دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: چگونه خوش بین باشیم؟

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    1,853
    دریافت تشکر: 4,068
    قدرت امتیاز دهی
    46
    Array
    master_mind's: جدید10

پیش فرض چگونه خوش بین باشیم؟

چگونه فرد خوش بینی باشیم؟

"آنچه كه منزلت و شان شما را تعیین می كند رفتار و نگرش است نه استعداد و قابلیتهای ذاتیتان."

همه ما با مثل ها و حـكایـات زیـادی در مـورد خـوشبـیـنیبـرخـورد كرده ایم، امـا ممكـن است قـدرت حقـیقی دیــدنجـهـان از طریق عینك خوش بینـی را درك نـكرده بـاشـیـم.قدرتی كه می توانـد بر همه چیز بسیار اثـر گـذار بـاشـد از زندگی روزمره و انتخاب همسر گرفته تا گزینه های شغلی و موفقیتهای دراز مدت. همه ما با مثل ها و حـكایـات زیـادی در مـورد خـوشبـیـنی بـرخـورد كرده ایم، امـا ممكـن است قـدرت حقـیقی دیــدن جـهـان از طریق عینك خوش بینـی را درك نـكرده بـاشـیـم. قدرتی كه می توانـد بر همه چیز بسیار اثـر گـذار بـاشـد از زندگی روزمره و انتخاب همسر گرفته تا گزینه های شغلی و موفقیتهای دراز مدت.

نواهای درون ذهن شما
    آن نـدای درونـی ذهـن شـمـا كـه زمـزمـه مـی كـنـد، هـر چـیزی امكان پذیر است بـجـای غیر ممكن است، یا چه روز خوبی است، بجای زندگی سخت است همانـند نوری برای گذشتن از پیچ و خم دشواریهای زندگی یاریتان میكند.

خوش بینی محض در افراد بصورت نادر یافت شده و چنین اشخاصی اغلب مـورد پـسند دیـگـران نیستند. ما كسانی كه دائما در حال خوشحالی و شـادمـانی هسـتـند را مـورد تـمسخر قـرارداده و خـود آشـكارا بـخاطر بـدی هـوا یـا كـمبـود چای در دفتركار دچار تردید میشویم. در حـیرتیم كه آنها چگونه میتواننـد دنـیا را آنگونه كه هست نبینند؟ -- دنیایی كه مملو از ناملایمات و بی عدالتی است.
    خوب، حقیقت این است كه آنها عقـیـده دارند كه دنیا به همراه مردمانش دارای عیوب و كاستی می باشند، اما به سـادگی تمركز روی چیزهای خوب را برمـی گـزینـند. و چنین دیدگاهی فواید بزرگی را بدنبال خواهد داشت؛ سلامتی بهتـر، انـرژی بیـشتر، خلاقیت، توانایی های حل مسئله و یك حس كلی سرور و شادمانی.
    بنابراین، آیا میتوانیم یك سوئیچ خوشبینی كوچك را در ذهنمان روشن كرده و بلافاصلـه شاهـد اثـرات و نـتایج مطلوب آن باشیم؟ متاسفانه آنـقدرهـا هـم سـاده نـیـست -- امـا روشهـایی وجود دارند كه بتوان با آنها مثبت بـودن را تـمـرین كـرده تـا بـصورت واكـنـشی طبیعی در بیاید و منفی نگری را تقلیل دهد.

سلامتی شما به آن بستگی دارد
    اشـخاص خوش بین در برابر بیماریهای عفونی و مسری مقاومتر بوده و بهتر می تواننـد امراض مزمن را از خود دفع كنند. در یك مطالعه علمی محققان 96 مردی كه یك بار دچار حمله قلـبی شـده بودند را مورد بررسی قرار دادند. بعد از طی مدت هشت سال، از هر 16 مرد بـدبیـن، 15 نفرشان جان باختند و از هــر 16 نــفـر مــرد خــوش بـیـن فـقـط پــنج نفرشان از دنیا رفتند.
    امـروزه بـطرز گـسترده ای عقیده بر این است كه خوش بینی قابلیـت سیـستم دفـاعـی بدن را برای مبارزه با بیماری ها افزایش می دهد. این ممكن است به آن دلیل باشد كه افراد خوشبین دارای پایین ترین سطح استرس در یك اجتماع می بـاشند. و هــمگی ما میدانیم كه استرس كمتر به معنای داشتن بدنی سالمتر است.
    پیش به سوی مسائلی كه ممكن است بخواهید آنها را تغییر دهید...

خود شكوفایی كامبخش
    بـرای بـسیاری از افـراد، عـقایـد تـعییـن كنـنده اعـمال و طـرز بـرخوردها نسبت به زندگی میباشد. از آنجایی كـه رفتارها و نگرش ها چنین نـقش عمده ای در چگونگی احسـاس شما ایفا می كنند، باید عقاید را بازنگری نموده و بـرآورد كنید كه كدام یـك بـه نفـعتـان و كدام یـك به ضررتان است. میزان خوش بـینی شـما نوع نگرشتان را نسبت به زندگی و دنیای پیرامون منعكس می كند. اگر احساس می نمایید نیـاز دارید انـدكی خـوشبین تر باشد، نكات زیر را دنبال كنید.

شرایط دوپهلو را درك كنید
    هیچگاه با موقیتعهای دوپهلو جوری برخورد نكنـید كـه گویـی دوپهلو نیستند. همیشه با مـسائل آن گـونه كه هستند رفتار نمایید. برای مثال وقـتی روی جنسی سرمایه گـذاری می كنید، به خود بقبولانـید كـه ممكن است آن جنس ارزان شده و شما مقداری از پول خود را از دست بدهید.
    با این حال فرد خوش بین این نكته را میداند و ریسك میكند و بـه از دسـت دادن مقداری پول اهمیت نمی دهد. به علاوه هنگام روبرو شدن با این موقیتهای دوپهلو، تفـسیرهای منفی ممكن است منتهی به افسردگی و كسالت گردند.

متنوع فكر كنید
    افراد خوش بین بر خلاف افراد بدبین از تفكری ملون برخورداند. در برابر موقیعت ها و ایده های جدید روشنفـكرتر بـاشید. از مـسر بـودن در مـورد دیـدگاه هـای خـود بـاز ایستاده و شروع به لذت بردن از افكار و نظرات دیگران نمایید.

همه چیز را قطعی ندانید
    اشخاص خوش بین بندرت مسائل را قطعی و بدون اشكال میدانند؛ آنها همیشـه انتقاد پذیر بوده و نظرات خوب دیگران را مد نظر قرار داده و بدنبال اصلاح خود هستند.

مسائل را تغییرپذیر تصور كنید
    افـراد خوش بین می دانند كه تغییر و دگرگونی یك چیز خوب و ضـروری اسـت. آنـهـا طـرز برخوردهای تطبیق پذیر و قابل تغییری از مسائل را در خود بوجود می آورند.

تفكری بخصوص داشته باشید
    اشخاص خوش بین تمایل دارند بجای این كه در برابر مسائل كلی از طریق راه حل های عمومی واكـنش نـشان دهند، با مسائل خاص بـرای رسیـدن بـه یـك راه حـل عـمـومـی دست بگریبان شوند.

افكار خود را تغییر دهید
    در مورد رویدادهای ناگوار مداوم فكر نكنید. اگر رئیستان شما را از كار بركنار كرد و یـــا در یـك امتـحــان مهم قبول نشدید، توصیه ما این است كه با انجام كاری لذت بخـش افـكـار خود را از مشكلاتتان دور كنید چون تفكر به مسائل در چـهـارچـوب مـنـفی ذهن منتهی به یافتن راه حل های كمتر خواهد شد.
    با كـمك كردن بـه احـوال خـود و كـسب اعتماد بنفس، افـرادی كـه دارای تمایلات بدبینانه هستند می تـوانند خود را آزاد سـاختـه و خـلاقانه تـر فكر كنند. برای اغلب مردم بدست آوردن چنین روحیه ای فقط چند هفته طول میكشد، اما به محض یادگیری تــكنـیـك خوش بینی، دیگر برگشت به بدبینی بعید خواهد بود.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مکانیک
    ارسال تشکر
    4
    دریافت تشکر: 9
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : چگونه خوش بین باشیم؟

نقل قول نوشته اصلی توسط master_mind نمایش پست ها

خود شكوفایی كامبخش
    بـرای بـسیاری از افـراد، عـقایـد تـعییـن كنـنده اعـمال و طـرز بـرخوردها نسبت به زندگی میباشد. از آنجایی كـه رفتارها و نگرش ها چنین نـقش عمده ای در چگونگی احسـاس شما ایفا می كنند، باید عقاید را بازنگری نموده و بـرآورد كنید كه كدام یـك بـه نفـعتـان و كدام یـك به ضررتان است. میزان خوش بـینی شـما نوع نگرشتان را نسبت به زندگی و دنیای پیرامون منعكس می كند. اگر احساس می نمایید نیـاز دارید انـدكی خـوشبین تر باشد، نكات زیر را دنبال كنید.

لاییییییییک!
    بسیار عالی...

3. 8 کاربر از پست مفید kaveh_mch سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    برق
    ارسال تشکر
    3,197
    دریافت تشکر: 2,287
    قدرت امتیاز دهی
    697
    Array

خوب حالا چرا بدبین باشیم؟
    هان...

5. 6 کاربر از پست مفید MANE1371 سپاس کرده اند .

کارشناس مدیریت
    رشته تحصیلی
    مدیریت دولتی
    ارسال تشکر
    1,103
    دریافت تشکر: 1,838
    قدرت امتیاز دهی
    42
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط MANE1371 نمایش پست ها
    خوب حالا چرا بدبین باشیم؟
    هان...
    دوست عزیز من فکر می کنم شاید منظورتون اینه که چرا بدبین نباشیم؟ یعنی از روی مثال نقض پی به اصل موضوع ببریم.
    ببینید بدبین بودن چون باعث میشه ما فقط نیمه خالی لیوان رو بنگریم یعنی صرفاً روی نداشته هایمان تمرکز کنیم و مسلماً این ما را به جایی نمی رسونه بنابراین وقتی ذهنمان را در حالت خوش بینی قرار می دهیم به خودمون کمک می کنیم که داشته هایمان را این بار با نگاهی تازه همانطور که سهراب سپهری می گفت: چشم ها را باید شست... جور دیگر باید دید... ما هم باید داشته هایمان را ببینیم و برای استفاده درست ازشون برنامه ریزی کنیم. در واقع ذهن ما از چیزی که داره بیشتر خوشحال میشه تا چیزی که نداره و مدام حسرتش را می خوریم...

Good Thought, Goods Words, Good Deeds
    اندیشه نیک، گفتار نیک، کردار نیک

7. 10 کاربر از پست مفید A.L.I سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی معماری
    ارسال تشکر
    37
    دریافت تشکر: 53
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

خیلی خوب بود ممنون
    من هم خیلی سعی میکنم اینجوری باشم

9. 6 کاربر از پست مفید sun archi سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    554
    دریافت تشکر: 383
    قدرت امتیاز دهی
    23
    Array
    salma1's: جدید33

دوست عزیزم ممنون مبحث خوبی بود

خوشبینی همانند مثبت نگری هست اگه همه چیز رو با دید مثبت ببینیم حتی بدی ها ی دیگران رو هم خوب ببینیم به شما قول میدم موفق ترینید
    التماس دعا
    بدرود

11. 3 کاربر از پست مفید salma1 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    برق
    ارسال تشکر
    3,197
    دریافت تشکر: 2,287
    قدرت امتیاز دهی
    697
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط A.L.I نمایش پست ها
    دوست عزیز من فکر می کنم شاید منظورتون اینه که چرا بدبین نباشیم؟ یعنی از روی مثال نقض پی به اصل موضوع ببریم.
    ببینید بدبین بودن چون باعث میشه ما فقط نیمه خالی لیوان رو بنگریم یعنی صرفاً روی نداشته هایمان تمرکز کنیم و مسلماً این ما را به جایی نمی رسونه بنابراین وقتی ذهنمان را در حالت خوش بینی قرار می دهیم به خودمون کمک می کنیم که داشته هایمان را این بار با نگاهی تازه همانطور که سهراب سپهری می گفت: چشم ها را باید شست... جور دیگر باید دید... ما هم باید داشته هایمان را ببینیم و برای استفاده درست ازشون برنامه ریزی کنیم. در واقع ذهن ما از چیزی که داره بیشتر خوشحال میشه تا چیزی که نداره و مدام حسرتش را می خوریم...

من حرف شما رو تأیید می کنم و قبول دارم،ولی منظورم اینه که دلیلی نیست که بدبین باشیم.
    ویرایش توسط MANE1371 : 9th March 2012 در ساعت 11:13 PM

13. 3 کاربر از پست مفید MANE1371 سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    شیمی آلی
    ارسال تشکر
    1,053
    دریافت تشکر: 745
    قدرت امتیاز دهی
    329
    Array

سلام ممنون از مطلب خوبتون
    من خوش بین نیستم متاسفانه
    ولی فکر میکنم راه کار هایی که گفتین مفیدباشه
    لبخند کم خرجترین آرایش چهره است.چهره ات به این آرایش همیشه آراسته باد.

15. 4 کاربر از پست مفید المیرا70 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندس علوم دامی
    ارسال تشکر
    149
    دریافت تشکر: 134
    قدرت امتیاز دهی
    24
    Array

من خودم ادمیم که زیاد فکر میکنم الانا تصمیم گرفتم که مثبت باشمو از فکرای منفی دوری کنم. مطلب جالبی بود ممنون
    خورشید باش تا اگر نخواستی بتابی نتوانی....

17. 3 کاربر از پست مفید elnaz.l سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    it
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 4
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

با سلام
    به نظر من گفتار قران می تونه جوا ب این سوال باشه " و هو معکم این ما کنتم " که در این ایه خداوند می فرماید من هر جا باشید همانجا هستم خود این ایه می تونه یک پشتیبان فکری قوی برای هر فردی باشه که در زندگی با تمام نوسانات و مشکلاتی که براش پیش می یاد با یک نگرش مثبت برخورد کنه زیرا در نهایت خداوند خوبی ها را به ارمغان میاره

19. 2 کاربر از پست مفید گالوا سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع