PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سؤالات حقوقی

hani2011
27th July 2011, 07:57 AM
در یک پرونده شوهری مرتکب قتل عمد همسرش شده که دارای فرزند صغیر می باشد چنانچه پدر قاتل زنده باشد آیا با وجود اینکه قاتل فرزند وی هست می تواند نسبت به تعقیب و محتملا قصاص یا تبدیل قصاص به دیه به کمتر یا یشتر از آن اقدام نماید؟
نظریه: مطابق ماده 1181 قانون مدنی هر یک از پدر و جد پدری نسبت به صغیر موضوع استعلام ولایت قهری دارند و چون مطابق ماده 1182 قانون مدنی ولایت پدر به قتل مادر صغیر در خصوص مورد ساقط شده لذا با اینکه جد پدری از یک طرف پدر قاتل است واز طرفی طبق مقررات یاد شده ولی قهری صغیر است مع الوصف ولایت قهری جد پدری نسبت به صغیر به قوت خود باقی است و او با رعایت غبطه صغیر وظیفه تعقیب مجرم و تقاضای قصاص یا تبدیل قصاص به مقدار کمتر یا بیشتر و حتی گذشت از مجرم را دارد.

a-g-n
14th November 2014, 09:29 PM
کسی نیس جوابشو بده
؟

نو آور
18th November 2014, 07:11 PM
من حقوقدان نیستم ولی این را می دانم که بیشتر دانشجویان حقوق ما تنها تربیت می شوند تا قانونها را در مغزشان Record و سپس به موقع خود Play کنند.
آنها یاد نمی گیرند تا قانون بنویسند یا نقد کنند.
ولی من می گویم برخی قوانین ما مسخره و غیر عقلی هستند، حالا ریشه ظاهریش از هر جا می خواهد باشد.
من این را می دانم که یک روانی قاتل که فرزندش را به قتل رسانده، نباید راست راست در جامعه بگردد مثلا چون ولایت قهری دارد، به این دلیل ساده که او برای همه افراد جامعه خطرناک است؛ زیرا پیش از هر چیز، او «قاتل» است، آن هم مرتکب بدترین نوع خشونت.

نسیم بهآر
21st November 2014, 04:32 PM
در یک پرونده شوهری مرتکب قتل عمد همسرش شده که دارای فرزند صغیر می باشد چنانچه پدر قاتل زنده باشد آیا با وجود اینکه قاتل فرزند وی هست می تواند نسبت به تعقیب و محتملا قصاص یا تبدیل قصاص به دیه به کمتر یا یشتر از آن اقدام نماید؟
نظریه: مطابق ماده 1181 قانون مدنی هر یک از پدر و جد پدری نسبت به صغیر موضوع استعلام ولایت قهری دارند و چون مطابق ماده 1182 قانون مدنی ولایت پدر به قتل مادر صغیر در خصوص مورد ساقط شده لذا با اینکه جد پدری از یک طرف پدر قاتل است واز طرفی طبق مقررات یاد شده ولی قهری صغیر است مع الوصف ولایت قهری جد پدری نسبت به صغیر به قوت خود باقی است و او با رعایت غبطه صغیر وظیفه تعقیب مجرم و تقاضای قصاص یا تبدیل قصاص به مقدار کمتر یا بیشتر و حتی گذشت از مجرم را دارد.

سلام به نظرم ماده ۱۱۸۱ منصرف از مورد سوال است و پدر در چنین مواردی صلاحیت ورود ندارد.

بلدرچین
7th December 2014, 08:00 PM
یکمی پیچ تو پیچه...یکمی واضح تر سوال رو مطرح کن لطفا.
من به سوال جواب دادن های حقوقی علاقه دارم...بحث قتل عمد بحث خیلی مبتلا به جامعه س...لطفا سوال رو واضح تر بپرس...
اخراش واقعا گیج کننده س...اگر به زبان حقوقی بنویسی ممنون میشم...
ایشالا که این نظر رد نشه و برای بی سواد هایی مثل من سوال رو واضح تر بپرسی...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد