دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: اهدای نشان گریگور نارکاتسی به یاشار کمال

یار همراه
    رشته تحصیلی
    مهندسی برق-الکترونیک
    ارسال تشکر
    6,930
    دریافت تشکر: 5,062
    قدرت امتیاز دهی
    7457
    Array

پیش فرض اهدای نشان گریگور نارکاتسی به یاشار کمال

وزارت فرهنگ ارمنستان، در تصمیمی جالب، نشانه گریگور نارکاتسی را به رمان نویس مشهور ترک، یاشار کمال اهدا کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از حریت، مراسم تقدیم این نشان در خانه یاشار کمال که در محله وانی کوی استانبول واقع است، برگزار شد. در مراسمی که دیروز (14 شهریور) برگزار شد، افزون بر هیاتی از ارمنستان، سیرانوهی گقامیان نماینده وزیر فرهنگ ارمنستان و آراگاتس آخوییان نماینده مجلس ارمنستان نیز حضور داشتند.

از دیگر افراد مشهوری که در مراسم اهدای این نشان شرکت کردند می توان به زلفی لیوانلی، نویسنده مشهور ترک و آرا گوللر عکاس نامدار ترک ارمنی الاصل اشاره کرد.

گریگور نارکاتسی مهمترین شاعر سده‌های میانه ارمنستان است. کتاب «فغان نامه» او که ارمنیان آن را به نام «نارک» می‌شناسند، از افتخارات ادبیات کهن ارمنی و از درخشانترین آثار ادبیات مذهبی مسیحیت به حساب می آید. شاید در تاریخ ادبیات کهنسال ارمنی هیچ اثری به اندازه فغان نامه نارک منتشر نشده باشد. این کتاب ، پس از کتاب مقدس، بزرگترین صحیفه مقدس کلیسای ارمنی به شمار می‌رود.

نشانه گریگور نارکاتسی به نویسندگان ، هنرمندان و روشنفکرانی که برای حفظ و ترویج فرهنگ ارمنی تلاش می کنند، اهدا می شود.

یاشار کمال (زاده ۱۹۲۳) نویسندهٔ بلند آوازهٔ کرد ترکیه است. آثار وی اگر چه از متن سرزمین و جغرافیایی محدود ومشخص بر آمده‌اند، اما ساختار و محتوایی جهانی دارند. رمان «اینجه ممد» او تا کنون به بیش از ۲۰ زبان منتشر شده و بارها به فیلم در آمده‌است.

«عبدالله گل» رييس جمهوري تركيه جايزه بزرگ ادبيات و فرهنگ این کشور را در سال 2008 به یاشار کمال اهدا کرد. جایزه بزرگ ادبیات ریاست جمهوری ترکیه، یکی از مهمترین جوایز ملی در ترکیه است و به نویسندگان، شاعران، هنرمندان و خوانندگان ملی تعلق می‌گیرد.

کمال، پیش از این نیز در مراسم دريافت جايزه صلح ناشران و كتابفروشان آلمان در اكتبر 1997 خود را اين گونه معرفي کرده بود: «من مردي اهل هنر، شعر و عاشقي هستم. از زماني كه خودم را با اين هنر مشغول كرده ام، همه تلاشم را به كار گرفته ام كه آن را به بهترين وجه ممكن انجام دهم. گفتم مردي اهل هنر و شعر وعاشقي هستم، نه ادبيات. زيرا قبل از اين كه نوشتن را شروع كنم، نقال و عاشق بودم.»

یاشار کمال در ترکیه و جهان به عنوان نویسنده ای بشر دوست و صلح طلب شناخته می شود. وی نه تنها در امور مربوط به ترکیه، بلکه نسبت به همه وقایع ناخوشایندی که در جهان پیرامون او اتفاق می افتد، حساس بوده و همواره پیام دوستی و صلح می دهد. اهدای این مدال ارزشمند از طرف دولت ارمنستان به این نویسنده ترک نیز تاييدي بر این است که فرهنگ و هنر در مرزهای جغرافیایی نمی گنجد.

و همه ی ما خاطره ایم.....

2. کاربرانی که از پست مفید چکامه91 سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع