دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 54

موضوع: آيا هر بلايي كه سرمون مياد خواست خداست يا امتحانه يا اين حرفا يه جور قرص آرام بخشه

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    دریافت تشکر: 15,586
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

پیش فرض پاسخ : آيا هر بلايي كه سرمون مياد خواست خداست يا امتحانه يا اين حرفا يه جور قرص آرام بخشه

نقل قول نوشته اصلی توسط نارون1 نمایش پست ها
    ینی که شما میگین ، یعنی انسان جبرا فقط برای انجام کار بد خلق شده و بلاهارو خودش سر خودش میاره و هیچ دستی تو کارای نیک و نیکی که بهش میرسه نداره

ترازو باید دوطرفه باشه دیگه ، نه ؟؟نمیشه تو نیکی ها دست نداشته باشه ولیتو بدیها نقش داشته باشه

ببخشید من اینقد ساده بیان میکنمـــــا
    ​باز میگم اون حرف بنده نیست معنی آیۀ قرآن است. بعد آخه این آیه اصلا معنای جبر نداره . توضیحاتی که اوایل به دوست عزیز حسین گفتم رو اگر دوباره بخونین متوجه میشین

الهی؛ تشنگی ام را در کسب علم و عملم را در آنچه رضایت توست قرار بده.
    آمین

2. 3 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

پیش فرض پاسخ : آيا هر بلايي كه سرمون مياد خواست خداست يا امتحانه يا اين حرفا يه جور قرص آرام بخشه

ترازو باید دوطرفه باشه دیگه ، نه ؟؟نمیشه تو نیکی ها دست نداشته باشه ولیتو بدیها نقش داشته باشه

ببخشید من اینقد ساده بیان میکنمـــــا
    « ما أَصابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللهِ وَ ما أَصابَکَ مِنْ سَیِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِکَ»(سورۀ نسا آیۀ 79)

«آنچه نیکی به تو می رسد از جانب خداست و آنچه بدی به تو می رسد از سوی خود توست»

اين آيه اصلا معناي جبر ندارد. بنده اوایل بحث نوشتم اگه خواستین بخونین اما این معانی در آیه وجود ندارد. و این حرف بنده نیست آیۀ قرآن است.خود خدا گفته نه بنده.تفسیر آیه زیاد است چکیده رو گفته ام اگه حل نشد بگین کامل بمویسم. ممنون

آمین

4. 3 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array
    نارون1's: لبخند

نقل قول نوشته اصلی توسط عبدالله. نمایش پست ها
    « ما أَصابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللهِ وَ ما أَصابَکَ مِنْ سَیِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِکَ»(سورۀ نسا آیۀ 79)

اين آيه اصلا معناي جبر ندارد. بنده اوایل بحث نوشتم اگه خواستین بخونین اما این معانی در آیه وجود ندارد. و این حرف بنده نیست آیۀ قرآن است.خود خدا گفته نه بنده.تفسیر آیه زیاد است چکیده رو گفته ام اگه حل نشد بگین کامل بمویسم. ممنون

پس من بعد از شنیدن این آیه ، اون سوال برام مطرح میشه

دوستان لطفا منو به جواب برسونین

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

6. 4 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

با عرض سلام خدمت دوستان و برادر کمان ابرو
    این جملۀ بنده نیست معنی آیۀ قرآن است آیۀ 79 سورۀ مبارکۀ نسا
    «انچه نیکی به تو می رسد از جانب خداست و آنچه بدی به تو می رسد از سوی خود توست»
    دوست عزیز آقای کمان ابرو ای کاش اول منتظر جواب میشدین بعد به برادرمون میگفتین این حرف درست نیست. بنده اونقدر اون دنیا را فراموش نکرده ام که خدای نکرده حرفی از خودم را به خدا نسبت بدهم و خودتون بهتر از هرکسی میدونین که نسبت دادن حرفی به ائمه چه عاقبتی دارد چه برسد به خدا حرفی را نسبت بدهی. بنده کتاب تفسیر گاهی اوقات میخونم و یادم بود تفسیر این آیه

میتونین به کتاب تفسیر همراه هم مراجعه کنین.

نوشته اصلی توسط kamanabroo اینکه مطلقا همه خوبی ها را خداوند به بندگان بدهد و خود شخص در آن نقشی نداشته باشد و بدی ها از طرف خود بندگان باشد تبعات زیادی دارد که با مبانی دینی سازگار نیست

چنین حرفی را هیچ کس باور نمی کند چون شخص انجام می دهد البته با اعضا و جوارح و نیرو و حیات و اجازه و اختیاری که خدا داده است
    جناب عبدالله عزیز

حرف شما کاملا درسته این آیه قرآن هست و مشکلی هم با آیه و معناش نداریم.

اما شما ببینید یک موضوعی که در قرآن چندین آیه درباره اش اومده نمیشه با یک آیه حکم نهایی رو داد و گفت که غیر از اون غلطه.( هر چند ما فقط از تفاسیر نقل می کنیم و در جایگاه حکم دادن نیستیم)

بلکه باید تمام آیاتی که در این زمینه هستند بررسی بشه و از همه اونها حرف درست استخراج بشه.

این آیه هم درسته اما باید کنارش آیات دیگر رو هم گذاشت

إِنْ أَحْسَنتُمْ أَحْسَنتُمْ لِأَنفُسِكُمْ وَإِنْ أَسَأْتُمْ فَلَهَا ... (اسرا/7)

ببینید اعمال خیر هم به انسان نسبت داده شده و هم به خود خداوند

معناش این نیست که فقط خداوند اراده می کند و خیری که به انسان می رسه , خودش در اون تاثیری نداره

بلکه معناش اینه که وقتی انسان اراده می کند و انتخاب می کند ، وقتی این اراده و انتخاب خوب و خیر باشد نتیجه اش رو هم که خیر هست خداوند برای انسان قرار می دهد.

پس این خوبی رو هم میشه به انسان نسبت داد و هم به خداوند... نه فقط به خداوند و فقط به انسان.

همانطور که شما هم تایید کردید.

اما اینکه ما یکطرفه فقط بگیم و این رو مطرح کنیم که خوبی ها همه از طرف خداست و بدی ها از طرف خودمون این تمام حقیقت نیست عزیز من . هر چند جزئی از حقیقت هست.

امیدوارم که سوء تفاهم حل شده باشه

8. 4 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    15
    دریافت تشکر: 98
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

جناب كمان ابرو ميشه گفت
    چون خدا مظهر خوبي و نيكي است سنخيتي با بدي نداره كه حالا خدا بخواد به ما بدي بده يا نده ؟

10. 3 کاربر از پست مفید hosein400 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

پس من بعد از شنیدن این آیه ، اون سوال برام مطرح میشه

دوستان لطفا منو به جواب برسونین

در پست قبلی ام توضیح دادم که بعضی آیات رو نمیشه تنهایی تحلیل کرد بلکه باید آیات دیگر در اون موضوع رو در کنارش گذاشت

کاری که آیت الله جوادی آملی حفظه الله خیلی تاکید دارند و علامه طباطبائی ره هم تاکید داشتند که تفسیر قرآن به قرآن صورت بگیره و بعضی آیات در مقام بیان تمام حقیقت نیستند و باید آیات دیگر نیز ضمیمه بشوند.

12. 3 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    امیدوارم که سوء تفاهم حل شده باشه

برادر یعنی بنده گفته ام که فقط همین است؟
    سلام

این جملۀ من {
    چنین حرفی را هیچ کس باور نمی کند چون شخص انجام می دهد البته با اعضا و جوارح و نیرو و حیات و اجازه و اختیاری که خدا داده است}
    برا این است خوده ما هم دخالت داریم.مثه اینکه خوب نقل قول را انتخاب نکرده ام یعنی خوده ما هم دخیل هستیم.فکر کنم اوایل گفتم

آمین

14. 3 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

همکار تالار مدیریت
    ارسال تشکر
    16,317
    قدرت امتیاز دهی
    31281
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    در پست قبلی ام توضیح دادم که بعضی آیات رو نمیشه تنهایی تحلیل کرد بلکه باید آیات دیگر در اون موضوع رو در کنارش گذاشت

کاری که آیت الله جوادی آملی حفظه الله خیلی تاکید دارند و علامه طباطبائی ره هم تاکید داشتند که تفسیر قرآن به قرآن صورت بگیره و بعضی آیات در مقام بیان تمام حقیقت نیستند و باید آیات دیگر نیز ضمیمه بشوند.
    سلام خدمت دوستان و برادر کمان ابرو
    برادر کمان ابرو انگار دوستان فکر کرده اند که بنده و شما مشکلی داریم و اون جواب مارو به دید دیگه تفسیر میکنند نمیدانم که آیا شما هم اونطور برداشت کردین یا نه. اما اینجا بگم که بنده به هیچ عنوان قصد بدی نداشتم و با کنایه حرف نزده ام و اگر پست بنده چنین مفهومی را رسانده باشد از شما و همه دوستان معذرت خواهی میکنم. اطلاعات بنده هیچوقت به اندازۀ اطلاعات برادر کمان ابرو نبوده و نیست و نخواهد بود چون بنده اطلاعاتی به اون صورت ندارم. امیدوارم برادر کمان ابرو این سوءتفاهم را ببخشند و بدونند که خدا الان از حالم خبر دارد منظور بدی نداشتم و دستتون رو میبوسم. بنده هیچوقت خودم رو باعلم ندونسته ام و واقعا هم نیستم.بنده دست آقای کمان ابرو را هم میبوسم. و دربرابر دوستان از ایشان عذر میخواهم. امیدوارم بنده را ببخشند همانطور که بخشش از بزرگان است

آمین

16. 4 کاربر از پست مفید عبدالله91 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    15
    دریافت تشکر: 98
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

دوستان من يه اعتقادي دارم و اون اينكه درسته ما مشكلات رو ما خودمون براي خودمون به وجود مياريم ولي باز هم توي همون مشكل كه براي ما پيش مياد خدا خيري رو قرار ميده شايد اينجوري بگم بهتر باشه اينكه ما يه اشتباهي رو مرتكب ميشيم و بايد نتيجه اش رو هم ببينيم ولي خدا از اونجايي كه به ما محبت داره نتيجه رو جوري رقم ميزنه كه ما هم كمترين ضرر رو ببينيم و هم خيري توي اون برامون باشه
    به نظرتون اين اعتقاد درسته خدا كنه تونسته باشم منظورم و برسونم

رفقا ميشه يكي جواب بده ممنون

18. 5 کاربر از پست مفید hosein400 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی صنایع
    ارسال تشکر
    44
    دریافت تشکر: 214
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array

مسلما خواسته خدا خوبیه واسه ما آدما و خدا بهترین چیزو واسمون میخواد ن بلا...اما فک میکنم اینکه میگن هر بلایی ک سرت بیاد از قسمتو تقدیرو اینجور چیزاس...
    نمیدونم اما فک میکنم واسه اینه که قبلنا چون آدما نمیتونستن دلیلی واسه اتفاقایی ک براشون میفته پیدا کنن بنابرین میگفتن قسمته یاتقدیره...
    البته هرچن ممکنه واقعا اینطوری باشه اما مطمعنا میشه تغیرش داد تنهاچیزی هم ک تغییرنمیکنه خب مرگه..
    سکوت…و دیگر هیچ نمی گویم…!!که این بزرگترین اعتراض دل من است به تو …سکوت را دوست دارم...به خاطر ابهت بی پایانش..

20. 4 کاربر از پست مفید ساتین سپاس کرده اند .

صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)