دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14

موضوع: نماز باران

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    ارشد ژنتیک ،کارشناسی میکروبیولوژی
    ارسال تشکر
    25,976
    دریافت تشکر: 13,088
    قدرت امتیاز دهی
    24668
    Array
    سونای's: جدید81

Lightbulb نماز باران

دوستان سلام

یه عزیزی پیشنهاد دادن که جمعه 93/10/19 ساعت 8 شب و دوشنبه 93/10/22 ساعت 8 شب نماز بارون بخونیم.. اما چون خودشون نتونستن بیان ، از من خواستن که این تاپیک رو بزنم...

من باید دیشب این تاپیک رو میزدم که متاسفانه نشد...

از جناب kamanabroo هم سپاسگزارم بابت راهنماییهاشون..و اگر باز هم توضیحاتی درین زمینه هست ، ممنون میشم راهنماییمون کنن

درمورد تاریخ هم اگر نظری هست بفرمایید.. (چون بابت جمعه دیر تاپیک زدم و نشد دیشب بیام به این دوستمون اطلاع دادم و گفتن دوشنبه هم بزارم که اگر کسی خواست سه روز روزه بگیره بتونه دوشنبه شرکت کنه.. )

نماز باران در اصل دارای شرایط و آدابی است که بعلت عدم امکان رعایت آن در این طرح ، از دوستان تقاضا می کنیم تاجایی که ممکن هست خودشون رعایت کنند و امیدواریم که خداوند از ما بپذیرد..

آداب نماز باران

یكی دیگر از نمازهای مستحبی، نماز استسقاء (نماز باران) است. استسقاء از باب استفعال به معنی طلب باران و آبیاری از خداوند است، و این نماز در وقت كم شدن آب چاهها و چشمه ها و نباریدن باران، مستحب است طلب باران از خدا از طریق دعا و نماز.
    سبب نیامدن باران به خاطر گسترش گناهان، ناسپاسی نعمتها، نپرداختن حق مردم، كم فروشی، ظلم، نیرنگ، ترك امر به معروف و نهی از منكر، نپرداختن زكات، حكومت و قضاوت بر خلاف حكم خدا و... است كه موجب خشم پروردگار و نیامدن باران می شود.

كیفیت نماز استسقاء

این نماز دو ركعت است و آن مانند نماز عیدین است (عید فطر و عید قربان). در هر ركعت یك حمد و یك سوره توحید، و در ركعت اول، پنج تكبیر دارد و در ركعت دوم چهار تكبیر، پس از هر تكبیر در هر ركعت، یك قنوت است. بهتر است در قنوت، دعایی خوانده شود كه طلب باران در آن است.

مستحبات نماز استسقاء

1. بلند خواندن حمد و سوره
    2. مستحب است سوره اعلی در ركعت اول و سوره الشمس در ركعت دوم.
    3. و نیز مستحب است این كه نماز را بعد از گرفتن سه روز روزه بخوانند، یعنی امام امر كند مردم را كه سه روز روزه بگیرند وآنگاه به صحرا روند برای نماز ، به نحو سه روز روزه، روز اول روزه شنبه و آخرش دوشنبه باشد و یا روز اول چهارشنبه و آخرش جمعه باشد.
    4. ونیز مستحب است این كه نماز باران پس از توبه ی مردم از گناهان به سوی خدا و بعد از تطهیر اخلاق خود از صفحات پست نفسانی باشد.
    5. بیرون رفتن امام جماعت همراه با نماز گزار به صحرا، در نهایت وقار آرامش و خشوع و حالت نیاز و انتخاب جایی تمیز برای نماز، و داشتن حالتی نیازمندانه و ترحم انگیز، مثلاً پا برهنه بودن.
    6. منبر را با خود به صحرا ببرند، مؤذنها همراه مردم باشند، پیران و كودكان و چهارپایان را هم با خود ببرند، و بچه ها را از مادرانشان جدا سازند تا گریه ها و ضجه ها زیاد شود و سبب نزول رحمت گردد.
    7. پیشنماز، پس از نماز، ردای خود را دگرگون سازد، یعنی قسمت راست را به سمت چپ و سمت چپ را به سمت راست بگرداند و به صدای بلند صد مرتبه تكبیر به طرف راست و صد بار تسبیح به سمت چپ بگوید و صد بار حمد و شكر خدا بگوید، مردم هم همصدا با او ذكر بگویند و آنگاه دعا كند، مردم هم دعا كنند و آمین بگویند و بسیار تضرع و ناله نمایند.
    8. بهتر است در دعاها، از آنچه از امامان معصوم ـ علیهم السّلام ـ نقل شده استفاده شود، از جمله دعای 19 در صحیفه سجادیه.
    9. دعای حضرت علی ـ علیه السّلام ـ در مورد نماز باران.
    10. چنانچه بعد از خواندن نماز با آن همه مقدمات دعای ایشان مستجاب شد و باران بارید و سیراب شدند پس مطلوب حاصل است، و اگر استجابت دعا تأخیر افتاد و باران نبارید، دوباره و سه باره به صحرا برگردند و نماز بخوانند و از رحمت خداوند مأیوس نشوند چون برای پیغمبران گذشته هم چنین اتفاقی افتاده كه در بار اول باران نباریده و بار دوم یا سوم باریده.

ستاره ها نهفتم در اسمان ابري
    دلم گرفته اي دوست، هواي گريه با من

همکار تالار سایر موضوعات علمی و عمومی
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر(نرم افزار)
    ارسال تشکر
    810
    دریافت تشکر: 975
    قدرت امتیاز دهی
    1190
    Array
    Client's: جدید8

پیش فرض پاسخ : نماز باران

نقل قول نوشته اصلی توسط سونای نمایش پست ها

نماز باران

واقعا سپاسگزارم از ایجاد این مطلب... من هم چنین قصدی داشتم که اعلام شود به تمام دوستان دعا و نیایش برای نزول این نعمت و رحمت الهی که حیات ما سوا به آن وابسته است، صورت پذیرد.
    به امید اینکه به واسطه دعایی که از دل های پاک بر خواسته، مورد رحمت خداوند واقع شده و شاهد نزول رحمت الهی بر پهنای بی کران کشورمان باشیم.
    ان شاالله...

وقتی رحمت الهی (باران) قطع شود و چشمه ها و قنات ها بخشکد و کمبود آب پدید آید،

برای ن
    زول رحمت الهی و آمدن باران، نماز می‏خوانند.

نام این ن
    ماز، نماز استسقاء، یا نماز باران است.

ویرایش توسط Client : 7th January 2015 در ساعت 11:18 PM
    یا به اندازه تلاشت آرزو کن یا به اندازه آرزوهایت تلاش.

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

سلام خدمت همه دوستان

و تشکر می کنم از خانم سونای گرامی

نماز باران خواندن یعنی هنوز به رحمت خداوند ایمان داشتن
    نماز باران خواندن یعنی توبه از گناهانی که ما را از رحمت الهی دور کرد
    نماز باران خواندن یعنی امید به منتهای قدرت ها و بالاترین دستی که در عالم وجود دارد
    نماز باران خواندن یعنی خدایا.. ما بندگانت تو را منشا رحمت می دانیم و فقط از تو یاری میخواهیم..

همونطور که خانم سونای گرامی هم فرمودند خوندن نماز باران مستحب است.
    البته یکی از مستحباتی که این نماز داره اینه که با جماعت در زیر اسمان و در بیابان با ادابی خاص خونده بشه

اما به خدا روی آوردن و طلب رحمت کردن ، جا و مکان نمی شناسه و هر کسی هم می تونه به اندازه خودش و به نوبه خودش به درگاه الهی روی بیاره و طلب رحمت کنه..

ان شاء الله شاهد باران رحمت الهی بر سرزمین پاک و مقدسمون ایران عزیز باشیم..

4. 10 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    دریافت تشکر: 13,826
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    Capitan Totti's: جدید40

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    سلام خدمت همه دوستان

و تشکر می کنم از خانم سونای گرامی

نماز باران خواندن یعنی هنوز به رحمت خداوند ایمان داشتن
    نماز باران خواندن یعنی توبه از گناهانی که ما را از رحمت الهی دور کرد
    نماز باران خواندن یعنی امید به منتهای قدرت ها و بالاترین دستی که در عالم وجود دارد
    نماز باران خواندن یعنی خدایا.. ما بندگانت تو را منشا رحمت می دانیم و فقط از تو یاری میخواهیم..

همونطور که خانم سونای گرامی هم فرمودند خوندن نماز باران مستحب است.
    البته یکی از مستحباتی که این نماز داره اینه که با جماعت در زیر اسمان و در بیابان با ادابی خاص خونده بشه

اما به خدا روی آوردن و طلب رحمت کردن ، جا و مکان نمی شناسه و هر کسی هم می تونه به اندازه خودش و به نوبه خودش به درگاه الهی روی بیاره و طلب رحمت کنه..

ان شاء الله شاهد باران رحمت الهی بر سرزمین پاک و مقدسمون ایران عزیز باشیم..

درود جناب کمان ابرو

یک سوال دارم که حقیقتا جوابشو نمیدونم

نماز باران واقعا تاثیر داره ؟

مثلا برای من سواله که اسرائیل که خب بقول خیلی ها؛ منبع کثافت و قتل و غارت است

چنان باران می بارد؛ اروپا...؛ آمریکا...

ولی در خاورمیانه که پایتخت اسلام است و قطعا ازین نمازها بسیار خوانده میشود

بارانی به اون شکل نمی باره؛ و همه ی کشورها دچار کم آبی اند

ممنون میشم اگر توضیحاتی بدید و این سوال رو از ذهن من پاک کنید

6. 6 کاربر از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

نقل قول نوشته اصلی توسط Team Sar ArTeSh Bod Dadbin نمایش پست ها
    درود جناب کمان ابرو

یک سوال دارم که حقیقتا جوابشو نمیدونم

نماز باران واقعا تاثیر داره ؟

مثلا برای من سواله که اسرائیل که خب بقول خیلی ها؛ منبع کثافت و قتل و غارت است

چنان باران می بارد؛ اروپا...؛ آمریکا...

ولی در خاورمیانه که پایتخت اسلام است و قطعا ازین نمازها بسیار خوانده میشود

بارانی به اون شکل نمی باره؛ و همه ی کشورها دچار کم آبی اند

ممنون میشم اگر توضیحاتی بدید و این سوال رو از ذهن من پاک کنید

درود بر شما

ببینید اونی که تاثیر داره فقط فقط خود این نماز نیست.. بلکه مجموعه ای از اراده ها و نیت ها و برگشت هاست..
    اراده ی اعتماد به خدا
    نیت گرایش به خدا
    دست به دامن خداشدن
    برگشت از گناهان
    برگشت از غیر خدا
    لذا خداوند به مجموعه ی این حرکت که در نماز باران تبلور پیدا می کنه .. نگاه می کنه و اثرش رو نشان می دهد که همان نزول رحمت الهی است.
    شما در تاریخ معاصر هم بپرسید هستند کسانی که این رو به عینه دیدند و در این قضیه شکی نیست.
    اما اینکه اگر نماز بخوانیم و باران نیاید معلوم می شود کار ما بیهوده بوده .. نه. این بر می گردد به اعتقاد ها و عملکردهای ما.
    آن دستی که به سوی خداوند بلند می شود اگر باران جوابش نباشد.. بی جواب نمی ماند..

اما اینکه چرا در مثلا آسیای میانه و آسیای شرقی (نه خاور میانه) کمتر باران می بارد در کنار همه عوامل طبیعی که هست و می دونید وسعت زیادی از آن باران خیز نیست. و مناطقی مثل غرب از نظر طبیعی باران خیز تر است.
    این از بحث طبیعی که منکرش نیستیم.

اما بحث در مورد قضا و قدر الهی است که خداوند با مردم جهان دارد چه معامله ای انجام میدهد.
    اگر نگاه صرفا مادی داشته باشیم قضیه خیلی سخت و بغرنج نشان داده می شود.
    اما گر نگاه معنوی و اسلامی داشته باشیم وسعت دید ما به اتفاقات و عملکرد ها خیلی متفاوت می شود.
    بعلاوه که ما مسلمان هستیم و خداوند رو منشا حیات و رزق می دونیم .
    اینکه خداوند بر امتی که از او دورند حجت را چگونه تمام می کند و نعمت را به پایشان می ریزد.. مثل قارون ها و فرعون ها..
    و اینکه خداوند بر امتی که در مسیر او هستند چگونه اتمام حجت می کند با چه شرایطی..
    اینها نیاز به توضیح و تفصیل دارد و در هر مورد هم بحث فرق می کند

و توضیح دادن این موضوعات کمی طولانی میشه که اجازه بدین مرتبش کنم و براتون ارسال کنم.

8. 7 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مدیریت دفاعی
    ارسال تشکر
    5,018
    دریافت تشکر: 13,826
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    Capitan Totti's: جدید40

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    درود بر شما

ببینید اونی که تاثیر داره فقط فقط خود این نماز نیست.. بلکه مجموعه ای از اراده ها و نیت ها و برگشت هاست..
    اراده ی اعتماد به خدا
    نیت گرایش به خدا
    دست به دامن خداشدن
    برگشت از گناهان
    برگشت از غیر خدا.

سپاس از توضیحاتتون؛ راستش در تاریخ ایران نیز وقتی فریدون بر مسند قدرت می نشینه؛

پس از سالها خشک سالی " در هنگام شاهی ضحاک و اواخر جمشید" ایران رنگ باران به خود می بیند

این 5 مورد ؛ که شما گفتید دقیقا پس از ضحاک بر ایران بوم و مردم ایران بوم ؛ ظاهر شد...

قانع شدم؛ سپاس

ویرایش توسط Capitan Totti : 8th January 2015 در ساعت 05:39 PM

10. 5 کاربر از پست مفید Capitan Totti سپاس کرده اند .

یار همراه
    ارسال تشکر
    4,020
    دریافت تشکر: 6,802
    قدرت امتیاز دهی
    8985
    Array
    312's: جدید84

خيانت فــقـر مي آورد

12. 6 کاربر از پست مفید 312 سپاس کرده اند .

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    ارسال تشکر
    1,675
    دریافت تشکر: 6,529
    قدرت امتیاز دهی
    24597
    Array
    "مهدی"'s: جدید17

اثبات این پدیده رو از نظر علمی هم بنویسید ممنون میشم
    تو روحتو به من فروختی، لازمه بهت یادآوری کنم؟ یادته اون شبی رو که به خدا گفتی حاضری هر کاری بکنی تا یه قرار داد ضبط بگیری؟ تو نمی تونی یه روحو بکشی حتی اگه بخوای

14. 3 کاربر از پست مفید "مهدی" سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهنسی هوافضا
    ارسال تشکر
    868
    دریافت تشکر: 1,091
    قدرت امتیاز دهی
    390
    Array

دست هایم را می بینی؟این دست ها به پنجره فولاد تو مشت شده اند,این دلها کنار پنجره فولاد تو آرام گرفته اند و این ذهن ها تصویر بارگاه تو را در ذهن می پرورانند.این بار آمده ام تا تو ضامنم شوی ,می دانم ضامن آهو,ضامن انسانهای روسیاه هم می شود,از بار گناهانم نمی گویم که می دانم بیشمار است ولی به در خانه تو آمده ام تا این بار نماز باران را در پشت سر شما بخوانم.آن روزها مردم شهرتان در کنار وجود شما نماز را خواندند این بار ما با دلی پر امید و دستی نیازمند, با نیتی که تو در دلمان هستی نماز را میخوانیم.دلم برای کبوتران حرمت تنگ شده است.من با خود چتر می آورم ولی باران من نیازی به چتر ندارد من آسمان را با باران بدون چتر دوست میدارم.خدای خوبم این بار امامم را که در سرزمینم بهترین نقطه را برای مرقدش برگزیده واسطه میکنم تا به درگاهت دعا کند.ولی ...ولی ای کاش ...ای کاش ما نیز می توانستیم نماز بارانمان را در پشت امام زمانمان بخوانیم.اللهم عجل لولیک الفرج

16. 5 کاربر از پست مفید میترا پوررحیم سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

نعمت ها و سختي ها گاهي به منزله پاداش و کيفر هستند و در مواقعي ديگر هم صرفا" وسيله آزمايش بشر هستند.
    در مواقعي هم منظور از ايجاد سختي ها شکوفايي استعدادهاي نهاني بشري است که در مواقع سخت بروز مي کنند.

مولوي هم در رابطه با اين که چرا بعضي مواقع کافراني در نعمت هستند و مؤمناني در سختي مثال فوق العاده اي دارد:
    مي گويد مومنان مانند کبک مي مانند که از هيبت "باز" (خداوند) ترسانند و سعي مي کنند نفس خويش را از بدي ها پاک کرده و در راه راست قدم بردارند، يعني به واسطه ايمان آن قابليت را يافته اند که از ياد خدا ترسان شوند.
    ولي کافران مانند مگس هستند و به واسطه کفر خود به رتبه اي تنزل يافته اند که ديگر خداوند آنها را به حال خود واگذاشته تا روز حساب فرا رسد، ايشان مانند مگس آنقدر حقيرند که "باز" محلي به آنها نميگذارد. در نتيجه ايشان از باز ترسي ندارند بلکه از عنکبوت مي ترسند (گرسنگي، فقر و از دست دادن لذات دنيوي به عنکبوت تعبير شده که ايشان از آن مي ترسند). بشنويد:

هيبت باز است بر کبک نجيب - مر مگس را نيست زآن هيبت نصيب
    زآنکه نبود باز صياد مگس! - عنکبوتان مي مگس گيرند و بس!

مغلطه اي که در واقعه کربلا توسط يزيد انجام شده نيز در همين راستا است:
    در آن مغلطه هر سختي به انسان برسد عذاب فرض گرديده.
    روايتش بدينسان است که:
    هنگامي که امام سجاد(ع) را بعد از واقعه کربلا به صورت اسير نزد يزيد بردند، يزيد رو به امام کرد و آيه 30 سوره شوري را خواند:
    و ما اصابکم من مصيبة فبما کسبت ايديکم
    (هر مصيبتي به شما رسد، به خاطر اعمالي است که انجام داده ايد)
    امام بي درنگ فرمود اين آيه در شأن ما نيست، بلکه در شأن ما اين آيه است: (و سپس آيه 22 سوره حديد را قرائت نمود):
    ما اصاب من مصيبة فى الارض ولافى انفسكم الا فى كتاب من قبل ان نبراءها ذلك على الله يسير
    (هيچ مصيبتى در زمين و نه در وجود شما روى نمى دهد، مگر اينكه همه آنها قبل از آنكه زمين را بيافرينيم در لوح محفوظ ثبت است.)

قدر مسلم اين است که اظهار نظر در مورد شأن و سبب رخداد وقايع، به همين راحتي نيست که ما بدون دانش کافي در قبال آنها اظهار نظر کنيم.

آيا حکمت الهي بر اين است که کسي که بالاترين ايمان را داشته باشد بايد بالاترين رفاه دنيوي را هم داشته باشد؟!
    در اين صورت چرا اکثر پيامبران در رنج و سختي دنيوي بوده اند؟!

اي بسا عدم بارش باران براي امثال من خطاکار عذاب و در عين حال براي مؤمنيني ديگر آزمايش باشد و براي ديگري ....
    به هر حال کمي باران به هر علتي که باشد چه خوب است که دستاويزي براي امثال من گنه کار براي زاري به درگاه خداوند قرار گيرد.
    خدايا گناهان ما ببخش و نعمتت را بر ما فروريز که کسي را که تو تحريم کني هرگز دور زدن تحريم برايش مقدور نيست.
    خدايا دست ما را در هنگام آزمايشهاي سخت بگير که کسي را که تو مورد آزمايش قرار دهي هرگز سربلند بيرون نخواهد آمد مگر اينکه خودت ياري اش نمايي.
    ویرایش توسط علي پارسا : 9th January 2015 در ساعت 10:04 PM
    [SIGPIC][/SIGPIC]

18. 4 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)