دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 26

موضوع: شاید این همان دریایی باشد که در قرآن آمده

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    الهیات
    ارسال تشکر
    339
    دریافت تشکر: 593
    قدرت امتیاز دهی
    619
    Array
    mahnaz174's: جدید88

پیش فرض پاسخ : شاید این همان دریایی باشد که در قرآن آمده

نقل قول نوشته اصلی توسط ab.bb نمایش پست ها
    اتفاقا چند وقت پیش یه متنی خوندم؛ که یک آیه در تایید نظریه انقباض بزرگ پیدا کرده بود. خب الان که خلاف این نظریه ثابت شده؛ تکلیف اون آیه چیه؟
    علم من و شماست که ناقصه ..
    حقايقي که خداوند در قرآن متذکر شده اند دائمي و
    ازليست..وشکي درآن نيست..
    خدایا
    آسمانت چه مزه ای است ؟!؟
    من که فقط زمین خورده ام...

2. 2 کاربر از پست مفید mahnaz174 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    الهیات
    ارسال تشکر
    339
    قدرت امتیاز دهی
    619
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ab.bb نمایش پست ها
    اتفاقا چند وقت پیش یه متنی خوندم؛ که یک آیه در تایید نظریه انقباض بزرگ پیدا کرده بود. خب الان که خلاف این نظریه ثابت شده؛ تکلیف اون آیه چیه؟
    ظاهر و باطن قرآن در گستره روايات

سيد حيدرعلوي ‌نژاد

از جمله ويژگيهاي قرآن در منابع روايي اماميه و اهل سنّت، اين حقيقت است كه قرآن «ظهر» و «بطن» دارد، يعني افزون بر معنايي كه از ظاهر واژگان و معناي لغوي آنها استفاده مي‌شود، معناي ژرف و پنهان‌تري نيز در عبارات وحي نهفته است كه فهم آنها نياز به شناخت و شيوه و ملاكهاي ويژه‌اي دارد.

اين روايات كه براي قرآن ظاهر و ژرفايي معرّفي كرده است در منابع شيعي نمونه‌هاي بسيار دارد كه در ادامه اين تحقيق بدانها خواهيم پرداخت، ولي براي نمودن وجود اين روايات در منابع اهل سنت نيز، به روايتي از كنزالعمال اشاره مي‌شود كه آلوسي نيز همان روايت را در تفسير روح المعاني ياد كرده است:

* «قال رسول الله (ص): ما أنزل الله عزّوجلّ آيه الاّ و لها ظهر و بطن و كلّ حرف حدّ و كلّ حدّ مطلع.» 1

رسول خدا فرمود: خداوند هيچ آيه‌اي نازل نكرد، مگر اين كه براي آن «ظهر و بطني» هست، هر حرفي حدّي است و هر حدّي، مطلعي است.
    در بيان ديگري آمده است:

* «قال رسول الله (ص): اجل! انا أقرأه لبطن و انتم تقرؤونه لظهر.

قالوا يا رسول الله (ص)! ما البطن؟

قال: اقرأه أتدبّره و اعمل بما فيه و تقرؤونه انتم هكذا و أشار بيده فامّرها.» 2

رسول خدا (ص) فرمود: آري من قرآن را براي ژرفايش مي‌خوانم و شما براي ظاهرش.

پرسيدند: اي رسول خدا، ژرفا و بطن قرآن چيست؟

فرمود: من مي‌خوانم و تدبّر در قرآن مي‌كنم و بدان عمل مي‌كنم، ولي شما اين چنين مي‌خوانيد [دست را بر خطوط مرور داد و نماياند كه چشم را مانند دست، تنها بر ظاهر خطوط قرآن عبور مي‌دهيد.]
    * «عن ابن مسعود: قال رسول الله (ص): انزل الله القرآن علي سبعه احرف لكلّ حرف منها ظهر و بطن و لكل حرف حد و لكلّ حد مطلع.» 3
    ... خداوند قرآن را بر هفت حرف نازل كرده است كه هر حرف آن داراي ظهر و باطن است ... .

وجود اين دسته از روايات مي‌طلبد كه نخست مفهوم لغوي و اراده شده از ظهر و بطن را بدانيم و سپس چگونگي استفاده از ظهر و باطن قرآن را مورد بررسي قرار دهيم.

مفهوم واژه ظهر و بطن

براي آشنايان به لغت عربي و فارسي، واژه ظهر و بطن و ظاهر و باطن بدان حدّ روشن مي‌نمايد كه چه بسا احساس نياز به فهم معناي لغوي آن نداشته باشند، ولي اين روشني بدان معنا نيست كه دقايق و ريشه‌هاي بيان شده در كتابهاي لغت عرب و لغات قرآني، ره‌آوردي براي ايشان نداشته باشد.

ویرایش توسط mahnaz174 : 5th September 2014 در ساعت 11:10 PM
    خدایا
    آسمانت چه مزه ای است ؟!؟

4. 5 کاربر از پست مفید mahnaz174 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    الهیات
    ارسال تشکر
    339
    قدرت امتیاز دهی
    619
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط nkhoshdel نمایش پست ها
    در قرآن خیلی از حقایق دیگر نیز وجود دارد که بشر هنوز کشف نکرده....... این ها فقط گوشه ای از قدرت خداست.
    خدایا
    آسمانت چه مزه ای است ؟!؟

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی محض
    ارسال تشکر
    1,598
    دریافت تشکر: 2,720
    قدرت امتیاز دهی
    7219
    Array

ببینید، قرآن یک کتاب درسی دانشگاهی و یا یک دائره المعارف علمی نیست و چنین ادعائی هم ندارد، بلکه یک کتاب اخلاق و برای هدایت انسانهاست. اگر چه نباید هیچ تناقض با مبانی مسلم عقلی و دانشی در آن وجود داشته باشد.
    در یک زمانی برخی می گفتند همه علوم و دانشها در قرآن هست، فقط کسی نتوانسته آنها را ببیند! همین الآن گروههای مسلمانی همچون طالبان، بوکو حرام (تحصیل حرام)، الشباب، داعش و ... هستند که تحصیل به شیوه مدرن را حرام می دانند و می گویند روخوانی قرآن به صورت عربی برای دانستن همه چیز کافی است.
    تو همین سایت نخبگان و سایتهای دیگر هم، نمونه های زیادی از تلاش برای تطبیق آخرین نظریات و یافته های علمی فیزیک، شیمی، کیهانشناسی، زمین شناسی، اقیانوس شناسی و ... با برخی آیات و روایات هست اما وقتی خوب دقت می کنی متوجه می شوید که نه مبنای تفسیری درست و حسابی دارند و نه پایه علمی قدرتمندی. مشکلی که مطرح می کنیم، همین وجه از قضیه است.
    آئینه چو نقش تو بنمود راست _ بفهم که از ماست که بر ماست!

7. 8 کاربر از پست مفید نو آور سپاس کرده اند .

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

نقل قول نوشته اصلی توسط s.r.sahar نمایش پست ها
    یعنی شما فکر میکنید همه ایات قران همینطوری نوشته شده و بدون هیچگونه پایه ای وبه قول شما هیچکدوم علمی نیستن!!!؟؟؟
    درسته که این موضوع تلاقیه دو دریا نقض شد ولی دلیل نمیشه که موضوعات دیگری که در قران اومده مثل خاصیت میوه ها و دارو های گیاهی و... علمی نباشه
    درصورتی که بعضی از دانشمندان خودشون اعلام کردن که با استفاده از قران یا دعاهای ائمه مسائل علمی رو کشف کردن. نمونش هم فعلا درست داخل ذهنم نیست اگر تونستم بعدا میزارم.
    نوشته های نوسترآداموس هم این خصوصیات رو دارند و شما میتونین با استدلال خودتون هزاران پیشگویی ازش در بیاورید که رخ داده چون نوشته ها مبهم هستند.
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

9. 3 کاربر از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    نرم افزارکامپیوتر
    ارسال تشکر
    606
    دریافت تشکر: 413
    قدرت امتیاز دهی
    159
    Array
    s.r.sahar's: خوشحال

نقل قول نوشته اصلی توسط "مهدی" نمایش پست ها
    نوشته های نوسترآداموس هم این خصوصیات رو دارند و شما میتونین با استدلال خودتون هزاران پیشگویی ازش در بیاورید که رخ داده چون نوشته ها مبهم هستند.
    شما دارید درباره خالق هستی و قران مجید صحبت می کنید نه یک فرد که مثلا دانشمند بوده و خیلی از اتفاقاتی که پیش بینی کرده درست از اب درنیومده مثل قضیه پیش بینی اخرالزمان روز جمعه در سال 2012 که توسط ایشون پیش بینی شد
    واصلا اتفاق نیوفتاد. الان هم برای توجیح خودشون میگن پیش بینی های ایشون رو بد تفسیر کردن.
    در حالی که تفسیرهای قران بیشتر مربوط به مسائل علمی و آفرینش هستی ربط داده میشه نه پیش گویی زمان و مکان و قران به صراحت گفته اونایی که اخرالزمان را پیش بینی می کنند دروغگویانند. عده ای هم از ایمان ضعیف ما سواستفاده می کنند و چنین
    پیش بینی ایهایی (نوسترآداموس ) رو مطرح می کنند و دقیقا همون هایی که تفاسیر قران درباره مسائل علمی رو قبول ندارن این پیش بینی های نوستراداموس رو باورمی کنند حالا برچه اساسی دیگه نمیدونم من موندم شما دلیلش رو فهمیدین به من هم بگید!!!
    قدر آب و زندگی را بدانیم
    که آب مایه زندگیست و زندگی تکرار نشدنیست.

11. 3 کاربر از پست مفید s.r.sahar سپاس کرده اند .

ارسال تشکر
    1,675
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array

شما دارید درباره خالق هستی و قران مجید صحبت می کنید نه یک فرد که مثلا دانشمند بوده و خیلی از اتفاقاتی که پیش بینی کرده درست از اب درنیومده مثل قضیه پیش بینی اخرالزمان روز جمعه در سال 2012 که توسط ایشون پیش بینی شد
    واصلا اتفاق نیوفتاد. الان هم برای توجیح خودشون میگن پیش بینی های ایشون رو بد تفسیر کردن.
    در حالی که تفسیرهای قران بیشتر مربوط به مسائل علمی و آفرینش هستی ربط داده میشه نه پیش گویی زمان و مکان و قران به صراحت گفته اونایی که اخرالزمان را پیش بینی می کنند دروغگویانند. عده ای هم از ایمان ضعیف ما سواستفاده می کنند و چنین
    پیش بینی ایهایی (نوسترآداموس ) رو مطرح می کنند و دقیقا همون هایی که تفاسیر قران درباره مسائل علمی رو قبول ندارن این پیش بینی های نوستراداموس رو باورمی کنند حالا برچه اساسی دیگه نمیدونم من موندم شما دلیلش رو فهمیدین به من هم بگید!!!
    تو خود قران بیان شده که زمین گرد نیست! و مکه رو مرکز یک کره در نظر گرفته که اصلا کره مرکز نداره! شما اول برای من ثابت کن نوشته های قران علمیه تا بعد.
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

13. کاربرانی که از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    نرم افزارکامپیوتر
    ارسال تشکر
    606
    دریافت تشکر: 413
    قدرت امتیاز دهی
    159
    Array
    s.r.sahar's: خوشحال

نقل قول نوشته اصلی توسط "مهدی" نمایش پست ها
    تو خود قران بیان شده که زمین گرد نیست! و مکه رو مرکز یک کره در نظر گرفته که اصلا کره مرکز نداره! شما اول برای من ثابت کن نوشته های قران علمیه تا بعد.
    اگربخوایم واقعا درباره ی این موارد یعنی معجزات قران در علم مطالعه کنیم خداروشکر هم کتاب موجوده وهم بایه سرچ داخل اینترنت میتونیم انواعش رو ببینیم که بادلیل ومدرک هم بیان شده ونیازی به گفتن من نیست
    البته اگربخواهیم واقعا تحقیق کنیم بعدنظربدیم نه اینکه فقط حرف بزنیم وروی اعتقادات خودمون با تعصب زیادبمونیم.ولی یه موردش رو در زیر بیان کردم.
    درباره مرکز کره ی زمین هم یه مطلب به نام شگفتی موقعیت جغرافیایی کعبه درزمین رو گذاشتم که فکرکنم همه بارها اون رو شنیدن ومطالعه کردن ولی من دوباره گذاشتم تا یاداوری بشه.
    چندی پیش تيمي از دانشمندان آمريكايي دريافتند كه برخي از گياهان استوايي فركانس هايي مافوق صوت از خود صادر مي كنند كه به وسيله دستگاه هاي پيشرفته علمي ثبت شده است.دانشمندان حدود سه سال به تحقيق ومطالعه اين وضعيت حيرت آور پرداختند و سرانجام دريافتند كه اين پالس هاي مافوق صوت به الكتريسته نوري تبديل شده و بيش از صدمرتبه در ثانيه تكرار مي شوند.يك تيم آمريكايي اين آزمايش را در برابر يك گروه علمي در انگليس انجام دادند كه در بين اين گروه، يك دانشمند مسلمان هندي الاصل نيز قرار داشت. بعد از 5 روز آزمايش، گروه انگليسي از اين مساله بسيار شگفت زده شدند ولي دانشمند مسلمان انگليسي گفت: مامسلمانان اين مساله را در 1400 سال پيش تفسير كرده ايم. دانشمندان از اين سخن وي بسيار حيرت زده شدند و اصرار كردند كه آن را برايشان شرح دهد. دانشمند مسلمان اين آيه قرآن را قرائت كرد: «و هيچ موجودي نيست جز آن كه او را به پاكي مي ستايد ولي شما ذكر تسبيحشان را نمي فهميد. او بردبار و آمرزنده است.»زماني كه اسم جلاله «الله» بلند شد، پالس هاي مافوق صوت به الكتريسته نوري تبديل و بر روي مانيتورها ظاهر گشت.پروفسور «وليام براون» مسئول اين تيم تحقيقاتي با اين دانشمند مسلمان براي شناخت دين اسلام به گفت و گو پرداخت و دانشمند مسلمان براي وي دين اسلام را تشريح كرده و يك جلد قرآن مجيد به همراه تفسير آن به زبان انگليسي را به وي اعطا كرد. براون شهادتين را گفت و مسلمان شد
    قدر آب و زندگی را بدانیم
    که آب مایه زندگیست و زندگی تکرار نشدنیست.

15. 3 کاربر از پست مفید s.r.sahar سپاس کرده اند .

ارسال تشکر
    1,675
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array

اگربخوایم واقعا درباره ی این موارد یعنی معجزات قران در علم مطالعه کنیم خداروشکر هم کتاب موجوده وهم بایه سرچ داخل اینترنت میتونیم انواعش رو ببینیم که بادلیل ومدرک هم بیان شده ونیازی به گفتن من نیست
    البته اگربخواهیم واقعا تحقیق کنیم بعدنظربدیم نه اینکه فقط حرف بزنیم وروی اعتقادات خودمون با تعصب زیادبمونیم.ولی یه موردش رو در زیر بیان کردم.
    درباره مرکز کره ی زمین هم یه مطلب به نام شگفتی موقعیت جغرافیایی کعبه درزمین رو گذاشتم که فکرکنم همه بارها اون رو شنیدن ومطالعه کردن ولی من دوباره گذاشتم تا یاداوری بشه.
    چندی پیش تيمي از دانشمندان آمريكايي دريافتند كه برخي از گياهان استوايي فركانس هايي مافوق صوت از خود صادر مي كنند كه به وسيله دستگاه هاي پيشرفته علمي ثبت شده است.دانشمندان حدود سه سال به تحقيق ومطالعه اين وضعيت حيرت آور پرداختند و سرانجام دريافتند كه اين پالس هاي مافوق صوت به الكتريسته نوري تبديل شده و بيش از صدمرتبه در ثانيه تكرار مي شوند.يك تيم آمريكايي اين آزمايش را در برابر يك گروه علمي در انگليس انجام دادند كه در بين اين گروه، يك دانشمند مسلمان هندي الاصل نيز قرار داشت. بعد از 5 روز آزمايش، گروه انگليسي از اين مساله بسيار شگفت زده شدند ولي دانشمند مسلمان انگليسي گفت: مامسلمانان اين مساله را در 1400 سال پيش تفسير كرده ايم. دانشمندان از اين سخن وي بسيار حيرت زده شدند و اصرار كردند كه آن را برايشان شرح دهد. دانشمند مسلمان اين آيه قرآن را قرائت كرد: «و هيچ موجودي نيست جز آن كه او را به پاكي مي ستايد ولي شما ذكر تسبيحشان را نمي فهميد. او بردبار و آمرزنده است.»زماني كه اسم جلاله «الله» بلند شد، پالس هاي مافوق صوت به الكتريسته نوري تبديل و بر روي مانيتورها ظاهر گشت.پروفسور «وليام براون» مسئول اين تيم تحقيقاتي با اين دانشمند مسلمان براي شناخت دين اسلام به گفت و گو پرداخت و دانشمند مسلمان براي وي دين اسلام را تشريح كرده و يك جلد قرآن مجيد به همراه تفسير آن به زبان انگليسي را به وي اعطا كرد. براون شهادتين را گفت و مسلمان شد
    بله من هم می توانم بیایم ادعا کنم یک نفر به نام آقای "استیون بلک" همین ازمایش رو کرده و رد شده. پس مدرک معتبر و لینکی از یک سایت معتبر خارجی ارائه دهید لطفا.
    در ثانی شما به من بگو کره مرکز داره؟ مرکز کره دقیقا کجاست؟ من هندسه ام ضعیفه میخوام بدونم

این لینک هم مطالعه بفرمائین:
    http://www.gomaneh.com/2850/%D9%86%D...9%D9%87%D8%9F/

در ضمن دکتر اریش آنتون پاول فون دنیکن نیز توسط همین ازمایش ها (دقیقا همین ازمایش های مشابه) ادعا کرده اند که گیاهان با موجودات فضایی صحبت می کنند ولی هنوز هم حرف ایشون بعد از 30-40 سال فقط یک فرضیه است و هیچکس نتونسته اثبات کنه.
    ویرایش توسط "مهدی" : 7th September 2014 در ساعت 03:53 PM

17. کاربرانی که از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند.

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات و انتقال حرارت
    ارسال تشکر
    9,142
    دریافت تشکر: 6,504
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

اول از همه، چیزی به اسم الکتریسیته نوری وجود نداره. در کل دو نوع موج وجود داره؛ مکانیکی و الکترومغناطیس ، امواج مکانیکی به یک بستر مادی برای حرکت نیاز دارن، مثل صدا یا موج دریا . امواج الکترومغناطیس که نور هم جزو همین دسته است؛ ساختار موجی و ذره ای دارن؛ یعنی از ذراتی به اسم فوتون که بصورت موجی حرکت میکنن؛ ساخته شدن. با توجه به این توضیحات هرگز ارتعاش موج مکانیکی(صوت) به امواج الکترومغناطیس(نور) تبدیل نمیشه.
    ضمنا اینچین مطالبی باید لینک منبع اش (مقالات علمی که در مجلات معتبر ارائه شده) ذکر بشه. وگرنه هرکس میتونه یک داستان ساختگی از خودش بسازه.
    ویرایش توسط ab.bb : 7th September 2014 در ساعت 05:43 PM

19. 4 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)