دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 10 از 11 نخستنخست 1234567891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 91 تا 100 , از مجموع 110

موضوع: نقد عرف های من دراوردی جامعه ایران

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

پیش فرض پاسخ : نقد عرف های من دراوردی جامعه ایران

نقل قول نوشته اصلی توسط مهندس نوجوان نمایش پست ها
    سلام

من اطلاعات زیادی از بانکداری اسلامی ندارم، انشاءلله جستجویی کرده و پاسخ می دهم ، این به کنار ...

خب برادر در زمینه هایی که من اطلاعات کافی ندارم که نمیتوانم جوابتان را بدهم . می توانم ؟ در مورد موسیقی هیپ هاپ اصیل اعتراضی هم گفته بودید ، راستش من تاحالا یک همچین موسیقی را نشنیده ام و نمیتوانم نظرم را راجع به آن بگویم . ولی خب اگر موضوعش اعتراض و عیب جویی از جامعه باشد من با اجازه تان پاسخش را با یک حدیث از امام علی (ع) که مخاطبشان مالک اشتر (فرماندار مصر) بوده پاسخ می دهم :
    کسانی را که اهل عیب جویی از دیگرانند از خود دور کن زیرا مردم عیب هایی دارند که مدیر و رهبر جامعه باید بیشتر از همه در پنهان کردن آن ها بکوشد (منبع : کتاب دینی سال سوم دبیرستان ، درس12 ، ویژگی های حکومت اسلامی ، بند 5)

غرض از به میان آوردن اسم جیگر زدن مثال بود . و این که در روزنامه ها هم این موضوع مطرح شد منظور تمسخر رسانه های خارجی برای پرداختن به یک همچین موضوعاتی بوده است ....

دوست عزیز نگفته اند که مضر است ، گفته اند مناسب نیست ، یعنی به راحتی می توان جایگزینی برای آن انتخاب کرد ....

درست ولی در بسیاری از خانواده ها برای خفظ آبروداری و ... این موضوعات پیش می آید دیگر ...

خیلی ممنون ، شما هم همینطور
    خدانگهدار ....
    گفته این حدیث امام علی (ع) گفته اند که عیب جویی کار درستی نیست!

خود دین اسلام همواره به این نکته اشاره داشته در جهت بهبود وضع در هر اجتماعی باید انتقاد وجود داشته باشد تا جامعه پیشرفت کند و به سوی کمال برود.

در ضمن امیدوارم فرق عیب جویی و انتقاد رو بدونین

امیدوارم که بنده اشتباه متوجه شده باشم و منظور ایشون همون بوده باشه !
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

2. 2 کاربر از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند .

همکار تالار مذهبی
    رشته تحصیلی
    معلمی دبستان....
    ارسال تشکر
    4,124
    دریافت تشکر: 2,447
    قدرت امتیاز دهی
    1265
    Array
    مهندس نوجوان's: جدید71

برادر من انتقاد وقتی خوبه که در خفا باشه
    فرض کن شما یک کار اشتباه رو توی جمع انجام می دی اگه یکی داد بزنه و بهتون بگه خجالت نمیکشین
    خب مسلما انتقاد هایی به جامعه وارد است و مسلما مسئولان هم خبر دارن پس دیگه نیازی به گفتن این جور انتقاد ها در جمع و وارد کردن اون ها توی ذهن جوونا نیست ...
    و به نظر بنده (البته به نظر بنده) این ها عیب جویی بیشتر هستند تا انتقاد ...

...
    در آستانه مهر قلم ها گوش تیز می کنند تا در دفتر انتظار اینگونه دیکته کنند ، ابری نیست ، ماه پشت ابر نیست ، او آمد ، او در باران آمد ...

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

فرض کن شما یک کار اشتباه رو توی جمع انجام می دی اگه یکی داد بزنه و بهتون بگه خجالت نمیکشین
    خب مسلما انتقاد هایی به جامعه وارد است و مسلما مسئولان هم خبر دارن پس دیگه نیازی به گفتن این جور انتقاد ها در جمع و وارد کردن اون ها توی ذهن جوونا نیست ...

...
    البته این نظر شماست.

بله انتقاد در ابتدا بهتره که در خفا باشد ولی وقتی ترتیب اثری داده نمی شود. سکوت معنایی ندارد !
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

5. 4 کاربر از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    بهداشت محیط
    ارسال تشکر
    496
    دریافت تشکر: 800
    قدرت امتیاز دهی
    9166
    Array

ناراحت شدم

ببخشید ولی ما اینجا قصد توهین نداریم ، این فقط یک بحث است و اگر بنده از کسی سوال می پرسم و طرف مقابل جوابی نمی دهد و میگوید شما راست می گویید چه از روی جدیت و چه از روی تمسخر خب معلوم است که راست می گویم . ببخشید ها ولی وقتی در یک بحث جدی یک نفر یکهو کنار می کشد خب معلوم است که جوابی ندارد و (ببخشید ها) ولی برای ضایع نشدن شکلک را میگذارد که ...
    لطفا بروید و پست های قبلی را بخوانید و در صورتی که خودتان جوابی داشتید پاسخ دهید
    با تشکر ...
    سلام مجدد.با پوزش از اینکه صفحه ویرایش مشکل داشت برای بنده ونتونستم جوابتونو سر وقت بدم.

خب بریم سر میزان مطالعه شما. شما نظریه جناب جوزف گوبلز رو خوندین؟ نظریه "دروغ بزرگ" . این نظریه رو نمیخوام تبین کنم چون وقت ندارم سر این موضوعات انرژی بذارم.

فقط همن رو بس که جوزف گوبلز (وزیر تبلیغات آلمان نازی) میگه یک دروغ خیلی شاخ دار رو بگو و اینقدر با اطمینان روی اون حرف بزن و پافشاری کن که طرف مقابل

بدون توجه به شاخ داربودن دروغ اونو باور کنه. اینم شده قضیه شما.اینقدر با اطمینان حرف زدین و اون حرف شاخدار رو گفتین که کاری جز خنده از کسی بر نمیاد.

کسی یعنی نمیدونه سلطان شکر ایران کیه؟ وارد کننده اصلی گوشت کشور کیه؟ ...... اونا (خودتون میدونید کیا رو میگم) هم همچین تر تمیز نیستن

پس اون خنده از روی عمق!!!!! حرفای شما بود نه ضایع شدن کسی. والا اگه به شما اجازه بدن میگین تو این تاپیک مدرک هم بیاریم تا مرتد کنن مارو.

بحث ادامه پیدا نکنه بهتره چون خب شاید آزادی بیان برای امثال شما وجود داشته باشه ولی از اون آزادی فقط عواقبش نصیب ما میشه

خدا نگهدارتون.نماز روزتون هم قبول حق

(به این پست هم خواهشا جواب ندین چون حال وقت تلف کردن ندارم )
    ویرایش توسط BaAaHaR : 15th July 2013 در ساعت 07:34 PM

7. 3 کاربر از پست مفید BaAaHaR سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    دندانپزشکی
    ارسال تشکر
    6,304
    دریافت تشکر: 5,135
    قدرت امتیاز دهی
    15585
    Array

اسلام گفته اشخاصی برن در دین تحقیق کنن و راه و چاهو یاد بگیرن و بعد بیان و به مردم یاد بدن . شما هم اگه دین رو قبول دارین (که مسلما هم همینطور است) پس باید حرف اون هارو قبول کنید
    اولا قرآن گفته بهتر است !

دوما معنای این یعنی چی ؟

یعنی اینکه به جای اینکه افراد درس نخوانده و عامی زمان پیامبر از کار خود بزنند و بروند به این مباحثات بپردازند افرادی بیاند و یاد بگیرند و به دیگران بیاموزدند !

نکته ی مهمی که شما و دیگران بهش توجه نمی کنند این است که هیچ جای قرآن نگفته که این حق تفقه و جستجو در دین فقط برای یکسری آدم با یه سری معلومات تکراری جایز است !

هرکس به فراخور و توانایی این حق را دارد که اگر بخواهد به این امر بپردازد و هیچ منعی وجود ندارد و بایدی وجود ندارد !

اگر بنده از کسی سوال می پرسم و طرف مقابل جوابی نمی دهد و میگوید شما راست می گویید چه از روی جدیت و چه از روی تمسخر خب معلوم است که راست می گویم . ببخشید ها ولی وقتی در یک بحث جدی یک نفر یکهو کنار می کشد خب معلوم است که جوابی ندارد و (ببخشید ها) ولی برای ضایع نشدن شکلک را میگذارد که ...
    گمان نمی کنم که دیگران مسئول جواب دادن یا ندان به شما باشند و جواب ندادن اختیاری است که هرکسی در هر بحثی دارد

و در ضمن هرکس مسئولات اعتقادات خود است ! یه سوال آیا در این بحث می خواهیم به حقیقت برسیم یا نه از عرف و مرجع و تعصبات مون دفاع کنیم

...
    به نظرم شما سه واژه ی آبرو ، عیب جویی و انتقاد رو با هم مخلوط کرده اید برای بد جلوه دادن انتقاد !

عیب جویی : کاری درست انجام شده است ولی افرادی سعی در بد نشان دادنش هستند !

آبرو : هرکس به واسطه ی عزت نفس نیاز به مقبولیت جمع دارد و اگر کار اشتباه او توسط دیگری گفته شود این عزت نفس وآبرو خدشه می بیند

انتقاد : چه در مباحث نظری و چه در مباحث عملی به منظور دستیابی به بهتر شدن و کمال ، هر عمل و هر نظر که با منطق و عقل در تضاد است قابل نقد است

جامعه ای ، مکتبی ، علمی پیش رفت میکند که پویا باشد و این پویا بودن تنها به واسطه ی انتقاد نه در خفا و نه در ترس میسر خواهد شد !

به نظرم همان طوری که قبلا گفتم کلا بحث روی بدیهیات زندگی ست که اشتراکی دیده نمی شود !
    "آخرین برگ این دفتر هم به پایان رسید"

9. 8 کاربر از پست مفید Majid_GC سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    دندانپزشکی
    ارسال تشکر
    6,304
    دریافت تشکر: 5,135
    قدرت امتیاز دهی
    15585
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi42 نمایش پست ها

یا این که شما در فروع دین باید مقلد مجتهد باشید؟!؟ (قدمت 300 ساله پایه گذاری: زمان شاه عباس اول در دولت شیعه صفویه)

یکی از منبع های مهمی تازگی دست یافتم بهش

سید محمد جواد غروی در کتاب خود چنین می نویسد که مقلد هم باید در شناخت احکام إلهی به علم برسد از اینرو تبعیت از یک فقیه رفع مسئولیت از او نمی‌کند و باید با حکمیت عقل، از هر فقیهی که مسئله یا مسائل احکام را با استناد به کتاب خدا و سنت قطعیه عقلیه بیان می‌نماید، پیروی کند. پس مقلد می‌تواند در هر حکمی از یک مجتهد، مستقلاٌ تبعیت نماید نه اینکه در تمامی مسائل، از یک فقیه تقلید کند و در مسائل ثابت شرع نیازی نیست که فقیه در قید حیات باشد(شرح رساله، حواشی آیت‌ الله غروی بر رساله آیت‌الله بروجردی، نشر نگارش، ۱۳۸۲)
    "آخرین برگ این دفتر هم به پایان رسید"

11. 4 کاربر از پست مفید Majid_GC سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    1,362
    دریافت تشکر: 2,791
    قدرت امتیاز دهی
    12128
    Array
    Sabo3eur's: جدید145

نقل قول نوشته اصلی توسط آسد مرتضي نمایش پست ها
    عده اي تصور مي كنند در اسلام چيزي به نام چادر نداريم و مي گويند در آيات و روايات در مورد حجاب برتر چيزي به صراحت ذكر نشده است. در حالي كه اگر آيات و روايات و روش عملي زنان مسلمان به ويژه حضرت صديقه طاهره، بتول مطهره ، عذراءمرضيه، فاطمه زهرا عليه السلام كه امروز روز ولادت آن بانوي ملكوتي است مورد تفحص دقيق قرار گيرد، به دست مي آيد كه چادر يا پوششي شبيه به آن مورد استفاده بوده است. اكنون به دليل هاي متعددي در مورد حجاب برتر توجه نماييد.

1- چادر در قرآن كريم

«يا ايها النبي قل لازواجك وبناتك ونساء المومنين يدنين عليهن من جلابيبهن ذالك ادني ان يعرفن فلا يوذين و كان الله غفورا رحيما»
    1- احزاب/ 59.
    اي پيامبر، به همسران و دخترانت و زنان مومنان بگو جلبابهاي (روسريهاي بلند، چادر) خود را بر خويش فرو افكنند تا شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگيرند. خداوند همواره آمرزنده و پررحمت است.(1)
    در اينكه منظور از جلباب در اين آيه چيست مفسران واهل لغت معاني مختلفي ذكر كرده اند. از جمله:
    1- مقنعه.
    2- هر لباسي كه از سر تا پا را بپوشاند.
    3- هر لباسي كه زنانروي لباسهاي خود بپوشند.
    4- هر پوششي مثل عبا و غيرآن.
    5- ملحفه(چادر).
    6- لباسي كه بزرگتر از روسري و كوچكتر از ردا باشد.
    7- روسري بزرگي كه سروصورت را هنگام خروج از منزل مي پوشاند.(1)
    قدر مشترك اين معاني پوششي است كه از روسري بزرگتر و از عباي زنانه كوچكتر است. واين پوشش به چادر شباهت نزديكتري دارد.
    ام سلمه يكي از زنان بزرگوار پيامبر اسلام صلي الله عليه واله وسلم ميگويد: هنگامي كه آيه حجاب نازل شد(كه زنها بايد روسري
    1- تفسير روح المعاني، ج2، ص82، تفسير مجمع البيان، ج4، ص369.
    مصباح المنير. مفردات راغب. بهشت جوانان، ص247.
    بلند و چادر را بر سر خويش فرو افكنند) زنان انصار از منزل بيرون آمدند در حالي كه عبا (وچادر) مشكي بر سر داشتند.
    از اين حديث چنين استفاده مي شود كه چادر مشكي كه امروز لباس بيرون از منزل زنان با شخصيت وبا تقواست و در صدر اسلام هم حجاب زنان پاكدامن بوده است. (1)
    خداوند حكيم مي فرمايد: «والقواعد من النساء اللاتي لا يرجون نكاحا فليس عليهن جناحان يضعن ثيابهن غير متبرجات بزينته وان يستعففن خير لهن والله سميع عليم»
    «زنان سالخورده اي كه اميدي به ازدواج ندارند مي توانند
    1-تفسيرالدور المنثور، ج5، ص204. المنار،ج22، ص37. روح المعاني ذيل آيه مباركه با كمي تفاوت.
    لباس هاي فوقاني «مانند چادر» را كه معمولا زن مسلمان با آنها خود را مي پوشاند كنار بگذارند، به شرط آنكه با آرايش ظاهر نشوند، هر چند اگر پاكدامني پيشه سازند و خود را بپوشانند براي آنها بهتر است و خداوند شنوا و داناست» (1)
    آيه فوق از نپوشيدن لباسهاي رو تعبير بكنار گذاشتن (ان يضعن ثيابهن) نموده است و اين تعبيرنسبت به چادر بهتر از پوششهاي ديگر مي باشد. زيرا معمولا زنان در وقت ورود به منزل چادر را كنار مي گذارند.
    به علاوه هنگامي كه قرآن كريم به زنان سالخورده اي كه اميد به ازدواج ندارند تاكيد بر عدم آرايش و توصيه به عفت مي نمايد آيا مي توان به زنان و دختران جوان با لباسهاي رنگارنگ اگر چه خودشان را پوشانده باشند اجازه خروج داد؟!
    1- نور/ 60-

2-قاعده كلي درباره حجاب برتر

خداوند سبحان خطاب به زنان پيامبر صلي الله عليه واله وسلم مي فرمايد:
    «يا نساء النبي لستن كاحد من النساء ان اتقيتن فلا تخضعن بالقول فيطمع الذي في قلبه مرض و قلن قولا معروفا و قرن في بيوتكن ولا تبرجن تبرج الجاهليه الاولي واقمن الصلوه واتين الزكوه واطعن الله ورسوله»
    «اي همسران پيامبر شما همچون زنان ديگر نيستيد اگر تقوا پيشه كنيد، پس به گونه اي هوس انگيز سخن نگوييد كه بيمار دلان در شما طمع كنند. وسخن شايسته بگوييد. در خانه هاي خود بمانيد و همچون جاهليت نخستين (كه اندام و وسايل زينت خود را در معرض تماشاي ديگران قرار مي دادند) در ميان مردم ظاهر نشويد و نماز را بپا داريد و زكات بپردازيد و از خدا و رسولش اطاعت كنيد» (1)
    حضرت حق به زنان مسلمان مي فرمايد:
    «ولا يضربن بارجلهن ليعلم ما يخفين من زينتهن»
    «اي رسول ما به زنان بگو پاهايشان را به زمين نكوبند تا زينت پنهانشان دانسته شود (وصداي خلخالي كه به پا دارند به گوش برسد).» (2)
    امام جعفر صادق عليه السلام مي فرمايد:
    «ليس للنساءمن سروات الطريق شيء ولكنما تمشي في جانب الحايط والطريق»
    زنان از وسط راه عبور نكنند، بلكه از كنار ديوار يا كنار
    1- احزاب/32و33.
    2- نور /31.
    مسير (پياده رو) حركت كنند.(1)
    حضرت علي عليه السلام زنان مسلمان را نهي كرد از اين كه موها را به شكلي بر جسته پشت سر جمع كنند يا دست خود را به گونه اي رنگ كنند كه حالت نقش و نگار داشته باشد و در پيش نا محرمان جلب نظر كند.(2)
    امام صادق عليه السلام مي فرمايد :
    خداوند سبحان به يكي از پيامبران وحي كرد كه به مومنان بگو: در لباس وآداب ورسوم، دشمنان خدا را سر مشق خود قرار ندهيد. اگر چنين كنيد شما هم مانند آنها جزء دشمنان خداوند محسوب مي شويد. (3)
    1- كافي، ج5، ص518.
    2- وسايل الشيعه، ج14، ص134.
    3- وسايل الشيعه، ج3، ص279.
    رسول خدا صلي الله عليه و اله و سلم خطاب به زني به نام حولاء فرمود:
    «يا حولاء لا تحل لامراه ان تظهر معصمها و قدمها لرجل غير بعلها و اذا فعلت ذلك لم تزل في لعنه الله و سخطه وغضب الله عليها و لعنتها ملايكه الله واعد لها عذابا اليما»
    اي حولاء، جايز نيست زن مچ دست وقدمهاي (پاها) خود را براي مردي غير از شوهرش آشكار كند و اگر مرتكب چنين گناهي شد، هميشه مورد لعن و غضب خداوند و فرشتگان الهي است و عذاب دردناكي براي او آماده شده است.(1)
    «يا حولاء لاتحل لامراه ان تدخل بيتها من قد بلغ ولا تملا عينها منه و لا عينه منها ولا لها تاكل معه ولا تشرب الا ان يكون محرما عليها...»
    1ـ مستدرك الوسايل، ج2، ص548، چاپ قديم. ج14،ص247- 238چاپ جديد.
    اي حولاء جايز نيست كه زن، نوجوان نامحرمي را كه به حد بلوغ رسيده، به داخل منزلش راه دهد. و بايد مواظب چشم خود باشد تا نگاه بد به او نكند و نيز آن نوجوان نگاه نامشروع به آن زن نكند. بر زن جايز نيست با او غذا بخورد يا چيزي بياشامد مگر آنكه محرمش باشد.(1)
    امام رضا عليه السلام :
    «عن ابي الحسن اترضا عليهاالسلام ان بعض بني هاشم دعاه مع جماعه من اهله فاتي بصبيه له فادناها اهل المجلس جميعا اليهم فلما دنت منه سال عن سنها فقيل: خمس، فنحاها عنه»
    زماني چند تن از بني هاشم امام رضا عليه السلام را به مهماني دعوت نمودند. در خانواده آنها دختر كوچكي حضور
    1- همان.
    داشت وحضار به ترتيب دختر را مورد نوازش قرار دادند تا رسيد به امام رضاعليه السلام، حضرت پرسيد اين دختر چند سال دارد؟ گفته شد: پنج سال. بعد (به اشاره امام) او را از محضر امام عليه السلام دور كردند.(1)
    از آيات و رواياتي كه در قرآن كريم و كتب احاديث موجود است و به بعضي از آنها اشاره شد يك قاعده كلي استنباط مي شود و اين قاعده اين است كه: هر چقدر زن به ويژه زن جوان با نامحرم كمتر رابطه داشته باشد و هم سخن شود و خود را از انظار نامحرمان دور كند براي او و جامعه بهتر است. در بين پوشش ها هم آنچه زن را بهتر مي پوشاند و اندام او را نمايان نمي سازد و نظرها كمتر را به او خيره مي سازد، حجاب برتر و همان چادر است.
    1- كافي، ج5، ص533-

3-عمل و روش حضرت زهرا عليها السلام

آيا آمدن حضرت فاطمه زهرا عليها السلام با چادر در مسجد در حالي كه صورت خويش را هم پوشانده بودند و آن خطبه جامع و كامل كه خود يك دوره معارف اسلامي است را ايراد كردند براي ما دليل و حجت بر برتري چادر نيست؟
    آيا تا به امروز اكثر زنان مسلمان در پوشش به آن بزرگوار اقتداء نكرده اند؟! و مردان غيورشان از اين اقتداء خوشنود نبوده اند؟!
    مرحوم طبرسي در كتاب احتجاج مي فرمايد:
    «لما اجمع ابوبكر و عمر علي منع فاطمه عليهاالسلام فدكا و بلغها ذلك لاثت خمارها علي راسها واشتملت بجلبابها»
    وقتي ابوبكر و عمر تصميم گرفتند فدك را از حضرت فاطمه عليها السلام غصب كنند آن حضرت مقنعه و چادرش را در حالي كه تمام بدنش را پوشانده بود سر نمود وبراي ايراد سخنراني (ودفاع از اسلام) از منزل خارج شد.(1)
    1- احتجاج طبرسي، نشر مرتضي، ج1، ص97-8

4-ضرورت چادر در اين عصر

امروز دشمنان اسلام از راه هاي مختلف مي خواهند زشتي محرمات و معاصي ومنزلت حيا، عفت و چادر از بين ببرند. از همين رو به شيوه هاي مختلف در اذهان جوانان القا مي كنند كه ارزش، شخصيت و تمدن در لباسهاي زننده و آن چناني است. در چنين موقعيتي بايد زنان ودختران مسلمان هوشيار باشند و باپوشش مناسب و شايست? خويش پاسخ دندان شكني به اين خود باختگان بدهند و ديگران را نيز به پوشش برتر تشويق نمايند.
    ج: هميشه نبايد به جوانب سختي مسايل توجه كرد. ما بايد نسبت به مسايلي كه دشمن را به وحشت مي اندازد حساس باشيم وبكوشيم تا آنها را تقويت كنيم وچادر يكي از آنهاست.(1)
    به راستي با اين سهل انگاري ها واشكال تراشيها چند در صد از اين خانوم هاي بد حجاب خود را اصلاح كرده اند و بريك حد معين از حجاب باقي مانده اند؟ اين سخنان راه سوءاستفاده را برايشان باز گذاشته و روز به روز بر جسارت و ابتذالشان افزوده است. و در اثر همين كلمات و نداشتن آگاهي كامل و ضعف ايمان و طعن دختران نا آگاه،
    1- جهت اطلاع به سندي از خاندان پهلوي در بخش نوزدهم كتاب بهشت جوانان مراجعه فرماييد.
    بعضي از دختران چادري به غير چادر رو آورده اند.در حاليكه مادرانشان چادري و مومن هستند .
    فرانتس فانون، جامعه شناس مشهور در كتاب «انقلاب الجزاير يا بررسي جامعه شناسي يك انقلاب»به بررسي نقش حجاب زنان الجزايري در مقابل استعمار فرانسه پرداخته وسياستهاي سرسختانه استعمار را در مبارزه با حجاب زنان الجزاير مورد بحث قرار داده است.
    وي در اين كتاب مينويسدكه سياستمداران استعمار به اين نتيجه رسيده بودند كه :
    «هر چادري كه دور انداخته مي شود افق جديدي را كه براي استعمار ممنوع بوده در برابر او مي گشايد و پس از ديدن هر چهره بي حجابي، اميد هاي حمله ور شدن استعمار ده برابرمي شود.»
    بايد بدانيم دشمن به هيچ نوع پوششي خواه چادر باشد و خواه مانتو و روسري و... تمايل ندارند. آنچه او مي خواهد بي حجابي و به ابتذال كشيدن جامعه و به دنبال آن تسلط بر كشور است. افراد بي بند وبار وقتي از ما خوشنود مي شوند كه همان وضع طاغوت و بدتر از آن را به وجود آورند. تا دشمنان هم بتوانند به راحتي ثروتهاي مملكت را غارت كنند. وقتي دل، سياه و ظلماني شد احكام اسلام كه سراسر نور است در آن جاي نمي گيرد.
    خداوند سبحان خطاب به پيامبر اكرم صلي الله عليه واله مي فرمايد:
    «ولن ترضي عنك اليهود والنصاري حتي تتبع ملتهم قل ان هدي الله هو الهدي»
    «يهود و نصاري هرگز از تو راضي نخواهند شد تا(بطور كامل تسليم خواسته هاي نادرست آنها شوي و) از آيين (تحريف شده ) آنان پيروي كني. پيامبر، بگوراه خداوند فقط راه راست و حق است.» (1)
    1- بقره/120-

5-امتياز چادر بر ساير پوشش ها

س: بعد از آنكه ادله متعددي بر برتري چادر آورده شد،اكنون اين سوال به ذهن مي ايد كه چه فرقي بين چادر وپوشش هاي ديگر است؟به عبارت ديگر چادر چه امتيازي بر انواع ديگر حجاب دارد؟
    ج: اگر چه مانتو ومانند آن در صورتي كه دوخت، مدل ورنگ آن مناسب باشد وتحريك كننده نباشد، ونمايان بودن صورت زن موجب جلب توجه ديگران نگردد وسيماي او بدون آرايش باشد، اشكال ندارد با اين حال معايبي دارد كه عبارتند از:
    1ـ مانتو و امثال آن برجستگيهاي بدن را نمايان مي سازد و اين خود، خلاف عفت و وقار زن است و شايسته مقام زن مسلمان نيست كه چنين لباسهايي بپوشد و در شان مرد مسلمان هم نيست كه همسر و خواهرانش را آزاد گذارند تا چنين در انظار مردم، ظاهر شوند.
    2ـ در قرآن و روايات معصومين عليه السلام اصل كلي و تغييرناپذيري وجود دارد كه زن نبايد لباس محرك و شهوت انگيز بپوشد، در حالي كه مانتوو...اين ويژگي را ندارند. مانتو و لباسهايي مانند آن سبب توجه بيشتر نامحرمان مي گردد و نگاههاي هرزگان را بيشتر جلب مي كند. چه بسا خانمي از پوشيدن مانتو هدف سويي نداشته و زن باشخصيت و قابل احترامي هم باشد. لكن بعضي از مردان اهداف پليدي دارند و جلوي چشمان آنها را نيز نمي توان گرفت. روي همين اساس، يكي از امتيازات چادر آن است كه جلوي چشمهاي آلوده را مي گيرد.
    3ـ در مواقع باد و طوفان و تصادف و...كسانيكه از مانتو استفاده مي كنند بيشتر در معرض نمايان شدن بدنشان قرار مي گيرند در حالي كه با چادر اين مشكل كمتر اتفاق مي افتد.
    4- با پوشيدن مانتو بدن پوشيده مي ماند اما صورت كاملا آشكار است و در اين حال اگر سيماي زن زيبا باشد و يا به آرايش آراسته شده باشد و يا به هر دليل ديگر چهره او نظر نامحرمان را جلب كند پوشيدن چنين لباسي بر زن جايز نيست. (1)
    5- هر گاه پوشيدن مانتو و آشكار شدن صورت سبب
    1. به فتاواي مراجع در كتاب بهشت جوانان در بخش دوازدهم، چهاردهم و هفدهم مراجعه فرماييد.
    گناه ديگر يا موجب فتنه براي خود زن شود پوشاندن صورت واجب است. در حقيقت پوشيدن مانتو با وجود آشكار بودن صورت نمي تواند پوششي اسلامي باشد.
    6- جامعه شناسان و در راس تمام آنان رسول گرامي اسلام صلي الله عليه واله وحضرت اميرالمومنين عليه السلام فرمودند: اگر ملتي بخواهد زنده و با هويت بماند و از متلاشي شدن و هضم شدن در فرهنگ ديگران نجات يابد، بايد به فرهنگ اصيل و معقول و بدون خرافات خويش پايبند باشد. بر همين مبنا، رسول خدا فرمود: «من تشبه بقوم فهو منهم»
    «هر كس خود را شبيه گروهي كند، از آنها محسوب مي شود. (1)
    1- سنن ابي داود، ج4، ص 44.
    حضرت علي عليه السلام در اين باره فرمود:
    «لا تزال هذه الامه بخير ما لم يلبسوا ملابس العجم ويطعموا اطعمه العجم فان فعلوا ذلك ضربهم الله بالذل»
    پيوسته امت مسلمان به راه خير قدم مي نهند، تا زماني كه از فرهنگ وآداب ورسوم (مانند پوشيدن لباس و غذا خوردن و...)از كافران تقليد نكنند. و اگر در آداب از بيگانگان پيروي كردند خداوند قادر آنان را ذليل مي گرداند (1).(2)
    بنابراين اگر مردمي از روي نا آگاهي و هوي وهوس هر
    1- بحار النوار ، ج79(76)، ص303، باب تجمل و اظهار النعمه.
    2- جهت اطلاع بيشتر به سوره بقره /آيات 120،109،105 و سوره بقره /آيات 120،117 و كتاب بهشت جوانان، بخش هجدهم ، ص447 مراجعه نماييد.
    روز رنگ فرهنگي، از فرهنگ هاي بيگانه را به خود گرفت، آن جامعه دوام نخواهد يافت وخوار وذليل خواهد شد. همانطور كه در مباحث قبل بيان شد، حجاب بيرون از منزل زنان ايراني چادر بوده است، در واقع بها دادن به فرهنگ خوب نياكان و نشانه پايبند بودن به سنت هاي اصيل و معقول ايراني و تلاش جهت حفظ هويت و اصالت ملت مسلمان ايران است. در مقابل، كنار گذاشتن چادر به بهانه هاي مختلف، روي گرداندن و پشت پا زدن به فرهنگ و هويت ملي خويش و ترويج آداب و رسوم صادراتي و بيگانه و احساس بي هويتي نسبت به گذشتگان است. در حالي كه هيچ انسان عاقل و با اصالتي حاضر نيست فرهنگ نيكوي خود را حقير و كوچك كند و در برابر آداب و رسوم و لباس پوشيدن بيگانگان سر تسليم فرود آورد.
    همانطوري كه بيگانگان نسبت به فرهنگ خود گرچه باطل هم باشد بسيار مقيدند و تحت تاثير فرهنگهاي ديگر قرار نمي گيرند.

6- نظر مراجع عظيم الشأن درباره حجاب برتر

رهبر فرزانه انقلاب :
    من مي گويم چادر، هم بهترين نوع حجاب است و هم يك نشانه ملي ماست كه منافاتي با هيچ نوع تحركي از زن ندارد. اگر واقعا كار اجتماعي و كار سياسي و كار فكري به معناي تحرك باشد، لباس رسمي زن مي تواند چادر باشد كه بهترين نوع حجاب است.» (1)
    «سزاوار است كه خانمها از چادر استفاده كنند. چون چادر
    1- فرهنگ و تهاجم فرهنگ، ص2-261.
    در كشور اسلامي ايران از مظاهر و شعاير اسلام مي باشد و با حفظ اين شعار رسمي سعي كنند بانوان محترم حركت دشمن عليه حجاب برتر را خنثي كنند.»
    حضرت آيت الله العظمي فاضل لنكراني
    «چادر حجاب برتر است و سزاوار نيست زن هاي مومن بدون چادر وارد جامعه شوند.»
    حضرت آيت الله العظمي سيستاني
    «چادر بهترين پوشش براي خانمها است چون تمامي مفاتن بدن را مي پوشاند. خانمهاي مسلمان بايد آداب و سنن اسلامي را در لباس پوشيدن مراعات كنند و از تجددگرايي مضر پرهيز كنند.»
    حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني
    «چادر حجاب پسنديده است»
    حضرت آيت الله العظمي بهجت
    «... بي شك چادر حجاب برتر است .»
    حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي

تاج افتخار

بشنو از چادر كه در توصيف زن
    تار و پودش با تو مي گويد سخن
    تارو پودم را شرافت تافته
    تا شرافت را به عصمت بافته
    در كلاس حفظ تقوا و شرف
    دختران درند و چادر چون صدف
    بهترين سرمايه زن چادر است
    زانكه زن را زينت زن، چادر است
    چادر از بهر زنان الزامي است
    بهر زن بي چادري ناكامي است
    حفظ چادر در سراي اقتدار
    دختران را هست تاج افتخار
    حفظ چادر حفظ دين ومذهب است
    شيوه زهرا و درس زينب است
    حفظ چادر حافظ ناموسهاست
    پاسدار حيله جاسوسهاست
    حفظ چادر نص قرآن مجيد
    قفل جنت را بود تنها كليد
    حفظ چادر سد فحشا مي شود
    رو سفيدي نزد زهرا مي شود
    حفظ چادر چاره ساز كارهاست
    حافظ گل از هجوم خارهاست
    حفظ چادر زخمها را مرهم است
    دست رد بر سينه نامحرم است
    حفظ چادر التيام درد ها ست
    سد محكم در بر نامردهاست (1)
    1- شعر از حسن فرحبخشيان (ژوليده نيشابوري).
    منبع رو هم ذکر میکردین

13. 3 کاربر از پست مفید Sabo3eur سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    دریافت تشکر: 13,826
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    Capitan Totti's: جدید40

نقل قول نوشته اصلی توسط Sabo3eur نمایش پست ها
    منبع رو هم ذکر میکردین
    اصولا ذکر منبع وقتی منبعی وجود نداشته باشه
    سخته!!

15. کاربرانی که از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر
    ارسال تشکر
    405
    دریافت تشکر: 360
    قدرت امتیاز دهی
    25
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Sabo3eur نمایش پست ها
    منبع رو هم ذکر میکردین

نقل قول نوشته اصلی توسط Team Sar Dadbin نمایش پست ها
    اصولا ذکر منبع وقتی منبعی وجود نداشته باشه
    سخته!!

با اجازه از آسد مرتضی عزیز
    خوب بگردید پیدا میشه

من همین الان تمام 10 ضفحه ی این پست رو خوندم .
    پست جالبیه اما به شرطی که عادلانه باشه .
    یه دوستی اعلام کرده بود که مردم مثله گله هستند . به نظرم این تعبیر قشنگی نیس من میگم مردم ایران همیشه تابع تغییرند و از تغییر استقبال میکنند اما در این میان هستند کسانی که روی این تغییرات و پیامد هاش هیچ فکری نمیکنند . یه اشتباهی که شده اینه که ماهیت موضوع درست مشخص نشده یکی میاد میگه اصل چادر ، اون یکی میگه رنگ چادر ، در این آخر هم که بانکداری اسلامی و ....

چون دوستمون گفتن از خودتون تحلیل بنویسید عرض میکنم و اینو هم بگم که تحلیل کردن خیلی هم سخت نیست کافیه مثله من از اول پست ها رو بخونیدو بیایید جلو.......
    یه چیز دیگه که دیدم اینه که بعضیا میگفتن رنگ چادر سیاه باشه دستو پاگیره که تکلیف حرفشون مشخصه.
    خدمت دوست عزیز mahdi42 هم عرض کنم که ظاهرا طرفدار های صحبت های شما(نمیدونم واژه ی درستی بود یا نه) دنبال مدرک و منبع میگردند کما اینکه شما برای بسیاری از حرفاتون مدرکی ندادید .اینکه مرجعیت رو بیان کردید فکر نمیکنید مشکل از تقلید باشه؟؟؟

با توجه به اینکه طبیعیه که نقدهایی هم به حرفهای من ممکنه وارد بشه و من شاید نباشم که جواب بدم یا بپذیرم از همین الان از تاخیر خودم در دیدن نظرات عذر خواهی میکنم .

در پایان میگم که این متن کپی نشده است و حاصل فکر نویسنده بوده است (All Rights Reserved )
    به بهشت نمی روم اگر مادرم آنجا نباشد.
    حسین پناهی

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    دریافت تشکر: 25,270
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    M@hdi42's: لبخند

نقل قول نوشته اصلی توسط rayarasool نمایش پست ها
    خدمت دوست عزیز mahdi42 هم عرض کنم که ظاهرا طرفدار های صحبت های شما(نمیدونم واژه ی درستی بود یا نه) دنبال مدرک و منبع میگردند کما اینکه شما برای بسیاری از حرفاتون مدرکی ندادید .اینکه مرجعیت رو بیان کردید فکر نمیکنید مشکل از تقلید باشه؟؟؟

(All Rights Reserved )
    سلام دوست عزیز

تمایل به ادامه نه این تاپیک بلکه کلا این سبک تاپیک ها رو نداشتم چون تجربه بهم ثابت کرده جز افراطی ها که افکار منافقانه خودشونو ترویج میکنند کسی از این تاپیک ها سود نمیبره.
    ولی خب اسم بنده رو اوردین بنده مجبور به ارائه توضیحاتی شدم.

باید عرض کنم مدرک معتبر و قانع کننده رو دارا هستم ولی به دو دلیل ارائه نمیکنم. یک اینکه اون دوستی که رخصت ازش گرفتین تمایلی به گوش دادن حرفای من نداشتن وایضا مدرک هم در خواست نکردن دوما مدارک بنده از نوعی هستند که هر کدام به تنهایی مجازات سختی رو نه در این انجمن بلکه در راهرو های وزارت اطلاعات در پی دارن و بنده هم تمایلی ندارم برای قانع کردن یک الف بچه خودمو به دردسر بندازم که مثلا چهار نفر به به وچه چه کنن. ابدا از این عادت ها ندارم.

با تشکر وآرزوی موفقیت شما

18. 4 کاربر از پست مفید M@hdi42 سپاس کرده اند .

صفحه 10 از 11 نخستنخست 1234567891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع