دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 63

موضوع: لطفا فقط یک بچه!

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

پیش فرض پاسخ : لطفا فقط یک بچه!

نقل قول نوشته اصلی توسط "مهدی" نمایش پست ها
    طبق آخرین تحقیقات کشورهای اروپایی در زمان شاه؛ میزان جمعیت مناسب برای پیشرفت پیوسته و توسعه کشور ایران حدود 30 میلیون نفر است! (یعنی زمان شاه هم جمعیت در کشور زیاد بوده)

حال که یک نفر ادعا میکنه این کشور مثلا دوبرابر هم میتونه جمعیت جا بده باید بگم که آره میتونه جا بده به شرطی که ملت برن بادیه نشین بشن!

در حال حاضر ایران برای همین تعداد جمعیت هم زیرساخت و پتانسیل کافی رو نداره! سیستم حمل و نقل, ارتباطات, بهداشت, مسکن و از همه مهم تر آموزش واقعا ناکارآمد و در حد همون یک کشور جهان سومی است!

اشتباهی که والدین دهه شصتی کردن باعث رشد افزایش جمعیت کشور و افزایش یکباره قشر جوون در دهه 60 و 70 شد که به طبع نبود کار و خدمات رفاهی رو برای این کودکان به دنبال داشت. پس باید نتیجه گیری کنیم که داشتن فرزند بیشتر عین حماقت است! در گذشته فرزندان سرمایه بودند ولی امروزه با سطح زندگی به زحمت تبدیل شده اند.

پس میشه گفت که نباید به خاطر حرف یک شخصی که حتی در علم خودش هم آگاهی لازم رو نداره چه برسه به جمعیت و خانواده توجه خاصی کرد.

میشه بگی این تحقیقات تو کدوم کشور اروپایی انجام شده و مستندش کنی؟ از ادعاها و حرفای شما معلوم میشه خیلی تو باغ نیستی!

این که میگی یک نفر ادعا کرده این یک نفر کیه؟ و از کجا می گی که یک نفر بوده ؟ چرا بی محابا شروع به بی نزاکتی می کنی برادر؟ شما از کجا می دونی که اون یک نفر که ادعا می کنی یک نفر هست علم و آگاهی نداره؟ سعی کن قبل از حرف زدن کمی تحقیق کنی و حداقل چارتا مقاله بخونی یه ذره مطالعه کنی و ببینی که بحث تکثیر نسل از کجا نشات گرفته حرفشون چیه و چرا دارن میگن و آمار ها چی می گه. نه اینکه هر چی تراوش می کنه سریع بروز بدی. خدا به ما عقل داده و فکر که قبل از حرف زدن کمی فکر کنیم!!!

شکر خدا همه دوستان دارند منطقی و با احترام با همدیگه بحث می کنند استدلال می کنن و جواب همدیگر رو بر پایه عقل و مستنداتشون میدن که واقعا جای تشکر داره.

اینکه ما بی محابا بخواهیم یک بحث رو اینجوری زیر سوال ببریم چهره منطقی نداره برادر.

(در ضمن از همکار محترم zoh_reh خانم گرامی هم بخاطر اینجور ورود کردن به بحث عذر می خوام و در حذف کردن این پست مختارید.)
    ویرایش توسط kamanabroo : 8th August 2014 در ساعت 09:46 PM

2. 8 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    دریافت تشکر: 9,333
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    محسن آزماینده's: جدید21

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله91 نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم

میبخشین که وارد بحثتون میشم.

محسن جان برا به دنیا آوردن بچه، والدین تمایل پیدا میکنن و خدا اراده میکنه که موجودی از هیچ به دنیا بیایید نه اینکه قبلا یه جایی باشد و والدین دستشو بگیرن بیارن. ینی چیزی که وجود نداشته بهش حیات داده میشه. به وجود میاد تا زندگی کنه و برا همیشه ابدی بشه.این لطف هست. وقبلا نبوده که ازش اجازه گرفته بشه.

هزینۀ زندگی رو در حد نیاز باید تامین کرد. اما اینکه بچه ها رو در تمامی امکانات رفاهی و بعضا غیرضروری غرق کرد کاملا غلط هست. برا اثبات این موضوع به زندگی اکث نوابغ یه نگاهی بیندازین ببینین کدومشون در رفاه کامل بودن. از قضا تحقیقات نشان داده اند که افراد نابغه مشکلات زیادی را در دوران بچگی داشتند و همین عامل سبب رشد نبوغ آنها بوده.
    با فراهم کردن تمامی امکانات و خواسته ها افراد متکی بار می آیند. برا آینده ما نیاز به افراد نابغه و متفکر و استقلال طلب و کاربلد داریم. نه فرزندان متکی به پول و امکانات رفاهی غیرضروری. ضروریات رو باید برا رشد فرزند فراهم کرد نه همه چیز رو.

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله91 نمایش پست ها
    یکی از بزرگترین اشتباهات و کج فهمی هایی که در کشور ما اتفاق افتاد، دادن شعار «فرزند کمتر ، زندگی بهتر » بود.
    دادن این شعار نشان از بی برنامگی محض مدیران داشت. بجای این شعار میشد یه شعار بهتری مثه «تعداد فرزند در حد توان والدین = زندگی شادتر » داد. که توان والدین هم از لحاظ مالی در حد تامین نیازهای ضروری فرزندان و هم توان و آگاهی های تربیتی و هم تامین نیازهای روحی و... خانواده را شامل میشد.

این اشتباه فاحش رو دو باره در مورد مساله ازدواج تکرار کردند. حالا وقتی حرف از ازدواج می شود جوان با وقاحت تمام می گوید من از بازار آزاد استفاده میکنم. روزانه چندین هزار تومن رو خرج شارژ و... میکنه و با دختران در حال پیامک بازی و... میشه در حالی که ادعا میکنه ازدواج خرجش زیاده.

همین شعارهای غلط و بیجای مدیران و مسئولان بی فکر عامل شد که جوانان از ازدواج و فرزند دار شدن به بهانه های پوچ گریزان بشوند.

با دختران حرف از زندگی و خواستگاری میزنی در درجه اول میگن من قصد دارم مجرد بمونم از پسران میپرسی میگن نعوذبالله بازار آزاد داریم. طوری شد که این مساله دامن مردهای متاهل رو هم گرفته.بنده در محیط کارم شاهد چنین مساله هایی هستم و خودم قربانی این شعارهای پوچ شدم زمانی که خواستم ازدواج کنم. منه 32 ساله باید الان حداقل 2 نیروی کار فعال و پرنشاط برا آیندۀ مملکتم تربیت میکردم. 8 سال به آب و آتیش زدم نشد.

سلام دوست عزیز

اینکه جان داده میشه و ... بعد معنوی هست و مسلما کسی که وارد دنیا میشه با معنویت زندگی نمیکد و به مادیات نیاز دارد.

بحث دیگر عاطفه بین والدین و فرزندان است.

برای مثال من توانایی این را دارم که 20 فرزند را بزرگ کنم، هزینه بهداشت، تحصیل، خورد و خوراک، تامین کار، حقوق اجتماعی، پایداری شخصیت، آموزش مهارت و غیره و غیره را دارم.آیا میتونم برای 20 فرزند عاطفه تقسیم کنم؟؟؟

روزی 1ساعت(یعنی هیچ) به هر کدام از آنها اختصاص بدم؟؟؟

در مورد اینکه سن ازدواج بالا رفته، نشان از افزایش آگاهی مردم هست و درست نیز هست.

برای ازدواج علاوه بر بلوغ جنسی، به بلوغ فکری، استقلال اقتصادی، مسئولیت پذیری و ... هست.

این افرادی که شما اشاره کردین از پدر محترم پول میگیرند و خرج شارژ تلفن میکنند، با این وضع نباید هم به فکر ازدواج باشند. در مورد ارتباطهای اونها کمبودها و خلاهایی در زندگیشان وجود دارد که تخصص من نیست در مورد اون بحث کنم

"فرزند کمتر و زندگی بهتر" یا شعار اخیر یعنی" فرزند بیشتر و زندگی شادتر" هر دو به سیاستهای نظام جمهوری اسلامی مربوط میشود. که من قبول ندارم. اهداف سیاسی پشت این ماجراست و الا از روشهای دیگر هم میتوان به شادی رسید

در همین شرایط فعلی ما تابستونها آب و برق نداریم و زمستانها هم گاز

متاسفانه بحث داره منحرف میشه.

مثال بزنم براتون.

کشور آلمان نیروی کار و متخصص ندارد. برای همین 12000 نیروی کار تحصیلکرده را از طریق بورسیه وارد کشور میکنه.

4. 8 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

بحث دگری که مطرح میشه اختلاف سن بین فرزندان هست.

من خانواده هایی را میشناسم که به علت تعدد فرزند، اختلاف سن بین بزرگترین و کوچکترین فرزند بیش از 30 سال هست.

در این خانواده برادرزاده (به عنوان مثال) بزرگتر از عمو هست.

همچنین صمیمتی که باید بین برادرها باشد به دلیل اختلاف سن از بین میرود و ...

البته تک فرزندی درست نیست. ولی عملیات 14 فرزندی که چند تن از ائمه جمعه و مسئولین پیشنهاد کردند،اصلا معقول و منطقی و ... نیست

6. 9 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

با تشکر از دوستان که به بحث در این مورد ادامه میدن

گاهی برای حل مسئله دنبال مقصر بودن وقت رو تلف میکنه ، در مورد بحث تک فرزندی آسیب شناسی توسط کارشناسان مربوطه در داخل و خارج از کشور صورت گرفته ،

بنابراین روی اینکه تک فرزندی خوب است یا بد جواب کاملا مشخص و واضح است : بــــــد.

حال آیا این امکان واقعا برا جامعه ما وجود داره که دید تک فرزندی را عوض کرد؟!!

این همت نسل مولد جامعه رو می طلبه که با نگرشی درست به خانواده و جامعه و با تحلیل درست از همه موارد این معضل رو حل کنه.

نظر شما عزیزان چیه؟
    ممنون از حضورتون

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

8. 6 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن آزماینده نمایش پست ها
    بحث دگری که مطرح میشه اختلاف سن بین فرزندان هست.

من خانواده هایی را میشناسم که به علت تعدد فرزند، اختلاف سن بین بزرگترین و کوچکترین فرزند بیش از 30 سال هست.

در این خانواده برادرزاده (به عنوان مثال) بزرگتر از عمو هست.

همچنین صمیمتی که باید بین برادرها باشد به دلیل اختلاف سن از بین میرود و ...

البته تک فرزندی درست نیست. ولی عملیات 14 فرزندی که چند تن از ائمه جمعه و مسئولین پیشنهاد کردند،اصلا معقول و منطقی و ... نیست
    خیلی ممنون از آقای آزماینده و بقیه دوستان که بحث رو ادامه میدین

فاصله سنی که در این زمان بین والدین و فرزندان ایجاد میشه (با بالا رفتن سن ازدواج) مخرب تر از مثال شماست.

سن ازدواج بالا از یکطرف و تاخیر در متولد شدن فرزند بعد از ازدواج از طرف دیگر هیچ راهی برای درک متقابل و همراهی والدین و فرزندان نمیذاره.

بنابراین ازدواج در سن بالا درست نیست.(یکی از دلایل)

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

10. 8 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    انسانیت
    ارسال تشکر
    9,863
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط zoh_reh نمایش پست ها
    خیلی ممنون از آقای آزماینده و بقیه دوستان که بحث رو ادامه میدین

فاصله سنی که در این زمان بین والدین و فرزندان ایجاد میشه (با بالا رفتن سن ازدواج) مخرب تر از مثال شماست.

سن ازدواج بالا از یکطرف و تاخیر در متولد شدن فرزند بعد از ازدواج از طرف دیگر هیچ راهی برای درک متقابل و همراهی والدین و فرزندان نمیذاره.

بنابراین ازدواج در سن بالا درست نیست.(یکی از دلایل)
    بله

این نکته هم درست هست.

باید مشکل جوانان حل بشه. جوانان ازدواج کنند و اگر هرزوج صاحب 2 فرزند باشند، جمعیت به صورت اتوماتیک زیاد میشه

نه اینکه بدون حل مشکل مجردها، ازدیاد فرزند در متاهل ها تبلیغ بشه

ممنون

12. 10 کاربر از پست مفید محسن آزماینده سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    دریافت تشکر: 15,586
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

محسن جان شرمنده که نمیتونم نقل قول کنم. با گوشی اومدم نمیشه

با بعد معنوی دنیا اومدن کاری ندارم. وارد اون بحث نشده ام. شما فرمودین بدون اراده و اجازه، بنده گفتم از موجودی که وجود نداره چجور میشه اجازه گرفت؟ وجود نداره که اجازه بگیریم.پس چون وجود نداره حیات بخشیدن به چیزی که وجود نداره لطف هست.

در معنویت این جواب دیگه ای داره که بهش پرداخته نمیشه اینجا. چون از مبحث خارجه.

عاطفه چیزی نیست که مثه اجسام تقسیم بشه و بعد تموم بشه. حالا ما از بیست فرزند حرف نزدیم.20 تا رو نمیشه اصلا به دنیا آورد.چه خبره.

منظور از شادی همون زندگی بهتر هست. فقط شاد بودن مهم نیس.

مردان متاهل و زنان متاهل اونقد وقت دارن که به خونواده برسن.بعده ازدواج اگه دنبال برخی چیزا نرن وقت زیاد دارن. اون که بین ماها فرهنگ سازی نشده همین استفاده درست از وقت و زمان هست.

برا بیهوده کاری ها این همه وقت گذاشته میشه اما برا خونواده و فرزندان صفر.

نه از والدینشون نمیگیرن. دارن کار میکنن از حقوق خودشون صرف این کارها میکنن.ما عینا شاهدش هستیم.

14. 8 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

دکتر فرامرز سهرابی: ( دانشیار دانشکده‌ی روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی)

بحث «رشد جمعیت» و «کنترل جمعیت» دو مقوله‌ی اساسی است که امروزه در مسائل اقتصادی و اجتماعی ما مورد توجه است. مؤلفه‌ی اصلی‌ توسعه‌ی هر کشوری، جمعیت آن است. در هر کشوری اگر جمعیتش متعادل باشد، برنامه‌ریزی برای توسعه و تحقق شاخص‌های پیشرفت و رفاه آن راحت‌تر است. محور توسعه هم در کشورها معمولاً جمعیت جوان، پویا، بالنده و اهل کار و خلاقیت است و معمولاً این‌گونه جوامع، سرزنده و پویا هستند.
    اما کشورهایی که رشد جمعیت منفی دارند، یعنی زاد و ولد در آنها کمتر از مرگ و میر است، اصطلاحاً می‌گویند که جمعیتشان رو به پیری و سالمندی می‌رود. مثل کشور آلمان که زاد و ولد در آن‌ کم است و رشد جمعیتش منفی است و لذا مشکلات عدیده‌ای در مورد جمعیت سالم این کشور به وجود آمده است. متقابلاً جمعیت جوان چند سال گذشته‌ی کشور ما یک فرصت بسیار خوبی بود که متأسفانه با عدم برنامه‌ریزی و جهت‌دهی لازم، این فرصت را به‌مثابه یک تهدید قلمداد کردند.

باید منتظر پدیده‌ی «سالمندی» باشیم
    اگر کشوری بخواهد به توسعه‌ی متوازن برسد، هِرم جمعیتی‌اش باید توزیع متناسبی داشته باشد. می‌گویند اگر ۴۰ درصد از کل جمعیت کشوری، تولیدکننده و جوان باشند، آن جامعه زنده و مولّد است. اما اگر این ترکیب به هم بخورد، لازم است که برنامه‌ریزی‌های کشور را هم با انعطاف‌پذیری لازم، بر اساس همان هرم جمعیتی تغییر داد. کاهش رشد جمیعت به معنی کاهش زاد و ولد و به معنی کم‌شدن جمعیتِ بین صفر تا ۱۴ ساله در کشور است. پس متأسفانه در چند سال آینده ما باید منتظر پدیده‌ی «سالمندی» باشیم.

منتها بحث این است که ما به‌طور مطلق نمی‌توانیم بگوییم افزایش جمعیت چیز مطلوبی است. افزایش جمعیت تنها اگر با توسعه همراه باشد و زیرساخت‌های کشور نیز درست شود، منجر به رشد مطلوب خواهد شد.

من مقایسه می‌کردم ایران را با انگلیس؛ جمعیت انگلیس حدوداً مثل ایران است، ولی مساحت آن کشور به اندازه‌ی خراسان قدیم است. آن‌ها توسعه‌یافته‌اند و ما در حال توسعه هستیم، یعنی بنابراین ما می‌توانیم بگوییم ظرفیت ما خیلی بالاتر از آن‌هاست. من خودم سر کلاس‌هایم وقتی بحث جمعیتی پیش می‌آید، مقایسه می‌کنم و می‌گویم با توجه به نیروی انسانی و منابع و ظرفیت‌ها و شایستگی‌هایی که در کشورمان داریم، تا ۲۰۰ میلیون نفر را هم می‌توانیم با شاخص‌های بالای زندگی اداره کنیم. وقتی در مورد جمعیت مطالعه می‌کردم، به صحت فرمایش امام خمینی (رحمه‌الله) برخورد کردم و باور کنید آن‌قدر خوشحال شدم که یکی از شادی‌های زندگی من همین بود. ایشان فرموده بودند: ما کشوری داریم که می‌توانیم ۱۵۰ الی ۲۰۰ میلیون نفر را در آن بهره‌مند سازیم و از زندگی خوبی برخوردار باشیم. ما این ظرفیت را داریم، اما نمی‌خواهیم بی‌گدار به آب بزنیم و تولید مثل بی‌برنامه داشته باشیم. باید ۴۰ درصد از جمعیت ما بین صفر تا ۱۴ سال باشند تا یک جمعیت نرمال داشته باشیم و بشود روی آن برای توسعه‌یافتگی کشور حساب کرد.

جهت مطالعه کامل

16. 8 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    7,101
    دریافت تشکر: 5,335
    قدرت امتیاز دهی
    24321
    Array
    parnian 80's: جدید85

سلام ببخشید من وارد بحث میشم اما مثلا یک زوجی که هر دو کار میکنند چطور این بچه رو بزرگ کنند؟
    مخصوصا با این وضع قیمت ها که بخش اعظمی از خانم ها هم شاغل شدن...
    سادگی یعنی فکر کنی کسانی که دورت میزنند،به دورت میگردند....
    حماقت یعنی صداقت داشتن با کسی که سیاست دارد....

18. 8 کاربر از پست مفید parnian 80 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

این مسلم هست که همه نهاد های جامعه باید برای بحث تکثیر نسل با برنامه ریزی هدفمند و دور اندیشانه اقدام کنند که همزمان و هماهنگ با شیب جمعیتی کشور، زیرساخت های لازم برای ادامه روند و همچنین زیرساخت های لازم برای اوضاع فعلی و آینده ی فرزندان حتما فراهم بشه. چه از نظر آموزشی.. چه از نظر تفریحی.. چه از نظر خانواده .. محیط های شهری و روستایی .. اقتصادی و فرصت های شغلی .. ازدواج ... و ..

و اگر بحثی در این زمینه صورت می گیره با عنایت به این وجه مسلم هست. و الا اگر فقط بخواهیم بگیم تکثیر نسل باید صورت بگیره و از تک فرزندی خارج بشیم و به سمت یک جامعه جوان و پر انرژی حرکت کنیم اما هیچ اقدام هماهنگ در کل کشور و نهاد ها و .. انجام نشه، این عین اشتباه و دور از منطق و تدبیر هست.

این حداقل ماجراست.

20. 7 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)