دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 88

موضوع: خانوم شما برای من آرایش کرده...

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

پیش فرض پاسخ : خانوم شما برای من آرایش کرده...

نقل قول نوشته اصلی توسط ab.bb نمایش پست ها
    وقتی شما (نوعی) شرع رو دستاویزی برای دخالت در انتخاب های شخصی افراد قرار میدید؛از افرای که به شرع و دین بی اعتقاد هستند یا اینکه معتقد به دین دیگری هستند؛ نباید انتظار احترام داشته باشید.چون اونا هم میگن طبق ارزشهای ما ،حجابت از حدی که مورد نظر ماست؛ بیشتره. تو از مواضعی که ما منع کردیم؛ گذشتی. پس حالا ما حق داریم توی انتخابهای تو دخالت کنیم.
    اگر شما(نوعی) حق دخالت رو به خودت بدی به دیگران هم باید بدی.
    این دخالت نیست ، نوعی یادآوریه که خانم اینجا یه کشوریه با یه حد و حدودی ،

اینجا خیابونه با یه حدو حددی، این لباست و صورتت با این حدو حدود نمیخونه ،

دوست داری اینجوری بگردی ، براش جا تعریف شده، بفرمایید اونجا راحت باش.

وگرنه پاتو تو حریم زندگی مردم نذار و چشم شوهر و پسر مردمو دنبال خودت نکش.

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

2. 9 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

وقتی شما (نوعی) شرع رو دستاویزی برای دخالت در انتخاب های شخصی افراد قرار میدید؛از افرای که به شرع و دین بی اعتقاد هستند یا اینکه معتقد به دین دیگری هستند؛ نباید انتظار احترام داشته باشید.چون اونا هم میگن طبق ارزشهای ما ،حجابت از حدی که مورد نظر ماست؛ بیشتره. تو از مواضعی که ما منع کردیم؛ گذشتی. پس حالا ما حق داریم توی انتخابهای تو دخالت کنیم.
    اگر شما(نوعی) حق دخالت رو به خودت بدی به دیگران هم باید بدی.
    نکته دقیقی رو بهش اشاره کردید

بنده می خوام خدمتتون عرض کنم که برای روشن شدن مطلب باید قبلش بدونیم که دین اسلام حد و حدود حجاب رو چجوری و چقدر معرفی کرده. و محدوده و نحوه تبلیغ معارف دین و حجاب و .. چه مقدار هست. و اینکه آیا امر به معروف و نهی از منکر دخالت در انتخاب دیگران حساب میشه؟ یانه این دستوری است از طرف خداوند..

ببینید دین اسلام می فرماید زنان و دختران باید زیبایی های خودشون رو برای شوهرشون نگه دارند و در برابر نامحرم آنها را بپوشانند. این زیبایی شامل مو و آرایش و اندام و .. میشه.

در ادامه باز دین اسلام محدوده معرفی می کنه که صورت و دست ها تا مچ اشکالی نداره که دیده بشوند ( نمی فرماید حتما باید دیده بشوند می فرماید که اشکالی نداره که دیده بشوند) اما چجوری دیده بشوند؟ با آرایش و .. نه. باز چون آرایش کردن زیبایی محسوب میشه باید در انظار عمومی این کار رو انجام ندهند و بپوشانند.

در ادامه نسبت به پوشانیدن اندام ها دین اسلام پوششی سرتاسری رو معرفی می کند اما ملاکش این است که اندام زن که یک نوع خصوصیت و زیبایی برای او به حساب می آید پوشیده بماند حال از طریق چادر یا غیر چادر. و همانطور که شنیدید چادر به عنوان حجاب برتر معرفی می شود نه تنها حجاب درست!

خوب پس دین اسلام برای رعایت پوشش ظاهری ( که مختص زنان و دختران هم نیست و متاسفانه ما فقط درباره زنان و دختران حرف می زنیم) حداقل و حداکثر معرفی کرده

حداقل حفظ حجاب: معنایش بی حجابی یا بد حجابی نیست. بلکه معنایش اینست که ملاک های دینی رعایت شود یعنی زیبایی ها و آرایش و اندام ها و.. پوشیده شود و ظاهر نشود حالا با چادر هم نبود اشکالی ندارد..

اما نسبت به حداکثر آن ، مسلمانان مختار هستند که از بین حداقل تا حداکثر هر مرتبه ای رو که دوست دارند انتخاب کنند ولی از حداقل پایین تر نیایند.

----------------

حالا می ماند بحث امر به معروف و نهی از منکر:

چون دستور الهی است که ما نسبت به دین و اطرافیانمان بی تفاوت نباشیم و این دو را خداوند واجب کرده است و از فروع دین ما قرار داده که ترک نشود یعنی مثل نماز بر ما واجب است.

بله رعایت شئونات در این امر واجب است
    رعایت ادب و احترام در این امر واجب است
    رعایت مراتب دراین امر واجب است
    کشف راه های زیبا و مسالمت آمیز و منطقی در این امر واجب است
    و ..

این نکته خیلی مهم است که بدانیم امر به معروف و نهی از منکر فقط برای حجاب و .. نیست. برای تمام مسائل اخلاقی و اجتماعی و سیاسی و علمی و ... است.
    شاید عده ای جلوه ی خشن و بداخلاقانه از این دو واجب در ذهنش متصور باشد در صورتی که واقع مطلب اینطور نیست.
    و دین اسلام راه های زیاد مسالمت آمیز و مهربانانه ای رو برای این امر قرار داده و وظیفه مسلمانان قلمداد کرده است.

که بنده خیلی خلاصه گفتم و اگر جای بحث بود ادامه می دهیم انشاالله.

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات و انتقال حرارت
    ارسال تشکر
    9,142
    دریافت تشکر: 6,504
    قدرت امتیاز دهی
    12965
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط لبخندیاس نمایش پست ها
    سلام دوست عزیز
    مواضع که فردی و شخصی وضع نمیشن تا طبق علایق اشخاص مورد پسند یا خلاف اون قرار بگیرن .
    طبق دین مون حداقل چار چوب ها مشخصه برای پایبندی
    پس قرار نبست وقتی مورد پذیرش عده ای نیست مطرود بشه یا به تمسخر وا داشته بشه
    متاسفانه افراط ها در جامعه گزنده شده و تا حدودی برهم زننده آرامش و حتی امنیت
    امیدوارم با بینش و آگاهی و بدور از تعصب مسایل ایجاد شده رو ارزیابی کنیم
    مواضع دینی برای معتقدین به اون دین هست؛ نمیشه کل جامعه رو مجبور به تبعیت کرد.ضمنا افراد معتقد به اون دین هم الزام اخلاقی به رعایت دین دارند.در نتیجه عدم رعایت این مواضع حق دخالت رو به بقیه نمیده. گرچه راهنمایی، توصیه کردن و تبلیغ اخلاق دینی، نه تنها هیچ عیبی نداره؛که خیلی مفیدترم هست. یه همچین مطالبی کمکی به تبلیغ اخلاق دینی که نمی کنه؛ هیچ، افراد رو هرچه بیشتر از دین دور می کنه.

5. 9 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

همکار تالار علوم تربیتی
    رشته تحصیلی
    علوم تربیتی
    ارسال تشکر
    984
    دریافت تشکر: 1,153
    قدرت امتیاز دهی
    6804
    Array

چون دستور الهی است که ما نسبت به دین و اطرافیانمان بی تفاوت نباشیم و این دو را خداوند واجب کرده است و از فروع دین ما قرار داده که ترک نشود یعنی مثل نماز بر ما واجب است.
    سلام دوست عزیز
    البته بحث امر به معروف و نهی از منکرم بحث خیلی حساسیه و نمیشه طبق سلایق شخصی با موارد برخورد کرد و چاله های بزرگتر ایجاد نمود
    گاهی باید از روش تغافل بهره گرفت
    حتما باید نرمش هم چاشنی کار باشه
    پیامبر گرامی اسلام لحظات وداعشون وقتی می خواستند سفارشی داشته باشند ده خوبی رو ذکر کردند آخر سر فرمودند به این سفارش هم عمل کنید : اوصیکم بالتقوی الله
    پس مرزها رو باید خیلی با دقت موشکافانه تغریف کنیم و به دور از اعمال نظر باشه
    خیلی سخته . خیلی
    http://kelaseavaleyas.blogfa.com/

مرا این جا هم می توانید پیدا کنید
    http://forum.rahe-eshgh.ir/

7. 8 کاربر از پست مفید *خانم معلم * سپاس کرده اند .

همکار تالار علوم تربیتی
    رشته تحصیلی
    علوم تربیتی
    ارسال تشکر
    984
    دریافت تشکر: 1,153
    قدرت امتیاز دهی
    6804
    Array

مواضع دینی برای معتقدین به اون دین هست؛ نمیشه کل جامعه رو مجبور به تبعیت کرد.ضمنا افراد معتقد به اون دین هم الزام اخلاقی به رعایت دین دارند.در نتیجه عدم رعایت این مواضع حق دخالت رو به بقیه نمیده. گرچه راهنمایی، توصیه کردن و تبلیغ اخلاق دینی، نه تنها هیچ عیبی نداره؛که خیلی مفیدترم هست. یه همچین مطالبی کمکی به تبلیغ اخلاق دینی که نمی کنه؛ هیچ، افراد رو هرچه بیشتر از دین دور می کنه.
    ممنون که با رعایت ادب بحث رو دنبال می کنید
    درسته
    ولی ببینید ما تو جامعه ای زندگی میکنیم که دینش مشخصه حتی اقلیت های دینی مون هم پای بند این احکام و آداب اولیه هستن .
    مطلب بولد شده شما بی نظیر بود . منم با شما هم عقیده هستم .
    شاید بیان بعضی مطالب برای عده ای مثل من یه تلنگر کوچیک باشه . همه که مثل شما ماشالا فهیم و با کمالات نیستند .
    بهتر بود به این دوستمون می فرمودید تو این زمینه چه فعالیت های مناسبتری رو می تونستند جایگزین کنند یا چه برنامه ای برای این مورد می تونستن داشته باشند ؟
    این طوری راهکار بهتری رو در پیش می گرفتیم
    ممنونم از سعه صدرتون و ارزیابی خوبتون
    ویرایش توسط *خانم معلم * : 3rd January 2014 در ساعت 07:41 PM
    http://kelaseavaleyas.blogfa.com/

مرا این جا هم می توانید پیدا کنید
    http://forum.rahe-eshgh.ir/

9. 9 کاربر از پست مفید *خانم معلم * سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array

مطلبی که ابتدا گذاشته شد ، ممکنه عملا اتفاق نیفته باشه ،
    ولی بنوعی داره میگه هدف از خودآرایی یه خانم در جایی که واقعا جاش نیست،

میتونه همچین هدفی رو بدنبال داشته باشه ، که نظر مردای دیگه بغیر از شوهر رو جلب کنه،
    البته خیلی از این نوع خانمها، با این قصد و نیت نیستند ، ولی اثر این عمل رو بیننده به قصد و نیت کار نداره،

و خیلی از مردا تو خیابون نمی تونن حداقل نگاشونو کنترل کنن، بعضا همین خانما معترض نگاه حیز این آقایون هستند،
    در صورتیکه خودشون این بستر رو فراهم می کنن.

این مورد رعایتش تو یه کشور مثل بقیه موارد باید طبق قانون و مقررات پیاده بشه، و باید یکی متولی اینکار باشه یا نه؟
    من کاری به نوع برخورد که تا حالا درست بوده یا نه ندارم، اون یه بحث دیگه میطلبه، ولی نمیشه یه حکم صادر کرد که هر کی به هرکی باشه، دخالت نشه.

قوانین تالار روانشناسی

11. 6 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    9,142
    قدرت امتیاز دهی
    12965
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط zoh_reh نمایش پست ها
    این دخالت نیست ، نوعی یادآوریه که خانم اینجا یه کشوریه با یه حد و حدودی ،
    اینجا خیابونه با یه حدو حددی، این لباست و صورتت با این حدو حدود نمیخونه ،
    دوست داری اینجوری بگردی ، براش جا تعریف شده، بفرمایید اونجا راحت باش.
    وگرنه پاتو تو حریم زندگی مردم نذار و چشم شوهر و پسر مردمو دنبال خودت نکش.
    اولا یادآوری اینطوری نیست.آقای kamanabroo نکات خوبی درباره امر به معروف ذکر کردند.
    «رعایت شئونات در این امر واجب است
    »
    نکته دوم ، کشور محدود به یک دین یا فرهنگ خواص نیست. بلکه مخلوطی فرهنگها و ادیان است. نمیشه قوانین یک دین یا فرهنگ خواص رو به هم اجبار کنیم؛چون همه ملت که به اون معتقد نیستن.ضمنا جا داره یادآوری کنم؛ خیابان و مکانهای عمومی حریم خصوصی نیست؛ متعلق به عموم مردمه.

13. 9 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array

اولا یادآوری اینطوری نیست.آقای kamanabroo نکات خوبی درباره امر به معروف ذکر کردند.
    «رعایت شئونات در این امر واجب است
    »
    نکته دوم ، کشور محدود به یک دین یا فرهنگ خواص نیست. بلکه مخلوطی فرهنگها و ادیان است. نمیشه قوانین یک دین یا فرهنگ خواص رو به هم اجبار کنیم؛چون همه ملت که به اون معتقد نیستن.ضمنا جا داره یادآوری کنم؛ خیابان و مکانهای عمومی حریم خصوصی نیست؛ متعلق به عموم مردمه.
    مسئله از همین جا شروع میشه که مکانهای عمومی حریم خصوصی نیست؛ متعلق به عموم مردمه ، باید دید سلامت روانی و اجتماعی عموم تو چیه.

باید بپذیریم که تحکیم خانواده فقط از داخل خانواده بر خاسته نیست ، بلکه به بیرون از خانه و خانواده هم بر میگرده.
    لذا اموری که باعث سست شدن خانواده بشه ، منجر به از هم پاشیدگی جامعه خواهد بود.
    یکی از عواملی که باعث استحکام خانواده میشه، متعهد بودن به شئونات اونه، اگه مسائلی خارج از خانه بخواد به این امر مهم آسیب بزنه بعضا قابل جبران نخواهد بود.

قوانین تالار روانشناسی

15. 8 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    9,142
    قدرت امتیاز دهی
    12965
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    نکته دقیقی رو بهش اشاره کردید
    ...
    که بنده خیلی خلاصه گفتم و اگر جای بحث بود ادامه می دهیم انشاالله.
    تا جایی که گسترش و تبلیغ دین و اخلاق دینی و ... شامل : خشونت ، برخورد انتظامی و اجبار نباشه. من هیچ مشکلی ندارم؛ کاملا موافقم.
    وقتی که من (نوعی) به پشتوانه اینکه تفکر یا دینی که بهش معتقدم در اکثریته یا در قدرته؛ بقیه جامعه رو هم مجبور به پیروی ازخودم بکنم، اینجاست که راه اشتباه رفتم.متاسفانه این اشتباهیه که هم در کشورهای سکولار وجود داره هم کشورهای دین محور.
    اگر در این باره بحثی دارین؛ میتونیم ادامه بدیم.

17. 6 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

نقل قول نوشته اصلی توسط zoh_reh نمایش پست ها
    مسئله از همین جا شروع میشه که مکانهای عمومی حریم خصوصی نیست؛ متعلق به عموم مردمه ، باید دید سلامت روانی و اجتماعی عموم تو چیه.

باید بپذیریم که تحکیم خانواده فقط از داخل خانواده بر خاسته نیست ، بلکه به بیرون از خانه و خانواده هم بر میگرده.
    لذا اموری که باعث سست شدن خانواده بشه ، منجر به از هم پاشیدگی جامعه خواهد بود.
    یکی از عواملی که باعث استحکام خانواده میشه، متعهد بودن به شئونات اونه، اگه مسائلی خارج از خانه بخواد به این امر مهم آسیب بزنه بعضا قابل جبران نخواهد بود.
    ممنونم از نکات خوبی که مطرح می کنید

این مطلب رو جهت تکمیل بگم:
    ما اگر نگاه تربیتی به دین داشته باشیم و اینکه دین اسلام یک دین شخصی و خانگی و فردی نیست. بلکه یکی دین اجتماعی و جهانی است. یعنی قرار نیست محدود به خانواده و فرد باشه.
    و مبانی دینی اسلام برای همه جهانیان است. و خطاب خداوند هم برای دین به همه انسانها است. و در برخی موارد هم به مومنین.

ضمنا از همکار عزیز ab.bb گرامی تشکر می کنم که با متانت بحث رو دنبال می کنند.

19. 8 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 9 نخستنخست 123456789 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع