دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: ما ایرانیان چقدر خرافاتی هستیم؟

رأی دهندگان
15. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بسیار زیاد

4 26.67%
  • زیاد

6 40.00%
  • متوسط

5 33.33%
  • کم

0 0%
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 22

موضوع: رخنه ی خرافات به فرهنگ و آداب ایرانیان

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    دریافت تشکر: 3,134
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array
    Helena.M's: جدید4

پیش فرض پاسخ : رخنه ی خرافات به فرهنگ و آداب ایرانیان

نقل قول نوشته اصلی توسط مجتبی نمایش پست ها
    همچین چیزی رو تا به حال من نشنیده بودم....
    شنیدم که میگن تو شب ناخن گرفتن بده ولی به نظر من این از اونجایی میاد که قدیما تو شب برق و چراغ درست حسابی نبوده و هرکی ناخن میگرفته یا پرت میشده اینور اونور یا خودشو زخمی میکرده...
    زخمی رو برای این میگم که قدیما مثل الان ناخن گیر نبوده ملت با چیزای دیگه مثل قیچی ناخن میگرفتن

ولی این موضوع یه جنبه ی علمی هم داره اینکه شب موادی که برای رشد ناخن مفید هستن در سر ناخن ها جمع میشن مه گرفتن ناخن هنگام شب این مواد غذایی رو از بین میبره

2. 4 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    دریافت تشکر: 13,826
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    Capitan Totti's: جدید40

نقل قول نوشته اصلی توسط Joseph Goebbels نمایش پست ها
    من که به ناخن گرفتن مردگان در شب اعتقادی ندارم ، شب یا روز فرقی نداره بازم ناخنم رو می گیرم ...
    خرافات تا این حد که برخی ها باور دارند مردگان در شب ناخن می گیرند ...
    دقیــــقا منم اینو شنیدم!
    حتی جارو زدن در شب!
    ناخن گرفتن در چهارشنبه ها!

4. 3 کاربر از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    دریافت تشکر: 13,826
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    Capitan Totti's: جدید40

نقل قول نوشته اصلی توسط Helena.M نمایش پست ها
    یه روز داخل اتوبوس شرکت واحد نشسته بودم

یه خانومی روی صندلی کنارم بود

کلی برگه داخل یه پلاستیک دستش بود

تااینکه من نشستم برگه هاشو درآورد گفت بخون، منم نمیدونستم اصلا چی نوشته خیلی بد خط و عجیب غریب بود

بهش گفتم اینا چیه ؟ گفت : عربی سخته !!!!!!

منم گفتم اینا که نوشتی عربی نیست من نمیتونم بخونم گفتش که نه عربیه !!!!!!!

خلاصه هر کسی که اومد ازش میپرسید اما کسی نمیتونست اونا رو بخونه آخه عربی نبود

خودش میگفت دارم تمرین میکنم عربی سخت یاد بگیرم میخوام فارسی به عربی بنویسم وخلاصه یه همچین چیزایی

که البته به این نکته پی بردیم که ایشون رمال بود و معلوم نبود چی میگفت که خودشم نمیتونست بخونه!!!!!
    حالا یه بار یه نفر یه برگه بهم داد
    تو رو خدا اینکارو بکن و...
    که یه خبر خوب بهت میرسه اگه نکنی فلان میشه و...!

6. 4 کاربر از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی برق
    رشته تحصیلی
    برق
    ارسال تشکر
    1,123
    دریافت تشکر: 2,078
    قدرت امتیاز دهی
    1580
    Array
    پدرام++'s: جدید44

من هر موقع غذا میخورم میگن استخوانای غذا رو تمیز نکن فقط گوشتاشو بخور بقیش غذای شیاطینه
    شمام شنیدین؟ دلیلش چیه ؟

8. 4 کاربر از پست مفید پدرام++ سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    رادیوتراپی
    ارسال تشکر
    3,360
    دریافت تشکر: 3,134
    قدرت امتیاز دهی
    2493
    Array
    Helena.M's: جدید4

نقل قول نوشته اصلی توسط پدرام++ نمایش پست ها
    من هر موقع غذا میخورم میگن استخوانای غذا رو تمیز نکن فقط گوشتاشو بخور بقیش غذای شیاطینه
    شمام شنیدین؟ دلیلش چیه ؟
    منم شنیدم منتها میگن نباید استخون رو تمیز کرد باقیش یرای حیوونایی که زباله هارو میخورن باشه از شیطان چیزی به من نگفتن ، اما این احادیث رو نگاه کنید :

۳۴۴.پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :نرمه هاى سر استخوان پرندگان را نخوريد ؛ چون موجب بيمارى سل مى شود .
    ۳۴۵.الكافى ( ـ به نقل از محمّد بن هيثم ، از پدرش ـ : ) ابو حمزه براى جمعى از ما غذايى پخت و چون غذا را آوردند ، مشاهده كرد كه يكى از ما استخوانى را سخت پاك مى كند .۱فرياد زد : اين كار را نكن ؛ چون از امام زين العابدين عليه السلام شنيدم كه مى فرمايد : «استخوان ها را سخت پاك نكنيد ؛ چرا كه براى جنّيان نيز در استخوان ، سهمى است و اگر چنين كنيد ، چيزى از خانه مى رود كه از اين (پاك شده استخوان) ، عزيزتر است» .

۳۴۶.المحاسن ( ـ به نقل از محمّد بن مسلم ـ : ) از امام باقر عليه السلام پرسيدم : آيا مى توانم استخوان را كاملاً تميز كنم [و هر چه گوشت و مغز دارد ، بخورم]؟ فرمود : «آرى» .

منبع احادیث : پایگاه اطلاع رسانی حدیث شیعه

البته این احادیث رو که خوندم الان دچار تناقض شدم

10. 4 کاربر از پست مفید Helena.M سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ژنتیک مولکولی
    ارسال تشکر
    4,332
    دریافت تشکر: 2,765
    قدرت امتیاز دهی
    3819
    Array
    k.ahmadi's: جدید104

در مورد ناخن گرفتن با اقا مجتبی موافقم
    اما در مورد رمال و دعانویس واینا نطرم اینه که چون برخی ایات قرانی هستن که واقعا درسته وکلام خداس مثل همین دعای چشم زخم (ان یکاد)
    بر همین اساس هم برخی اومدن از این اعتقاد مردم سو استفاده میکنن و همچین بساطی رو راه میندازن...

12. 2 کاربر از پست مفید k.ahmadi سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

هر وقت افراد با مشکلاتی روبرو بشن که توانایی حل اون مشکل رو نداشته باشند به خرافه رو میارن.

مخصوص قشر خاصی هم نیست، کم و زیادش تو همه کشورها هست، با اینکه یکی از مشخصات عقب افتادگی هست.

تو امریکا نعل اسب خوش یمنه، تو ایران قار قار کلاغ اول صبح بد یمنه،

یکی از دوستام دچار مشکل شده بود، هر روز فال(از حافظ گرفته تا رمال و...) یعنی شاید روزی دوبار به یکی از این کارا متوسل میشد،

بعد از مدتی دیگه با روانشناس و روانپزشک و مصرف دارو اوضاعش که بهتر شد، به خودش می خندید عجب کارایی می کردم!!

متاسفانه دوباره اخیرا با یه مشکلی (اتفاقا مشابه همون مشکل قبلی) مواجه شد،

تو تماسی که داشت مرتب میگفت .....(اسم فالگیر) همه چی رو برام واضح کرد، همه چی رو برام رو کردو...

- - - به روز رسانی شده - - -

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

14. 3 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array
    نارون1's: لبخند

سلام

برخی افراد به دلیل اینکه راهی برای رفع آنی اضطرابشون پیدا کنن و از نگرانی این حس که در آینده ممکنه چه پیشامدی براشون پیش بیاد ، ساده انگارانه به فالگیر و رمال پناه میبرن

تا کمی از تنش های موجود در زندگیشون کم کنند ، این افراد نمیدونن که همین امور باعث ایجاد تنش ها و اضطراب های بزرگتر و فراگیری در زندگیشان می شود ... درواقع به ساده

ترین راه ممکن چنگ می اندازند .

البته افرادی که به عنوان فالگیر و رمال هستن ، در جذب افراد خیلی هوشمندانه عمل میکنن و نقاط ضعف افراد رو به سرعت شناسایی می کنن .

بعضی افراد دچار اختلال وسواس فکری ، افکار خرافاتی بسیاری دارند ، به خرافه معتقدند و این افکار زندگی آنها را فلج می کند و خودشون نمیدونن که علت چیه ، درحالیکه با مراجعه به

یک روانشناس یا روانپزشک مشکلات رفع خواهد شد .

البته علتهای بسیاری به عنوان عوامل زمینه ساز برای فرد ، راه رو برای گرایش این افراد به این سمت باز می کند .
    ویرایش توسط نارون1 : 9th March 2014 در ساعت 01:39 PM

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

16. 3 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    هوشبری
    ارسال تشکر
    1,293
    دریافت تشکر: 3,817
    قدرت امتیاز دهی
    8222
    Array

سلام

معنی خرافه : " نام مردی پری زده از قبیله عذره بوده است و او آنچه از پریان می دید نقل می کرد و مردم او را بدروغ می پنداشتند و باور نداشتندی و گفتندی :هذا حدیث خرافه و هی حدیث مستملح کذب."(دهخدا،ج6، ذیل خرافه)
    خرافه ، در زمان پیامبر می زیسته و از ان زمان به بعد حرفهای بی اساس را خرافه گفته اند اما این به ان معنی نیست که پیش از ان باورهای خرافی وجود نداشته است . چنانکه گفته شد اینگونه باورها و پندار های بی اساس از ابتدایی ترین روزهای خلقت انسان پدید امده است و رواج یافته است و با نامهای مختلف خوانده شده که همه به عنوان باورهای بی پایه و اساس مشخص می شوند .

به نظرم من بسیار زیاد !

متاسفانه این خرافات به افراد تحصیل کرده هم منتقل شده .

مثلا نحس بودن جغد یا کلاغ ! / یعنی چی؟ همه ی حیوون ها فقط و فقط حیوون ان و هیچ اختیاری از خودشون ندارن تا بخوان نحس باشن یا مبارک . . .

یه چیزی هم که هست اینه که وقتی میگیم خرافات همه میرن به سمت رمال ها و کارهایِ عجیبشون !

در صورتی که بعضی از رفتار هایِ عادی ما هم ریشه ی خرافاتی داره . مثلا شور بودن چشم بعضی ها که مطمئنم همه با این موضوع آشنایید و شاید هم خودتون این کلمه رو در مورد بعضی ها به کار برده باشید /

خیلی هست / خیلی . . . /

فقط مختص ما ایرانی ها هم نیست :
    مثلا ژول سزار در وقت نشستن اگر پای چپش سهوا بروی پای راست می افتاد منتظر وقوع حادثه بزرگی می شد

18. 2 کاربر از پست مفید kamel.gholami سپاس کرده اند .

همکار تالار سایر موضوعات علمی و عمومی
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر(نرم افزار)
    ارسال تشکر
    810
    دریافت تشکر: 975
    قدرت امتیاز دهی
    1190
    Array
    Client's: جدید8

ببینین اینکه قدیمیا چیزیایی شبیه به این موضوعی رو ک شما بهش اشاره داشتین رو می گفتن بخاطر این بوده ک اهمیت موضوع برای اون فرد به اندازه ای بالا بره ،تا جایی ک هر وقت بخواد اون عمل رو انجام بده یادش بیاد و از انجامش صرف نظر کنه.

خب اینکه گفتن مال شیاطینه شاید به این موضوع برگرده ک قدیمیا اعتقاد داشتن شیطان در وجود گربه ها و مخصوصا گربه سیاهاس .خب قدیمیا معمولا پسماند غذاشون رو در ظرفی برای حیوونا در بیرون از منزل میذاشتن و یکی از این حیوونا خب گربه بوده دیگه.و از اونجایی ک قدیمیا غیر از خودشون به همه مخلوقات خداوند توجه داشتن برای اینکه چیزی گیر این حیوونای زبون بسته بیاد اینطوری میگفتن واز اونجایی که آدمای شکمویی ک به هیچ چیز غیر از چیزیایی که در سفره موجوده اهمیت نمیدن و همه حاضرین سر سفره رو هم ب شکل مواد داخل سفره میبینن پس نصیحت و گفتن اصل ماجرا به اونها فایده ای نداشته و سعی کردن از این راه طرف(فرد شکمو رو )رو منصرف از کارش بکنن.
    البته از این جنبه هم میشه ب قضیه نگاه کرد:که این عمل(پاک کردن استخوانای مرغ و...) خب چندان پسندیده نیست و از دید حاضرین سر سفره چندان مناسب نیست و همه رو از ادامه دادن منصرف میکنه از طرف دیگه این عمل(پاک کردن استخوانها و ته دیس و ته دیگ وته قابلمه) باب پسند بعضیا (افرادشکمو ) هست و اشاره کردم که این افراد به هیچ وجه حاضر از منصرف شدن از عملشون نیستن پس راهی غیر از این برای افراد دیگه به جهت منصرف کردنشون نبوده.
    البته من اصلا به این موارد اعتقادی ندارم که شیطان در وجود گربه سیاهاست و.....
    ولی خب هر حیوونی به یه خصیصه مشهوره مثلا اسب نجیب و سگ و.... تارسیدن به گربه ،تنها چیزی ک تونستن به این بیچاره نسبت بدن همین مطلبی بود ک اشاره کردم.حالا شما به این موضوع در مورد گربه ها اعتقادی دارین و میدونین علتش چیبوده؟
    ولی نباید فراموش کرد هر چیزی ک الان به شکل خرافه تبدیل شده یه دلیلی (گاها منطقی ،علمی و حتی شرعی)داشته و طی گذشت زمان دستخوش تغییرات و تحریفات شده به شکل خرافه در اومده.
    موافق هستین؟

20. کاربرانی که از پست مفید Client سپاس کرده اند.

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع