با فلش دیسک بوت بسازید و ویندوز نصب کنید!
مقالات نرم افزاری
این مطلب روی ویندوز ۶ به بالا جواب میده، در این مطلب قراره که یه فلش دیسک را به بوت تبدیل کنیم و حتی کاری کنیم که این فلش برای ما ویندوز نصب کنه و درایور هم آماده داشته باشه. این برای کاربرانی که در مکانهای مختلف با PC مختلف سرو کله میزنند خیلی عالیه. این مطلب را هر کاربری میتونه انجام بده و تصویر روبرو از اول تا انتها با میاد که بطور تصویری توضیح بده چکار باید کرد. تصویر روبرو را خودم اجرا کردم و ازش عکس گرفتم کار بسیار راحته.
۱ – cmd را تایپ کنید و در حساب admin وارد بشید توجه کنید که حساب ادمین را به روشهای مختلف گفتم که برای اجرای هر چیزی چطوری است و فقط کافیه که ctrl+shift و بعد enter بزنید. در تصویر روبرو بالای صفحه ببینید نوشته شده administrator: c:\windows\system32\cmd و این کلمه administrator واجبه البته تاکیدم برای کاربرانی است که تازه با سایت آشنا شدند.
۲- در اینجا خط فرمان diskpart را بنویسید. وقتی این دستور را وارد میکنید همینطور که میبینید خط فرمان الان دیگه به DISKPART تغییر کرده.
۳- دستور بعدی list disk است تایپ کنید و enter بزنید در تصویر روبرو میبینید که فلش من رتبه ۱ را داره و حجم ۱۹۶۷ که نشون میده فلش من ۲ گیگ است.
۴- برای انتخاب فلش از این دستور استفاده کنید select disk 1 و بعد اجرا کنید میبینید که در پاسخ اومده disk 1is now the selected disk
5- مرحله بعد پاکسازی دیسک است و دستور clean را تایپ و enter کنید که باعث میشه هرچی در فلش است پاک بشه و از بین بره. جواب سیستم را در تصویر روبرو میبینید.
۶- حالا باید یه پارتیشن بسازیم تا هنگام بوت شناسایی بشه پس یه پارتیشن در فلش با این دستور میسازیم create partition primary توجه کنید که غلط املایی نداشته باشید وگرنه فلش روی زمین و هوا معلق میشه و نباید کار را نصف کاره ول کنید وگرنه از فلش هم نمیتونید استفاده کنید مگر اینکه این راه را تا آخر برید. و بعد میتونید از فلش براحتی استفاده کنید.
۷- حالا پارتیشن ساخته شده و انتخابش کنید با این دستور: select partition 1 حالا این پارتیشن انتخاب شده
۸- مرحله بعدی اکتیو کردن این پارتیشن است که با دستور active اجرا میشه.
۹- نام درایو باید اصولی باشه و این نام را بهش بدید assign و بعد enter بزنید.
۱۰- حالا با دستور exit از diskpart خارج بشید.
از اینجا به بعد با cmd دیگه کاری نداریم کافیه که شما محتوای DVD ویندوز ویستا یا ۷ را داخل فلش کپی کنید و چیز دیگه ای که خودم توصیه میکنم اینه که درایور سخت افزارهاتون را هم داخل این فلش کپی کنید و بعد ویندوز را از روی فلش نصب کنید. wizard ستاپ ویندوز باعث میشه که خودش درایورهای سخت افزارهای شما را شناسایی کنه و بطور خودکار نصب کنه.
یکی از مشکلاتی که خیلی توی نصب از روی فلش یا هارد اکسترنال دارند همین نوع پارتیشن بندی و اکتیو است بخاطر همین است نمیتونند ویندوز از روی این دو نصب کنند امیدوارم که شما ها از این پس بتونید اینکار را انجام بدید.
ویندوز من
مهدیار دادمرزی