دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: لعن و نفرین در معارف اسلامی از دیدگاه آیت الله آقامجتبی تهرانی

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    حقوق
    ارسال تشکر
    6,695
    دریافت تشکر: 5,917
    قدرت امتیاز دهی
    1936
    Array
    نسیم بهآر's: لبخند

پیش فرض لعن و نفرین در معارف اسلامی از دیدگاه آیت الله آقامجتبی تهرانی

تهران - مرحوم آیت الله ˈآقامجتبی تهرانیˈ ضمن تشریح جایگاه لعن و نفرین در معارف اسلامی، به بیان اصل جذب و دعوت، به عنوان یکی از اصول معارف اسلامی و روش های رسول خدا (ص) پرداخت.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، مرحوم آیت الله آقامجتبی تهرانی در ماه مبارک رمضان سال گذشته مطالبی پیرامون دعا بیان کرده و گفت: انسان، در زندگی‏ خود با پرتگاه‏هایی مواجه است و برای جلوگیری از سقوط دراین پرتگاه های مادی و معنوی نیاز به پناهگاه دارد.

وی ادامه داد:انسان می تواند با استمداد جستن و دعا و درخواست از یک نیروی حاکم بر مادیت از سقوط نجات پیدا کند. چون نیروهای مادی، این قابلیت را ندارند تا برای انسان نسبت به پرتگاه‌هایی که در زندگی با آن‏ها مواجه می‏شود؛ پناهگاه باشد.

این استاد اخلاق گفت: انسان باید هم برای ˈدفع ضررˈ و هم ˈجلب منفعتˈ، چه مادی و چه معنوی دعا کند و در مقابل انسان نهی شده از اینکه در زندگی دنیوی خود برای ˈجلب ضررˈ نسبت به خود یا نسبت به دیگران دعا کند.

وی توضیح داد:انسان در زندگی خود، یا بر اثر غفلت و یا بر اثر سرخوردگی، درخواست جلب ضرر می‌کند. یعنی غفلت از اینکه وقتی من با مشکلی برخورد کردم، مشکل‏ گشایی مافوق این ابزار مادی وجود دارد که اگر من دستم را به سوی او دراز کنم، مشکل من را حل خواهد کرد و اسم این دعاست. وقتی غفلت از دعا و درخواست از خدا در انسان به وجود می‏آید، بر اثر آن می‏بیند به بن‏بست رسیده است، لذا برای خودش آرزوی ضرر و حتی آرزوی مرگ می‏کند.

آیت الله آقامجتبی تهرانی درباره درخواست ضرر بر اثر سرخوردگی گفت: گاهی ممکن است انسان از دعا غفلت نکرده باشد، اعتقاد هم دارد ولی ایمانش ضعیف است. مثلا مرتب از خدا درخواست می‏کند، بعد می‏بیند گره‌اش باز نشد، می‌گوید ˈای خدا مرگم بده!ˈ

وی افزود:این سرخوردگی، معمولا انسان را به وادی‌ای می‏کشد که برای خودش درخواست ضرر می‏کند ولی اینکه انسان، نسبت به خود و نسبت به دیگران تقاضا و درخواست ضرر کند، در معارف ما نهی شده است؛ یعنی دعا نباید علیه کسی حتی خود انسان باشد که در اصطلاح به چنین دعایی ˈنفرینˈ می‌گویند.

این مرجع تقلید با بیان روایتی از رسول خدا (ص) که فرمودند ˈوقتی برای خودت دعا می‏کنی، از خدا خیر بخواه نه شر! نفع بخواه نه ضرر! رفع ضرر بخواه نه جلب ضرر!ˈ، افزود: در یک روایت دیگر پیغمبراکرم فرمودند فرزندان خود را نفرین نکنید و حتی اموالتان را هم نفرین نکنید. یعنی حتی انسان نباید بگوید ˈای کاش این را نداشتم!ˈ و یا ˈاین، مرا بیچاره کرد!ˈ

وی تاکید کرد: خودتان را اصلاح کنید، آن‏ها تقصیری ندارند. ما خیال می‏کنیم دنیا در و دیوار و امثال اینهاست. نه، دنیا چیز دیگری است.

این استاد اخلاق همچنین با بیان حدیثی از پیامبر خدا (ص) مبنی بر این که ˈدرخواست نکنید جوانتان جوان‌مرگ شودˈ؛ افزود:‌ چون می‏بینم در این درخواست، شر و به اصطلاح ضرر وجود دارد. یعنی چه بسا این شخص فردا پشیمان شود و توبه کند و خدا هم توبه او را قبول کند و یا این که در مسیر خدمت به دین و مردم قرار گیرد.

وی با اشاره به ˈاصل جذبˈ به عنوان یکی از اصول معارف اسلامی گفت: ماموریت پیغمبر اکرم در اسلام این بوده که مردم را جذب کند و یکی از اوصاف پیغمبراکرم ˈرحمت للعالمینˈ است. یعنی مردم را به سوی خود و اسلام جذب کند و آن حضرت به صورت عملی این کار را انجام می داد.

آقامجتبی افزود: در روایتی آمده است وقتی دندان پیغمبراکرم را شکستند و ایشان مجروح شد؛ از صورت ایشان خون می‏ریخت؛ به آن حضرت گفتند تا مشرکین مکه را نفرین کند و رسول خدا (ص) فرمودند ˈمن برای لعن کردن مبعوث نشدم بلکه برای دعوت و رحمت مبعوث شده ام.

وی با تاکید بر شیوه پیامبر اسلام بر جذب و دوری از دفع، گفت: اصل در اسلام، مساله جذب است نه دفع. نفرین کردن و جلب ضرر، یا لعن کردن که عبارت است از دفع منفعت استثناء است و 19 مورد در این زمینه استثناء شده است.

آیت الله آقامجتبی تهرانی استاد اخلاق و عرفان بامداد چهارشنبه گذشته بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

..هر کجایی، شعر باران را بخوان/ ساده باش و باز هم کودک بمان..

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    نرم افزار کامپیوتر
    ارسال تشکر
    434
    دریافت تشکر: 499
    قدرت امتیاز دهی
    61
    Array
    kadaj's: جدید66

پیش فرض پاسخ : لعن و نفرین در معارف اسلامی از دیدگاه آیت الله آقامجتبی تهرانی

ممنون جالب بود .....
    انسان هم میتونه دایره باشه هم یه خط راست انتخاب باخودته‌،تا ابد دور خودت بچرخی یاتابی نهایت ادامه بدی.k

3. کاربرانی که از پست مفید kadaj سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    هر چی خداخواست
    ارسال تشکر
    360
    دریافت تشکر: 312
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array
    (ooomiiid)'s: خواهش

عالی بود خیلیییییییییییییییییییییی یییی ممنون
    اللهم صل علی محمد و آل محمد

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    2
    دریافت تشکر: 55
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

از امام صادق علیه السلام نقل شده که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
    هرگاه بعد از من کسانی را دیدید که شک و بدعت در دین راه می اندازند، پس آشکارا از ایشان بیزاری جویید و آنان را بسیار ناسزا گویید و در مورد آن ها زبان به طعن و بدگویی بگشایید و آنان را به بهت بیندازید تا به فساد کردن در اسلام طمع نکنند و مردم از ایشان دوری کنند و چیزی از بدعتشان نیاموزند که اگر چنین کنید خداوند در مقابل کاری که انجام دادید برای شما پاداش ها مقرر فرموده و بر درجات شما در آخرت می افزاید.
    اصول کافی، جلد 2، صفحه 375، حدیث 4

________

برام جالب بود که اومدین اینجا تشکر هم کردین اما به حدیث معصوم رجوع نکردین. خیلی جالب بود. خدا عاقبت ما را بخیر کند.
    آخر این پست بگم که من حوصله جر و بحث ندارم و وقت اینکه برای شما حدیث بیارم ندارم. فقط همین حدیث رو آوردم چون هر کار کردم نتونستم بدون عکس العمل بمونم.

والسلام علی من اتبع الهدی

یار همراه
    رشته تحصیلی
    مهندسی برق-الکترونیک
    ارسال تشکر
    6,930
    دریافت تشکر: 5,062
    قدرت امتیاز دهی
    7457
    Array

سلام گرامی
    وقتتون بخیر

نقل قول نوشته اصلی توسط WP Fox Pro نمایش پست ها
    از امام صادق علیه السلام نقل شده که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:
    هرگاه بعد از من کسانی را دیدید که شک و بدعت در دین راه می اندازند، پس آشکارا از ایشان بیزاری جویید پس مرحله اول بیزاریه نه نفرین. اصولا احادیث طوری بیان میشن که تا جایی که امکانش هست واضح و روشن باشن.
    و آنان را بسیار ناسزا گویید و در مورد آن ها زبان به طعن و بدگویی بگشایید و آنان را به بهت بیندازید تا به فساد کردن در اسلام طمع نکنند پس هدف مشخصه:جلوگیری از فساد در اسلام به نظر من موارد گفته شده در متن خبر اهداف کوتاه تری دارن مثلا جوانانه خود را نفرین نکنید یا طلب ضرر نکنید
    و مردم از ایشان دوری کنند و چیزی از بدعتشان نیاموزند باز هم به موضوع براعت اشاره شده ببنید وقتی تاکید رو موضوع باشه تکرار هم هست در حدیثی که فرمودین بیشتر از لعن ونفریت دوری دیده میشه
    که اگر چنین کنید خداوند در مقابل کاری که انجام دادید برای شما پاداش ها مقرر فرموده و بر درجات شما در آخرت می افزاید. بله خداوند هیچ عملیرو نادیده نمیگیره

این موضوعرو در نظر بگیرید که پیامبر اسلام از عطوفت و لطف الهی برخوردارن و طبیعتا ائمه هم همین طورن
    بحثی که در متن خبر بود علاوه برجنبه معنوی مباحث روانشناسیرو هم مطرح میکرد لعن و نفرین بقیه اولین بازخوردش برای خود انسانه نه بقیه که از نظر روانی ضربه میزنه
    بنده مطلب شمارو رد نکردم فقط فکر میکنم جای تفسیر داشت

اصول کافی، جلد 2، صفحه 375، حدیث 4

________

برام جالب بود که اومدین اینجا تشکر هم کردین اما به حدیث معصوم رجوع نکردین. خیلی جالب بود. خدا عاقبت ما را بخیر کند.
    آخر این پست بگم که من حوصله جر و بحث ندارم و وقت اینکه برای شما حدیث بیارم ندارم. با کمال و احترام وادب عرض کنم اگر احساس میکنید پست بحث برانگیزه و جای بحث در این سایت نیست خب میتونین از گذاشتنش صرف نظر کنید
    فقط همین حدیث رو آوردم چون هر کار کردم نتونستم بدون عکس العمل بمونم.

والسلام علی من اتبع الهدی

از توجهتون متشکر

و همه ی ما خاطره ایم.....

7. 5 کاربر از پست مفید چکامه91 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    2
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

عزیزجان، حفر غیر معصوم برام دوزار هم ارزش نداره. حدیث بیار تا برات حدیث بیارم.
    البته وقت حدیث آوردن برا کسی که خودش چشمش رو به روی بعضی احادیث بسته رو ندارم.
    شما ها هم که با اهل سنت و وهابیون و امثالهم برادرید. من دیگه چی بگم بهتون. وقتی حرف معصوم روی شما اثر نداره، من غیر معصوم چه کاری از دستم بر میاد

دیگه نقل نزن عزیز. جواب نمیدم. حوصله جر و بحث ندارم

- - - به روز رسانی شده - - -

شما ها هم که با اهل سنت و وهابیون و امثالهم برادرید. من دیگه چی بگم بهتون. وقتی حرف معصوم روی شما اثر نداره، من غیر معصوم چه کاری از دستم بر میاد

یار همراه
    رشته تحصیلی
    مهندسی برق-الکترونیک
    ارسال تشکر
    6,930
    قدرت امتیاز دهی
    7457
    Array

- - - به روز رسانی شده - - -

بزرگوار بحثو خودتون مطرح کردن بنده فقط جواب دادم
    شما وقتی پستیرو میذارین باید انتظار جواب داشته باشین
    بنده هیچگونه توهینی به شما نکردم و اصلا هم این قصدو ندارم اما شما...
    اصلا هم دوست نداشتم به یکی از اعضا همچین حرفیو بزنم:شما با چه حقی بندرو برادر با برادر خوندین؟؟!!!!
    شما چه طور دم از ائمه و رفتار اونها میزنین در حالی که دارین به بنده توهین میکنین!!!؟؟؟؟
    بنده شاید در زمینه علم حدیث مهارت نداشته باشم اما حداقل تونستم تفسیر درست یه حدیثو بگم!!!
    شما از کجا میدونین بنده چه دینی دارم؟؟؟!!!
    حرف معصوم رو من تاثیر داره یا نه!!!!؟؟؟ از کجا اینقدر با اطمینان حرف میزنین؟؟؟!!!
    شما اگر خیلی ادعا دارین که عالم هستین به این موضوع در رفتارتون با بقیه نشون بدین!!
    ایا حدیث نداریم درباره توهین؟؟!!!
    درباره گمان غلط؟؟؟؟

پستتون هم نقل قول زدم چون دارین توهین میکنین
    نه فقط به من که به هرکسی که این برداشتو داشته
    حتی اگر این برداشت غلط باشه(که خیلی بعیده!!!)شما حق ندارین به دین من توهین کنید
    بر فرض 1% بنده اهل سنت باشم
    ایا باید این برخوردو داشته باشین
    (در نظر داشته باشین اهل سنت هم ادمن! و من شیعه تا اونجا که از حدود قوانینم خارج نشه برادر هم هستم باهاشون)
    ویرایش توسط چکامه91 : 10th January 2013 در ساعت 11:35 PM

10. 3 کاربر از پست مفید چکامه91 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    2
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

شما هنوز متوجه نشدی: "دیگه نقل نزن" یعنی چی!!!
    حالا که نقل زدی اشکال نداره اما
    نقل قول نوشته اصلی توسط H1994 نمایش پست ها
    اما حداقل تونستم تفسیر درست یه حدیثو بگم!!!
    شما کی باشی که بخوای سخن معصوم رو تفسیر کنی عزیز؟
    تفسیر به رای گناه خیلی بزرگیه، هیچ وقت به خودت اجازه نده که نه قرآن تفسیر کنی و نه سخن معصوم رو.

وقت اینکه بخوام به بقیه ی حرفات جواب بدم ندارم گلم.

لطف کن دیگه نقل نکن. اگر میخوای بحث کنی بیا فیس بوک. دوست ندارم اینجا بهم بریزه

یار همراه
    رشته تحصیلی
    مهندسی برق-الکترونیک
    ارسال تشکر
    6,930
    قدرت امتیاز دهی
    7457
    Array

شما هنوز متوجه نشدی: "دیگه نقل نزن" یعنی چی!!!
    حالا که نقل زدی اشکال نداره اما

شما کی باشی که بخوای سخن معصوم رو تفسیر کنی عزیز؟
    تفسیر به رای گناه خیلی بزرگیه، هیچ وقت به خودت اجازه نده که نه قرآن تفسیر کنی و نه سخن معصوم رو.

وقت اینکه بخوام به بقیه ی حرفات جواب بدم ندارم گلم.

لطف کن دیگه نقل نکن. اگر میخوای بحث کنی بیا فیس بوک. دوست ندارم اینجا بهم بریزه

بنده مفهوم نقل نزنو خوب میدونم
    عرض کردم چرا جواب دادم(توهینتون..)
    شما از کجا میدونید بنده کیم؟؟؟
    حتی اگه یه عالم هم نباشم شعور اینو دارم که اولا درست برخورد کنم دوما عقلم میرسه که حق تحمیل نظر ندارم و فقط میتونم عقیدمو بیان کنم
    سوما یه طرف قضیرو نبینم(این که شما فقط حدیث پست خودتونو میبینین) چهارما مغلطه نمی کنم!!!!
    شما هر موضوعورو به یه چیز دیگه ربطش میدین

بنده هیچ بحثی با شما نداشتم(البته تا زمانی که توهین نکرده بودین) در حال حاضر هم نشون دادین که نه میتونید درست برخورد کنین نه جنبه بحث دارین و فقط میخواین نظر خودتونو هرجور شده به اثبات برسونین(بنده هیج توهینی نکردم و شما منو وهابی خطاب کردین و این نشون میده مهم نظرتونه چه درست چه غلط) پس حرف زدن بی فایده اس
    .
    ویرایش توسط چکامه91 : 12th January 2013 در ساعت 04:55 PM

13. 2 کاربر از پست مفید چکامه91 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    بیولوژی عمومی
    ارسال تشکر
    3
    سپاس شده 1 در 1 پست
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    احمد انصاری's: خوشحال

Thumbs down پاسخ : لعن و نفرین در معارف اسلامی از دیدگاه آیت الله آقامجتبی تهرانی

نمیدونم چرا در کشور ما بعد از اینکه یه نفرمحروم شد باید قدرشو دونست...باعث تاسفه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)