دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 34

موضوع: درخواست کمک

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    پشت کنکوری
    ارسال تشکر
    8
    دریافت تشکر: 21
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : درخواست کمک

حالا وارد واقعیت میشم: من میخوام 24ولت ورودی از ترانس رو که 3آمپر شدت جریان داره و بعد از عبور از آداپتور به حدود همون 24 ولت dc تبدیل میشه رو به وسیله ی یک رگلاتور به دوازده ( البته اگه امکان داشته باشه 18 یا همون 24) ولت تبدیل و بعد با سر راه قرار دادن یه مقاومت ولوم یا مقاومت متغییر ولتاژی ، ولتاژ رو بین 0 تا 12 تنظیم کنم . حالا باید از نوع مثبت رگلاتور استفاده کنم یا نوع منفی ؟ تفاوتشون در چیه؟ د رضمن توی دانشنامه ی ویکی پدیا نوشته بود :

1. پایه اول، پایه مثبت، متصل شده به منبع تغذیه‌است و برای ورود ولتاژ از آن استفاده می‌شود.
    2. پایه دوم به قسمت منفی منبع تغزیه متصل می‌شود تنها کاری که می‌تواند انجام دهد کامل کردن بایاس رگلاتور است و به نام پایه مشترک خوانده می‌شود.
    3. پایه سوم با نام پایه خروجی شناخته می‌شودو کار آن دادن خروجی است که دارای هیچ نوسانی نیست
      حالا طبق گفته ی شما در دو حالت مثبت یا منفی بودن رگلاتور یکی از پایه های کناری بدون استفاده میمونه ولی ظاهرا اونجوری که من متوجه شدم گفته یکی از کناری ها ورودی و دیگری خروجیه اگه میشه توضیح بدین.
      در ضمن اینجا که گفتین :"(با این تفاوت که فقط خروجی مثبت و منفی باید از رگولاتور باشه نه منبع تغذیه)" متوجه نشدم که یکی از سیم های مثبت یا منفی باید وارد و خارج بشن از رگلاتور یا هر دو باید وارد دو رگلاتور مشابه و جداگانه بشن.
    4. با تشکر

2. کاربرانی که از پست مفید دوستدار الکترونیک سپاس کرده اند.

یار قدیمی
    ارسال تشکر
    7,998
    دریافت تشکر: 20,776
    قدرت امتیاز دهی
    79813
    Array
    Sa.n's: لبخند

نقل قول نوشته اصلی توسط دوستدار الکترونیک نمایش پست ها
    حالا وارد واقعیت میشم: من میخوام 24ولت ورودی از ترانس رو که 3آمپر شدت جریان داره و بعد از عبور از آداپتور به حدود همون 24 ولت dc تبدیل میشه رو به وسیله ی یک رگلاتور به دوازده ( البته اگه امکان داشته باشه 18 یا همون 24) ولت تبدیل و بعد با سر راه قرار دادن یه مقاومت ولوم یا مقاومت متغییر ولتاژی ، ولتاژ رو بین 0 تا 12 تنظیم کنم . حالا باید از نوع مثبت رگلاتور استفاده کنم یا نوع منفی ؟ تفاوتشون در چیه؟ د رضمن توی دانشنامه ی ویکی پدیا نوشته بود :

1. پایه اول، پایه مثبت، متصل شده به منبع تغذیه‌است و برای ورود ولتاژ از آن استفاده می‌شود.
    2. پایه دوم به قسمت منفی منبع تغزیه متصل می‌شود تنها کاری که می‌تواند انجام دهد کامل کردن بایاس رگلاتور است و به نام پایه مشترک خوانده می‌شود.
    3. پایه سوم با نام پایه خروجی شناخته می‌شودو کار آن دادن خروجی است که دارای هیچ نوسانی نیست
      حالا طبق گفته ی شما در دو حالت مثبت یا منفی بودن رگلاتور یکی از پایه های کناری بدون استفاده میمونه ولی ظاهرا اونجوری که من متوجه شدم گفته یکی از کناری ها ورودی و دیگری خروجیه اگه میشه توضیح بدین.
      در ضمن اینجا که گفتین :"(با این تفاوت که فقط خروجی مثبت و منفی باید از رگولاتور باشه نه منبع تغذیه)" متوجه نشدم که یکی از سیم های مثبت یا منفی باید وارد و خارج بشن از رگلاتور یا هر دو باید وارد دو رگلاتور مشابه و جداگانه بشن.
    4. با تشکر
    ببینید شما باید از رگولاتور مثبت استفاده کنید
    ببینید یعنی اگر تعداد الکترون های موجود در خروجی از تعداد الکترون های وسط بیشتر باشه خروجی مثبت نام داره و اگر کمتر باشه میگیم منفی هست
    شما باید ببینید این گفته ویکی پدیا براساس رگولاتور مثبت بوده یا منفی و پایه های خروجی رو گفته یا ورودی رو چون اینجوری باعث سردرگمیتون میشه
    تعریف پایه مشترک هم درسته .
    ببینید به ساده ترین شکل ممکنش یعنی زمانی که شما دو قطب منفی و مثبتتون رو به رگولاتور وصل کنید بعد خروجی رو به 5.6.12.9 ولت دریافت کنید .
    ببینید ما از یک رگولاتور استفاده میکنیم ، اگر شما روی برد بورد کار کرده باشید کاملا منظور من رو متوجه میشید. ما منبع تغذیه رو به یک قطعه ای وصل میکنیم ( هم منفی منبع رو هم مثبتش رو ) بعد از اتصال باید از قطعه خروجی بگیریم که بتونیم استفاده کنیم دو سیم خروجی که طریقه نصبش رو توضیح دادم رو میگیریم
    این عکس رو مشاهده کنید کاملا متوجه میشید
    ویرایش توسط Sa.n : 30th November 2013 در ساعت 10:28 PM
    " برای آنکه در زندگی پخته شویم نباید هنگام عصبانیت از کوره در برویم "

4. 3 کاربر از پست مفید Sa.n سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    پشت کنکوری
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پست اگر من یه رگلاتور با مشخصات 7812 بخرم و خروجیه مثبت از رگلاتور رو به همومن ولوم وصل کنم ولتاژ تقسیم شده ی 0 تا 12 ولت رو میده؟

6. کاربرانی که از پست مفید دوستدار الکترونیک سپاس کرده اند.

یار قدیمی
    ارسال تشکر
    7,998
    قدرت امتیاز دهی
    79813
    Array

پست اگر من یه رگلاتور با مشخصات 7812 بخرم و خروجیه مثبت از رگلاتور رو به همومن ولوم وصل کنم ولتاژ تقسیم شده ی 0 تا 12 ولت رو میده؟
    بله !
    اما 0 تا 12 نه
    فقط 12 ولت به شما میده
    منبع تغذیتون هم باید بیشتر از 12 ولت باشه اما توجه داشته باشید رگولاتور چیزی رو تقسیم نمیکنه بلکه ولتاژ رو ثابت روی 12 نگه میداره

8. 3 کاربر از پست مفید Sa.n سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    پشت کنکوری
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

مگه این مقاومت متغییر، ولتاژ 12 ولت خروجی از رگلاتور رو نمی تونه کاهش بده ؟ برای کنترل و کاهش ولتاژ بعد از خروج از رگلاتور باید چکار کرد؟

10. کاربرانی که از پست مفید دوستدار الکترونیک سپاس کرده اند.

یار قدیمی
    ارسال تشکر
    7,998
    قدرت امتیاز دهی
    79813
    Array

مگه این مقاومت متغییر، ولتاژ 12 ولت خروجی از رگلاتور رو نمی تونه کاهش بده ؟ برای کنترل و کاهش ولتاژ بعد از خروج از رگلاتور باید چکار کرد؟
    نه !
    روی 12 ولت نگه میداره ، انگار منبع تغذیتون 12 ولت شده ، برای کاهشش از مقاومت استفاده کنید

12. 2 کاربر از پست مفید Sa.n سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    پشت کنکوری
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

شما میگید از مقاومت استفاده کن ، منم میگم با مقاومت متغییری که میزارم کار درست میشه یا نه؟ مال منم که مقاومته !! با هم فرق دارن؟!!!!

14. 2 کاربر از پست مفید دوستدار الکترونیک سپاس کرده اند .

یار قدیمی
    ارسال تشکر
    7,998
    قدرت امتیاز دهی
    79813
    Array

شما میگید از مقاومت استفاده کن ، منم میگم با مقاومت متغییری که میزارم کار درست میشه یا نه؟ مال منم که مقاومته !! با هم فرق دارن؟!!!!
    مقاومت قابل تنظیم رو استفاده کنید اما اگر برای قطعه خاصی میخواید میتونید از مقاومت معمولی استفاده کنید
    از اینا

ولی همون رگولاتور مقاومت تنظیمی برای منبع اصلی خیلی بهتره

16. 3 کاربر از پست مفید Sa.n سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    پشت کنکوری
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

بسیار ممنون و متشکر از راهنمایی هاتون ، ان شاءالله اگه درستش کردم و بازم مشکلی داشت باز هم مزاحمتون میشم.

18. کاربرانی که از پست مفید دوستدار الکترونیک سپاس کرده اند.

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    2,911
    دریافت تشکر: 4,686
    قدرت امتیاز دهی
    4483
    Array
    hadi elec's: جدید50

خب
    با اجازه دوستان

اون چیزی که من فهمیدم اینه که شما میخوای یه اداپتور متغیر از 0 تا 24 ولت درست کنی که 3 آمپر هم قدرت جریان دهی داشته باشه
    خب خیلی خوبه
    یه مرور میکنم چیزی رو که گفتی
    یه ترانس 24 ولت خریدی خروجیشو دادی به پل دیودی و بعد یه خازن (باید 2200 میکرو فاراد 50 ولت باشه ) گذاشتی
    یعنی تقریبا 24 ولت dc داری الان
    حالا برای تغییر ولتاژ میخوای اقدام کنی
    ببین اینی که بخوای با مقاومت اینکارو انجام بدی اصلا منطقی نیست
    چون دیگه نمیتونی 3 امپر رو از چنتا مقاومت رد کنی جوری که ولتاژ ثابت بمونه و مدارت هم نترکه
    همونطور که گفته شد باید از رگولاتور استفاده بشه
    البته نه رگولاتور هایی با خروجی ثابت
    رگولاتور هایی هم هستن که خروجیشون متغیره و میشه تو یه بازه مشخص ولتاز خروجی رو تغییر داد
    مثلا رگولاتور lm317
    البته این نمیتونه 3 امپر بده تو خروجی
    برای 3 امپر باید از یه رگولاتور دیگه استفاده کنی که شاید یه کم برات سخت بشه چون قطعات جانبی زیاد داره به نسبت قبلی
    به عنوان مثلا رگولاتور 2576 میتونه جریان 3 امپر رو بده ولی پیشنهاد میکنم که سمتش نری و به همون حدود یه امپر قناعت کنی
    چون 3 امپر بحث رو پیچیده میکنه و یه کم تخصصی میشه
    اینو ببین
    http://www.electronics-lab.com/articles/LM317/
    خازن ها رو حد اقل 1000 میکرو فاراد بذار
    یه مقاومت 220 یا 240 اهم میخواد که مشخصه تو شکلش
    یه مقاومت متغیر هم میخواد برای اینکه به رگولاتور بگی چه ولتاژی روی خروجی بندازه

20. 3 کاربر از پست مفید hadi elec سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)