PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ماموریت آینده ناسا سفر انسان به مریج

sayed mojtaba
19th July 2011, 09:10 AM
با پرتاب شاتل آتلانتیس به ایستگاه فضایی بین‌المللی در روز جمعه که در واقع پرواز پایانی در تاریخ ۳۰ ساله شاتل‌ها محسوب می‌شود، فضانورد کهنه‌کار و اولین رییس سیاهپوست سازمان فضایی ناسا، طی مصاحبه‌ای، ماموریت‌های مهم فضایی آینده این سازمان را تشریح کرد.

http://upload.errooortm.com/images/uuiyelh8mm1iveuiaqya.jpg (http://iranvij.ir/join)
«چارلز بولدن» در گفت‌و‌گو با مجله «روت» پایان پرواز شاتل‌ها را،‌ آغازگر راهی برای ایجاد طراحی‌های جدید انتقال انسان به فضای عمیق‌تر در مدار دانست. همچنین ناسا برای دنبال کردن اعزام فضانوردان خود به فضا با روسیه همکاری داشته و در توسعه صنعت شاتل فضایی خصوصی کمک خواهد کرد.

بخشی از گفت‌و‌گوی مجله «روت» با رییس سازمان فضایی ناسا را می‌خوانید:
«روت» : آخرین پرتاب شاتل با کمال تاسف به عنوان پایانی بر یک عصر در نظر گرفته می‌شود. آیا به نظر شما با پایان پروازهای شاتل، چیزی از دست می‌رود؟
«بولدن» : اتفاقا کاملا برعکس است. به نظر من ما با آغاز یک عصر دیگر مواجه هستیم. همانطور که شما مطرح کردید، ما دوره درخشان ۳۰ ساله شاتل را به پایان می‌رسانیم که منجر به پیشرفتهای خارق‌العاده در اکتشافات انسانی، پیشرفتهای فناورانه و از این قبیل شده است. با این حال، از زمانی که من از سال ۲۰۰۹ به ریاست این سازمان رسیده‌ام، هدف ما این بوده که با امنیت کامل برنامه شاتل را به سرانجام برسانیم. این امر در دوره قبلی در سال ۲۰۰۴ آغاز شده و ما سرانجام توانسته‌ایم آن را به مقصد برسانیم. هدف کنونی ما دیگر سرمایه‌گذاری در اکتشافات نبوده و در تلاش هستیم تا سال ۲۰۲۵ انسان را بر روی یک سیارک و تا سال ۲۰۳۰ بر روی سیاره مریخ فرود آوریم.
«روت» : اینها اهداف بلندپروازانه‌ای محسوب می‌شوند. آیا به همین دلیل ناسا تصمیم به اتمام برنامه شاتل گرفته و می‌خواهد بر روی فناوری‌های لازم برای دستیابی به آنها تمرکز کند؟
«بولدن» : اینها برخی از دلایل آن هستند. یکی از چیزهایی که ما باید انجام دهیم مطابقت با قانون است. کنگره آمریکا در تمام این سالها از زمان قانون ملی فضایی برای تاسیس سازمان ناسا تا کنون ما را به تکیه بر قابلیت‌های تجاری تا بیشترین حد ممکن تشویق کرده است. بسیاری از دولتها این قانون را نادیده گرفتند، اما اوباما تصمیم گرفته که اکنون زمان اجرایی کردن آن است. یکی از کارهای من تسهیل ظهور موفق یک صنعت تجاری فضایی است. اکنون هم در مسیر درست برای رسیدن به آن هستیم.
ما در ماه سپتامبر یک برنامه پرتاب داریم که در آن سه فضانورد را برای اقامتی شش ماهه به ایستگاه فضایی می‌فرستیم. سال آینده ما وارد جایی خواهیم شد که من برای سرویس انتقال محموله‌های آذوقه، البسه و سایر تجهیزات به ایستگاه فضایی باید هزینه کنم. این کار تا زمانی که ما به توسعه قابلیت (تجاری) انتقال انسان برسیم، ادامه خواهد داشت. خواسته من این است که در آن زمان کارهای اکتشافی هم انجام شود. این کار تا زمانی که ما فقط از خودروهای مدار پایین برخوردار باشیم به جایی نخواهد رسید.
«روت» : تا کنون ۱۴ فضانورد سیاه‌پوست به فضا پرواز کرده‌اند. آیا در حال حاضر برنامه‌ای برای اعزام تعداد بیشتری از فضانوردان سیاه‌پوست به فضا وجود دارد و آیا ناسا در تلاش برای استخدام فضانوردانی از نژادهای مختلف است؟
«بولدن» : تلاش مداومی برای استخدام فضانوردان بیشتری از همه نژادها و رنگها در حال انجام است. این کار از سال ۱۹۷۷ همزمان با استخدام اولین گروه فضانوردان برای پرتاب شاتل در حال انجام است. من به شخصه هیچ گاه از تعداد نیروهایی که در اختیار داریم راضی نبوده و فکر می‌کنم هیچ گاه نیروی کافی را در اختیار نداشته‌ایم. من واقعا خواهان بکارگیری نیروی جوان از نژادها و رنگهای مختلف برای ادامه راه من و انجام فضانوردی هستم.
از جمله کارهایی که ما انجام می‌دهیم، صرف میزان قابل توجهی از بودجه آموزشی این سازمان در همکاری با کالج‌ها و دانشگاه‌های تاریخی سیاه‌پوستان است. ما همچنین تعدادی برنامه بورسیه، انترنی و کمک هزینه تحصیلی داریم که به همسایگان اقلیت از دبستانی و دبیرستانی تا بالاتر تعلق دارند.
«روت» : همیشه شکایت‌هایی در مورد هزینه بالای ناسا وجود دارد. صحبت شما با آمریکایی‌هایی که فکر می‌کنند صرف پول در اکتشافات فضایی مانند دور ریختن آن است، چیست؟
«بولدن» : اکتشافات فضایی برای کشور به دلایلی بسیار اهمیت دارند. ما نه تنها با کمک ماهواره‌ها و سیستمهای نظارت بر زمین، کاربری زمین را بهتر می‌کنیم بلکه تنها با نگاه به مسائل ساده‌تر نیز می‌توان به اهمیت این مطلب پی برد. برخی فناوری‌های پزشکی در نتیجه بودن انسان در فضا بدست آمده‌اند. حتی کاهش یافتن میزان آلاینده‌ها از جمله آلودگی‌های صوتی ناهنجار هواپیماها، امروزه ناشی از تحقیقات و آزمایشات ناساست.
«روت» : شما در چهار ماموریت شاتل حضور داشته‌اید. احساستان در زمان پرتاب آخر چه بود؟
«بولدن» : من در تمام پروازها دچار هیجان می‌شوم. چه در اولین ماموریت شاتل، پس از ورود موفق گروه به مدار که تنها ۱۰ دقیقه طول کشید و توانستم قاره آفریقا را از فراز زمین شناسایی کنم، چه تمام پروازهایی که همگی مرا هیجان‌زده کردند.

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد