دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 28 , از مجموع 28

موضوع: سوال و جواب پیرامون بیماری سرطان

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    دریافت تشکر: 3,134
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array
    Helena.M's: جدید4

پیش فرض پاسخ : سوال و جواب پیرامون بیماری سرطان

نقل قول نوشته اصلی توسط aisan. نمایش پست ها
    داروهایی که برای سرطان خون استفاده میشوند. و نحوه اثر انها بر سلول ها چگونه است؟
    ویژگی مشترک همه داروهای مورد استفاده چه بوده
    آیا دارویی میشناسید که بر روی dna اثر گذار باشد
    سلام ممنون از حضورتون

مکانیسم اثر داروهای شیمی درمانی برDNAاست مثل پرتو درمانی همچنین داروهای شیمی درمانی مکانیسم منظم تقسیم سلولی را متوقف می‌کنند وسلولرا از تولید مثل موفق باز می‌دارند

یک سری از داروهای مورد استفاده در سرطان خون عبارتند از: Vincristine,Mitoxantrone,Methotrexate,Imatinib,و. ......... که البته یک سری از داروهاهم برای جلوگیری از عوارض و کاهش عوارض درمانی علاوه بر داروهای اصلی به بیمار داده میشود.

2. 8 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی
    ارسال تشکر
    2,189
    دریافت تشکر: 865
    قدرت امتیاز دهی
    246
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Helena.M نمایش پست ها
    سلام ممنون از حضورتون

مکانیسم اثر داروهای شیمی درمانی برDNAاست مثل پرتو درمانی همچنین داروهای شیمی درمانی مکانیسم منظم تقسیم سلولی را متوقف می‌کنند وسلولرا از تولید مثل موفق باز می‌دارند

یک سری از داروهای مورد استفاده در سرطان خون عبارتند از: Vincristine,Mitoxantrone,Methotrexate,Imatinib,و. ......... که البته یک سری از داروهاهم برای جلوگیری از عوارض و کاهش عوارض درمانی علاوه بر داروهای اصلی به بیمار داده میشود.
    ببخشید من میخواهم درباره داروهای موجود و نحوه سنتز آنها تحقیق کنم . این جواب شما پاسخ گوی سوال من نبود.
    با این وجود بسیار ممنونم
    بیشتر درباره نحوه اثر داروها اطلاعات میخواهم. لطفا کتابی به من معرفی کنید که جامع باشد

4. 5 کاربر از پست مفید aisan. سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط aisan. نمایش پست ها
    ببخشید من میخواهم درباره داروهای موجود و نحوه سنتز آنها تحقیق کنم . این جواب شما پاسخ گوی سوال من نبود.
    با این وجود بسیار ممنونم
    بیشتر درباره نحوه اثر داروها اطلاعات میخواهم. لطفا کتابی به من معرفی کنید که جامع باشد

خواهش میکنم

من یه سری لینک اینجا قرار میدم امیدوارم مفید باشه

اما اگه دقیقا به من بگید که موضوعتون چیه و کدوم دارو رومیخواید بهتر میتونم راهنمایی کنم

Cancer Metabolism

Anticancer Drug Metabolism

Tumoral Drug Metabolism

کتاب آشنایی بافارماکولوژی ودرمان دارویی سرطان

کتاب بیوشیمی پزشکی

6. 5 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی برق
    ارسال تشکر
    220
    دریافت تشکر: 302
    قدرت امتیاز دهی
    19
    Array
    آسمان 1371's: لبخند

سلام هلنا خانم،خسته نباشی..
    ازاینکه این تاپیک بسیار سودمندو راه انداختی متشکرم
    خیلی از سولاییکه میخواستم بپرسم رو دوستان پرسیدن
    1-آیا همینطور که زمان میگذره سرطانهای جدید هم بوجود میاد؟
    2- کدوم سرطانها تا حالا راه درمانشون پیدا شده و کدام ها در حال درمان و کدوم ها هنوز حتی تشخیص درمان هم نداده شده؟
    3-راه تشخیص سرطان چطوریه؟منظورم چجوری سرطانهایی جدید رو تشخیص میدن که میتونی سرطان تلقی بشه؟
    با تشکر فراوان خانم دکتر
    ویرایش توسط آسمان 1371 : 11th March 2014 در ساعت 12:10 PM
    از خدا پروا کنید؛
    تا پَر وا کنید ...

8. 5 کاربر از پست مفید آسمان 1371 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Mobini نمایش پست ها
    سلام هلنا خانم،خسته نباشی..
    ازاینکه این تاپیک بسیار سودمندو راه انداختی متشکرم
    خیلی از سولاییکه میخواستم بپرسم رو دوستان پرسیدن
    1-آیا همینطور که زمان میگذره سرطانهای جدید هم بوجود میاد؟
    2- کدوم سرطانها تا حالا راه درمانشون پیدا شده و کدام ها در حال درمان و کدوم ها هنوز حتی تشخیص درمان هم نداده شده؟
    3-راه تشخیص سرطان چطوریه؟منظورم چجوری سرطانهایی جدید رو تشخیص میدن که میتونی سرطان تلقی بشه؟
    با تشکر فراوان خانم دکتر

سلام ممنونم از حضورتون

1- نه اینطور نیست که سرطان جدیدی ایجاد بشه که قبلا ناشناخته باشه ،سرطانها مشخصه راهای درمانی ومقابله با اونها با گذشت زمان پیشرفته تر میشه

2-امروزه شاید به جرئت بتونم بگم همه ی سرطانها راه درمان دارند جز چند تا از سرطانها مثل نوعی از سرطان ریه،یک نوع تومورمغزی و نوعی سرطان تیروئید بقیه درمان پذیر اند،البته مهم اینه که بیمار زود متوجه بشه و اقدام به درمان بکنه.
    البته این سه سرطانی رو که گفتم احتمال عود درشون بسیار بالاست وگرنه اقدامات درمانی برای اونها وجود داره

3- اگه منظور شما اینه که چطور فرد میتونه پی به بیماریش ببره،باید بگم فرد با مشاهده یک سری علایم مثل :خونریزی غیرطبیعی،سرفه مداوم،گرفتگی صدا و....... درصورتی که هیچ دلیل مشخصی نداشته باشند باید به پزشک مراجعه کنه
    اما اگر منظورتون اینه که پزشک چطوری متوجه میشه که فرد سرطان داره،باید بگم که با انجام یک سری روشهای تشخیصی مثل سی تی اسکن ،ام آر آی ،آزمایشات پاتولوژی از توده و....... میتونه به وجود سرطان در فرد پی ببره

10. 6 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    ارشد ژنتیک ،کارشناسی میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    25,976
    دریافت تشکر: 13,088
    قدرت امتیاز دهی
    24667
    Array
    سونای's: جدید81

سلام دوستان
    ضمن تشکر از هلنای عزیز، و خداقوت جانانه بهش

حالا تا اینجا رو یه جمع بندی ترمیمی تکمیلی میکنیم

نقل قول نوشته اصلی توسط k@ M eL نمایش پست ها
    سلام .

تا اونجایی که میدونم سرطان یعنی تغییر در سلول های عادی بدن .

ژنتیک چقدر تو بروز این بیماری تاثیر داره ؟

آقا کامل گرامی این توضیحاتی که قرار هست بدم بخش اعظمش رو با توجه به رشتت شما بلدی ، من قراره از سوال شما استفاده کنم برا دوستانی که این اطلاعات رو ندارن..

تمام سرطان ها بیماریِ ژنتیکیِ سلول های سوماتیکی هستن!!! تمام سرطان ها!!! چون یا در اثر تقسیم نادرست سلولی بوجود اومدن! یا خودکشی سلولی که بطور طبیعی باید رخ بده رخ نداده... یعنی فقدان مرگ برنامه ریزی شده ی سلول

(بنابر این فقط به دلیل تقسیم نادرست نیست که سرطان بوجود میاد دلیل دیگشم همین فقدان خودکشی سلولی هست..بعد دوباره اشاه میکنم)

اما بخش کمی از سرطان ها در اثر خرابی ِ ( جهش /موتاسیون ) سلول های جنسی ( توارثی ) استعداد ابتلا رو بالا میبرن.. به عبارت علمی تر در اثر به ارث بردن یک جهش ِسلولهای زاینده، بوجود میان و بصورت یک صفت مندلی به ارث میرسن..

خب محیط هم دخالت داره
    ازین جهت هست که میگیم ارثی محیطی

اما در کل همه چی وابسته به اِشکال داخل ژنهاست.. که به دلایل مختلف پدید میاد یا ارثی یا محیطی که باز برا اینکه بروز کنه به هردوش نیازه

حالا اینکه بالا گفتیم همه سرطان ها بیماری ژنتیکی سلول های سوماتیکی هستن ( منظور ارثی بودن نیست ها) منظور از سوماتیک یعنی چی :

سلول های ما دو نوع اند
    یا سوماتیک هستن ( همه سلول های تشکیل دهنده بدن بجز سلول های جنسی)
    یا گامتیک هستن ( سلول های جنسی )

حالا خود سلول
    یه شکل از سلول :

اون دایره ،شکلی از یه سلول هست! داخلش هسته به رنگ قهوه ای اومده... داخل هسته کروموزوم ها رو اگر دقت کنید میبینید که یه کروموزوم ( شبیه x کشیده هست )رو براتون بزرگ کرده
    اطلاعات ژنتیکی ما داخل این کروموزوم هاست اینکه چه شکلی چه قدی چه سیستم دفاعی و ....رو داشته باشیم

ما انسانها ها 23 جفت کروموزوم داریم که ،22 جفتِ این کروموزوم ها توو خانوم ها و اقایون یکی هست

اما جفت آخر رو میگیم جفت کروموزوم جنسی
    که این جفت اخر :

در خانوم ها XX هست

در آقایون XY هست

خب اطلاعات ژنتیکی ما بصورت رمز هستن .. اگر ترتیب رمز بهم بخوره ..میگن جهش رخ داده ..
    مثل شماره موبال میخوایم تماس بگیریم و خبری بدیم..

اگر ترتیب بهم بخوره! بستگی به نوع بهم ریختن ممکنه کاملا قطع بشه و بگه شماره اشتباست پس نمیتونیم خبر رو بدیم
    اگر اعداد محدودی عوض بشه ممکنه اشتباهی شماره یکی دیگه رو بگیریم و خبر رو اشتباه بدیم! یا بازم خبر ندیم
    یا درحدی شماره عوض بشه که شمارش شبیه یکی از افراد خانوادشه و به اون خبر بدیم اون به اون خبر بده باز تا حدی کارمون راه میفته
    اگر هم اونقد کوتاه بشه که دیگه شماره منازل رو میگیریم احتمالا

خلاصه یکسری ازین جهش ها باعث تغییراتی میشن! و بسته به تغییرات نتایج مختلفی پیش میاد ...و اون عملکردی که باید صورت نمیگیره..
    که سرطان ها هم جز همینان..

خب دیگه زیاد طولانی شد
    بقیش در مراحل بعدی انشاءالله

ستاره ها نهفتم در اسمان ابري
    دلم گرفته اي دوست، هواي گريه با من

12. 6 کاربر از پست مفید سونای سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    25,976
    قدرت امتیاز دهی
    24667
    Array

خب سلول های بدن ما هم مثل افراد کره زمین میمونن! (تقریبا ) و برنامه ریزیشون مثل درس تنظیم خانواده اون مبحث جمعیت میمونه که یه درس تمام رشته ای هست و آشنا هستین. همش در این درس این کنترل میشه که چه تعداد مردن و چه تعداد به دنیا میان ..و در نهایت یه نموداری رو میخوان حفظ کنن.. بعدش راهکار میدن.. مثلا بهداشت بیشتر شه برا افزایش طول عمر و باروری یا تعداد زادو ولد رو زیاد و کم میکنن.. خلاصه تصمیماتی میگیرن و مسئولینش هم این برنامه ها رو به کشور دستور میدن
    مثلا جمعیت زیاد بود راهکار داده بودن فرزند کمتر به دنیا بیاد... الان جمعیت کم شده هشدار میدن فرزند بیشتر به دنیا بیاد...
    تفاوتش اینه که فقط زاد و ولد رو بالا پایین میکنن و اجبارن جلو مرگ رو میگیرن... اما سلول ها هم زاد و ولد رو کم و زیاد میکنن هم اگر زیاد بود میگن بمیر!!!

پس سلولهای بدن ما هم همینطور مثل جمعیت باید تنظیم بشن البته این کنترل و تنظیمشون خیلی سازمان یافته تر هستش!!!
    و حالت اجباری دارن.. مث ماها نیستن که به مراکز گفته بودن حدود 3 -2 تا ! بعد اعلام کردن دوتا! بعد والدین هم تصمیم گرفتن تک فرزند باشن ..خلاصه نتیجه این شد که زنگ خطر به صدا در اومد

حالا این تنظیم رو یا با کنترل میزان تقسیم سلولی ، یا کنترل میزان مرگ سلولی انجام میدن

قبلا گفته بودیم یا در اثر تقسیم نادرست بوجود میاد یا فقدان مرگ برنامه ریزی شده سلول

حالا تعریف این دو :

تقسیم سلولی : خب ما برا رشد یا حتی برا اینکه مثلا سلولهای پوشش پوستی از بین میرن یسری دیگه جاشونو میگیرن.. یا سلول های پوشش دستگاه گوارش هم همینطور .. مدام سلول هامون در حال تقسیم هستن البته تقسیمی که با دستوری پیش میره و باید به اندازه باشه...

مرگ برنامه ریزی شده سلول ( خودکشی سلول / آپوپتوز) : اینجا هم اگر به سلول نیازی نباشه یا اگر سلول خراب شده باشه ، برنامه مرگ سلولی ( برنامه خودکشی سلولی ) فعال میشه..

این مرگ سلولی همونیه که مثلا جنین هستیم اول انگشتامون مجزا نیستن و یکپارچه هستن.. بعد بین انگشتامون یسری سلول ها با همین مرگ برنامه ریزی شده از بین میرن و اینجوری انگشتامون جدا شدن.. و خیلی موارد دیگه.. هنوزم در بدن استفاده میشه

اگر اینا درست انجام بشن در تقسیم و تعدا سلول ها مشکلی پیش نمیاد.. اما اگر در اثر جهش ( مثال تغییر شماره تلفنها ) یکی ازینها طبق برنامه پیش نره یا برنامه اشتباهی بهش داده بشه ... نتیجه میشه پیش به سوی سرطان

14. 5 کاربر از پست مفید سونای سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    25,976
    قدرت امتیاز دهی
    24667
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط k@ M eL نمایش پست ها

و
    بیشتر کدوم قسمت از سلول هایِ بدن احتمال سرطانی شدن دارن ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط Sa.n نمایش پست ها
    و سوم اينكه سرطان خوش خيم و بد خيم از نوع ساختارشون چه تفاوت هايي با هم دارند و يا اصلا با هم تفاوت دارند ؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط پدرام++ نمایش پست ها
    میخاستم بدونم سرطان خوش خیم هم کشنده است؟
    خب بعد از تعریف چگونگی سرطان میایم رو خودش..

سرطانی شدن سه مرحله داره

1/ سلول تصمیم میگیره خودش رو بکشه اما تقسیم میکنه..

سلول های یوکاریوتی اینجورین که بعد چند بار تقسیم شدن خودشونو میکشن.. اما سلولهایی که میرن به سمت سرطانی شدن خودشونو نمیکشن و به تقسیم ادامه میدن

2/ سازش با کمبود ها

اینطوره که قرار بوده مثلا 100 تا سلول وجود داشته باشه حالا همونطور که بالا گفتیم ..سلولی که خودشو نکشته و به تقسیم ادامه اداده باعث شده مثلا 1000-2000 تا سلول بوجود بیاد..
    اما بدن به این 2000 تا، خونرسانی و تغذیه و اکسیژن رسانی رو بالا نبرده.. به اندازه همون 100 تای اولی داده...
    اما یه مشکلی که هست اینه که سلول های سرطانی کم توقع هستن و با این کمبود ها سازش پیدا میکنن و باقی میمونن.. خال های پوست هم اینجوری هستن ( اما سلول های طبیعی ما جز پرنیاز ها هستن ...)

خب تا این دو مرحله خطرناک نیست.. و بهش میگن خوش خیم همین چیزی که ما میشنویم و شما عزیزان سوال پرسیدین

حالا این خوش خیمی دقیقا چیه
    که سرطان نیست

ببینین برای سلول های سرطانی دو تا خاصیت ارثی تعریف میکنن...ارثی یعنی خاصیتی که هم در خودشون باشه و هم در زاده هاشون (منظور از زاده همون سلول هایی که در نتیجه تقسیم شدن بوجود میان / یه سلول تقسیم میشه به دوتا اون دو تا هرکدوم به دوتای دیگه ..خلاصه نتایج این تقسیمات رو میگیم زاده یا فرزند )

خب این دوتا خاصیت اینه :

a........../ از قیود طبیعی تبعیت نمیکنن( این مرحله همون دو مرحله ای هست که بالا سبز رنگ گذاشتم )b $ ......./ مهاجرت میکنن و به جاهایی میرن که جای یسری سلول دیگست اونجا تشکیل کلنی میدن رشد میکنن ( مرحله سه)

شرط یا خاصیت a یا به عبارتی اون دو مرحله رو اگر داشته باشن، جای خودشون میمونن مشکلشون اینه که بموقع نمیمیرن و تقسیم اضافه دارن..خب درین حالت تعدادشون زیاد میشهیه توده تشکیل میدن بنام تومور !!! و خوش خیمه

پس این تومور هست که خوش خیمه! نه سرطان !
    و خیلی شنیدیم جراحی میکنن و بر میدارن چون خوش خیم بود..

تا اینجا تومور
    خوش خیم
    ================================================== ============

خب حالا تا سرطانی شدن یه مرحله مونده!!

اونم مرحله ی 3 هست :

3/ متاستاز $ یا همون خاصیت دومی (b $)که تو قسمت تومور بهش اشاره کردیم =» b/ مهاجرت میکنن و به جاهایی میرن که جای یسری سلول دیگست اونجا تشکیل کلنی میدن رشد میکنن

خب اما اگر این توده یا تومور فقط یجا نمونه و سلولهاش بتونه به بافت های اطراف تهاجم داشته و یا وارد جریان خون شه و ازین طریق پخش شه میگن تومور بدخیم یا سرطانی

شکل پایینم به هنر نماییش دقت نکنینا..مفهوم رو دریافت کنین بی زحمت

تصویر شماره 1 سلولها رو فرض میکنیم طبیعی هستن ( صورتی ها سلول هستن ) و ساختار خاصی دارن و اتصالاتشون ( همون که با فلش سبز نشون دادم ) هم برای ارتباط با هم برقراره..
    توی تومور بدخیم یا سرطان گفتیم شرط تهاجم و مهاجرت هم مهمه دیگه!
    تهاجم بافت های اطراف رو درگیر میکنه اما مهاجرت فراتر از اینه..

اون اتصالات از بین میره و جدا میشن از هم، اسکلت سلولی از بین میره و سلول تقریبا مث شکل 2 حالت خودشو از دست میده و گرد میشه. از بافت همبندی که داخلشن مهاجرت میکنن و وارد رگ های خونی میشن و با خون سفرشون رو ادامه میدن و پخش میشن.. و جاهای دیگه ساکن میشن چنگ میندازن و همونجا دوباره شروع به رشد میکنن ... یعنی سرطان..
    80 درصد کسایی که تومور مغز گرفتن ، تومورشون مربوط به مغز نبوده و یه سلول سرطانی از یجای دیگه بدن جدا شده و با خون اومده به مغز و تو مغز تقسیم شده و یه تومور دیگه تشکیل داده..

خب خسته نباشید بقیشم انشاءالله بعدا..
    من دیگه برم ادامه اتاق تکونی ِ عید انشا ءالله فردا مهمون داریم اتاق منم منفجر شده

نقل قول نوشته اصلی توسط masoume.a.92 نمایش پست ها
    میشه لطفا تغییر شکل سلول های سرطانی رو پس از ایجاد بدخیمی و تهاجم
    ینی تغییر شکل سلول و تمایزش از سلول های نرمال ( در ابعاد میکروسکوپی... مثلا هسته و...)
    نخیر برا شما نمیشه توضیح بدیم
    شکلش همون شکل بالایی
    قربونت یه تُک پا برو همین طبقه بالا ، تالار زیست شناسی!! واحد سمت راست ،بیولوژی سلولی مولکولی اونجا مشکلتو حل میکنن
    درین حد سلولی اونجا بحث میشه
    حالا چون میدونم جواب سوال برات خیلی ضروری نیست فقط داری شیطنت میکنی، بمون تهش یکاری میکنیم
    یراه دیگه هم هست یه همکار داریم معصومه آ92 میگم بیاد برات توضیح بده

ویرایش توسط سونای : 11th March 2014 در ساعت 08:26 PM

16. 8 کاربر از پست مفید سونای سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)