیکونی میباشد...
میتونید از پمپ شیشه شور ماشین استفاده کنید!

حسین متقی
12th August 2011, 12:34 AM
بله اما این منبع تمام انرزی تولیدیو توپمپ میخوره
نظر من استفاده از تبخیر ابه
البته برای تولید یک واحد بالای 40 وات باید مناسب باشه

چون اون پمپ شیشه شور ماشین خودش حدود 6 واته

عرفان سلیم زاده
12th August 2011, 10:16 AM
البته پمپ در توان حداکثرش 6 وات مصرف میکنه که میتوانیم محدودش کنیم...
استفاده از بخار اب هم ایده بسیار خوبیه اما اصل این ایده در اتاق های بارانی شدنیه!

اتاق هایی که اب گرم شده را اسپری می کننده تا میزان سطح مفیدش نسبت به هوا افزایش پیدا کند!

میدونی در واقع این تئوری میگه درصورتی که میزان سطح مفید اب نسبت به هوا افزایش پیدا کنه هدایت گرمایی اب هم افزایش پیدا می کنه توانایی ان برای انتقال گرما بیشتر خواهد شد!
خبردار شدم که یه مخترعی با استفاده از مواد نانو موفق شده که هدایت گرمایی اب رو در رادیاتور ها افزایش بده حتی اختراعش به صورت محدود به تجاری شده و طبق ادرس هایی که تو سایت های تبلیغاتی دیدم تو چند تا از پمپ بنزین های تهران و کرج پخشش کرده!
میگم از اینها هم استفاده کنیم تا رادیاتور مون بهتر گرما رو بده بیرون!

البته خود من طرح تو رو بیشتر می پسندم چون بهتر گرما رو دفع میکنه...حتی در این رابطه هم تحقیقات خواهم کرد که یه منبع مناسب برای بخار پیداکنم!راستی میدونستی میشه با استفاده از امواج فراصوتی اب رو در دمای پایین تبخیر کرد؟!این همون تئوری تو هستش...روش کار میکنم.

عرفان سلیم زاده
12th August 2011, 12:52 PM
یه مطلب درمورد خنک کننده های رادیاتور!:

http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?58793-%D8%AE%D9%86%DA%A9-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%B1%D8%A7%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1&

ایده تا پدیده
12th August 2011, 11:15 PM
دوستان من اهل ارومیه هستم خوب وقتی کنار دریاجه ایستادی 1 خنکی مثل کولر گازی به انسان دست میده اما وقتی داخل اب میشی اب دریاچه گرمه البته تویه تابستان این طوره
راستی این دریاچه حکم کولر بزرگ شهر ی برا شهر ارومیه هست که مواقع شب شهر بسار خنک میشه البته موقعی که روز افتاب سوزان باشه این امر صدق میکنه (راستی دیگه دریاچه داره خشک میشه چون با زدن سد و پل میان گذر دهن دریاچه سرویس شده)

حسین متقی
13th August 2011, 03:28 AM
خوب منم همینو میگم فراصوت دیگه چیه
مثل کولر فقط بدون فن
اب با مقدارکم
درسطح بالا سریع انرزیو جذب میکنه

عرفان سلیم زاده
13th August 2011, 09:28 AM
خوب منم همینو میگم فراصوت دیگه چیه
مثل کولر فقط بدون فن
اب با مقدارکم
درسطح بالا سریع انرزیو جذب میکنه

ببین امواج فراصوت میاد یه ارتعاش خیلی سریع به اب میده جوری که اب بدون اینکه به جایی پخش بشه شروع می کنه به افزایش سطح دست رسی خودش نسبت به هوا! بعد یه هو تبخیر میشه!و البته خنک...
درواقع این کار یه نوع اسپری کردن آبه منتها با حرکت دادن سریع اب توی ظرف و درنتیجه از دست دادن اب کمتر!

عرفان سلیم زاده
13th August 2011, 09:37 AM
دوستان من اهل ارومیه هستم خوب وقتی کنار دریاجه ایستادی 1 خنکی مثل کولر گازی به انسان دست میده اما وقتی داخل اب میشی اب دریاچه گرمه البته تویه تابستان این طوره
راستی این دریاچه حکم کولر بزرگ شهر ی برا شهر ارومیه هست که مواقع شب شهر بسار خنک میشه البته موقعی که روز افتاب سوزان باشه این امر صدق میکنه (راستی دیگه دریاچه داره خشک میشه چون با زدن سد و پل میان گذر دهن دریاچه سرویس شده)

اتفاقا دیروز داشتم دریاچه رو از تو گوگل ارث میدیم خیلی دلم گرفت![entezar] نگران نباش عزیزم دریاچه اگر سد ها رو باز کنن پر از اب میشه دوباره جون میگیریه!اکو سیستم یه امر همیشگی بوده و اگر شرایط محیطی اش پیش بیاد بازم میتونه اونجا شکل بگیره! مهم اینه که کاری کنیم که دوباره سد ها رو بازش کنن...
در مورد خنکی هم نکته خوبی رو عرض کردید راستی دست به نمک های اونجا در روز زدبد؟ ایا خنک بوده اند؟

حسین متقی
13th August 2011, 10:10 PM
ره درسته
اما امواج فراصوت ارزون تره یا همون رادیاتور خودتون?
هرکدوم ارزون وبه صرفه تر بود بگین
من که رادیاتور پراید برای 10 واحد 20 تا30 وات رو ترجیح میدم

ایده تا پدیده
13th August 2011, 10:39 PM
آره نمک گرمه طول روز [negaran]

حسین متقی
13th August 2011, 11:29 PM
یه سری مشکلات هست
دمای قابل تحمل المان ها خیلی محدوده وفکر نکنم بیشتراز 150 رو بتونه تحمل کنه البته ممئن نیستم
باید ازمایشس کنم

عرفان سلیم زاده
14th August 2011, 05:34 PM
آره نمک گرمه طول روز [negaran]

چقدر گرم؟سوزانه یا سری خنک میشه میدونید میخوام ببینم نمک خشک کمکی به انتقال گرما میکنه یا نه؟؟[esteress]

عرفان سلیم زاده
14th August 2011, 05:35 PM
یه سری مشکلات هست
دمای قابل تحمل المان ها خیلی محدوده وفکر نکنم بیشتراز 150 رو بتونه تحمل کنه البته ممئن نیستم
باید ازمایشس کنم

ازمایش نکنی ها!میسوزه...[nishkhand]

حسین متقی
14th August 2011, 06:57 PM
[nishkhand]حالا میگم ازمایش
از فروشنده میپرسم بعد میام میگم طی ازمایشاتم اینطوری شده بوده[bamazegi][bamazegi]

عرفان سلیم زاده
14th August 2011, 07:17 PM
این یه کلیپ در مورد نمونه کاربردی ژنراتوره ترموالکتریکه:[cheshmak]

عرفان سلیم زاده
14th August 2011, 08:02 PM
به علاقه مندان این تاپیک اطلاع میرسانیم که باتوجه به حجیم شدن مبدل هنگام تولید برق با منبع گرمای خورشیدی این منبع گرما برای کاربرد های بزرگ و شخصی منزل مناسب نبوده و افزایش هزینه ها را درپی خواهد داشت بنابراین ترجیحا میتوانید بجای استفاده ار گرمای خورشیدی از منبع گرمای فسیلی و دردسترس ترن انها یعنی گاز شهری را بکار بگیرید!

ایده تا پدیده
14th August 2011, 10:20 PM
راستش اگه حدس بزنم تقریبا 50 یا 60 اونم سر ظهر[soal]

حسین متقی
15th August 2011, 05:59 AM
هر کاری کردم نتونستم ببینم
اشکال نداره از عکسای تو اینترنت معلومه طرحم اختراعه چون یکم فرق داره دیگه[bamazegi][nishkhand]

حسین متقی
15th August 2011, 06:12 AM
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=en%7Cfa&u=http://tegpower.com/
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=ar%7Cfa&u=http://ar.wikipedia.org/wiki/%25D8%25B7%25D8%25A7%25D9%2582%25D8%25A9_%25D8%25B 4%25D9%2585%25D8%25B3%25D9%258A%25D8%25A9
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=en%7Cfa&u=http://www.alternate-energy.net/Dvid/view.php%3Fvideo%3DMfQdd70B8IU%26feature%3Dyoutube _gdata_player%26title%3D25%2BWatt%2BThermoelectric %2BGenerator%2Bin%2BAction!
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=ru%7Cfa&u=http://www.mansrokraksts.lv/imgel/TEG.pdf
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=ru%7Cfa&u=http://www.forumhouse.ru/forum162/thread46459.html
جالبه یه چیزایی هست که باید با هم ترکیب شن

حسین متقی
15th August 2011, 06:13 AM
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=en%7Cfa&u=http://tegpower.com/
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=ar%7Cfa&u=http://ar.wikipedia.org/wiki/%25D8%25B7%25D8%25A7%25D9%2582%25D8%25A9_%25D8%25B 4%25D9%2585%25D8%25B3%25D9%258A%25D8%25A9
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=en%7Cfa&u=http://www.alternate-energy.net/Dvid/view.php%3Fvideo%3DMfQdd70B8IU%26feature%3Dyoutube _gdata_player%26title%3D25%2BWatt%2BThermoelectric %2BGenerator%2Bin%2BAction!
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=ru%7Cfa&u=http://www.mansrokraksts.lv/imgel/TEG.pdf
http://translate.google.com/translate?hl=fa&langpair=ru%7Cfa&u=http://www.forumhouse.ru/forum162/thread46459.html
جالبه یه چیزایی هست که باید با هم ترکیب شن

حسین متقی
15th August 2011, 06:20 AM
دوست داییم چیزی اختراع کرده بود برای کوهنوردا که یه جور اجاق کوچیک الکلی بود
میشه اونو با teg قاطی کرد و12ولت برق ازش گرفت
برای بیسیم و رادیو و وسایل ارتباطی ضروری وچراغ قوه و... امروز به داییم میگم ببینم نظرش چیه

عرفان سلیم زاده
15th August 2011, 10:40 AM
خوبه منبع خوبی برای گرماست البته در صورتی که در دسترس نباشه هم میشه از همون سنگ هایی که زیر افتاب بودن بعنوان منبع گرما استفاده کرد فقط کافیه که یه ظرف فلزی داشته باشیم کمی توش اب بکنیم و سنگ های داغ رو بریزیم توش تا گرماشو ازاد کنه.بعد قطعه رو بزاریم زیرش!
البته هیج منبع گرمایی اماده تر جای خورشید رو در رابطه با نیروگاهای قابل حمل نمیگیره.
پس اگه دوست داشتید از خورشید میتونید استفاده کنید!
میگم خیلی خوبه ها همگی داریم به جاهای خوبی میرسیم!!![nishkhand][esteghbal]

عرفان سلیم زاده
15th August 2011, 11:22 AM
اطلاعاتی از گار طبیعی که شاید برایتان جالب باشد!:
گاز طبیعی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D8%A7%D8%B2_%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C)

حسین متقی
19th August 2011, 05:25 AM
به داییم گفتم:نظری نداشت[tafakor][tashvigh][tashvigh][tashvigh]
این لینک بالا هم خوب ومفید بود
ولی باید حساب کنیم که با بازدهن 25درصد . تولید برق در خانه کمتر هزینه داره یا مصرف از شبکه برق
چون برق خیلی گرونتره

حسین متقی
19th August 2011, 06:03 AM
این که میبینی:
نمیبینی چون اپ نمیکنه نمیدونم چرا - پس حتما باید یه قرار بزاریم تا ببینی
یه سری مشعل کوچیک بین دو تا مخروطه
که از پایین بافیلتر هوا اکسیزن تغزیه میکنه
و از بالا بین دو مخروط که متصل به لوله خروجیه .گاز های زائد رو بیرون میریزه
مخروط بزرگتر ورق الومینیومیه باضخامت1میل تا نهایتا 2میل
مخروط کوچیک 1میله که پر از پشم شیشه به عنوان عایقه وزیرش بستس
وپشت فیلتر های هواهم میتونه فن قرار بگیره البته اصلا لازم نمیبینم
روی مخروط بزرگ که داغ میشه یه پوسته هم ضخامت با المان هامون از جنس پشم شیشه میکشیم
بعد از روی نقشه قسمت هایی از پشم شیشه رو میبریم که جاش المان بچینیم
اینجوری حرارت از بین المان ها خارج نمیشه
بعد اینجا چند تا گزینه میاد وسط
1-هزینه ی بالا وخرید 4عدد رادیاتورپراید ونصب اون روی المان هامون که حسابس خنک شن
2-هزینه ی متوسط رو به بالا و خرید تعداد زیادی هیت سینک وعبور دادن هوا با فن از روشون
3- هزینه ی 2+هزینه ی خرید یه پمپ اب و مقداری پوشال کولر که بهش خنک کنندگی بالا اضافه شه
4 استفاده ترکیبی ولی با بازده زیاد مصرف سوخت

عرفان سلیم زاده
19th August 2011, 04:53 PM
خوبه منتها راههای بهتری هم هست که در پست خصوصی بهتون گفتم!
یک نکته که در مورد المان ها باید بدونید اینه که هدایت گرمایی المان ها به گفته دانشمندان باید بسیار پایین باشه تا تلفات گرمایی پایین بیاد بنابر این منبع سرما نیاز نیست که خیلی خیلی مطمئن باشه.
تا حالا بهترین حالت برای منبع سرما در نیروگاه های خانگی جلیقه های اب سرد بوده که بهترین انتخاب از نظر من اب ورودی به ابگرم کن می باشد.
البته اگر مایلید که منبع سرما هوا باشه ایده استفاده از پوشال برای خنک کردن هوای ورودی به کندانسور خوبه و قابل انجامه!
برای اپلود و گذاشتن لینک مستقیم برای عموم میتونید از لینک های زیر استفاده کنید!

عرفان سلیم زاده
24th August 2011, 09:03 PM
برطبق تحقیقات خنک کننده های هیت پایپ که برای خنک کنندگی cpu کامپیوتر های نسل جدید استفاده میشه از راندمان بالاتری نسبت به سیستم خنک کنندگی ابی داره!
البته گفتنی هست که هیت پایپ ها براساس محیطی که دران استفاده میشود بالاترین راندمان را دارند و نمی توان در هر محیطی از انها استفاده کرد!چون راندمان انها پایین میاید...

عرفان سلیم زاده
25th August 2011, 10:20 PM
سلام الان دارم رو یه موضوع جالب کار میکنم که اگه بشه به راحتی میتونیم با یه اهن ربا و دو تا الکترود و کمی هم اب!
هیدروژن تولید کنیم... این تکنولوژی که اسمش مگنتولیز نام داره با استفاده از نیروی مغناطیس اب رو به یون های سازنده اش تقسیم میکنه و میشه دوباره اونو به گار برای سوزوندن تبدیل کرد!
اگه بشه یعنی به معادن بینهایت برای تبدیل رسیدیم که میتوان به ان انرژی بینهایت گفت!

عرفان سلیم زاده
4th September 2011, 06:22 PM
این یه مقاله اس رای اشنایی بیشتر با ماژول های ترموالکتریک:
http://letitbit.net/download/02332.07438f81c905ed12b2c063b001fe/T_E.zip.html
اینم یه لینک مستقیمه:
http://dl02.downloads.ir/e3d8098c8dfb066209f210aea306a243/T-E.zip

عرفان سلیم زاده
6th September 2011, 11:46 AM
امروز یه ماژول 80 وات ترموالکتریک از جهان کیت خریدم هشت هزار و پانصد تومان اینم عکسش:
http://www.uc-njavan.ir/images/g1cqw5uxyhr1o3dgaj5l.jpg
ازاین به بعد نتایج تحقیقات رو اینجا میزارم!
تا الان دو چیز رو فهمیدم:
1- این ماژول های رسانایی گرمایی بالایی دارن! مثلا اگه بزاریدشون رو یخ بعد دست بزارید روشون بعد 4 ثانیه تموم گرمای دستتون رو میگیره!این خیلی بده چون برای حل این موضوع باید منبع گرماییمون خیلی قدرت مند باشه!مثل اب گرم!
2- در حالت تولید توان ماژول باید مثل یک پمپ به صورت معکوس عمل کنه!این عمل در ترمو ها به درستی انجام نمیشه و ولتاژ پایین با جریان بالا تولید میشه!
3- در ولتاژ 100 تا 500 میلی ولت ماژول عکس العمل های جالبی از خودش نشون میده!مثلا:
جریان به طور لحظه ای افزایش پیدا میکنه و بعد ماژول خاصیت شو از دست میده و شروع به گرم شدن میکنه!
ازمایشات بیشتر رو بعدا میزارم اینجا اگه سوال یا ازمایشی داشتید بدید تا روش انجام بدم!
با تشکر[esteghbal]

عرفان سلیم زاده
6th September 2011, 01:10 PM
یه چیز خیلی جالب فهمیدم!
شرح ازمایش:
با استفاده از اب جوس و اب سرد تونستم با ترمو 1 ولت 350 میلی امپر برق تولید کنم!
بعد برای بدست اوردن راندمان تجربی منبع تغدیه رو 1 ولت گذاشتم و وقتی به ترمو متصل کردم همون جریان تولیدی رو می کشید!350 میلی امپر!
به علت نبود دماسنج دیجیتال نتونستم دماها رو ثبتش کنم!اما همون اختلاف دما رو حس نکردم!

عرفان سلیم زاده
6th September 2011, 01:20 PM
ماژول در حالت خاموش نمیتواند اختلاف دما رو نگه دارد! مگر این که در طرف سرد سرما ذخیره شده و از طرف گرم گرما سریعا دفع شود!

عرفان سلیم زاده
8th September 2011, 12:06 AM
تا الان به این نتیجه رسیدم که باید نام تولید برق از اختلاف دما رو با "تولید الکتریسیته از جریان گرمایی" عوض کنیم!
واقعیت اینه که این ماژول ها گرما رو بسیار سریع از خودشون رد می کنند به همین خاطر ایده ای به ذهنم رسیده که به نظرم باید راندمان کلی رو تاحدی بهبود ببخشه!
ببینید با توجه به رسانایی حرارتی "ذاتی" بالای این ماژول ها، باید گفت دیگه نیازی به اختلاف دما ندارند!
بلکه برای تولید برق احتیاج به "جریان گرما" دارند درست عین "جریان الکتریکی"!
در واقع دید ما به ماژول های ترموالکتریک باید همانند "توربین های بخار" باشد!
حال ایده من اینه:
برای افزایش راندمان می بایستی چند ماژول را از لحاط "گرمایی" به صورت "سری" باهم نصب کنیم!
این کار باعث میشه که جریان گرمایی ما قبل از رسیدن به منبع سرما از "چند" ماژول ترموالکتریک عبور کنه!
و همین هم یعنی تولید برق بیشتر و راندمان بالاتر![nishkhand]

عرفان سلیم زاده
8th September 2011, 10:56 AM
برای اینکه قطر ماژول های سری زیاد نشه باید از ترموالکتریک های لایه نازک استفاده کنیم که البته نمیدونم کجا می فروشه!

عرفان سلیم زاده
10th September 2011, 12:24 AM
ایده ای مطرح است که به ذخیره اختلاف دما برای تبدیل ان به برق در مواقع اضطراری می پردازند!
در این ایده دو محفظه که در ان ها ماده هایی با ظرفیت گرمایی ویژه بالا وجود دارند مستقیما به ترموالکتریک متصل می باشند!
میتوان با وصل کردن ترموالکتریک به برق گرما را از یک محفظه گرفت و به محفظه دیگر داد تا اختلاف دمایی برای تبدیل به برق در هردو محفظه ذخیره شود!
در این صورت یک باتری خواهیم داشت که میتوان به سرعت ان را شارژ کرد و در شرایطی که نیاز به برق داریم انها رو در یک سیکل کارنو برای تولید برق توسط ترموالکتریک ها بکار بگیریم!
محدودیت های این طرح:
1-انتظار می رفت که هدایت گرمایی ترموالکتریک ها برای رسانایی گرما بین دو منبع گرم و سرد پایین باشد اما در عمل اینگونه نبود!
برای اینکه هدایت گرمایی به صفر نزول کند میبایستی منابع را بعد از شارژ از ترموها جدا کرد!یا لااقل صفحه هایی برای کاهش ضریب هدایت گرمایی بین منابع و ترموالکتریک گذاشت!
2-تولید برق در این روش بسیار با راندمان پایینی صورت میگیرد!
برای رفع این مشکل میبایستی از چندین صفحه ترموالکتریک لایه نازک که از نظر گرمایی با هم سری شدند استفاده کرد تا گرمایی که از منبع گرم به سمت منبع سرد جریان پیدا میکند از چندین مبدل ترموالکتریک عبور کرده تا در هر مرحله بخشی از انرژی حرارتی به الکتریسیته تبدیل شود!
توان خروجی که ضرب ولتاژ در جریان است در این حالت ثابت بوده و ولتاژ و جریان که از اختلاط سری و موازی ترموالکتریک ها بدست می اید توسط مصرف کننده تعیین خواهد شد!
با تشکر

حسین متقی
10th September 2011, 06:34 PM
اون اهنربا که گفتین
یعنی ابو دود کنیم بره هوادیگه نه
اب از انرزی با ارزش تره ها

حسین متقی
10th September 2011, 06:38 PM
خیلی خوب بود
من پرسیدم مدلاب نازک ترش هست که روسیه ولی خیلی تفاوت نداره
اما بازدهش و سرعت واکنشش و طول عمرش بالاتره
اما 9هزاربود 62واتش
گفتم اگه تعداد بخوام چی؟
گفت تهش 7500تومن برای62واتش

عرفان سلیم زاده
18th September 2011, 10:05 PM
خیلی خوب بود
اما 9هزاربود 62واتش
گفتم اگه تعداد بخوام چی؟
چی میگییییییییی![nadidan]
بابا جهان کیت 60 واتش رو میده 6500 تازه دورش هم با رزین پلی امید کاملا اب بندی شده!
ار جهان کیت بخرین ضرر نمی کنید!
من 80 واتش رو خریدم 8500 تومان!
خیلی هم خوب خنک میکنه!!!

عرفان سلیم زاده
18th September 2011, 10:08 PM
اون اهنربا که گفتین
یعنی ابو دود کنیم بره هوادیگه نه
اب از انرزی با ارزش تره ها
اره البته من تحقیق کردم!
اکسیژن پارامغناطیسه و هیدروژن دیامغناطیس!
یعنی به اهن ربا جذب میشن!پس اهن ربا روشون اثر میزاره!

عرفان سلیم زاده
23rd September 2011, 01:23 PM
متاسفانه به دلیل بی نظمی در اتم های نیمه هادی ترموالکتریک،گرمایی که از قطعه رد میشه در هر لایه ولتاژ مختلفی تولید میکنه که فرایند موازی سازی پیل ها رو با مشکل مواجه میکنه!
طبق قوانین باتری ها ،پیل هایی که ولتاژ های متفاوت دارند را نمیتوان به صورت موازی باهم قرار داد!
همین موضوع باعث میشه که پیل هایی که ولتاژ کمتر دارند در مقابل پبل های با ولتاژ بالاتر همانند یک مصرف کننده عمل کنند و بخشی از انرژی خروجی رو در خود تلف میکنند!
برای رفع این مشکل میبایست پیل ها را به لایه های نازک و توان خروجی انهارو به صورت سری وصل کرد که تنیجه ان ولتاژ بالا به جای جربان بالا خواهد بود!
در این حالت توان خروجی ثابت خواهد مان و برای داشتن جریان بالا میتوان از یک اینورتر فرکانس بالا استفاده کرد!

عرفان سلیم زاده
23rd September 2011, 01:41 PM
خیلی خوب بود
اما 9هزاربود 62واتش
گفتم اگه تعداد بخوام چی؟
قطرش چقدر بود حالا!
حداقل باید تو میکرومتر باشه تا جواب بده ها!

عرفان سلیم زاده
5th October 2011, 01:20 PM
سلام
با استفاده از یک شمع تونستم ولتاژ 2 ولت و جریان 450 میلی امپر رو از یک طبقه ترموالکتریک بگیرم! تازه منبع سردم هم رو 50 درجه بود!
امید است تا با منبع سرد اب بتونم تا 3 ولت هم تولید کنم!جریان هم طبعا بالا خواهد رفت!

عرفان سلیم زاده
9th October 2011, 07:56 PM
و اینک!!!
3.6 ولت 600 میلی امپر!!!! ان هم از یک طبقه ترموالکتریک 80 وات که از جهان کیت خریداری شده!
منبع گرم شعله با سوخت پارافین!(شمع تقویت شده!)
منبع سرد شمش یخ که به صورت یک کاسه روی ترموالکتریک قرار داده شد!از خمیر سیلیکون به عنوان افزایش سطح دسترسی و کاهش مقاومت گرمایی استفاده شد!
در این روش از یک کاسه ماست خوری استیل به عنوان گیرنده گرما در منبع گرم و یک کاسه یخ در منبع سرد استفاده!
گفتنی است که ولتاژ ترمو بالاتر هم میرفت اما بخاطر محدودیت های متالوژیکی از این کار فعلا صرف نظر کردم!
به امید ولتاژ 5 ولت 1 امپر! بعد اون اموزش شارژر گوشی رو بهتون میدم![nishkhand]
البته نکته هم که هست اینه که اگر از چند طبقه ترمو استفاده کنیم به احتمال زیاد راندمان افزایش پیدا میکنه چون گرمایی که از منبع گرم به سمت منبع سرد در حال حرکته میتونه به جای یک ترمو از چندین ترمو عبور کنه!!!
با تشکر ببخشید نشد که عکس بگیرم انشالا دفعه بعد!

عرفان سلیم زاده
28th October 2011, 01:12 PM
با گرمای شوفاژ هم تست شد!
یک طبقه ترموی 80 وات
منبع گرم شوفاژ منبع سرد هم هیتسینک الومنیومی که با دمای محیط در تماس بود!
البته بعد از 1دقیقه منبع سرد کاملا داغ میشد و ترمو به نصف توان خروجی میرسید!
ولتاژ خروجی 1 ولت و جریان هم 200 میلی امپر!

حسین متقی
29th October 2011, 11:18 PM
اگه بری توی سایت اپارات و یه سرچی راجع به ترمو بکنی چیزای جالبی پیدا میکنی

عرفان سلیم زاده
30th October 2011, 01:30 PM
[khande]
علوم جدید رو میگی دیگه؟ اون منم! اگه بری تو پروفایلش ادرس سایت رو زدم![nishkhand]
اونا رو خودم از یوتیوب گذاشتم اونجا!!![cheshmak]

حسین متقی
30th October 2011, 11:19 PM
واقعا؟!!!اونی که موتور الکتریکی با یه ملخو با گر مای دست حرکت میده هم مال توهه؟؟؟

عرفان سلیم زاده
1st November 2011, 12:55 PM
نه مال من نیست!
گفتم که از یوتیوب دزدیدم بدون منبع گذاشتم اونجا![nishkhand]
اما طرف راه منو پیگیری کرده بود! یعنی دوتا ترمو رو گذاشته بود رو هم اگه توجه کنی!
یه ویژگی جدید هم از این ترموالکتریک ها بگم!
تقزبا تمام مبدل های ترمودینامیکی که به تبدیل حرارت به رق مشغولند ورودی و خروجی های یک طرفه دارند! درواقع نمی تونیم جای بویلر و کندانسور رو با هم تعویض کنیم!
اما ترموالکتریک ها ورودی و خروجی گرمای دو طرفه دارند! یعنی اگر جای منبع گرم و سرد رو عوض کنیم ولتاژ خروجی هم معکوس میشه!
این مزیت باعث میشه که مثلا در شب بشه جای منبع سرد رو با گرم به راحتی عوض کرد!

عرفان سلیم زاده
8th February 2012, 02:44 PM
سلام
چند وقته که علاقه مندانی رو جهت استفاده از ماژول های ترموالکتریک به جای سلول های خورشیدی جهت تولید برق و اب گرم می بینم.
خود من هم علاقه مند این کار هستم چون این ماژول ها نسبت به سلول های فوتو الکتریک:
1- ارزانترند
2-کم حجم تر اند
3- می توان با تولید اب گرم راندمان رو بسیار بهبود داد

اشنایی با زیر و بم شرایطی که در ان قرار برق تولید کنیم سهم بسزایی در افزایش راندمان این ماژول ها دارند.
این شرایط رو در این تاپیک از این به بعد بررسی می کنیم.

عرفان سلیم زاده
8th February 2012, 03:28 PM
خب
اولین مکانی مورد بررسی سقف خونه است.
در این مکان که معمولا رفت و امد در ان کم است به راحتی می توان با قرار دادن متمرکز کننده هایی نور و گرمای خورشید رو در نقطه ای متمرکز کرده تا از ان استفاده کنیم.
در کل به سه طریق می توان نور خورشید رو در کلکتور های نوری و گرمایی متمرکز کنیم.
1- استفاده از ذره بین: در این روش تولید برق تا 5 وات است و معمولا نمیتوان اب گرم مورد نیاز ساختمان تامین کرد.
2- استفاده از متمرکز کننده های سهموی : این روش برای تولید برق تا 100 وات و تامین اب گرم ساختمان کوچک میتوان استفاده کرد.
3- متمرکز کننده های آینه ای و دریافت کننده های مرکزی : این روش برای تولید برق تا چند کیلو وات و تامین برق مناطق مشترک در اپارتمان ها و تولید اب گرم اپارتمان استفاده کرد.

خوب است که اطلاعاتی اولیه از حرارت و نحوه انتقال ان در اجسام نکاتی را بدانیم مثلا:
انتقال گرما در اجسام و هوا به وسیله فونون ها انتقال میابد که ذراتی مجازی با ارتعاشی سینوسی هستند.
قوانین تقسیم گرما در اجسام درست مثل قوانین تقسیم ولتاژ در مدارات الکتریکی مقاومتی می باشد. به طوری که با کاهش هدایت گرمایی اختلاف دمای کمتری در بین اجسام خواهیم داشت به طبع جریان گرمایی بیشتری به منبع سرد منتقل می شود.

یعنی اگر منبع دمای 200 درجه ای باشیم و نسبت به نقطه سرد که فرضا 20 درجه است دو عدد جسم فلزی بزاریم بین هر کدام از انها حدود 90 درجه دما افت خواهد کرد یعنی یکی از ان جسم ها بین دمای 200 و 110 درجه قرار داشته و دیگری بین 110 و 20 درجه سلسیوس قرار دارد.
این نکته در تولید بهتر برق از منابع گرمایی مهم است!

ممکن است ما از تجمع نور خورشید یا احتراق مواد هیدروکربنی دمایی در حدود 500 درجه سلسیوس داشته باشیم اما ماژول های ترموالکتریک ما استقامت دمایی بیشتر از 150 درجه سلیسیوس را در نقطه گرم نداشته باشد. در این صورت برای استفاده بهینه تر می بایستی دما را در سطحی بزرگتر پخش کرده و وقتی به حد مجاز رسید با استفاده از تعداد بیشتر از ترمو الکتریک ها برق بیشتری تولید کنید.

یکی از مهمترین مشخصه های مواد ترموالکتریک "ضریب سیبک" هستش که میزان اختلاف ولتاژ را بر حسب اختلاف دما نشان میدهد.
متاسفانه مقدار این ضریب در دما های مختلف کمی متغییره!
یعنی ماژول های ترموالکتریکی که مثلا در اختلاف دمای 90 درجه 3 وات توان تولید میکند در اختلاف دمای 180 درجه 6 وات توان تولید نمی کند. بلکه ممکنه بین 4 تا 5 وات توان الکتریکی تولید کنند!
بنابر این فکر نکنید یک ماژول را هر چه در اختلاف دمای خیلی بالا قرار دهید به صورت خطی هم توان بیشتر تولید میکند. این محدودیتی است که ضریب سیبک ایجاد میکند.
را حل ساده است:
همانطور که گفتیم دما همانند ولتاژ بین ماژول هایی که بر روی هم قرار گرفتند به صورت مساوی پخش می شود.

اگر منبع دمایی بالایی در حد 200 درجه دارید میتوانید برای تولید توان بیشتر دو عدد ماژول را به صورت سری روی هم قرار دهید! در این حالت وقتی جریان گرما از منبع گرم به سمت منبع سرد می رود از دو عدد ماژول عبور کرده و هر کدام از ماژول ها اگر منبع سرد مون 20 درجه باشد در اختلاف دمای 90 درجه ای کار خواهد کرد که در این حالت راندمان میتواند تا 40 درصد با تولید اب گرم هم برسد.

عرفان سلیم زاده
8th February 2012, 05:06 PM
متمرکز کننده های کلکتور مرکزی

http://www.ansarsina.persiangig.com/power tower/2.jpg

در این تاپیک به مزایا و معایب استفاده از متمرکز کننده های خورشید با کلکتور مرکزی می پردازیم که با معماری کنونی ساختمان ها در ایران هم خوانی دارد.
در واقع اگر پشت بامی بزرگ به همراه یک عدد خر پشتک(ساختمانی که راه پله را به پشت بام متصل میکند) دارید میتوانید بر روی ان کلکتور گرمایی قرار داده و از این طریق گرمای کلی که افتاب بر پشت بام شما می تاباند را توسط اینه هایی به سمت ان متمرکز کنین که در کل نیرویی برابر با 20 تا 30 کیلو وات خواهید شد.اگر حتی با تکنیک های ترکیبی 30 درصد از این توان رو مهار کنین یک ساختمان سبز خواهید داشت!
برای اجرای کم هزینه ان می توانید از اینه های معمولی استفاده کنین تا هزینه ها کاهش یابد.
حتی می توانید یک سیستم ذخیره توان داشته باشیم تا در پاسی از شب هم توانایی تولید برق و گرمای منزل را داشته باشید.
در این مورد که گرما ایجاد شده تا 300 درجه افزایش میابد میتوان از نمک های مذاب استفاده کرد! خوبی این نمک ها این است که در اثر افزایش دما دچار انبساط حرارتی کمی می شوند که در نتیجه نیازی هم به مخازن پرفشار برای ذخیره ندارند. ولی عیبی که دارند این است که هدایت حرارتی انها پایین بوده و همین امر باعث می شود که برای تزریق حرارت به انها نیاز به سطح دسترسی بزرگی داشته باشیم. این امر با فوم های فلزی شدنی است اما هزینه نهایی را افزایش میدهد.

حال پس از ذخیره این انژی میتوانی در جهت مقصد مختلف از ان استفاده کنین مثلا تولید اب گرم یا تولید برق و حتی تغذیه یک چیلر که گرما را در زمستان و سرما را در تابستان را به ارمغان می اورد و باعث کاهش مصرف گاز خواهد شد.
در کل در کنار تولید برق اب گرم هم تولید می شود که میتوان جهت مصارف اسپژی یا غیره که به حجم زیادی از اب گرم احتیاج نیست استفاده شود.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد