دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 28

موضوع: سوال و جواب پیرامون بیماری سرطان

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    دریافت تشکر: 3,134
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array
    Helena.M's: جدید4

پیش فرض پاسخ : سوال و جواب پیرامون بیماری سرطان

نقل قول نوشته اصلی توسط پدرام++ نمایش پست ها
    میخاستم بدونم سرطان خوش خیم هم کشنده است؟
    روش درمانی برای خوش خیم و بدخیم به چه صورت است؟
    این روش های درمان بیماری را به طور کلی بهبود میبخشند یا فقط روند رشد را کاهش میدهند؟
    تشکر از تاپیک مفیدتون

سلام ممنونم بابت حضورتون در تاپیک

این مورد رو بگم که کلا سرطان به معنای بد خیمی هست و سطح این بدخیمی به نوع تومور،محل درگیری میزان تمایز این سلولها و ....متفاوته
    سرطان میتواند بیماری کشنده ای نباشد در صورتی که فرد زود مراجعه کند و اقدام مناسب درمانی صورت گیرد
    تومورهای با درجه ی پایین درمان موفق تر و امکان عود پایین تری دارند

نحوه ی درمان در سرطانها بسته به مرحله ی تومور و نوع تومور و میزان درگیری متفاوت است مثلا در بعضی از تومورها درمان جراحی و شیمی درمانی است در بعضی دیگر از تومورها درمان اصلی شیمی درمانی است در بعضی دیگر جراحی و رادیو تراپی .

درمانها در سرطان سه دسته اند : 1) بیمار درمان شود و بهبود پیدا کند 2) درمان جهت تسکین درد بیمار در بیماران با مراحل پیشرفته ی بیماری 3 ) درمان پیشگیری کننده
    حالا بسته به نوع تومور و مرحله ی بیماری یکی از این درمانها انجام میشود که ممکن است بیمار بهبود یابد یا نه از پیشرفت بیماری جلوگیری شود

2. 12 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط SaSaMc2 نمایش پست ها
    سلام...

آیا این واقعیت داره که نام سرطان بیشتر از خودش باعث مرگ و میر شده؟

از نظر کارشناسان آیا کسی از ترس ابتلا به سرطان ممکنه پرهیزاتی رو توی زندگیش رعایت کنه؟ (مثل نخوردن چایی داغ )

فکر میکنید تا چند سال دیگه درمان قطعی برای تمام انواع سرطان پیدا بشه؟

ایشالله همه همیشه سلامت باشن...
    سلام ممنونم از حضورتون در تاپیک

نه . حفظ شرایط روحی و روانی بیماران میتونه بخشی از روند درمان باشه و عده ای بتونن با این مسئله کنار بیان وبهبود پیداکنند چون میتونن راحتتر درمان وپروسه ی سخت درمانی رو تحمل کنن .اما واقعا این بیماری در مراحل پیشرفته فرد رو از پا در میاره و حفظ روحیه میتونه کیفیت زندگی اون فرد رو در مدتی که زنده هست بهبود ببخشه.

بله . مثلا خودم من ترشیجات و شوریجات یک سری مواد غذایی دیگه رو مصرف نمیکنم!!! اما بابت ترس از ابتلا به سرطان نیست چراکه کلا مضر هستن.

درمان قطعی برای تمام سرطانها ممکن نیست چراکه وقتی سرطان پیشرفت کرده باشه و کل بدن و استخوانها درگیرش شده باشن دیگه درمان قطعی نداره.مگر در مراحل پایین که این امکان با پیشرفت درمانها به سمت ازبین بردن سلولهای سرطانی بدون آسیب به سلولهای سالم وجودداره

4. 11 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط masoume.a.92 نمایش پست ها
    سلام هلنا خانوم.
    با اجازتون ما اومدیم دخالت کنیم
    میشه لطفا تغییر شکل سلول های سرطانی رو پس از ایجاد بدخیمی و تهاجم
    ینی تغییر شکل سلول و تمایزش از سلول های نرمال ( در ابعاد میکروسکوپی... مثلا هسته و...)
    و فاکتور ها و مارکر هایی که خود سلول سرطانی تولید میکنند رو توضیح بدی؟
    همچنین نحوه ی از بین بردن سلول هایی که دارند به سوی بدخیمی میرند توسط سلول های ایمنی بدن رو توضیح بده
    مثلا کدوم سلول های ایمنی و کمپلمان ها توش دخالت دارند و تا کجا میتونند موثر باشند...؟

(حالا اینا رو بگو باز میام شبهه میندازم )

تشکرات! بابت تاپیک خوبتون.
    سلام عزیزم

اختیار دارید ، خوش اومدید

در فرایند التهاب مزمن و سرطان بیشتر مونونوکلوئرها ی سیستم ایمنی فعال میشوند وتعدادشان افزایش می یابد. تاثیر آنها زیاد نیست،فقط زمانی میتونن موثر باشند که سلول خیلی رشد نکرده باشد.روند ازبین رفتن این سلولهای سرطانها بوسیله ی سلولهای ایمنی در برابر سلولهای سرطانی عملکرد مشابه دفاع در برابر سایر عوامل مهاجم دارند

اساس و منشا همه ی نئوپلاسم ها ( بدخیمی ها ) تغییراتی است که در ژنتیک آنها رخ میدهد،که باعث می شود تکثیر سلول زیاد تر از حد طبیعی و کنترل نشده و مستقل از تحریکات فیزیولوژیک که تنظیم کننده ی رشد آنهاست رخ دهد
    همچنین نئوپلاسم ها از درجه ی خاصی از خود مختاری برخورداراند . برخی از نئو پلاسم ها برای رشد و تکثیر به حمایت اندوکرین نیاز دارندمانند گیرنده های استروژن در سرطان سینه و یا گیرنده های اندروژن در سرطان پروستات.
    تومورها دارای دو جزء اصلی می باشند : 1) بافت پارانشیم نئوپلاسم : که بافت اصلی تومور است و سلولهای تغییر شکل یافته ی نئوپلاستیک را تشکیل می دهدو در واقع رفتار تومور را تعیین میکند
    2)بستر پشتیبان : که از عناصر و بافتهای حمایت کننده ی غیر نئوپلاستیک ( همبندی ) سلول میزبان تشکیل می شود

بسته به نوع تومور تغییرات مورفولوژی سلول سرطانی متفاوت خواهد بود ، مثلا پاپیلوم ها که نئوپلاسم های اپیتلیوئیدی هستند زوائد انگشت مانند در سطح رشد خود تولید میکنند
    خود سلولهای تومورال هم متفاوت اند مثلا تراتوم ها ، هامارتوما ها و.......

در سلولهای سرطانی هسته ی پلئوموفیک دیده میشود .هسته تیره و پررنگ تر از حالت طبیعی اش است و اغلب دارای هستک واضح می باشد.همچنین نسبت اندازه ی هسته به سیتوپلاسم هم در این سلولها نسبت به سلولهای عادی بدن متفاوت خواهد بود در حالت طبیعی این نسبت 1/4 - 1/6 است اما در حالت غیر طبیعی این نسبت 1/1 است
    تعداد میتوز در این سلولها فراوان است
    همچنین در سلولهای سرطانی polarity یا قطبیت سلول از بین میرود

امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشه

منبع :پاتولوژی رابینز

6. 9 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    دریافت تشکر: 18,520
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array
    yas-90's: خواهش

نقل قول نوشته اصلی توسط SaSaMc2 نمایش پست ها
    سلام...

آیا این واقعیت داره که نام سرطان بیشتر از خودش باعث مرگ و میر شده؟

از نظر کارشناسان آیا کسی از ترس ابتلا به سرطان ممکنه پرهیزاتی رو توی زندگیش رعایت کنه؟ (مثل نخوردن چایی داغ )

فکر میکنید تا چند سال دیگه درمان قطعی برای تمام انواع سرطان پیدا بشه؟

ایشالله همه همیشه سلامت باشن...
    نقل قول نوشته اصلی توسط Helena.M نمایش پست ها
    سلام ممنونم از حضورتون در تاپیک

نه . حفظ شرایط روحی و روانی بیماران میتونه بخشی از روند درمان باشه و عده ای بتونن با این مسئله کنار بیان وبهبود پیداکنند چون میتونن راحتتر درمان وپروسه ی سخت درمانی رو تحمل کنن .اما واقعا این بیماری در مراحل پیشرفته فرد رو از پا در میاره و حفظ روحیه میتونه کیفیت زندگی اون فرد رو در مدتی که زنده هست بهبود ببخشه.

بله . مثلا خودم من ترشیجات و شوریجات یک سری مواد غذایی دیگه رو مصرف نمیکنم!!! اما بابت ترس از ابتلا به سرطان نیست چراکه کلا مضر هستن.

درمان قطعی برای تمام سرطانها ممکن نیست چراکه وقتی سرطان پیشرفت کرده باشه و کل بدن و استخوانها درگیرش شده باشن دیگه درمان قطعی نداره.مگر در مراحل پایین که این امکان با پیشرفت درمانها به سمت ازبین بردن سلولهای سرطانی بدون آسیب به سلولهای سالم وجودداره

سلام

هلنا جان با اجازه

درمورد سوال اول و اینکه اسم سرطان مرگ و میر بیشتری میده

خیلی از افراد اصلا خودشون نمیدونن سرطان دارن یعنی بهشون گفته نمیشه و فقط افراد خانواده (اون هم شاید نه همه) بدونن چون واقعا اسم سرطان روند درمان رو در بعضی افراد کُند میکنه و استرس رو بیشتر و حتی ممکنه فرد از درمان هم سر باز بزنه

بویژه در افرادی که سن و سال بالا دارن معمولا گفته نمیشه مگر اینکه خود فرد پیگیر درمان خودش باشه ..... افراد در سنین بالا چون خودشون رو به مرگ نزدیک تر میبینن یه جورایی ترسشون بیشتره واسه این اسم سرطان اونها رو ناامید تر میکنه

در افراد جوان هم چون انتظار هر چیزی رو دارن جز مرگ اون هم در جوانی و فکر میکنن سرطان یعنی مرگ واسه این ناامید میشن ولی معمولا به افراد جوان گفته میشه چون قدرت تحملشون بیشتره ( یعنی این احتمال داده میشه ) و البته این افراد هوشیارتر هستن

بچه ها هم معمولا درک درستی از مرگ ندارن و هم اینکه ممکنه خیلی آشنایی با سرطان نداشته باشن(البته آشنا میشن) فقط عوارض بیماری اونها رو خیلی اذیت میکنه و روحیشون رو تضعیف میکنه بویژه ریختن موها طی شیمی درمانی

گاهی هم گفته نمیشه سرطان به جای اون میگن مثلا میگن یه تومور کوچیک فلان قسمت هست که اگه برداشته بشه خوب میشه و خب فرد نمیدونه که این تومور همون تومور سرطانی هست یعنی به بیمار گفته میشه اما لفظ سرطان حذف میشه

و موارد دیگه....

امروزه به اکثر افراد در مورد بیماریشون صحبت میشه چون امکان بهبودی هم زیادتر شده

در کل شاید اسم سرطان به خودی خود تاثیری در مرگ و میر نداشته باشه اما روی روند درمان تاثیر میذاره معمولا و همچنین روی میزان استرس فرد

درمورد ممکن نیست هم من فکر میکنم نباید از دانش انسان ها در آینده ناامید شد (قبلا حتی خیلیا فکر نمیکردن سرطان بتونه درمان بشه)
    طلب كردم ز دانائي يكي پند .......مرا فرمود: با نادان نپيوند

8. 9 کاربر از پست مفید yas-90 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط yas-90 نمایش پست ها
    سلام

هلنا جان با اجازه

درمورد سوال اول و اینکه اسم سرطان مرگ و میر بیشتری میده

خیلی از افراد اصلا خودشون نمیدونن سرطان دارن یعنی بهشون گفته نمیشه و فقط افراد خانواده (اون هم شاید نه همه) بدونن چون واقعا اسم سرطان روند درمان رو در بعضی افراد کُند میکنه و استرس رو بیشتر و حتی ممکنه فرد از درمان هم سر باز بزنه

بویژه در افرادی که سن و سال بالا دارن معمولا گفته نمیشه مگر اینکه خود فرد پیگیر درمان خودش باشه ..... افراد در سنین بالا چون خودشون رو به مرگ نزدیک تر میبینن یه جورایی ترسشون بیشتره واسه این اسم سرطان اونها رو ناامید تر میکنه

در افراد جوان هم چون انتظار هر چیزی رو دارن جز مرگ اون هم در جوانی و فکر میکنن سرطان یعنی مرگ واسه این ناامید میشن ولی معمولا به افراد جوان گفته میشه چون قدرت تحملشون بیشتره ( یعنی این احتمال داده میشه ) و البته این افراد هوشیارتر هستن

بچه ها هم معمولا درک درستی از مرگ ندارن و هم اینکه ممکنه خیلی آشنایی با سرطان نداشته باشن(البته آشنا میشن) فقط عوارض بیماری اونها رو خیلی اذیت میکنه و روحیشون رو تضعیف میکنه بویژه ریختن موها طی شیمی درمانی

گاهی هم گفته نمیشه سرطان به جای اون میگن مثلا میگن یه تومور کوچیک فلان قسمت هست که اگه برداشته بشه خوب میشه و خب فرد نمیدونه که این تومور همون تومور سرطانی هست یعنی به بیمار گفته میشه اما لفظ سرطان حذف میشه

و موارد دیگه....

امروزه به اکثر افراد در مورد بیماریشون صحبت میشه چون امکان بهبودی هم زیادتر شده

در کل شاید اسم سرطان به خودی خود تاثیری در مرگ و میر نداشته باشه اما روی روند درمان تاثیر میذاره معمولا و همچنین روی میزان استرس فرد

درمورد ممکن نیست هم من فکر میکنم نباید از دانش انسان ها در آینده ناامید شد (قبلا حتی خیلیا فکر نمیکردن سرطان بتونه درمان بشه)
    سلام عزیزم

خواهش میکنم ،خوش اومدی

یکی از مواردی که در اخلاق پزشکی مخصوصا در انکولوژی باید رعایت بشه مسئله ی حقوق بیماره و از جمله حقوق بیمار هم اینه که باید بدونه چه بیماری داره و از نحوه ی در مانش آگاهی داشته باشه و به اون در مان تن بده بنابراین در کلیه ی موارد پزشک بیماری رو به بیمار میگه و این بیمار هست که مختاره اجازه بده به خونوادش گفته بشه یانه!بنابراین این طور نیست که خیلی از افراد ندونن چه بیماری دارند ،چون روند درمان مشکله و در هر مرحله بیمار برگه ی رضایت رو باید امضا کنه ،مگر در شرایط خاص که فرد عقب ماندگی ذهنی و بیماری هایی داشته باشه که تصمیم گیری توسط بیمار رو مختل میکنه ،بنابراین به همراهان بیمار گفته میشه در مورد اطفال هم باید بگم که از سن 5 سالگی به بالا که کودک درک پیدا میکنه نسبت به بیماریش درمورداون بیماری باهاش صحبت میشه تا روند درمان رو راحت تر بپذیره منتها به طوریکه برای اون کودک قابل درک باشه.

درمورد مسئله ی درمان هم بگم که درمان سرطان امروزه خیلی خیلی پیشرفت کرده و با مطرح شدن تئوری cancer stem cell کاملا ممکنه سلول اولیه شناسایی بشه و ازبین بره،هرچند که درمانهایی مثل رادیوتراپی و شیمی درمانی،ایمونوتراپی و... خیلی خیلی پیشرفت داشتند و به این سمت پیش میروند که فقط سلول تومورال رو از بین ببرند و آسیبی به سلول های سالم نرسه و درنتیجه عوارض کاهش پیدا کنه
    اما همه ی این درمانها در stageهای پایین بیماری امکان پذیر هست چراکه در stage های بالاتر سلول اولیه خیلی مشخص نیست و امکان از بین بردن اون بسیار بسیار کمه

10. 9 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

سلام به همه دوستان
    ممنون از هلنای عزیز بابت این تاپیک مفید

آيا درد از علائم اوليه سرطان هست ؟
    در چه مواردی بیماران مبتلا به سرطان از روش شیمی درمانی و در چه مواقعی از پرتو درمانی استفاده میکنند؟
    در کاهش عوارض شیمی درمانی چه توصیه هایی ضروری هست و رعایت چه نکاتی مهمه؟
    اگر ممکنه توضیحاتی در مورد درمان کبالت 60 ارائه بفرمایید...

با تشکر از زحمات شما و دوستانی که پاسخگوی سوالات هستند

12. 7 کاربر از پست مفید Almas Parsi سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    دریافت تشکر: 18,520
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array
    yas-90's: خواهش

نقل قول نوشته اصلی توسط Helena.M نمایش پست ها
    سلام عزیزم

خواهش میکنم ،خوش اومدی

یکی از مواردی که در اخلاق پزشکی مخصوصا در انکولوژی باید رعایت بشه مسئله ی حقوق بیماره و از جمله حقوق بیمار هم اینه که باید بدونه چه بیماری داره و از نحوه ی در مانش آگاهی داشته باشه و به اون در مان تن بده بنابراین در کلیه ی موارد پزشک بیماری رو به بیمار میگه و این بیمار هست که مختاره اجازه بده به خونوادش گفته بشه یانه!بنابراین این طور نیست که خیلی از افراد ندونن چه بیماری دارند ،چون روند درمان مشکله و در هر مرحله بیمار برگه ی رضایت رو باید امضا کنه ،مگر در شرایط خاص که فرد عقب ماندگی ذهنی و بیماری هایی داشته باشه که تصمیم گیری توسط بیمار رو مختل میکنه ،بنابراین به همراهان بیمار گفته میشه در مورد اطفال هم باید بگم که از سن 5 سالگی به بالا که کودک درک پیدا میکنه نسبت به بیماریش درمورداون بیماری باهاش صحبت میشه تا روند درمان رو راحت تر بپذیره منتها به طوریکه برای اون کودک قابل درک باشه.

درمورد مسئله ی درمان هم بگم که درمان سرطان امروزه خیلی خیلی پیشرفت کرده و با مطرح شدن تئوری cancer stem cell کاملا ممکنه سلول اولیه شناسایی بشه و ازبین بره،هرچند که درمانهایی مثل رادیوتراپی و شیمی درمانی،ایمونوتراپی و... خیلی خیلی پیشرفت داشتند و به این سمت پیش میروند که فقط سلول تومورال رو از بین ببرند و آسیبی به سلول های سالم نرسه و درنتیجه عوارض کاهش پیدا کنه
    اما همه ی این درمانها در stageهای پایین بیماری امکان پذیر هست چراکه در stage های بالاتر سلول اولیه خیلی مشخص نیست و امکان از بین بردن اون بسیار بسیار کمه

بله حقیقت اینه که هر بیماری حقش هست که بدونه اما واقعیت در جامعه همیشه بر اساس اصول اخلاق پزشکی نیست....اگر حتی با بیماران صحبت کنید بعضیشون درمورد بیماریشون اونقدر که باید خبر ندارن...من خودم نمونه های زیادی دیدم و بر اساس اونها دارم میگم ما حتی گاهی بالای سر بیمار که میرفتیم بهمون میگفتن درمورد بیماریش با اصطلاحات پزشکی صحبت کنید تا خود بیمار متوجه نشه چون هنوز از بیماریش خبر نداره هر چند یه بار ضایع شدیم و استاد افتاد تو دردسر توضیح اضافه دادن و توجیه کردن
    درمورد افراد مسن هم گاهی واقعا بهشون گفته نمیشه....حتی گاهی وقتی طرف سکته میکنه هم به خود فرد جزئیات رو نمیگن(دقیقا این مورد رو چندین بار دیدم) و به خانوادش میگن چه برسه به سرطان

در اخلاق پزشکی کلا سه اصل حاکم هست:
    اصالت احترام به خودمختاری
    اصل سودرسانی
    اصالت عدم اضرار
    این سه اصل در عمل رعایت کردنشون اصلا به اون آسونی نیست گاهی رعایت یک اصل باعث میشه ما به اصل دیگه ش درست و حسابی نرسیم کلا اخلاق پزشکی حیطه پیچیده ای هست(البته از نظر من) و همه هم درموردش اونجور که باید اطلاعات ندارن و حتی اگر داشته باشن رعایت نمیکنن
    درمورد رضایت نامه هم واقعا فکر میکنید نمیشه از فرد بدون اینکه خودش از همه چیز باخبر باشه رضایت گرفت؟؟؟ این کار خیلی زیاد انجام میشه دوست من
    البته متوجه هستم که اون چیزی که شما میگی درست هست اما من خواستم کمی دوستان با واقعیت موجود هم آشنا بشن

درمورد درمان کاملا باهاتون موافقم امروزه اینجور هست اما من هم مثل خیلیای دیگه به آینده همچنان امیدواریم
    ویرایش توسط yas-90 : 22nd July 2014 در ساعت 04:53 PM
    طلب كردم ز دانائي يكي پند .......مرا فرمود: با نادان نپيوند

14. 9 کاربر از پست مفید yas-90 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط yas-90 نمایش پست ها
    بله حقیقت اینه که هر بیماری حقش هست که بدونه اما واقعیت در جامعه همیشه بر اساس اصول اخلاق پزشکی نیست....اگر حتی با بیماران صحبت کنید بعضیشون درمورد بیماریشون اونقدر که باید خبر ندارن...من خودم نمونه های زیادی دیدم و بر اساس اونها دارم میگم ما حتی گاهی بالای سر بیمار که میرفتیم بهمون میگفتن درمورد بیماریش با اصطلاحات پزشکی صحبت کنید تا خود بیمار متوجه نشه چون هنوز از بیماریش خبر نداره هر چند یه بار ضایع شدیم و استاد افتاد تو دردسر توضیح اضافه دادن و توجیح کردن
    درمورد افراد مسن هم گاهی واقعا بهشون گفته نمیشه....حتی گاهی وقتی طرف سکته میکنه هم به خود فرد جزئیات رو نمیگن(دقیقا این مورد رو چندین بار دیدم) و به خانوادش میگن چه برسه به سرطان

در اخلاق پزشکی کلا سه اصل حاکم هست:
    اصالت احترام به خودمختاری
    اصل سودرسانی
    اصالت عدم اضرار
    این سه اصل در عمل رعایت کردنشون اصلا به اون آسونی نیست گاهی رعایت یک اصل باعث میشه ما به اصل دیگه ش درست و حسابی نرسیم کلا اخلاق پزشکی حیطه پیچیده ای هست(البته از نظر من) و همه هم درموردش اونجور که باید اطلاعات ندارن و حتی اگر داشته باشن رعایت نمیکنن
    درمورد رضایت نامه هم واقعا فکر میکنید نمیشه از فرد بدون اینکه خودش از همه چیز باخبر باشه رضایت گرفت؟؟؟ این کار خیلی زیاد انجام میشه دوست من
    البته متوجه هستم که اون چیزی که شما میگی درست هست اما من خواستم کمی دوستان با واقعیت موجود هم آشنا بشن

درمورد درمان کاملا باهاتون موافقم امروزه اینجور هست اما من هم مثل خیلیای دیگه به آینده همچنان امیدواریم
    ممنونم از حضورت یاسی جونم

شما درست میگی ،اما یه اصلی که بالاتر از همه ی این اصول هست بحث رضایت بیماره

درسته که در بعضی از موارد ممکنه رعایت نشه اما این مورد انقدر حساس هست که پزشکان حتی برای انتخاب نوع داروها با بیمارشون مشورت میکنن یعنی اینکه مثلا در شیمی درمانی عوارض داروهای مختلف رو برای بیمار میگن مثلا داروهایی که ریزش مو دارند بعد اگه بیمار رضایت نده به اینکه موهاش بریزه از داروهای دیگه ای هرچند با تاثیر کمتر استفاده میکنند در این شرایط بیمار خودش کاملا باید راضی باشه (این بیماری رو که گفتم خانوم جوونی هستن که الان دارن درمان میشن )

برای رضایت نامه هم نمیگم نمیشه ولی پروسه ی درمان در سرطان طولانیه اگه بیماری از نظر ذهنی در سلامت کامل باشه کاملا متوجه میشه در جراحی ممکنه گفته نشه اما در شیمی درمانی که بیمار مثلا 7 جلسه شیمی درمانی میشه با اون عوارضی که داره اصلا ممکن نیست متوجه نشه یا بیماری که برای پرتودرمانی حداقل باید 5 هقته هرروز بیاد بیمارستان ،بعد خط کشی روی بدنش داشته باشه و عوارض درمانی ممکن نیست متوجه نشه
    این مسئله ی رضایت بیمار خیلی اهمیت داره.

به امید اینکه روزی برسه که این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده بشه و در نهایت درمان شه

16. 9 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Almas Parsi نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان
    نقل قول نوشته اصلی توسط Almas Parsi نمایش پست ها
    ی
    ممنون از هلنای عزیز بابت این تاپیک مفید

آيا درد از علائم اوليه سرطان هست ؟
    در چه مواردی بیماران مبتلا به سرطان از روش شیمی درمانی و در چه مواقعی از پرتو درمانی استفاده میکنند؟
    در
    اهش عوارض شیمی درمانی چه توصیه هایی ضرورهست و رعایت چه نکاتی مهمه؟
    اگر ممکنه توضیحاتی در مورد درمان کبالت 60 ارائه بفرمایید...

با تشکر از زحمات شما و دوستانی که پاسخگوی سوالات هستند

[ QUOTE=Almas Parsi;587310 ]

سلام به شما و ممنونم بابت اینکه در این تاپیک شرکت کردید

درد یک علامت هشدار دهنده است که فرد رو میتونه نسبت به وجود یک آسیب آگاه کنه ،در مورد اینکه درد علامت اولیه ی سرطان هست یانه باید این رو بگم که بیماری سرطان در مراحل پیشرفته که به اعصاب یک منطقه فشار وارد میکنه میتونه سبب درد بشه ،درصورتی که درد بدون هیچ دلیلی باشه و یه مدت طولانی فرد رو درگیر کنه این احتمال وجود داره،اما درصورتی که هیچ عامل عفونی و التهابی در بروزش دخالت نداشته باشه،اما عمدتا درد درموارد خوش خیم مثل وجود عفونت،تروما،التهاب و...مطرح میشه

تاثیر شیمی درمانی به صورتی هست که کل بدن رو تحت تاثیر خودش قرار میده .اما رادیوتراپی به صورت موضعی عمل میکنه و تنها خود اون ضایعه و یک مقداری از بافتهای اطرافش رو تحت تاثیر قرار میده ،از شیمی درمانی زمانی استفاده میکنیم که نسبت به انتشار سلول سرطانی غیر قابل رویت در سایرمناطق بدن مشکوک باشیم،به عنوان مثال در سرطان خون چون سلولهای سرطانی در بدن منتشر هستند ومکان مشخصی ندارند از شیمی درمانی استفاده میشود،در بعضی از موارد هم از رادیوتراپی و شیمی درمانی به عنوان درمان کمکی استفاده میشود مثلا اگر توده ی بزرگی در شکم باشد و امکان خارج کردن آن توسط جراح وجود نداشته باشد در این صورت ابتدا تومور را به وسیله رادیتراپی و شیمی درمانی کوچک میکنند و بعد جراحی را انجام می دهند.

یکی از مهم ترین عوارض درمانی سرطان تهوع هست که برای رفع اون برای بیمار یک سری داروهایی تجویز میکنند ،برای ریزش موی ناشی از شیمی درمانی هم یک روش سرد کردن سر هست که البته خیلی مشکل هست چون دمای سر رو تا 24 درجه میرسونند وممکنه از تحمل بیمار خارج باشه ،برای کاهش عوارض دهانی ( استوماتایتیس) هم به هنگام تزریق دارو ،در دهان بیمار یخ گذاشته میشه،اگر تزریق دارو طولانی باشه عوارض بیشتر هست ،برای کاهش عوارض قلبی هم به بیمار دارو تجویز میکنند ،ممکنه دوز دارو ی شیمی درمانی کم بشه،یا اینکه بیمار در فواصل مختلف اکوکاردیوگرافی ازقلب رو انجام میده

دستگاه کبالت 60 :همانطور که از نامش مشخص است، این دستگاه از چشمۀ کبالت 60 به عنوان منبع پرتویی استفاده می کند. کبالت 60، پرتوی گامایی با انرژی میانگین 1.25MeV ساتع می کند. بین مواد رادیواکتیو، کبالت بهترین و مناسب ترین مادۀ رادیواکتیو برای پرتودرمانی خارجی است. از این پرتوهای ɣ در درمان استفاده می شود و می توان تومورهای عمقی را با آن درمان کرد.
    کبالت 60 از آنجا که دستگاهی قدیمی است، معایب خاص خود را دارد. الف: در دزهای زیاد پوست را می سوزاند، چون حفظ پوست کمی دارد.ب : هم چنین این دستگاه به دلیل نداشتن چشمۀ نقطه ای تولیدِ پرتو دارای نیمسایه است. نیم سایه به پرتوهایی اطلاق می شود که در اثر عبور از کولیماتور (سردستگاه که به میزان مورد نظر باز وبسته می شود) به وجود می آید و معمولاً کمی از آن در خارج محدودۀ درمانی قرار می گیرد و باعث پرتوگیری بی مورد نواحی سالم می شود. ج: هم چنین در اثر بر هم کنش بین فوتون های ɣ و خود چشمه ، محفظۀ آن و کولیماتورهای دستگاه، پرتوهای ɣ کم انرژی و پراکنده ای تولید می شوند و به همین دلیل کمی از یکنواختی باریکۀ پرتو کاسته می شود. د: هم چنین چشمۀ کبالت به مرور زمان ضعیف تر میشود و در نتیجه باید مدت درمان را طولانی ترکرد ،اکنون در ایران به علت تحریم در خوصوص سورس کبالت 60 این دستگاه به ندرت استفاده میشود و به جای آن از دستگاههای شتاب دهنده استفاده مبکنند

اینم عکس دستگاه

ویرایش توسط Helena.M : 10th March 2014 در ساعت 12:31 PM

18. 8 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی
    ارسال تشکر
    2,189
    دریافت تشکر: 865
    قدرت امتیاز دهی
    246
    Array

داروهایی که برای سرطان خون استفاده میشوند. و نحوه اثر انها بر سلول ها چگونه است؟
    ویژگی مشترک همه داروهای مورد استفاده چه بوده
    آیا دارویی میشناسید که بر روی dna اثر گذار باشد

20. 6 کاربر از پست مفید aisan. سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)