دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: پس از ۳۵ سال سفر: فضاپیما وویجر ۱ رسما از منظومه شمسی خارج شد

همکار تالار نجوم
    ارسال تشکر
    4,170
    دریافت تشکر: 6,219
    قدرت امتیاز دهی
    16868
    Array

down پس از ۳۵ سال سفر: فضاپیما وویجر ۱ رسما از منظومه شمسی خارج شد

بالاخره از منظومه شمسی خارج شدیم. هرچند هنوز پای خود بشر به خارج از منظومه شمسی نرسیده، اما وویجر ۱ فضاپیمای کاوشکر فضایی است که ۳۵ سال پیش به فضا پرتاب شد و حالا این سفینه از heliosphere خارج شده است. اینجا در واقع آخرین نقطه تاثیر پذیر از خورشید است.

حالا این فضاپیما دورترین وسیله ساخت بشر به حساب می آید و طی سفر ۳۵ ساله اش حدود ۱۷ میلیارد کیلومتر از زمین دور شده است. در حال حاضر هر تماس از این فضاپیما حدود ۲۰ ساعت در راه است تا به زمین برسد.

احتمالا خبر خروج وویجر ۱ از منظومه شمسی را قبلا هم شنیده اید. اما موضوع اینجا است که طی دو سال گذشته محققان در این مورد اختلاف نظر داشتند که چه نقطه ای را باید محل خروج از منظومه شمسی در نظر گرفت و بعضی با این موضوع موافق نبودند. حالا امروز با انتشار یک بررسی جدید، این موضوع رسما تایید شد که وویجر ۱ از منظورمه شمسی خارج شده است.

فعلا بین دانشمندان اختلاف نظر وجود دارد که فضای جدیدی که این فضاپیما در آن قرار دارد، چیست. آنها می گویند اینجا خارج از heliosphere است اما هنوز اطمینان ندارند که محل دقیق فضا پیما چه چیزی است. چرا که اینجا منطقه ای ناشناخته برای انسان است.

محققان می گویند در فضای جدید، محاسبات و اطلاعات دریافتی ما کاملا تغییر یافته و از بابت هیجان زیادی داریم. اما هنوز اطمینان نداریم که این فضاپیما وارد فضای بین ستاره ای شده یا نه.

وویجر ۱ قرار نیست به سوی هیچ ستاره به خصوصی حرکت کند. اما از نزدیک ستاره Gliese 445 عبور خواهد کرد. (با فاصله ۱.۶ سال نوری!) بنابراین اگر ۴۰۰۰۰ سال دیگر به سفرش ادامه دهد به آن ستاره نزدیک خواهد شد.

اما متاسفانه نمی توانیم به این نزدیک شدن امیدوار باشیم. چرا که از سال ۲۰۲۰ تعدادی از سنسورهای این فضاپیما خاموش خواهد شد و سال ۲۰۳۰ هم دیگر سوختی برای ادامه سفر این فضاپیما باقی نخواهد ماند.
    به روز رسانی: ناسا در ادامه این موضوع، خبری در سایت اش منتشر کرده که در آن می گوید از نظر ناسا فضاپیمای وویجر ۱ هنوز از منظومه شمسی خارج نشده است و به فضای بین ستاره ای هم نرسیده. ناسا می گوید برای اثبات نهایی خروج از منظومه شمسی، لازم است که تغییر در میدان مغناطیسی هم مشاهده شود که این موضوع هنوز توسط این فضاپیما ثبت نشده است.

2. 5 کاربر از پست مفید kahrupay سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    فیزیک
    ارسال تشکر
    87
    دریافت تشکر: 245
    قدرت امتیاز دهی
    197
    Array

پیش فرض پاسخ : پس از ۳۵ سال سفر: فضاپیما وویجر ۱ رسما از منظومه شمسی خارج شد

به نظر من هم امكانش كم است؛زيرا خود فضاپيما طبق پيش بيني هاي انجام شده ي ناسا كه من در مستندي اخيراً ديدم،در سال 2008 پيش بيني شده كه كاوشگر(ووييجر 1)در سال 2015 تنها به كمربند كايپر مي رسد.كمربند كايپر در واقع اندكي مانده به هليوسفر و نزديك سيارات كوتوله قرار دارند كه هنوز جزو منظومه شمسي مي باشد و از آن خارج نمي شود.اين عمل خود هدفي ديگر داشت كه به قرار زير است:
    پس از آن كه در سال (فكر كنم)2003 حلقه هاي نپتون ديده شد كه ضعيف و قوي هستند و كمان دارند و غلظت مواد در آن برخلاف زحل و اورانوس و مشتري درآن متغير است،دانشمندان به دنبال اين بودند كه شايد به علت قرار گرفتن پلوتو در كمربند كايپر و وجود غبار ها و از اين جور چيز ها! امكان حلقه داشتن پلوتو بالاست.
    خوب پولتو چه چيزش از ديگران كمتره كه حلقه نداشته باشه؟!فكري بود كه به ذهن دانشمندان و منجمان خطور كرد.
    من فكر مي كنم خبر آخر شما صحيح است چون با اين مطابقت دارد.

- - - به روز رسانی شده - - -

به نظر من هم امكانش كم است؛زيرا خود فضاپيما طبق پيش بيني هاي انجام شده ي ناسا كه من در مستندي اخيراً ديدم،در سال 2008 پيش بيني شده كه كاوشگر(ووييجر 1)در سال 2015 تنها به كمربند كايپر مي رسد.كمربند كايپر در واقع اندكي مانده به هليوسفر و نزديك سيارات كوتوله قرار دارند كه هنوز جزو منظومه شمسي مي باشد و از آن خارج نمي شود.اين عمل خود هدفي ديگر داشت كه به قرار زير است:
    پس از آن كه در سال (فكر كنم)2003 حلقه هاي نپتون ديده شد كه ضعيف و قوي هستند و كمان دارند و غلظت مواد در آن برخلاف زحل و اورانوس و مشتري درآن متغير است،دانشمندان به دنبال اين بودند كه شايد به علت قرار گرفتن پلوتو در كمربند كايپر و وجود غبار ها و از اين جور چيز ها! امكان حلقه داشتن پلوتو بالاست.
    خوب پولتو چه چيزش از ديگران كمتره كه حلقه نداشته باشه؟!فكري بود كه به ذهن دانشمندان و منجمان خطور كرد.
    من فكر مي كنم خبر آخر شما صحيح است چون با اين مطابقت دارد.
    تشکر به خاطر توجه و تعقل در نوشته هایم به شما که برسرشان توجه و تعقل کردم

4. 3 کاربر از پست مفید genius1 سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)