دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: نظر شما در مورد اهدا جوارح بعد از مرگ مغزی

رأی دهندگان
31. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • بطور کلی موافق به اهدا جوارح هستم

28 90.32%
  • بطور کلی موافق با اهدا جوارح نیستم

1 3.23%
  • در مورد موافق یا مخالف بودن حالت شک دارم!

2 6.45%
صفحه 6 از 8 نخستنخست 12345678 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 79

موضوع: نظرسنجی:با اهدا جوارح موافقید یا نه؟چرا؟

یار همراه
    رشته تحصیلی
    Daroosazi
    ارسال تشکر
    3,087
    دریافت تشکر: 4,777
    قدرت امتیاز دهی
    166
    Array

Ok پاسخ : نظرسنجی:با اهدا جوارح موافقید یا نه؟چرا؟

نقل قول نوشته اصلی توسط غریبه نمایش پست ها
    با تشکر از شما وتو ضیحات کامل و دقیق شما
    من یکم دیر میگیرم
    قول میدم این سوال آخرم باشه در مورد عملکرد مغز
    بعد از تحلیل قسمت سا قه مغز فرمودید عملکرد ریه و قلب نیز مختل میشود و با دستگاه و بصورت مصنوعی ریه اکسیژن را به خون منتقل میکند و قلب هم حالا به وسیله دستگاه و محرکهای خارجی کار پمپاژ را انجام میدهد.
    سوال من این است
    وضعیت گلبولهای قرمز- گلبولهای سفید- پلاکتها- هموگلوبین- و.....
    اندازه این سلولهای خون و مقدار آنها باید توسط یک سیستم هوشمند اداره شود
    وقتی دیگر سیستم هوشمند مغز از کار افتاده کدام بخش
    مقدار این گلبولها- و وضعیت مغز استخوان و...را کنترل می کند؟
    ایا هورمونها از غدد مترشح میشوند؟
    و اینکه مثلا فرض کنید یک شخص به وضعیتی که شماگفتید رسیده با دستگاه و
    ...قلب و شش بصورت مصنوعی کار میکند
    پاسخ به سؤالات من رو خوشحال ميكنه ، پس راحت باشين و بپرسين.........
    همه ي ما خوب ميدونيم كه ساخت سلول هاي خوني توسط مغز استخوان انجام ميشه و تحريك ساخت گلوبول هاي قرمز هم توسط مغز انجام ميشه ، به اين ترتيب كه هر گاه که میزان اکسیژن موجود در بدن کاهش یابد، مغز آن را به منزله ي كمبود گلوبول هاي قرمز تلقي ميكنه و به کلیه‌ها فرمان می‌ده که هورمونی به نام "اریتروپویتین" ترشح كنن و اين هورمون هم باعث ميشه كه مغز استخوان گلوبول قرمز ترشح كنه و به اين ترتيب توليد گلوبول قرمز در بدن تحت كنترل قرار ميگيره.
    اول يه نكته ميگم بعد ميريم روي بررسي فردي كه دچار مرگ مغزي شده و اينكه گلوبول هاي قرمز داراي عمر محدودي هستن ، عمر گلوبول هاي قرمز در حدود 120 روزه و بعد از اين مدت ميميرن.
    حالا بررسي فردي كه دچار مرگ مغزي شده، همون ظوري كه در پست قبلي گفتم در اين فرد مغز تمام عملكرد خودش رو از دست ميده و بخش هاي ديگه اي هم مثل قلب ، ريه ها و كليه ها هم بعد از مدتي دچار مرگ ميشن و براي جلوگيري از اين جريان از دستگاه هاي كمكي براي اكسيژن رساني به قلب و اندام ها استفاده ميكنن ، اما در اين جريان نبايد فراموش كنيم كه عمر گلوبول هاي قرمز محدوده و تا مدت زمان مشخصي عمر ميكنن ، به همين دليله كه حتي با اينكه بوسيله ي دستگاه هاي كمكي اكسيژن رساني به قلب و ريه رو كنترل ميكنن ولي فرد پس از چند روز و به طور متوسط 2 هفته دچار مرگ كامل ميشه، تا زماني كه اين گلوبول ها زنده هستن خون رساني هم انجام ميشه ولي با تحليل آنها خون رساني هم دچار مشكل و ساير اندام ها هم دچار تخريب شده و تحليل ميرن.

چه موقع بافت اهدایی او به کار پزشکان میخورد
    یعنی در این حالت بافت قلب به کار پیوند میخورد؟
    یا قبل از حالت مصنوعی شدن پمپاژ بهتر بود؟
    کلیه ها چی؟
    در همان لحظات و روزهای اولیه مرگ مغزی بافت بدرد بخور تری هستند یا مثلا دو ماه بعد از مرگ مغزی؟
    ما رو حلال کن با این سوالها
    ممنونم

در ارتباط با اين سؤال بايد بگم كه عضوي مثل قلب بايد بلافاصله پس از اعلام مرگ مغزي اهدا بشه و تا زماني كه فرد دچار مرگ قطعي نشده قابل استفاده و پيوند هست و در واقع چنين ارگان هاي حياتي (قلب و ريه)بايد قبل از مرگ مرگ حتمي منتقل شوند ، اما ذر ارتباط با بافت هايي مثل مغز استخوان، قرنيه، دريچه ي قلب، استخوان و تاندون اين گونه نيست اين بافت ها تا 24 ساعت بعد از مرگ هم قابل اهدا هستن.
    اما ذر ارتباط با كبد و كليه پيون از جسد هم ميتونه انجام بشه و درواقع همون طور كه در يكي از پست ها گفتن پيوند از جسذ بهترين شيوه براي كمك به افرادي است كه نارسايي كبد و كليه دارند.
    اميدوارم تونسته باشم پاسخي كه ميخواين داده باشم

2. 5 کاربر از پست مفید Mina_Mehr سپاس کرده اند .

مدیر کـــــــل ســــایت
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر - نرم افزار
    اکانت شخصی
    ندارد
    ارسال تشکر
    9,788
    دریافت تشکر: 29,042
    قدرت امتیاز دهی
    13974
    Array
    Admin's: جدید39

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی:با اهدا جوارح موافقید یا نه؟چرا؟

با تشکر از دوستمون غریبه ...

بهتر بود در ابتدای این بحث سایت ایران اهدا رو هم معرفی می کردید ...

اما من رای خودم رو در باره ی موافق بودن اهدای جوارج دادم .

منم موافقم چرا که زندگی مادی رو اینقدر نمی بینم و به این معتقد نیستم که مادیات بعد از مرگ به درد انسانها بخوره ، پس چرا بعد از مرگ باعث شادی دیگران و 100 البته خشنودی حق تعالی نباشیم ؟

چرا که خشنودی بنده ی خدا خشنودی خدا رو در پی داره.

فکر می کنم همین دلیل برای اهدای جوارج انسان پس از مرگ کفایت کنه.
    نخبه یعنی خودباوری انسان و پس از خود باوری کاری غیر ممکن نمی شود

4. 5 کاربر از پست مفید Admin سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مکانیک-جامدات-گ: هوا فضا
    ارسال تشکر
    275
    دریافت تشکر: 1,226
    قدرت امتیاز دهی
    32
    Array

سلام خدمت مدیر عزیز و دوست داشتنی سایت نخبگان
    ممنون از نظرت با توجه به مشغله کاری توی این تاپیک انساندوستانه و در ادامه
    خداپسندانه شرکت کردید.
    در مورد سایت یکی از دوستان در همان پست های اولیه زحمت ادرس سایت و
    چگونگی گرفتن کارت اهدا عضور را کشیده بود .
    و اینکه چرا در همان پست اولیه این ادرس قرار داده نشد چون نظر سنجی بود
    و از اول نمی توانستیم با گذاشتن این ادرس خود را موافق جلوه دهیم.
    این بهتره یک نفر مثل شما ودیگر دوستان پست ها را مطالعه میکنید و میبینید
    چقدر نظزات خوب و انساندوستانه هست و اعلام میکنید حالا که موافقید خوب این هم سایت اهدا عضو فکر کنم اینطوری دلنشین تر است.
    ممنون
    آفت تفکر تعصب
    است
    سخن مولا: اللجاجه تسلی الرای
    تعصب و لجاجت تدبیر را باطل میکند.

افسوس بر دیاری که در آن گنبد های طلا
    باشد و در ان دیار مردم فقیر و گرسنه باشند
    در آن دیار ظلم خیمه زده و جهل بر عقل چیره
    شده است.غریبه
    حسین(ع) بیشتر از آب تشنه لبیک بود
    اما افسوس که به جای افکارش زخم های تنش را نشانمان دادند و تنها درد او رابی آبی معرفی کردند.شریعتی

6. 5 کاربر از پست مفید غریبه سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    275
    قدرت امتیاز دهی
    32
    Array

سلام خانم Dr_Mina
    ممنون از اطلاعات خوب شما
    بهر حال شما مطالب بسیار زیادی و طولانی را خلاصه وار و مفید پست زدید و خیلی از
    ابهام ها بر طرف شد من خودم خیلی اطلاعات جدیدی از پست های شما در مورد مقوله
    فوق دریافت کردم
    ممنونم از وقتی که گذاشتید و خواهید گذاشت.
    خواندن یک مقاله طولانی با واژه های سخت پزشکی بخصوص برای من ودوستانی که در
    این رشته تخصص نداریم سخت است
    بازهم تشکر میکنم از خلاصه کردن و راحت بیان کردن این مطالب به زبان عمومی از طرف
    شما
    آفت تفکر تعصب
    است

شده است.غریبه
    اما افسوس که به جای افکارش زخم های تنش را نشانمان دادند و تنها درد او رابی آبی معرفی کردند.شریعتی

8. 5 کاربر از پست مفید غریبه سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    275
    قدرت امتیاز دهی
    32
    Array

/6/1388 دست نوشته يكي از بيماران ليست انتظار پيوند يك هفته بعد از پيوند قلب : بسمه تعالي

دست نوشته يكي از بيماران ليست انتظار پيوند يك هفته بعد از پيوند قلب

" هل جزاء الاحسان الا الاحسان"

خسته تر از پروانه اي بي پر، بي رمق تر از برگ زرد خزان، نااميدتر از ساق خشكيده در حسرت باران، چهار بهار عمرم با حسرت و درد خزان شد. نااميد از همه جا در انتظار مرگ ، ديگر تاب و تحمل بودن نداشتم.
    من بودم، انتظار،‌منتظر شفا از جانب شافي. مي ترسيدم براي سلامتي ام دعا كنم كه نكند با دعاي من خانه اي داغدار شود. ديگر بريده بودم از دنيا و طبيبان آن، رو به ضامن آهو كردم خسته ي خسته، نااميدتر از نااميدان كه"معين الضعفاء" از خاندان خويش خواهد برگزيد. تا در ماه عزيز خدا نزديكي ميلاد عزيز زهرا عزيزي رخت از اين دنياي فاني بست و به سوي ديار باقي شتافت. همانا كه گويند معبود گلچين خواهد كرد!
    گويا آن روز كه بر عزيزتان اسم مي نهاديد در حقيقت پروردگار او را ناجي برگزيد. تا ستون خميده كلبه ما را قائم كند.
    در ماه مولود منجي عالم بشريت شنيدم گلي پرپرشد اما بدانيد قلبش مي تپد در سينه ي خسته من. سينه اي كه تشنه ي قلبي با محبت بود ..... پر شد از مهر و محبت.
    سينه اي كه در يك قدمي مرگ بود، در انتظار بسته شدن پلك ها، اما ماند شاداب به بركت سخاوت دلتان.

و حال مي خواهم با پدر و مادر ناجي ام درد دل كنم:
    مادرم؛ كلماتي نايافتني است براي توصيف دل بزرگت
    پدرم؛ تو كه از اولاد رسولي زبان خاموش است در برابر عظمت قلبت
    مادرم؛ آفتاب تلالوش را از نور چشمان تو گرفت .... بوسه بر چشمانت باد
    پدرم؛ سخاوت دريا از كريمي دستان تو بود .... بوسه بر دستانت باد
    آن روز كه تازه داغدار بوديد با جوله رضايت ملائكه بر دستانتان بوسه زدند
    و از آن معبود بي همتا كه هرگز بنده خود را تنها نخواهد گذاشت تمنا كردند كه صبري بر دل
    بي قرار شما دهند تا شايد داغ را تسكيني باشد. ما نيز به درگاه الهي دست دعا برمي داريم
    كه معبودا به اين عزيزان كه گلي زيبا از بوستانشان چيدي صبري بي انتها عطا كن.
    و روح سيده ناجيه حسيني يگانه را كه با دم مسيحايش بر جسم بي جان جان داد در بهشت جاويدان با اوليا الله محشور بگردان.
    من همان قلب دختر شمايم كه مي تپم و زندگي مي دهم، دوست دارم بدانيد با تمام وجودم دعايتان مي كنم و بدانيد شما نه تنها با سخاوتتان زني مرده را زندگي بخشيدي بلكه سه فرزند را مادري دوباره داديد دوست دارم مرا اگر قابل باشم دختر خود بدانيد.
    "هر چند دختر
    آفت تفکر تعصب
    است

شده است.غریبه

10. 5 کاربر از پست مفید غریبه سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    Daroosazi
    ارسال تشکر
    3,087
    دریافت تشکر: 4,777
    قدرت امتیاز دهی
    166
    Array

Ok پاسخ : نظرسنجی:با اهدا جوارح موافقید یا نه؟چرا؟

سلام خانم Dr_Mina
    ممنون از اطلاعات خوب شما
    بهر حال شما مطالب بسیار زیادی و طولانی را خلاصه وار و مفید پست زدید و خیلی از
    ابهام ها بر طرف شد من خودم خیلی اطلاعات جدیدی از پست های شما در مورد مقوله
    فوق دریافت کردم
    ممنونم از وقتی که گذاشتید و خواهید گذاشت.
    خواندن یک مقاله طولانی با واژه های سخت پزشکی بخصوص برای من ودوستانی که در
    این رشته تخصص نداریم سخت است
    بازهم تشکر میکنم از خلاصه کردن و راحت بیان کردن این مطالب به زبان عمومی از طرف
    شما
    اميدوارم ايجور باشه كه شما ميگين و تونسته باشم كمكي هرچند ناچيز در اين راه كرده باشم

12. 3 کاربر از پست مفید Mina_Mehr سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    275
    قدرت امتیاز دهی
    32
    Array

با سلام سوالهای متعددی در مورد مسئله مطروحه در تاپیک فوق در سایت مرکز مدیریت پیوند اعضا دیدیم که البته در این تاپیک کارشناس پزشکی این مبحث خانم
    دکتر مینا خیلی مفصل تر و دقیق تر به مباحث پزشکی جواب داده است
    اما چون مباحث در مرکز مدیریت پیوند اعضا مطرح شده یک کپی از آن را با اجازه از
    دوستان شرکت کننده در ایم مبحث قرار میدهم:
    چرااهداي عضو مهم است؟
    پيوند اعضا تنها راه ادامه حيات براي بيماران مبتلا به نارسايي پيشرفته قلب و كبد، و بهترين درمان براي بيماران مبتلا به نارسايي پيشرفته كليه مي باشد. در حالي كه تعداد زيادي از افراد دچار مرگ مغزي بدون استفاده از اعضا مدفون مي شوند. بيماران زيادي در انتظار دريافت اعضاي پيوندي مي باشند و عدم انجام آن منجر به مرگ ايشان مي شود.
    بالا

مرگ مغزي چيست؟
    مرگ مغزي توقف پايدار و برگشت ناپذير همه اعمال مغز است. در اين وضعيت، هيچگونه اميدي براي برگشت فعاليت مغز آسيب ديده وجود ندارد و فرد دچار مرگ مغزي هرگز قادر به زندگي دوباره نخواهد بود. فرد دچار مرگ مغزي بدون كمك دستگاه نمي تواند نفس بكشد، مردمك هايش پاسخ به نور ندارند، به تحريك دردناك عكس العمل نشان نمي دهد، دستگاه گيرنده امواج مغزي هيچ گونه موجي را از مغز وي ثبت نمي كند و خط صاف رسم مي نمايد. به علاوه، مرگ مغزي نشانه هاي متعدد ديگري دارد كه از طريق آنها و معاينات تكميلي به تشخيص قطعي مي رسند. مرگ مغزي معمولاً بعد از صدمه شديد به سر، خونريزي مغزي ، سكته يا نرسيدن طولاني مدت اكسيژن به مغزاتفاق مي افتد.
    بالا

آيا تا به حال موردي از بيماران مرگ مغزي وجود داشته كه به حال اول و زندگي برگردد؟
    خير. اگر شنيديد فردي دچار مرگ مغزي بوده و مجدداً بهبود پيدا كرده است، بدانيد كه مسلماً آن فرد دچار مرگ مغزي نبوده، بلكه در كوماي عميق بوده و لغت مرگ مغزي به اشتباه در مورد وي استفاده شده است. تشخيص اين دو حالت از يكديگر، به وسيله معاينه كاملاً امكانپذير است. كه اين معاينات بصورت دقيق و در چند مرحله توسط حداقل 5 متخصص بررسي و تأييد مي شود.
    بالا

مرگ مغزي چه تفاوتي با اغما (كوما) دارد؟
    اغما كاهش اعمال مغز است. در اغما احتمال برگشت هوشياري وجود دارد، ولي مرگ مغزي ، فقدان برگشت ناپذير همه فعاليتهاي مغز است و شانسي براي بهبود ي بعد از مرگ مغزي وجود ندارد. در حالت اغما شخص ممكن است براي مدت طولاني زنده بماند و زندگي نباتي پيدا كند، ولي در مرگ مغزي ، فرد حتماً بعد از چند ساعت يا نهايتاً چند روز فوت خواهد كرد.
    بالا

چرا فرد دچار مرگ مغزي هنوز قلبش مي تپد؟
    قلب بدليل خودكار بودن در صورت داشتن اكسيژن تا مدتي به كار خود ادامه مي دهد، ولي يك دستگاه تنفس مصنوعي بايد اكسيژن كافي را براي ادامه ضربان قلب فراهم كند. قلب بدون اين كمك هاي مصنوعي از حركت خواهد ايستاد. حتي با وجود همه اين تجهيزات نيز قلب را تا مدت زيادي نمي توان زنه نگه داشت. اين مدت از چند ساعت تا چند روز ممكن است طول بكشد.
    بالا

مرگ مغزي چه تأثيري براعضاي ديگر بدن دارد؟
    مرگ مغزي يعني نرسيدن اكسيژن يا جريان خون به مغز، ولي اعضاي ديگر بدن مانند قلب، كليه ها يا كبد تا مدتي زنده و قابل پيوند هستند. اين ارگانها، درصورت اقدام به موقع، مي تواننددر بدن شخص ديگري بوسيله پيوند اعضا استفاده شوند. با اين حال، تخريب اعضاي بدن به فاصله كمي پس از مرگ مغزي شروع مي شود. به همين علت است كه فرايند پيوند اعضا بايدهرچه زودتر انجام شود.
    بالا

چه كسي مي تواند پس از مرگ، اهداكنندة عضو باشد؟
    هركسي در هر سني مي تواند در صورت بروز مرگ مغزي و وصيت قبلي خود با رضايت بستگان در زمان مرگ وي، اهداكنندة عضوباشد. شرايط پزشكي فرد در زمان مرگ مغزي، تعيين كنندة قابليت وي براي اهداي عضو خواهد بود.
    بالا

فرم اهداي عضو چيست؟
    مركز مديريت پيوند اعضا فرمهايي با عنوان ((فرم عضويت درخا نواده بزرگ اهدا كنندگان عضو))طراحي نموده است. هر شخص مي تواند با تكميل اين فرم، رضايت خود را مبني بر اهداي اعضايش در صورت دچار شدن به مرگ مغزي اعلام نمايد. همچنين كساني كه فرم پر كرده اند، درصورتي كه به هر علت منصرف شوند، مي توانند رضايت خود را پس بگيرند.
    براي اعضاي خانواده بزرگ اهداكنندگان عضو، كارت شناسايي صادر مي شود.اين اعضا، در صورتي كه خود نيازمند شوند، در اولويت دريافت عضو پيوندي قرار خواهند گرفت.
    بالا

آيا تصميم فرد در خصوص اهداي عضو تأثيري در كيفيت مراقبتهاي پزشكي در زمان بروزحوادث خواهد داشت؟
    به هيچ وجه، اهداي عضو تنها درصورتي انجام مي شود كه اقدامات حيات بخش براي نجات جان وي موفقيت آميز نباشد، يعني دچار مرگ مغزي شده باشد. پس از هر حادثه، كليه تلاشهاو اقدامات طبي جهت حفظ سلامت و احياء وي صورت مي گيرد و تنها پس از بررسي هاي همه جانبه وموشكافانه توسط گروههاي پزشكي، مرگ مغزي اعلام مي گردد. جهت جلوگيري از هرگونه خدشه، پزشكان معالج بيمار و پزشكان تأييدكننده مرگ مغزي و پزشكان گروه پيوند كاملاً متفاوتند.
    بالا

چرا در چنان زمان و موقعيت حساسي، از خانواده ها درباره پيوند سئوال و درخواست مي شود؟
    اخلاق حكم مي كند كه به خانواده فرد دچار مرگ مغزي امكان انتخاب گزينه پيوند گفته شود. پيوند اعضا ونسوج، به فرد ديگري زندگي مي بخشد يا كيفيت زندگي اورا بهتر مي كند. اين موقعيت، فرصتي است براي خانواده دهنده تاجان فرد ديگري را نجات بخشند. و از انجا كه مدت نگهداري فرد دچار مرگ مغزي محدود است، بايد در اين مورد هر چه سريعتر تصميم گرفته شود.
    بالا

از لحظه اي كه خانواده فرد دچار مرگ مغزي تصميم به اهداي اعضاي او براي پيوند مي گيرند، چه كارهايي انجام مي شود؟
    از زمان اعلام مرگ مغزي، 24 ساعت طول مي كشد تا عمل پيوند انجام شود. در اين مدت، فرد دچار مرگ مغزي توسط 5 نفر پزشك متخصص كه از جانب وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي اين كار حكم دارند و اعضاي هيات علمي دانشگاه هستند، شامل يك جرح مغز و اعصاب ، يك متخصص داخلي مغزواعصاب، يك متخصص داخلي و يك متخصص بيهوشي و نماينده پزشكي قانوني ويزيت مي شود. پزشكان تأييد كننده هر كدام مستقل از يكديگر، فرد را در دو نوبت معاينه كرده، مرگ مغزي او را تأييد مي كنند.
    همچنين آزمايشاتي انجام مي شود تا تعيين گردد كدام يك از اعضاي بدن براي پيوند مناسبند . اعضا به وسيله تيمي از پزشكان متخصص در اين امر برداشته و به گيرندگان پيوند مي شوند. بعد از برداشت اعضا نيز، محل عمل جراحي به دقت ترميم مي شود تا تغييري در ظاهر بدن فرد اهداكننده عضو مشخص نباشد سپس پيكر اهداكننده ، به خانواده تحويل داده مي شود.
    بالا

آيا به خانواده گفته مي شود چه اعضايي پيوند مي شود؟
    اعضاي اهدايي براي پيوند توسط خانواده فرد يا براساس وصيت خودش تعيين مي شوند.پس از انجام عمل پيوند نيز ، مركز مديريت پيوند به خانواده دهنده اعلام مي كند كه از ميان اعضايي كه آنها اهدا كرده اند، كدام يك به پيوند رسيده است.
    بالا

آيا به خانواده اهداكننده پولي داده مي شود؟
    خير، هيچ مبلغي به خانواده دهنده تعلق نمي گيرد و اهداي عضو فقط با قصد رضايت حق تعالي و كمك به همنوعان انجام مي شود. از اين روست كه اهداكنندگان عضو و خانواده هايشان مورد احترام و تكريم جامعه قرار مي گيرند.
    بالا

آيا از گيرنده عضو بابت عضو اهدايي وجهي دريافت مي شود؟
    خير، همانطور كه هيچ وجهي به خانواده دهنده داده نمي شود، هيچگونه وجهي نيز بابت اعضاي پيوندي از گيرنده دريافت نمي شود.
    بالا

اهداي عضو از نظر شرعي چه حكمي دارد؟
    از بسياري مراجع عظام تقليد از جمله حضرات امام خميني(ره)، مقام معظم رهبري، آيت الله فاضل لنكراني، آيت اله مكارم شيرازي، آيت الله نوري همداني و آيت الله صافي و مولانا مطهري (مولوي اهل تسنن) استفتا شده است و ايشان اهداي عضو و پيوند به بيماران نيازمند اعضا را، كه نجات جان برخي بيماران موقوف برآن است، جايز شمرده اند.
    بالا

اهداي عضو از نظر قانوني چه حكمي دارد؟
    اهداي عضو براساس قانون "پيوند اعضاي بيماران فوت شده و يا بيماراني كه مرگ مغزي آنان مسلم است"، مصوب 17/1/1379 مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان ، امري قانوني است. آيين نامه هيات وزيران نيز نحوه اجراي آن را تبيين كرده است.
    بالا

واحد آموزش و تبليغات
    مركز مديريت پيونداعضاي دانشگاه علوم پزشكي مشهد

منبع:مرکز مدیریت پیوند اعضا
    آفت تفکر تعصب
    است

شده است.غریبه

14. 6 کاربر از پست مفید غریبه سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 36
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام ...جالبه من چند روز پیش داشتم همینو به مامانم می گفتم که اگه من یه روزی مرگ مغزی شدم حتما باید موافقت کنن که اعضای منو اهدا کنن.به نظر من اگه آدم بتونه انقدر راحت جون آدمه دیگه ای رو نجات بده چرا که نه...

16. 4 کاربر از پست مفید بیگ زاده سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    275
    قدرت امتیاز دهی
    32
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط بیگ زاده نمایش پست ها
    سلام ...جالبه من چند روز پیش داشتم همینو به مامانم می گفتم که اگه من یه روزی مرگ مغزی شدم حتما باید موافقت کنن که اعضای منو اهدا کنن.به نظر من اگه آدم بتونه انقدر راحت جون آدمه دیگه ای رو نجات بده چرا که نه...
    سلام انشالله خداوند به شما طول عمر با عزت بدهد
    تقدیم به مردم خوب آذربایجان بخصوص غربی:
    یاشاشین آذربایجان............

بو گئجه باده ایله دفع ملال ائیله میشم،
    عؤمرون بیر گئجه سینده بئله حال ائیله میشم.
    بیز هارا، تار هارا، یا رب، گئجه مئیخانه هارا؟
    اونودوب دردی بو ایّامدا مجال ائیله میشم
    آفت تفکر تعصب
    است

شده است.غریبه

18. 3 کاربر از پست مفید غریبه سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    524
    دریافت تشکر: 1,057
    قدرت امتیاز دهی
    501
    Array

سلام / من عضو شدم هنوز بعد دوسال کارت نیومده جلوی خونمون
    به هر حال ما پایه ایم / ولی خوب اگر کما بودم صد در صد / اگر یه خورده تو کما بودم راضی نیستم زنده به گور بشم . دروغ چرا
    ...

20. 3 کاربر از پست مفید ashkan سپاس کرده اند .

صفحه 6 از 8 نخستنخست 12345678 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع