دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 35 از 36 نخستنخست ... 252627282930313233343536 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 341 تا 350 , از مجموع 354

موضوع: پاسخ به سوالات شرعي

همکار تالار موبایل
    ارسال تشکر
    8,185
    دریافت تشکر: 3,427
    قدرت امتیاز دهی
    25841
    Array

پیش فرض پاسخ : پاسخ به سوالات شرعي

نقل قول نوشته اصلی توسط مهندس نوجوان نمایش پست ها
    سلام
    خسته نباشید
    در انجمن خودمان آهنگ های یک خواننده معروف قابل دانلود است .... حکم دانلود چیست ؟ باید حرام باشد مگر نه ؟
    ممنون ...

1
    - در صورتی که در اول فیلم تذکر داده باشد که تکثیر جایز نیست، نمی توانید بدون اجازه تولید کننده فیلم یا نرم افزار آن را دانلود کنید و به نظر آیت الله مکارم ؛ حق امتياز محترم است، بنا بر این بدون اجازه صاحب امتياز دانلود و تکثير آن و هم چنین بعد از تکثير هم خريدن و استفاده از آن جايز نيست. (1)
    2- دانلود کتاب یا نرم افزار در صورتی که منع از تکثیر آن شده باشد جایز نیست و اگر منع نشده باشد و سایت برای دانلود گذاشته باشد در صورتي که نمي دانيد مؤلفين کتاب راضي است يا نه؟ و سايت ها هم به صورت آزاد براي دانلود گذاشته اند، دانلود کردن و استفاده از اين نرم افزار ها اشکال ندارد و بنا بر صحيح بودن کار سايت مي شود، يعني بنا بر اين گذاشته مي شود که حتما صاحب کتاب راضي یا نرم افزار راضی بوده است که سايت آن را براي دانلود گذاشته است. (2)
    قرض دادن فیلم یا نرم افزاری که قانونا خریداری شده است، درصورتی که تکثیر نباشد اشکال ندارد. (3)
    پي نوشت:
    1. آيت الله مکارم شیرازی، استفتاآت ،ج3، س 1547 و 1548.
    2. سؤال تلفني (7840001-0251) از دفتر آيت الله مکارم شيرازي.
    3. همان.

http://pasokhgoo.ir/node/39325

آیا دانلود فیلم و موزیک از اینترنت گناه دارد و حرام است یا اشکالی ندارد؟

اگر فیلم مبتذل و مستهجن، و موزیک از موارد موسیقی حرام باشد دانلود و نگاه کردن و گوش دادن به آن حتی با اجازه صاحبان سایتها و با پرداخت قیمت آنها حرام است، اما فیلم ها و موزیک هایی که دیدن و گوش کردن آنها جایز است باید با رعایت شرایطی که صاحبان سایت ها و پایگاه ها و با پرداخت قیمت آنها دانلود شود در غیر این صورت سرقت محسوب شده و جایز نمی باشد.

پاسخ دفاتر مراجع معظم تقلید به این سؤال که آیا جایز است از طریق اینترنت از سایتهای دشمن که ما را تحریم کرده اند جنس اینترنتی یا نرم افزار سرقت کنیم؟، به این شرح است:

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مدظله العالی):
    سرقت به هر نحو که باشد جایز نیست. [1]

دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی):
    با توجه به اینکه این امور باعث بدنمایی چهره مسلمین با ایمان می شود باید از این امور اجتناب کرد. [2]

- [1] استفتاء کتبی از دفتر معظم له.
    [2] - استفتاء کتبی از دفتر معظم له.

http://islamquest.org/

بنا بر نظر اکثر مراجع عظام، استفاده از نرم افزار بدون اجازه و رضایت مالک اشکال دارد. همچنین استفاده از سی دی های قفل شکسته و رایت شده، بنابر احتیاط واجب جایز نیست. البته برخی فتوا می دهند. معظم له در تولیدات مسلمانان بنابر فتوا می فرمایند نیاز به اجازه دارد.
    قابل توجه است که در هر مساله ای که احتیاط واجب باشد، مقلد می تواند به آن عمل کرده و یا به مجتهد دیگری که جامع شرایط تقلید بوده و از دیگر مجتهدین اعلم باشد، رجوع کند. و این در صورتی است که مجتهد دوم در آن مساله احتیاط نکرده و فتوا داده باشد.
    لازم به ذکر است که بعضی از مراجع تقلید موجود، مثل آیت الله سیستانی دانلود، تکثیر، خرید و استفاده از سی دی های قفل شکسته و رایت شده را جایز می دانند، مگر اینكه از نظر قانون ممنوع باشد.
    بعضی هم، مثل مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی، خرید محدود مثلا یک عدد و استفاده شخصی ازسی دی قفل شکسته را اجازه می دادند، ولی تکثیر آن را جایز نمی دانستند.

ضمنا در تولیدات داخل و خارج، نظر مراجع عظام بدین شرح است:
    آیات عظام: امام، تبریزی، سیستانی و صافی: تفاوتی بین تولیدات داخل و خارج ـ در جواز استفاده ـ نیست.
    آیت الله خامنه ای: اگر تولید داخل باشد، بنابر احتیاط واجب اجازه تولید کننده شرط است، و اگر تولید خارج باشد، تابع قرار داد است.
    آیت الله مکارم شیرازی، تفاوتی بین تولید داخل و خارج ـ در عدم جواز ـ نمی کند؛ مگر این که تولید آمریکا و اسرائیل باشد.

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?...ationid=569789

2. 5 کاربر از پست مفید mahmoodmah سپاس کرده اند .

همکار تالار موبایل
    ارسال تشکر
    8,185
    دریافت تشکر: 3,427
    قدرت امتیاز دهی
    25841
    Array

سلام
    شخصی در قید حیات است و خمس مالش را نداده
    آیا اشکالی دارد بدون آن که به او گفته شود شخص دیگری خمس مال آن فرد را بدهد ... ؟
    سؤال 855 :شخصى مال غير مخمّس خود را به ديگرى هبه نموده و موهوب له، خمس آن را بدون اطلاع او پرداخت است. آيا خمس از عهده واهب ساقط است؟ آيا برى الذّمه شده يا نه؟ و اصولا پرداخت خمس ديگرى تبرّعاً چه حكمى دارد؟ و آيا تكليف از صاحب خمس ساقط مى شود هرچند مال متعلّق خمس نزد او موجود باشد؟ مثلا شوهر خمس مال همسرش را تبرّعاً بدهد با اينكه مال متعلق خمس نزد زن موجود است.
    جواب: به طور كلّى پرداخت تبرّعى خمسِ شخصِ ديگر ولو بدون اطلاع وى باشد. مبرء ذمّه او مى باشد و از عهده او ساقط مى گردد هرچند از ثواب اين عبادت محروم شده است لذا در فرض سؤال خمس از عهده هبه كننده و ديگرى كه خمس او را تبرعاً پرداخته اند ساقط و او برى الذمّه شده است حتّى اگر مال متعلق خمس نزد صاحب مال موجود باشد.

http://lankarani.ir/far/library/view...k=198&page=212

4. 4 کاربر از پست مفید mahmoodmah سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    معماري
    ارسال تشکر
    10,246
    دریافت تشکر: 10,466
    قدرت امتیاز دهی
    32325
    Array
    معمار حانیه's: خواهش

سلام . باز هم من سوال شرعی دارم

آقا میگن شبا برای اموات نباید فاتحه زد چون روحشون از قبر میاد بیرون و در به در میشه

حالا میخواستم بدونم .آیا حقیقت داره؟ یا خرافات/.؟؟

اصلا میشه شبا فاتحه زد؟
    من ترسیم کردن را به حرف زدن ترجیح میدهم،

زیراترسیم کردنسریعتر است و مجال کمتری برای دروغ گفتن باقی میگذارد.

(لوکوربوزیه)

6. کاربرانی که از پست مفید معمار حانیه سپاس کرده اند.

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

نقل قول نوشته اصلی توسط معمار حانیه نمایش پست ها
    سلام . باز هم من سوال شرعی دارم

آقا میگن شبا برای اموات نباید فاتحه زد چون روحشون از قبر میاد بیرون و در به در میشه

حالا میخواستم بدونم .آیا حقیقت داره؟ یا خرافات/.؟؟

اصلا میشه شبا فاتحه زد؟

سلام

هر وقت برای اموات فاتحه بخونیم می رسه..
    اتفاقا خوشحال هم میشن. از خداشون هم هست..

البته وظیفه ی ماست!

این نقلی که فرمودید خرافاته..

8. 7 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    خسته
    ارسال تشکر
    4,545
    دریافت تشکر: 11,806
    قدرت امتیاز دهی
    83289
    Array

سلام
    خوبی
    من کلا می دونم بانکداری ما اسلامی نیست
    حالا
    من کسی رو دارم که پول می زاره بانک و ماهانه سود میگیره و خرج امورات زندگیش میکنه چون ایشون بانو هست توانایی فعالیت با پول رو نداره لذا من مقداری از پولش رو گرفتم و بعنوان اینکه 20میلیون از پول شما دست من باشه و من ماهانه مطابق همون بانکی که پول گذاشتی به شما سود بدم
    از شما درخواست دارم منو روشن کنی که این پول چجوریه آیا ربا میشه یا نه؟؟؟؟؟
    ........
    سوال بعدی
    همین مسئله برام واسه یه مستاجر پیش اومده بود
    صاحبخانه گفته بود پوله پیش رو کم کن و کرایه بیشتر بده
    مستاجر توانایی پرداخت پول ماهانه رو نداره لذا من ده میلیون از مستاجر گرفتم و ماهانه 300000 کرایه اون رو پرداخت می کنم تا موعد قراردادش با صاحبخانه تموم بشه و هر سه (موجر مستاجر و بنده) راضی هستیم
    (در قانون کرایه خونه هر میلیون 30000 کرایه میشه یعنی 10میلیون 300هزار کرایه)
    تکلیف جیست؟؟؟؟؟
    ویرایش توسط vahid5835 : 1st December 2014 در ساعت 10:37 AM
    چو کوروش از اهورا یاد می کرد زمین از عدل او بیداد می کرد
    ترفند امروز......... سایر موضوعات دیجیتالی.......... کلاس فتوشاپ

10. 3 کاربر از پست مفید vahid5835 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط vahid5835 نمایش پست ها
    سلام
    خوبی
    من کلا می دونم بانکداری ما اسلامی نیست
    حالا
    من کسی رو دارم که پول می زاره بانک و ماهانه سود میگیره و خرج امورات زندگیش میکنه چون ایشون بانو هست توانایی فعالیت با پول رو نداره لذا من مقداری از پولش رو گرفتم و بعنوان اینکه 20میلیون از پول شما دست من باشه و من ماهانه مطابق همون بانکی که پول گذاشتی به شما سود بدم
    از شما درخواست دارم منو روشن کنی که این پول چجوریه آیا ربا میشه یا نه؟؟؟؟؟
    ........
    سوال بعدی
    همین مسئله برام واسه یه مستاجر پیش اومده بود
    صاحبخانه گفته بود پوله پیش رو کم کن و کرایه بیشتر بده
    مستاجر توانایی پرداخت پول ماهانه رو نداره لذا من ده میلیون از مستاجر گرفتم و ماهانه 300000 کرایه اون رو پرداخت می کنم تا موعد قراردادش با صاحبخانه تموم بشه و هر سه (موجر مستاجر و بنده) راضی هستیم
    (در قانون کرایه خونه هر میلیون 30000 کرایه میشه یعنی 10میلیون 300هزار کرایه)
    تکلیف جیست؟؟؟؟؟
    سلام. ممنونم برادر

برخی از بانکها تحت عقود اسلامی ، الان دارند معاملات و قراردادهای صحیح و اسلامی می بندند. شاید کامل درست نشده باشه اما این امکان الان در اکثر بانکها هست.

قبل از پاسخ به سوال شما، باید بدونیم که کار با پول چه روش هایی داره؟ و اینکه سود دهی بر چه مبنایی باید باشه تا اسلامی باشه.
    ما یک عقد معامله اسلامی داریم به اسم "مضاربه" که یک نفر پول میده و شخصی دیگر با این پول کار می کنه و به شخص اول سود می ده. این عقد باید این شرایط رو داشته باشه : (میزان پول معلوم باشد، میزان سود ماهیانه بصورت اعشاری -یا درصدی- معلوم باشد، کاری که بنا هست با این پول انجام بشود معلوم باشد، و واقعا این کار با این پول همانقدر سودی را که به شخص اول می دهد را داشته باشد و هر دو در ضرر و سود شریک هستند) اگر این شرایط همه کامل نباشد عملی که انجام می شود مضاربه نیست و سود دهی حکم ربا رو پیدا می کند چون هیچ محاسبه ی دقیق اسلامی در اون انجام نشده است.

در مورد اون خانم و 20 میلیون:
    ببینید ظاهرا شما قصد داشته اید که با این خانم قرارداد مضاربه داشته باشید. حالا اگر شرایط فوق را داشته باشد مشکلی نیست و الا باید تجدید نظر کنید. یعنی شما کاری به آنچه بانک می دهد نباید داشته باشید بلکه باید ببینید واقعا پولی که ایشون به شما داده و با کاری که شما روی پول انجام می دهید واقعا ماهیانه اون مقداری (درصد) به این خانم تعلق می گیره یا نه؟

در مورد مستاجر:
    مثل همین فرض بالا که توضیح دادم باید پولی که این شخص می دهد و کاری که شما با این پول انجام می دهید و درصد ماهیانه که قرار هست بگیرد مشخص باشد و این سود هم برای این پول و کار ، عاقلانه و در عرف مورد قبول باشد.

(شخص اول: پول دهنده/ شخص دوم: کسی که با پول کار می کند)
    یک تبصره:
    اگر ما واقعا نمیدانیم با این پول مشخص و با این کار مشخص در ماه چقدر سود دهی دارد که بتوانیم طبق قراردادمان (مثلا 30 درصد ) به شخص اول بدهیم ، یک کار می توان انجام داد: اینکه ما ماهانه یک مقدار سود علی الحساب به او بدهیم (یعنی ما سود قطعی به او نمی دهیم که بگوییم هر ماه قطعا سود شما 300 هزار تومان است، بلکه علی الحساب و بصورت موقت این کار را انجام می دهیم) .

معنای علی الحساب هم اینست که ما در پایان قرار داد "مضاربه" حساب می کنیم که کل سودی که این پول در کار داشته چقدر بوده است، و درصدی که قرار بوده به این شخص بدهیم (مثلا 30 درصد) رو از این سود بر می داریم، اگر همان میزانی شد که ما علی الحساب به او می دادیم، که مشکلی نیست. اما اگر سودی که به شخص اول داده ایم بیشتر از کارکرد و سهم (مثلا 30) درصدی اش بوده باید برگرداند . و اگر پولی که شخص اول بصورت علی الحساب گرفته کمتر از درصدی بود که بنا بود به او تعلق بگیرد، شخص دوم باید مابقی را جبران کند به او بدهد.

12. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

همکار تالار مذهبی
    رشته تحصیلی
    معلمی دبستان....
    ارسال تشکر
    4,124
    دریافت تشکر: 2,447
    قدرت امتیاز دهی
    1265
    Array
    مهندس نوجوان's: جدید71

سلام...خسته نباشید
    میخواستم بدونم چ افرادی در قیامت ب شکل سگ هستند...ممنون...
    در آستانه مهر قلم ها گوش تیز می کنند تا در دفتر انتظار اینگونه دیکته کنند ، ابری نیست ، ماه پشت ابر نیست ، او آمد ، او در باران آمد ...

14. کاربرانی که از پست مفید مهندس نوجوان سپاس کرده اند.

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام...خسته نباشید
    میخواستم بدونم چ افرادی در قیامت ب شکل سگ هستند...ممنون...

سلام و عرض ادب خدمت همکار گرامی
    شما هم خسته نباشید

در قرآن کریم یک سری مَثل هایی هست که برخی قائلند که مثل واقعی است. یعنی در پشت این مثال مفهوم واقعی نهفته است.

یکی از این مثل ها ، تشبیه عالم بی عمل و کسانی که مردم را به رنج و زحمت زیاد می اندازند می باشند که خداوند آنها را در آیه 176 سوره اعراف به سگ تشبیه کرده است.

قرآن شریف، راجع به بلعم باعور(از عارفانی که مرتکب گناه کبیره شد) می‌فرماید:

«فَمَثَلُهُ کَمَثَلِ الْکَلْبِ إِنْ تَحْمِلْ عَلَیهِ یلْهَثْ أَوْ تَتْرُکْهُ یلْهَثْ»[اعراف/176]

کسی که در ظاهر انسان است، ولی ظلم و درنده خویی در وجود او رخنه کرده است، با زبانش دیگران را می‌گزد و با گفتار و کردارش به دیگران ظلم می‌کند، در واقع، یک سگ درنده است.

این افراد اکنون نیز به صورت سگ هستند و کسانی که چشم بصیرت دارند، صورت حقیقی آنان را می‌بینند. این سگ هار، خصوصیت حمله‌وری و گاز گرفتن را با خود دارد؛ به او حمله کنید یا او را رها سازید، در هر دو صورت حمله می‌کند. مخصوصاً اگر دانشمند و آگاه باشد و راه فریب و ظلم و تجاوز را هم بداند، درندگی و خطر او بیشتر است.

16. 5 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    it
    ارسال تشکر
    202
    دریافت تشکر: 274
    قدرت امتیاز دهی
    54
    Array
    leila.s's: جدید145

salam
    age namadari dashte bashid baradarash va padaresh ke mishe be noei dayi va pedarbozorg be adam mahrame ya namahram?

18. 2 کاربر از پست مفید leila.s سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط leila.s نمایش پست ها
    salam
    age namadari dashte bashid baradarash va padaresh ke mishe be noei dayi va pedarbozorg be adam mahrame ya namahram?
    سلام دوست گرامی؛
    لطفا طبق قانون سایت، ارسالهاتون رو با زبان فارسی انجام بدید.

سوال شما:
    اگر نامادری داشته باشید، برادرش و پدرش که میشه به نوعی دایی و پدربزرگ ، به آدم محرم هست یا نامحرم؟

پاسخ:
    خیر، برادر نامادری و پدرش فقط به فرزندانی که از همون نامادری متولد می شوند محرم هستند و فرزندان شوهر ِ این نامادری که از همسر سابق بوده اند به برادر و پدر ِ نامادری محرم نیستند.

20. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

صفحه 35 از 36 نخستنخست ... 252627282930313233343536 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)