دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 63

موضوع: تولید آب از رطوبت هوا

همکار تالار نانو تکنولوژی
    رشته تحصیلی
    فیزیک مهندسی-حالت جامد
    ارسال تشکر
    317
    دریافت تشکر: 392
    قدرت امتیاز دهی
    849
    Array

پیش فرض پاسخ : تولید آب از رطوبت هوا

نقل قول نوشته اصلی توسط حسین متقی نمایش پست ها
    باید توجه داشته باشید ببینید تخلخل این ایروژل با سلولهای باز هست یا بسته؟
    این سلولهای باز چه محیطی برای عبور هوا میتونند فراهم کنند
    چون به نظرم هوای مرطوب نمیتونه به لایه های داخلی برسه مگر اینکه در سطح بالا و ضخامت کم ساخته بشه
    ایروژل رو میشه با تراکم بالا و تراکم پایین بدست آورد و این تراکم بستگی به غلظت محلول اولیه داره. پس میشه مقدار تخلخل رو هم به این روش و هم به همون صورت که خودتون گفتید ، یعنی کم کردن ضخامت ، کنترل کردو بهینه ترین مقدار رو بدست آورد.

نقل قول نوشته اصلی توسط sr hesabi نمایش پست ها
    پوشش دادن آیروژل با tio2 ،طوری که اون خاصیت اسفنجی بودن رو ازمون نگیره،(اطلاعاتم ناقص هست و ممکنه اشتباه بگم)
    ایروژل بعد از خشک شد ساختار پایداری داره (البته با کوچکتری ضربه خرد میشه) و به نظرم اگر داخل محلول Tio2 قرار بگیره و مجدد بهش حرارت داده و خشک شه ، میشه انتظار داشت که پوششی از تیتانیوم دی اکسید در بافتش پدید خواهد اومد.

دوستان نمیخوام الکی جَو بدم و ایده رو بزرگتر از چیزی که هست نشون بدم ولی دیروز که داشتم به ابعاد مختلف قضیه نگاه میکردم ، متوجه شدم اگر کل این سیستم (قسمت ایروژل با پوشش Tio2) در معرض تابش خورشید باشه ، قادر هست تا رطوبت جذب شده رو همزمان تصفیه کنه و آلودگی های زیستی و آلی رو از بین ببره. چون همونطور که میدونید تیتانیوم اکسید که در اثر تابش فرابنفش یک اکسید کننده بسیار قوی هست و در تصفیه خانه ها برای همین منظور استفاده میشه.
    یعنی به طور خلاصه یه دستگاه تولید آب با تصفیه همزمان بدون نیاز به برق خواهیم داشت. (به نظرتون فوق العاده نیست؟)

به نظرم این طرح (اگر به اجرا برسه) به طور بالقوه ، شرایط یک اختراع مدال آور رو داره. چون اولاً با نیازهای اساسی سروکار داره دوماً به بهترین شکل و با کمتری آلودگی و انرژی کار میکنه و اثرات مخرب زیست محیطی نداره سوماً تو کشورهای توسعه نیافته با بحران آب ، حکم زندگی رو داره.
    ویرایش توسط arisff : 1st March 2014 در ساعت 12:39 PM

ایده ها و طرح های آینده :
    روشی جدید برای صنعتی سازی ساختمان
    طرح تجاری سبک جدیدی از رستوران های زنجیره ای

2. 3 کاربر از پست مفید arisff سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    تخصص=ایده پردازی +ارزیابی محصول
    ارسال تشکر
    18,873
    دریافت تشکر: 9,270
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array
    حسین متقی's: پر حرف

نقل قول نوشته اصلی توسط arisff نمایش پست ها
    ایروژل رو میشه با تراکم بالا و تراکم پایین بدست آورد و این تراکم بستگی به غلظت محلول اولیه داره. پس میشه مقدار تخلخل رو هم به این روش و هم به همون صورت که خودتون گفتید ، یعنی کم کردن ضخامت ، کنترل کردو بهینه ترین مقدار رو بدست آورد.

ایروژل بعد از خشک شد ساختار پایداری داره (البته با کوچکتری ضربه خرد میشه) و به نظرم اگر داخل محلول Tio2 قرار بگیره و مجدد بهش حرارت داده و خشک شه ، میشه انتظار داشت که پوششی از تیتانیوم دی اکسید در بافتش پدید خواهد اومد.

دوستان نمیخوام الکی جَو بدم و ایده رو بزرگتر از چیزی که هست نشون بدم ولی دیروز که داشتم به ابعاد مختلف قضیه نگاه میکردم ، متوجه شدم اگر کل این سیستم (قسمت ایروژل با پوشش Tio2) در معرض تابش خورشید باشه ، قادر هست تا رطوبت جذب شده رو همزمان تصفیه کنه و آلودگی های زیستی و آلی رو از بین ببره. چون همونطور که میدونید تیتانیوم اکسید که در اثر تابش فرابنفش یک اکسید کننده بسیار قوی هست و در تصفیه خانه ها برای همین منظور استفاده میشه.
    یعنی به طور خلاصه یه دستگاه تولید آب با تصفیه همزمان بدون نیاز به برق خواهیم داشت. (به نظرتون فوق العاده نیست؟)

به نظرم این طرح (اگر به اجرا برسه) به طور بالقوه ، شرایط یک اختراع مدال آور رو داره. چون اولاً با نیازهای اساسی سروکار داره دوماً به بهترین شکل و با کمتری آلودگی و انرژی کار میکنه و اثرات مخرب زیست محیطی نداره سوماً تو کشورهای توسعه نیافته با بحران آب ، حکم زندگی رو داره.

تمام گفته های شما درست
    باز هم مسئله ی مهم قیمت هست نسبت افزایش بازده به افزایش قیمت باید در عمل سنجیده بشه - یا حداقل از شرکتهایی که تولید میکنند در ایران یه قیمت بگیرید با تخلخل مورد نظرتون بعد باید دید چطور میشه

راستی اینو هم بگم که رطوبت هوا هیچ الودگی ای نداره که با اکسید تیتانیوم بخواین تصفیش کنید
    درضمن همه چیز به این سادگیها نیست
    ایروژل سلول باز هست یا بسته؟
    قطر سبلول ها و درصد باز به بسته بودنشون - خیلی مهمه
    بیش از حد اگر قطرش پایین باشه کارایی رو به صرعت کم میکنه - گرد و خاک هوا نباید مزاحم کار باشه
    در ضمن برای جلوگیری از هرگونه مشکل زیست محیطی و ضد عفونی و... احتمالا همون نور خورشید و امواج فرابنفش باید کافی باشه
    که اگر نبود در مدل های معمول هم باید راهی براش پیدا کرده باشند

http://news.iranema.ir/ سامانه هوشمند جمع آوری و انتشار اخبار روز ایران

4. 3 کاربر از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    نانو تکنولوژی
    ارسال تشکر
    3,796
    دریافت تشکر: 2,840
    قدرت امتیاز دهی
    5189
    Array
    yasaman hedayati's: سکوت

خود ماده ایروژل هزینه بالایی نداره و چندین شرکت ایرانی این ماده رو میسازن و به عنوان یک ماده عایق ازش استفاده میکنن.
    فقط میمونه عملی بودن این کار...

از بقیه دوستان انجمن هم خواهش دارم نظرشون رو راجع به این ایده بگن و اگر در مرحله تئوری به مشکل خاصی نخوره ، انشاالله یه تاپیک میزنیم و از دوستانی که مایل به همکاری جهت عملی ساختن این ایده هستن ، دعوت میکنیم.
    ایده این هست:

مقدمه
    هرچه سطح تماس بیشتری بشه با هوا ایجاد کرد ، به همون میزان ، آب بیشتری بدست میاد. به همین خاطر اگر ساختاری به وجود بیاریم که در سه بعد با هوا در تماس باشه ، علاوه بر اشغال فضای کمتر ، آب بیشتری هم تولید خواهد کرد. و مزیتش نسبت به بقیه روش ها اینه که برای ایجاد سطح تماس بیشتر ، به فضای بیشتر احتیاج نداره بلکه ساختار خودش به اندازه کافی مثل بافت اسفج هست که در عین حال که هوا رو عبور میده ، جای کمتری هم میگیره.
    تئوری
    نظرتون راجع به استفاده از متخلخل ترین ماده دنیا (Aerogel) به عنوان همین بافت اسفنجی چیه؟ به طوری که روی این بافت رو با مواد فوق آبدوست پوشش داده بشه. مثل TiO2

یه سرچی امروز زدم در سطح دانشگاه براش
    میشه یه قیمت از این ایرو ژل و هزینه هر متر مربع کوت اون با tio2بدین؟

6. 3 کاربر از پست مفید yasaman hedayati سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    نانو تکنولوژی
    ارسال تشکر
    3,796
    دریافت تشکر: 2,840
    قدرت امتیاز دهی
    5189
    Array
    yasaman hedayati's: سکوت

بله به عنوان تصفیه کننده هم عمل میکنه....
    چون ایروژل خودش به عنوان یه تصفیه گر مورد استفاده قرار م

8. 3 کاربر از پست مفید yasaman hedayati سپاس کرده اند .

رشته تحصیلی
    فیزیک مهندسی-حالت جامد
    ارسال تشکر
    317
    قدرت امتیاز دهی
    849
    Array

باز هم مسئله ی مهم قیمت هست نسبت افزایش بازده به افزایش قیمت باید در عمل سنجیده بشه - یا حداقل از شرکتهایی که تولید میکنند در ایران یه قیمت بگیرید با تخلخل مورد نظرتون بعد باید دید چطور میشه
    مسلماً همینطوره و بحث قیمت تو هر زمینه ای بسیار مهم هست. و باید هرچه سریعتر با چندتا شرکت صحبت کنم و قیمت بگیرم ، ولی نسبت به قیمت خوش بین هستم چون تو نمایشگاه نانو ، کلی شرکت بودن که ایروژل داشتن و نمونه هاشو فلّه ای تو شیشه ریخته بودن و خیلی زیاد بود. از طرف دیگه روش تولید ایروژل در واقع همون فرایند سُل-ژل هست که در حقیقت ارزانترین روش تولید نانو مواد هم هست.
    راستی اینو هم بگم که رطوبت هوا هیچ الودگی ای نداره که با اکسید تیتانیوم بخواین تصفیش کنید
    در ضمن برای جلوگیری از هرگونه مشکل زیست محیطی و ضد عفونی و... احتمالا همون نور خورشید و امواج فرابنفش باید کافی باشه
    که اگر نبود در مدل های معمول هم باید راهی براش پیدا کرده باشند
    اتفاقاً منم همچین فکری میکردم که آب تولید شده از رطوبت هوا ، مثل آب مقطر میمونه و آلودگی نداره ولی کاتالوگ چندتا شرکت رو که نحوه کار دستگاه آب سازشون رو تشریح کرده بود ، دیدم متوجه شدم طی یک یا دو مرحله با لامپ UV یا اوزن تصفیه می کنن. نمونه اش شکل زیر:

منبع : http://www.humiditytowater.com/how-it-works.html

منبع : http://www.islandsky.com/air-to-water-technology
    ویرایش توسط arisff : 1st March 2014 در ساعت 04:10 PM

10. 4 کاربر از پست مفید arisff سپاس کرده اند .

رشته تحصیلی
    فیزیک مهندسی-حالت جامد
    ارسال تشکر
    317
    قدرت امتیاز دهی
    849
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط yasaman hedayati نمایش پست ها
    یه سرچی امروز زدم در سطح دانشگاه براش
    میشه یه قیمت از این ایرو ژل و هزینه هر متر مربع کوت اون با tio2بدین؟
    سعی میکنم یه قیمت بگیرم ولی یه حسی میگه آخرشم باید خودمون تو آزمایشگاه به صورت دستی بسازیمش یا به صورت سفارشی توسط این شرکت ها ساخته بشه در ابعاد مورد نظر ما. چون این ماده هنوز استفادش فراگیر نیست و بعید میدونم تولید انبوه شده باشه.
    tio2 رو با بهترین کیفیت قیمت دارم . بسته نیم کیلویی 750 هزار تومن ناقابل البته جنسش از آب گذشته و آمریکایی هست و ابعادش 10تا 20 نانو متره.
    البته به نظرم شاید به زور بیشتر از 5-10 گرم لازم باشه واسه یه دستگاه که میشه 15000 تومن (گرمی 1500 تومن)

12. 3 کاربر از پست مفید arisff سپاس کرده اند .

رشته تحصیلی
    فیزیک مهندسی-حالت جامد
    ارسال تشکر
    317
    قدرت امتیاز دهی
    849
    Array

قطر سبلول ها و درصد باز به بسته بودنشون - خیلی مهمه
    قطر حفره ها بین 1 تا 100 نانومتر هست.

دوستان اینم یه مقاله کوتا و مختصر مفید فارسی در مورد ایروژل
    مقاله ای در مورد آئروژل

14. 2 کاربر از پست مفید arisff سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    18,873
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array

قطر حفره ها بین 1 تا 100 نانومتر هست.

دوستان اینم یه مقاله کوتا و مختصر مفید فارسی در مورد ایروژل
    مقاله ای در مورد آئروژل

یک تا 100 نانومتر؟؟
    100 نانو متر رو میشه یه کاریش کرد!!
    ولی 1؟؟
    اینطوری اگر 1 نانومتر باشه قطر سلولهاش که اگر 100 درصد هم باز باشند باز هیچ ویروسی هم نمیتونه ازشون عبور کنه
    یعنی کلا نیازی به تصفیه هم نداریم!!
    کلا ویروس فکر کنم کوچکترینش 25 نانومتر باشه!!
    یعنی یک اب اشامیدنیه کاملا استریل!!

اما مسئله ی مهم دیگه میدونین چیه؟
    اینکه به نظرم با عقل جور درنمیاد این کار - با اینکه مخالف بررسیش نیستم ولی باز هم مشکل داه
    اولین مشکل اینکه قطر گرد و غبار موجود در هوا چند نانو متره؟
    گرد و غبار های مختلفی در هوا وجود داره که از 2.5میکرون وجود داره(درشت ترینشونه که بر اثر فعالیت های طبیعی کره ی زمین به وجود میاد)
    تا ذرات بسیار ریز چند میکرونی
    که باعث میشه ایروژل مد نظر ما طی چند روز کار کردن دچار نوعی پر شدگی سطحی بشه و تمام منافذش بسته بشه

به نظرم استفاده از پارچه های 3بعدی با تخلخل بالا و بافت خاص خیلی بهتر باشه
    استفاده از پشم طبیعی هم ممکنه مفید باشه
    چیزی که در این طرح مهمه بازدهی به نسبت قیمت هست
    برای تصفیه کردنش هم راه بسیار است!! تصفیه خانه های 6مرحله ای الان موجود هستند با قیمت ارزان!

16. 2 کاربر از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند .

رشته تحصیلی
    فیزیک مهندسی-حالت جامد
    ارسال تشکر
    317
    قدرت امتیاز دهی
    849
    Array

گرد و غبار های مختلفی در هوا وجود داره که از 2.5میکرون وجود داره(درشت ترینشونه که بر اثر فعالیت های طبیعی کره ی زمین به وجود میاد)
    تا جایی که میدونم ، اتفاقا ذرات معلق زیر 2.5 میکرون (که من ارادت خاصی بهشون دارم) ، کوچکترین ذرات هستن که در اثر فعالیت انسانی به وجود میاد و باعث تعطیلی مدارس میشه و اغلب ذرات دیگه بالای 5میکرون هستن.

حالا به هر صورت من تعصب خاصی برای استفاده از ایروژل ندارم ولی به نظرم با توجه به اینکه ماده نسبتا جدیدی هست ، هنوز خیلی از کاربرداش ناشناخته هست و چرا ما اون رو کشف نکنیم؟
    از همه گذشته خواصش روی کاغذ با هدفی که ما در نظر گرفتیم جور در میاد و 100 البته داشتن این خواص به معنی اتمام کار و عملی بودن نیست. ولی درحدی هست که ارزش پیگیری داشته باشه.

البته من برای شروع میخوام از اسفنج ساده به جای این ماده استفاده کنم و ببینم اصلا تحت چه شرایط جوی میشه رطوبت رو به آب تبدیل کرد؟ مسلماً اگه ما یه تیکه پارچه ، پشم یا اسفنج رو ببریم کویر و بندازیم رو شن ها و انتظار تولید آب داشته باشیم ، غیرمنطقیه . پس اول باید شرایط مساعد محیطی رو بدونیم بعد اگر از اسفنج نتیجه گرفتم و شرایط لازم رو فهمیدم ، بعد کم کم بافت ها و ساختار های متنوع رو امتحان میکنم و در نهایت ایروژل.

راستی آقای متقی اگه سایت ایران ما که تو امضاتون هست ، متعلق به شماست ، پیشنهاد میکنم لوگو سایت نارنجی (محبوب ترین سایت منو بسیاری از ایرانیان)رو از توش بردارین ، چون مدتهاست که مورد عنایت سربازان گمنام قرار گرفته و روحش قرین رحمت شده!!!

دوستان ، اگه کسی اطلاعاتی از نحوه و شرایط استحصال آب در محیط کویری داره ، خوشحال میشم بدونم.
    • مثلا در چه ساعتی از شبانه روز بهترین موقع هست؟
    • همه کویرها و بیابان ها این خاصیت رو دارند؟یا نزدیکی به دریا هم باید باشه؟
    • آیا حداقل رطوبتی در هوا مورد نیاز هست؟ یا با هر % رطوبت امکان پذیره؟
    • دمای هوا چقدر باید باشه ؟آیا تو هوای خیلی گرم هم شانسی وجود داره؟
    ویرایش توسط arisff : 2nd March 2014 در ساعت 01:54 AM

18. 2 کاربر از پست مفید arisff سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    18,873
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array

تا جایی که میدونم ، اتفاقا ذرات معلق زیر 2.5 میکرون (که من ارادت خاصی بهشون دارم) ، کوچکترین ذرات هستن که در اثر فعالیت انسانی به وجود میاد و باعث تعطیلی مدارس میشه و اغلب ذرات دیگه بالای 5میکرون هستن.

حالا به هر صورت من تعصب خاصی برای استفاده از ایروژل ندارم ولی به نظرم با توجه به اینکه ماده نسبتا جدیدی هست ، هنوز خیلی از کاربرداش ناشناخته هست و چرا ما اون رو کشف نکنیم؟
    از همه گذشته خواصش روی کاغذ با هدفی که ما در نظر گرفتیم جور در میاد و 100 البته داشتن این خواص به معنی اتمام کار و عملی بودن نیست. ولی درحدی هست که ارزش پیگیری داشته باشه.

البته من برای شروع میخوام از اسفنج ساده به جای این ماده استفاده کنم و ببینم اصلا تحت چه شرایط جوی میشه رطوبت رو به آب تبدیل کرد؟ مسلماً اگه ما یه تیکه پارچه ، پشم یا اسفنج رو ببریم کویر و بندازیم رو شن ها و انتظار تولید آب داشته باشیم ، غیرمنطقیه . پس اول باید شرایط مساعد محیطی رو بدونیم بعد اگر از اسفنج نتیجه گرفتم و شرایط لازم رو فهمیدم ، بعد کم کم بافت ها و ساختار های متنوع رو امتحان میکنم و در نهایت ایروژل.

راستی آقای متقی اگه سایت ایران ما که تو امضاتون هست ، متعلق به شماست ، پیشنهاد میکنم لوگو سایت نارنجی (محبوب ترین سایت منو بسیاری از ایرانیان)رو از توش بردارین ، چون مدتهاست که مورد عنایت سربازان گمنام قرار گرفته و روحش قرین رحمت شده!!!

دوستان ، اگه کسی اطلاعاتی از نحوه و شرایط استحصال آب در محیط کویری داره ، خوشحال میشم بدونم.
    • مثلا در چه ساعتی از شبانه روز بهترین موقع هست؟
    • همه کویرها و بیابان ها این خاصیت رو دارند؟یا نزدیکی به دریا هم باید باشه؟
    • آیا حداقل رطوبتی در هوا مورد نیاز هست؟ یا با هر % رطوبت امکان پذیره؟
    • دمای هوا چقدر باید باشه ؟آیا تو هوای خیلی گرم هم شانسی وجود داره؟

بله درست میفرمایین - من نمیدونم از کجا این مطلب رو برداشتم -- الان که به سایت های دیگه نگاه میکنم بالای 2.5 هستند
    و زیر 2.5 میکرون از فعالیتهای انسانی به وجود میاد
    حالا توجه داشته باشید
    که فیلتر های هپا و اولپایی که در دستگاه های تصوفیه ی هوا استفاده میشند هر 3تا 6 ماه یکبار قابلیتشونو از دست میدند
    حالا ایروژل چقدر طول میکشه نفوذ ناپذیر بشه؟

من نگفتم یه تیکه پارچه یا پشم رو بندازیم رو شن های بیابون - این برداشت شماست نه حرف من
    من گفتم میتونیم از این مواد هم استفاده کنیم
    چون رطوبت موجود در هوا دما بالا نیست و- یعنی رطوبت - بخار اب نیست
    رطوبت ملکولهای اب پراکنده در هوا هست
    که گاهی ممکنه سرد هم باشند
    با بخور سرد و گرم همین دیشب امتحان کردم
    سطح موثر و جنس خیلی موثره
    جنس هم احتمالا باز به همون سطح موثر در ابعاد بسیار کوچک اشاره داشته باشه

البته باید علمی تر کار کرد- و بیشتر وقت گذاشت - بنده الان 4روزه مریض هستم و هیچکاری نمیتونم بکنم - انشالا هفته ی اینده بهتون ملحق میشم - الان فقط نظر میدم

در رابطه با پورتال خبری ایران ما - نه این سایت متعلق به بنده نیست - فقط برای راه اندازی مدتی مشاور ایده پرداز شرکتی بودم که سایت متعلق بهش هست
    برای ارتباط با مدیر سایت میتونید از بخش تماس با ما یا ایمیل استفاده کنید رسیدگی میشه
    ولی سایت نارنجی که الان مشکلی نداره! داره؟
    ویرایش توسط حسین متقی : 2nd March 2014 در ساعت 01:04 PM

20. 2 کاربر از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند .

صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)