دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 54

موضوع: آيا هر بلايي كه سرمون مياد خواست خداست يا امتحانه يا اين حرفا يه جور قرص آرام بخشه

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    999
    دریافت تشکر: 474
    قدرت امتیاز دهی
    49
    Array

پیش فرض پاسخ : آيا هر بلايي كه سرمون مياد خواست خداست يا امتحانه يا اين حرفا يه جور قرص آرام بخشه

میگن سیستم دنیا اینجوریه که در یک نسل همه به هم مربوطند گاهی تاوانی رو که ما امروز میدیم نتیجه خطای اجداد ماست .نه خود ما .البته این خیلی پیچیدس.

2. 4 کاربر از پست مفید کتایون50 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

پیش فرض پاسخ : آيا هر بلايي كه سرمون مياد خواست خداست يا امتحانه يا اين حرفا يه جور قرص آرام بخشه

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله. نمایش پست ها
    سلام خدمت دوستان و برادر کمان ابرو
    برادر کمان ابرو انگار دوستان فکر کرده اند که بنده و شما مشکلی داریم و اون جواب مارو به دید دیگه تفسیر میکنند نمیدانم که آیا شما هم اونطور برداشت کردین یا نه. اما اینجا بگم که بنده به هیچ عنوان قصد بدی نداشتم و با کنایه حرف نزده ام و اگر پست بنده چنین مفهومی را رسانده باشد از شما و همه دوستان معذرت خواهی میکنم. اطلاعات بنده هیچوقت به اندازۀ اطلاعات برادر کمان ابرو نبوده و نیست و نخواهد بود چون بنده اطلاعاتی به اون صورت ندارم. امیدوارم برادر کمان ابرو این سوءتفاهم را ببخشند و بدونند که خدا الان از حالم خبر دارد منظور بدی نداشتم و دستتون رو میبوسم. بنده هیچوقت خودم رو باعلم ندونسته ام و واقعا هم نیستم.بنده دست آقای کمان ابرو را هم میبوسم. و دربرابر دوستان از ایشان عذر میخواهم. امیدوارم بنده را ببخشند همانطور که بخشش از بزرگان است
    سلام برادر بزرگوار
    اختیار دارین بنده هیچ ادعای علمی ندارم و الله العالم
    من کوچیک همه دوستان هم هستم مخصوصا جناب عبدالله که دغدغه فرهنگی و اطلاعرسانی دینی دارند و تلاش می کنند.

از شما و از هیچ کسی هم ناراحت نیستم. کسی هم نیستم که بخوام چیزی رو ببخشم . به قول دوستان که این جور وقتا می گن بابا بیخیال همش مال شما

مشکلی هم نیست داریم بحث علمی می کنیم انشاالله که بتونم درست رفتار کنم و کسی از من رنجیده نشه و اگر چنین اتفاقی افتاده بنده هم عذرخواهی می کنم.

4. 5 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط نارون1 نمایش پست ها
    ممنونم...

در مورد همین موضوع مورد بحث که انسان خودش دخالت داره تو اعمالی که انجام میده و.... ، در مورد پیامبران هم صدق میکنه یا پیامبران طوری خلق شدن که با ما متفاوته

البته میدونم که پیامبران هم ممکنه اشتباه کنن و مورد عقوبت الهی قرار بگیرن ، مثل حضرت یونس

ولی میخوام اگه میشه توضیح کاملتری بدین ....

..............

در مورد سوال دومم ، بعد دوباره میپرسم اگه اشکالی نداره ،چون سوال دارم بازم

ممنون
    خواهش می کنم

در مورد پیامبران هم همین طوره یعنی این بزرگواران هم مثل همه انسانهای دیگر مختار هستند و از روی اراده و اختیارشون کاهاشون رو انجام می دهند.

اما یه فرقی دارند اینکه پیامبران چون علمشون بیشتر است و به چشمه معرفت الهی متصل هستند و نتیجه گناه و معصیت و .. رو و نتیجه خوبی ها رو بهتر از ما درک می کنند مسلما در ترک گناه و انجام امور نیک موفق ترند.

لذا بخاطر همین علمی که دارند معصوم هستند. یعنی گناهی مرتکب نمی شوند.

اما عصمت در پیامبران متفاوت هست یعنی دارای مرتبه است.

پیامبر خاتم حضرت محمد مصطفی ص از بالاترین درجه عصمت بین پیامبران برخوردار هستند و حتی هیچ خطا و نسیان و اشتباهی هم نداشتند اما پیامبران قبلی درجه عصمتشان به پیامبر خاتم نمی رسد و از آنها گاهی ترک اولی هم مشاهده شده مثل حضرت یونس ع

اما این ترک اولی به معنای گناه و معصیت نیست. معناش اینه که از بین یک کار خوب و خوبتر کار خوب رو انتخاب کرده اند و بخاطر این ترک اولی خداوند ایشان رو مورد سختی و مشقت قرار میده.

پس پیامبران هیچکدام گناه و معصیت و در نتیجه عذابی ندارند چون بخاطر علمی که دارند با اختیار خودشان از گناه دوری می کنند و به سمت خوبی ها حرکت می کنند و این علم رو خداوند به آنها داده است.

و عصمت پیامبران هم دارای مراتب می باشد.

البته یه صحبت تخصصی هم درباره عصمت پیامبران هست که جاش نیست اینجا که مطرح بشه.

- - - به روز رسانی شده - - -

نقل قول نوشته اصلی توسط نارون1 نمایش پست ها
    ممنونم...

در مورد همین موضوع مورد بحث که انسان خودش دخالت داره تو اعمالی که انجام میده و.... ، در مورد پیامبران هم صدق میکنه یا پیامبران طوری خلق شدن که با ما متفاوته

البته میدونم که پیامبران هم ممکنه اشتباه کنن و مورد عقوبت الهی قرار بگیرن ، مثل حضرت یونس

ولی میخوام اگه میشه توضیح کاملتری بدین ....

..............

در مورد سوال دومم ، بعد دوباره میپرسم اگه اشکالی نداره ،چون سوال دارم بازم

ممنون
    خواهش می کنم

در مورد پیامبران هم همین طوره یعنی این بزرگواران هم مثل همه انسانهای دیگر مختار هستند و از روی اراده و اختیارشون کاهاشون رو انجام می دهند.

اما یه فرقی دارند اینکه پیامبران چون علمشون بیشتر است و به چشمه معرفت الهی متصل هستند و نتیجه گناه و معصیت و .. رو و نتیجه خوبی ها رو بهتر از ما درک می کنند مسلما در ترک گناه و انجام امور نیک موفق ترند.

لذا بخاطر همین علمی که دارند معصوم هستند. یعنی گناهی مرتکب نمی شوند.

اما عصمت در پیامبران متفاوت هست یعنی دارای مرتبه است.

پیامبر خاتم حضرت محمد مصطفی ص از بالاترین درجه عصمت بین پیامبران برخوردار هستند و حتی هیچ خطا و نسیان و اشتباهی هم نداشتند اما پیامبران قبلی درجه عصمتشان به پیامبر خاتم نمی رسد و از آنها گاهی ترک اولی هم مشاهده شده مثل حضرت یونس ع

اما این ترک اولی به معنای گناه و معصیت نیست. معناش اینه که از بین یک کار خوب و خوبتر کار خوب رو انتخاب کرده اند و بخاطر این ترک اولی خداوند ایشان رو مورد سختی و مشقت قرار میده.

پس پیامبران هیچکدام گناه و معصیت و در نتیجه عذابی ندارند چون بخاطر علمی که دارند با اختیار خودشان از گناه دوری می کنند و به سمت خوبی ها حرکت می کنند و این علم رو خداوند به آنها داده است.

و عصمت پیامبران هم دارای مراتب می باشد.

البته یه صحبت تخصصی هم درباره عصمت پیامبران هست که جاش نیست اینجا که مطرح بشه.

6. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط hosein400 نمایش پست ها
    جناب كمان ابرو ميشه گفت
    چون خدا مظهر خوبي و نيكي است سنخيتي با بدي نداره كه حالا خدا بخواد به ما بدي بده يا نده ؟
    بله من فرمایش شما رو کاملتر اینطوری بگم که

چون ذات خداوند ذات کاملی هست از هر نظر، پس این ذات کامل طالب هیچ بدی نیست چون طالب بدی بودن نقص حساب میشه و با ذات کامل الهی سازگار نیست.

8. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط hosein400 نمایش پست ها
    دوستان من يه اعتقادي دارم و اون اينكه درسته ما مشكلات رو ما خودمون براي خودمون به وجود مياريم ولي باز هم توي همون مشكل كه براي ما پيش مياد خدا خيري رو قرار ميده شايد اينجوري بگم بهتر باشه اينكه ما يه اشتباهي رو مرتكب ميشيم و بايد نتيجه اش رو هم ببينيم ولي خدا از اونجايي كه به ما محبت داره نتيجه رو جوري رقم ميزنه كه ما هم كمترين ضرر رو ببينيم و هم خيري توي اون برامون باشه
    به نظرتون اين اعتقاد درسته خدا كنه تونسته باشم منظورم و برسونم

رفقا ميشه يكي جواب بده ممنون
    سلام

« ما اصابکم من مصیبه فبما کسبت ایدیکم و یعفو عن کثیر» (شوری/30)

بله طبق این آیه شریفه خداوند خیلی از اثرات و خود اعمال مارو به ما نشان نمیده و می بخشه و این نشانه لطف بی نهایت الهی است.

اینطور هم می تونه باشه که خداوند بدی ما رو ختم به خیر بکنه اما عمومیت نداره. یعنی اینطور نیست که حتما خداوند همه بدی هایی که به دست خودمون درست می کنیم به خیر ختم بکنه. بستگی به فرد و معامله ای که با خدا می کنه داره و ..

10. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ساتین نمایش پست ها
    مسلما خواسته خدا خوبیه واسه ما آدما و خدا بهترین چیزو واسمون میخواد ن بلا...اما فک میکنم اینکه میگن هر بلایی ک سرت بیاد از قسمتو تقدیرو اینجور چیزاس...
    نمیدونم اما فک میکنم واسه اینه که قبلنا چون آدما نمیتونستن دلیلی واسه اتفاقایی ک براشون میفته پیدا کنن بنابرین میگفتن قسمته یاتقدیره...
    البته هرچن ممکنه واقعا اینطوری باشه اما مطمعنا میشه تغیرش داد تنهاچیزی هم ک تغییرنمیکنه خب مرگه..
    دقیقا همین طوره.

قسمت چیزی جز اراده و اختیار و انتخاب ما نیست..

12. 5 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط کتایون50 نمایش پست ها
    میگن سیستم دنیا اینجوریه که در یک نسل همه به هم مربوطند گاهی تاوانی رو که ما امروز میدیم نتیجه خطای اجداد ماست .نه خود ما .البته این خیلی پیچیدس.
    بله

در امور اجتماعی و خانواده عقوبت و پاداش به صورت گروهی هست.

علتش هم اینه که در یک نهادی مثل اجتماع همه نسبت به همدیگه مسئول هستند و باید نسبت به بد و خوب دیگران حساس باشند. البته از راهی که خود دین معرفی می کنه.

علت عذاب همگانی قوم لوط هم مربوط به همین مسئله بود یعنی بی تفاوتی خوبان جامعه نسبت به بدی ئی که در جامعه داشت رواج پیدا می کرد..

و قس علی هذا... (یا به قول خودمونی) خودت برو تا آخرش

14. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی برق
    رشته تحصیلی
    برق-الکترونیک
    ارسال تشکر
    1,031
    دریافت تشکر: 1,523
    قدرت امتیاز دهی
    654
    Array
    natanaeal's: جدید92

در هیاهوی زندگی دریافتم ؛

چه بسیار دویدن ها
    که فقط پاهایم را از من گرفت
    در حالی که گویی ایستاده بودم ،
    چه بسیار غصه ها
    که فقط باعث سپیدی موهایم شد
    در حالی که قصه ای کودکانه بیش نبود ،
    دریافتم
    کسی هست که اگر بخواهد "می شود"
    و اگر نخواهند "نمی شود"
    به همین سادگی ...

کاش نه میدویدم و نه غصه می خوردم
    فقط او را می خواندم و بس ...
    ...خدایا....
    من به تو اعتماد میکنم که رمز ایمان واقعی من است...

16. 5 کاربر از پست مفید natanaeal سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی برق
    رشته تحصیلی
    برق-الکترونیک
    ارسال تشکر
    1,031
    دریافت تشکر: 1,523
    قدرت امتیاز دهی
    654
    Array
    natanaeal's: جدید92

با عرض سلام و احترام

همه اساتید من اینجا حاضرند بنابریان اگر کلامی از من برخاسته حسب شاگردیم نزد معبودم بوده و وظیفه خودم میدونستم انتقال بدم

متاسفانه بعلت ضیق وقت فرصت مطالعه تمام فرمایشات بزرگان را نداشتم اما :

4 لغت:قضا و قدر:
    قضا ریشه لغوی در: حکم کردن ، ادا کردن ، گزاردن ، روا کردن || مردن ، در گذشتن || و نیز به معنی تقدیر و حکم الهی که در حق مخلوق واقع شود || و در اصطلاح فقهاء ...

قدرریشه لغوی در : اندازه ، اندازه ی چیزی || طاقت ، قوه ، نیرو ، توانایی || فرمان الهی ، سرنوشت و آنچه که خداوند برای بندگان خود مقدر نموده
    عقل و اختیار:
    عقل ریشه لغوی در: دریافتن ، دانستن ، فهمیدن || قوه ی دریافت و ادراک حسن و قبیح اعمال و تمییز نیک و بد امور ، خِرَد
    عقل اول : عقل کل.در اصطلاح فلسفه آنچه که نخستین بار از ذات حق صادر شدهاختیار ریشه لغوی در:

برگزیدن ، گزین کردن ، پسندیدن ،در کاری یا امری آزادی و تسلط داشتن و در اصطلاح حالت یا صفتی

است در انسان که به واسطه آن اعمال نیک و پسندیده را بر افعال زشت و ناپسند یا برخی از کارها را بر کارهای دیگر رجحان

میدهد || و نام مسلکی که طرفداران آن مفوضه نامیده میشوند ، بعقیده ی آنان خداوند بانسان آزادی و قدرت داده واختیار را به او

تفویض کرده و هر کسی در اعمال و افعال خود قادر و مختار می باشد. ضد جبریه.
    بزرگی گفته در بین مردم تنها عقل به عدالت تقسیم شده است زیرا همه فکر میکنند به اندازه کافی عاقلند.

بنابراین در دادگاهی که خودش خود را قاضی اون قرار میدهد و خود شاکی بوده تمام حق را به خود داده و دلایلی متقن و قابل قبول برای خودهر گونه خطا و اشتباه را در خود نفی
    کرده در حالیکه گاهی اوقات ادمی تنها به زَعم خودش اعمال برخاسته از افکارش که ریشه از عقلش داشته لیکن حتما احساسش دخالت داشته را بجا دانسته درحالیکه خطایش عدم
    توجه به استفده از ابزارش یعنی عقلش بوده و ابزار اختیارش وسیله ای برای دریافت امتیاز مثبت را بوده است را باطل کرده

بعبارتی زندگی شبیه مسابقه است و استفاده نابجا از دو صلاح عقل و اختیار از دست دادن امتیازات مثبت و در نهایت شکست می باشد.

بنابراین همه سرنوشت مشخصی دارند

سرنوشت تاریخ (گذشته نیست )که با سفر به آن تغییر تاریخ محال ممکن باشد

سرنوشت آینده است و آینده غیر قابل پیش بینی.

فالبن در کتاب کیمیاگر پائولوکوئیلو می گوید:

اگر اتفاقاتی که پیش آمد ، خوب باشد ، که به غافلگیر شدنش می ارزد و اگر بد باشد و تو از قبل ، از وقوع آنها باخبر باشی ، از همان زمانی که هنوز رخ نداده ، به شدت اسیر رنج میشوی.

بر اساس همه اونچه که گفتم خواهم گفت:

خداوند سرشار از زیباییست بنابراین تنها زیبایی ها را دوست داشته و کوچکترین زشتی در خداوند راه ندارد و متعاقبا از زشتی دور بوده بنابراین خداوندی که نویسنده سرنوشت
    عابدین خود است برایمان زیباترین زیبایی ها را نوشته است.

بنابراین ما بکمک دو قوه ی عقل و اختیار خود با مسائل مواجه و عکس العمل نشان می دهیم.

کلام آخر و اعتقاد شخص خودم :

خداوند به قلب همه عابدین خود راه داشته و اگر قلب را خانه ای تصور کنیم و در این خانه را همیشه برای معبودمان بگشاییم و گوش خود را شنوا به الهامش کنیم و از قوه ی عقل
    و اختیار خود بجا استفاده کنیم ؛ راه درست زندگی را خواهیم یافت و زیبا نوشته های خداوند هم به حقیقت خواهد پیوست.

عشق نیرویی است که روح جهان را متحول می کند و رو به کمال می برد.

و باز به عقیده شخصی:

با عقل عاشق شدن زیباست زیرا برای احساس چون گذران است میتوان مثال نقض گفت اما اساسا هر آنچه بر پایه عقل باشد خللی در آن را نخواهد داشت و
    همیشه قابل اثبات است
    ویرایش توسط natanaeal : 13th February 2013 در ساعت 06:33 PM
    ...خدایا....
    من به تو اعتماد میکنم که رمز ایمان واقعی من است...

18. 6 کاربر از پست مفید natanaeal سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نوشته اصلی توسط عبدالله.
    خدا خودش می فرماید هر نیکی که می رسد از طرف من و هر بدی که بهتون می رسد از خودتان است. ..... .

میشه منبع این حرف رو بگید! آیات قرآن خلاف این حرف شماست. بخاطر همین مجبور میشید برای رسیدن به حرف درست کلی توضیح بدید . همون توضیحاتی که ذیلا می آورم.
    با سلام خدمت همه دوستان
    یک مطلب رو باید بگم و توضیح بدم

این شبهه پیش آمده بود که چطور بنده گفتم : "
    آیات قرآن خلاف این حرف شماست.
    " در مقابل این جمله : " هر نیکی که می رسد از طرف من و هر بدی که بهتون میرسد از خودتان است"

در حالی که این جمله "
    هر نیکی که می رسد از طرف من و هر بدی که بهتون میرسد از خودتان است " خودش آیه قرآن است؟

با وجود اینکه در پست شماره 34 از همین تاپیک توضیح دادم این نکته رو اضافه می کنم که:

بنده قصد رد کردن مضمون اون آیه رو ندارم بلکه منظورم این بود که این پاسخ ، پاسخ جامع برای سوال نیست بلکه با ضمیمه آیات دیگر پاسخ کاملتر خواهد شد. و نه در دام تصور جبر می افتیم و نه نیاز هست که کلی توضیح بدیم تا پاسخ روشن بشه . همین

بله این رو قبول دارم که می شد از جمله بهتری هم استفاده کرد که معنای رد کردن آیه رو نداشته باشه. لذا اگر همچین تصوری ایجاد شده بنده عذرخواهم.

20. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

صفحه 5 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)