دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 25

موضوع: ایده فرآیند استخراج زغال سنگ از معادن به روش شیمیایی

در انتظار ایمیل تایید(ثبت نام ناقص)
    ارسال تشکر
    28
    دریافت تشکر: 289
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : ایده فرآیند استخراج زغال سنگ از معادن به روش شیمیایی

نقل قول نوشته اصلی توسط مخفی نمایش پست ها
    سنجیدن این موارد بستگی به محل مورد نظر داره شما دیتاشیت یه معدن رو بدید من حساب می کنم.

معدن مدار و قطعه نیست که دیتاشیت داشته باشه

معدن نقشه داره.البته نقشه های مختلف برای تهویه،باربری،نگهداری،نقشه تنشها،چین ،گسل و ...

چیزی که مد نظر شماست نقشه لایه زغلی احتمالا باشه که اونم مشخص نیست.حتی ذخیره معدن تا وقتی که استخراج تمام نشود مشخص نیست و همه اعداد و ارقام احتمالی است.

در عجبم

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    تخصص=ایده پردازی +ارزیابی محصول
    ارسال تشکر
    18,873
    دریافت تشکر: 9,270
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array
    حسین متقی's: پر حرف

نقل قول نوشته اصلی توسط A S L A N نمایش پست ها
    با عرض پوزش خنده داره

دلیل:

زغال یک ماده جامد هست.یعنی در صورتی که بتوانید گاز تولید کنید و گاز را تزریق کنید و همان گاز را برگردانید و بازیابی کنید،(در این صورت)چون سطح تماس جامد با گاز کم هست(عملا صفر است.چون سنگ بستر زغال معمولا نفوذپذیری کافی ندارد)واکنشی صورت نمیگیرد

مونواکسید کربن یک گاز کاملا سمی است و تولید صنعتی اون در محیط ایزوله مجوز ندارد که هیچ،امنیت و صرفه اقتصادی هم ندارد

کمی هم در مورد شیمی صحبت کنم براتون

اگه چیزی از شیمی فیزیک بدونیبد می فهمید که انرژی گیبس که معیار انجام واکنش است برای تبیدیل دی اکسید کربن به کربن و اکسیژن عددی مثبت است.تا اینجا فهمیدیم که این کار خودبخودی نیست و هزینه دارد.برای تخمین هزینه بهتره این واکنش را یک واکنش تعادلی تصور کنید و ثابت واتکنش بنویسید.عددی در حد صفر میشود.یعنی هزینه بالایی دارد.

با همه این تفاسیر سر بحث اصلی برگردیم.یعنی جنبه مهندسی

فرض را بر این میزاریم که یزغال به این روش استخراج شد.یک فضای خالی در زیر زمین ایجاد میشود که اگر نگهداری نشود باعث نشست در سطح زمین میشود و ...

حالا اگه خواستین بیشتر توضیح میدم

- - - به روز رسانی شده - - -

با عرض پوزش خنده داره

دلیل:

زغال یک ماده جامد هست.یعنی در صورتی که بتوانید گاز تولید کنید و گاز را تزریق کنید و همان گاز را برگردانید و بازیابی کنید،(در این صورت)چون سطح تماس جامد با گاز کم هست(عملا صفر است.چون سنگ بستر زغال معمولا نفوذپذیری کافی ندارد)واکنشی صورت نمیگیرد

مونواکسید کربن یک گاز کاملا سمی است و تولید صنعتی اون در محیط ایزوله مجوز ندارد که هیچ،امنیت و صرفه اقتصادی هم ندارد

اگه چیزی از شیمی فیزیک بدونیبد می فهمید که انرژی گیبس که معیار انجام واکنش است برای تبیدیل دی اکسید کربن به کربن و اکسیژن عددی مثبت است.تا اینجا فهمیدیم که این کار خودبخودی نیست و هزینه دارد.برای تخمین هزینه بهتره این واکنش را یک واکنش تعادلی تصور کنید و ثابت واتکنش بنویسید.عددی در حد صفر میشود.یعنی هزینه بالایی دارد.

فرض را بر این میزاریم که یزغال به این روش استخراج شد.یک فضای خالی در زیر زمین ایجاد میشود که اگر نگهداری نشود باعث نشست در سطح زمین میشود و ...

خیلی خوبه که شما اطلاعات زیادی در این زمینه دارین
    و خیلی خوبه که اینجا کاملا توضیح دادید-ممنون
    ولی از همه ی این مباحث مهمتر اینه که محترمانه صحبت کنید
    ادب کمال مرد است رو تو دبستان به ما یاد میدن نه دانشگاه
    در هر صورت ممنون از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتید
    خب این 1 ایده هست و از هر 10 هزار ایده یکی دوتاش میشه محصول و روند اجرایی پس اصلا خنده دار نیست وگرنه 100 تا دلیل دیگه داره حتی اگه این ایده عملی باشه اصلا اجرایی نمیشه

http://news.iranema.ir/ سامانه هوشمند جمع آوری و انتشار اخبار روز ایران

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    18,873
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array

معدن نقشه داره.البته نقشه های مختلف برای تهویه،باربری،نگهداری،نقشه تنشها،چین ،گسل و ...

چیزی که مد نظر شماست نقشه لایه زغلی احتمالا باشه که اونم مشخص نیست.حتی ذخیره معدن تا وقتی که استخراج تمام نشود مشخص نیست و همه اعداد و ارقام احتمالی است.

در عجبم
    این ایده ها تمرین هستند
    این آقای مخفی که اینجا میبینید 1 اختراع داره-توربین بادی خطی که بازدهی تئوریش 90 درصده(بازدهی تئوری توربینهای فعلی59درصد هست)
    و این اختراعها با 100ها ایده ی اولیه شکل میگیره
    و اصطلاحی که به کار برده میشه هم اصلا اهمیتی نداره چون اینجا ناسا نیست 1 سایت با فضای خودمونیه که سعی میکنیم اصولش علمی باشه
    حالا اینکه بگی دیتاشیت(البته درست که این اصطلاح اشتباهه) یا بگی map یا بگی plan یا بگی data mining
    هیچ فرقی نداره چون منظورتو رسوندی!
    مخصوصا اینجا که محیط رسمی نیست
    منظور ایشون حجم مورد نظر بود و ازمایش نفوذپذیری خاک و نقشه ی محل جغرافیایی محل برای داشتن اطلاعات اولیه از جنس خاک منطقه(از روی محل اون روی نقشه مشخص میشه طبق اطلاعات اماری که البته محدودند
    و چند دیتای دیگه که احتمالا من اطلاعی ندارم چون متخصص نیستم!
    اگر اشتباهی دارم تو صحبتهام به بزرگی خودتون ببخشید-من تنها چیزی که نمیدونم کل دروس مهندسی معدنه!

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    الکترونیک و فیزیک هسته ای
    ارسال تشکر
    4,930
    دریافت تشکر: 13,220
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array
    عرفان سلیم زاده's: خجالت

در عجبم
    سلام
    پس لطفا نقشه های تهویه،باربری،نگهداری،نقشه تنشها،چین،گسل و ...
    رو بدید

5. کاربرانی که از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند.

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

با عرض پوزش خنده داره

دلیل:

واقعا منبع شما چیه؟
    تعادل یه فرمول شیمیایی برگشت پذیر به دما ، فشار و غلظت واکنش دهنده ها بستگی داره.
    اگر دما رو افزایش بدیم وفشار رو کاهش و غلظت سوخت(کربن) رو بالا ببریم گاز تزریقی(دی اکسید کربن) تمایل به تجزیه شدن خواهد داشت.
    مونوکسید کربن گاز سنتز هست همین الان هم از متان تهیه میشه که گران هست ولی چون هیدروژن مورد نیازش رو تامین میکنه به دنبال جایگزین نبودن.
    با گاز سنتر متانول و پلاستیک و انواع پلیمر و غیره می سازن پس گاز با ارزشی هست.
    آنتالپی این واکنش مقدار مثبت داره در واقع گرماگیر هست.با این کار معدن حکم یه خنک کننده رو برای گاز تزریقی بازی می کنه.
    فکر کنم اگه شما بودید اکسیژن خالص به معدن تزریق میکردید.
    در ضمن در این محیط بسته فردی نیست که بخواد جانش مورد تهدید قرار بگیره.پس قوانین تولید گاز مونوکسیدکربن در فضای بسته شامل این مورد نمیشه.
    گاز مونوکسید کربن سنگین تر از هواست نگران خروجش نباشید.
    از نظر مهندسی تا بخواد همچین اتفاقی بیوفته یه چند قرنی طول میکشه چون به صورت یکنواخت از تمام کربن موجود در معدن کم میشه.
    باید این گفته ناپلئون رو طلا گرفت"طوری نامه رو بنویس که بتونی زیرش رو امضا کنی!"

7. کاربرانی که از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند.

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط حسین مت نمایش پست ها
    این ایده ها تمرین هستند
    این آقای مخفی که اینجا میبینید 1 اختراع داره-توربین بادی خطی که بازدهی تئوریش 90 درصده(بازدهی تئوری توربینهای فعلی59درصد هست)
    و این اختراعها با 100ها ایده ی اولیه شکل میگیره
    و اصطلاحی که به کار برده میشه هم اصلا اهمیتی نداره چون اینجا ناسا نیست 1 سایت با فضای خودمونیه که سعی میکنیم اصولش علمی باشه
    حالا اینکه بگی دیتاشیت(البته درست که این اصطلاح اشتباهه) یا بگی map یا بگی plan یا بگی data mining
    هیچ فرقی نداره چون منظورتو رسوندی!
    مخصوصا اینجا که محیط رسمی نیست
    منظور ایشون حجم مورد نظر بود و ازمایش نفوذپذیری خاک و نقشه ی محل جغرافیایی محل برای داشتن اطلاعات اولیه از جنس خاک منطقه(از روی محل اون روی نقشه مشخص میشه طبق اطلاعات اماری که البته محدودند
    و چند دیتای دیگه که احتمالا من اطلاعی ندارم چون متخصص نیستم!
    اگر اشتباهی دارم تو صحبتهام به بزرگی خودتون ببخشید-من تنها چیزی که نمیدونم کل دروس مهندسی معدنه!
    ممنونم بابت پیگیری حسین جان ولی من برای تمرین این ایده رو ندادم گفتم برای ادای دینم به کارگران معادن زغال سنگ این کار رو کردم.

9. کاربرانی که از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند.

ارسال تشکر
    28
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط مخفی نمایش پست ها
    واقعا منبع شما چیه؟ تعادل یه فرمول شیمیایی برگشت پذیر به دما ، فشار و غلظت واکنش دهنده ها بستگی داره. اگر دما رو افزایش بدیم وفشار رو کاهش و غلظت سوخت(کربن) رو بالا ببریم گاز تزریقی(دی اکسید کربن) تمایل به تجزیه شدن خواهد داشت. مونوکسید کربن گاز سنتز هست همین الان هم از متان تهیه میشه که گران هست ولی چون هیدروژن مورد نیازش رو تامین میکنه به دنبال جایگزین نبودن. با گاز سنتر متانول و پلاستیک و انواع پلیمر و غیره می سازن پس گاز با ارزشی هست. آنتالپی این واکنش مقدار مثبت داره در واقع گرماگیر هست.با این کار معدن حکم یه خنک کننده رو برای گاز تزریقی بازی می کنه. فکر کنم اگه شما بودید اکسیژن خالص به معدن تزریق میکردید. در ضمن در این محیط بسته فردی نیست که بخواد جانش مورد تهدید قرار بگیره.پس قوانین تولید گاز مونوکسیدکربن در فضای بسته شامل این مورد نمیشه. گاز مونوکسید کربن سنگین تر از هواست نگران خروجش نباشید. از نظر مهندسی تا بخواد همچین اتفاقی بیوفته یه چند قرنی طول میکشه چون به صورت یکنواخت از تمام کربن موجود در معدن کم میشه. باید این گفته ناپلئون رو طلا گرفت"طوری نامه رو بنویس که بتونی زیرش رو امضا کنی!"
    از بحث علمی خوشم میاد شما میخواین دما و فشار را توی حجم به اون بزرگی معدن کنترل کنید؟؟؟ از نظر نفوذپذیری خاک و... چه خبر؟؟؟ خودت میگی که مونواکسید کربن سنگین تر اهواست.پس رفت پایین بالا نمیاد.از طرفی هم خودت گفتی که محیط معدن به عنوان خنک کننده است.پس از تاثیر دما روی چگالی هم (اگر در واقعیت بشه استفاده کرد که نمیشود) باید صرف نظر کرد.از طرفی هم گاز داخل لوله و مخزن نیست که بشه با تغییر فشار بیرون کشید. و 1000 تا دلیل دیگه از همه اینها که بگذریم باید توجیح اقصادی داشته باشه.یک دانشجوی مهندسی حداقل 2 واحد اقتصاد تخصصی و 2 واحد مدیریت تخصصی رشته خودش را پاس میکنه

11. کاربرانی که از پست مفید A S L A N سپاس کرده اند.

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    18,873
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array

از بحث علمی خوشم میاد شما میخواین دما و فشار را توی حجم به اون بزرگی معدن کنترل کنید؟؟؟ از نظر نفوذپذیری خاک و... چه خبر؟؟؟ خودت میگی که مونواکسید کربن سنگین تر اهواست.پس رفت پایین بالا نمیاد.از طرفی هم خودت گفتی که محیط معدن به عنوان خنک کننده است.پس از تاثیر دما روی چگالی هم (اگر در واقعیت بشه استفاده کرد که نمیشود) باید صرف نظر کرد.از طرفی هم گاز داخل لوله و مخزن نیست که بشه با تغییر فشار بیرون کشید. و 1000 تا دلیل دیگه از همه اینها که بگذریم باید توجیح اقصادی داشته باشه.یک دانشجوی مهندسی حداقل 2 واحد اقتصاد تخصصی و 2 واحد مدیریت تخصصی رشته خودش را پاس میکنه
    چون بحث هست منم جواب میدم
    دما و فشار رو میشه تو اون حجم کنترل کرد ولی مشکل اینه که هزینه بر هست و من هم از اول برای همین خیلی اصرار داشتم 1نمونه رو حساب کنن
    از نظر نفوذ پذیری خاک هم منم هم این سوال رو داشتم که جوابی نگرفتم
    در رباطه با اینکه مونوکسید رو چطوری بازیافت کنیم روشش اینه که پایینترین قسمت معدن از نظر عمق رو محل مکنده ی مونوکسید کربن میزاریم!
    گاز داخل معدن رو میشه با فن و دمنده و کمپرسور و مکنده و کاهش فشار بیرون کشید اگر گاز جایگزین سریع تزریق بشه و کنترلش شدنی و قابل اجرا هست
    توجیه اقتصادی هم که مهمتر از همه هست رو منم بهش اشاره کرده بودم و ایشون گفتند باید اطلاعات معدن رو بدیم که من ندارم
    اگر شما 1 معدن رو اطلاعاتشو دارین بفرستین تا محاسبه بشه!! همون اطلاعات احتمالی رو میگم!!

ارسال تشکر
    28
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط حسین مت نمایش پست ها
    چون بحث هست منم جواب میدم
    دما و فشار رو میشه تو اون حجم کنترل کرد ولی مشکل اینه که هزینه بر هست و من هم از اول برای همین خیلی اصرار داشتم 1نمونه رو حساب کنن
    از نظر نفوذ پذیری خاک هم منم هم این سوال رو داشتم که جوابی نگرفتم
    در رباطه با اینکه مونوکسید رو چطوری بازیافت کنیم روشش اینه که پایینترین قسمت معدن از نظر عمق رو محل مکنده ی مونوکسید کربن میزاریم!
    گاز داخل معدن رو میشه با فن و دمنده و کمپرسور و مکنده و کاهش فشار بیرون کشید اگر گاز جایگزین سریع تزریق بشه و کنترلش شدنی و قابل اجرا هست
    توجیه اقتصادی هم که مهمتر از همه هست رو منم بهش اشاره کرده بودم و ایشون گفتند باید اطلاعات معدن رو بدیم که من ندارم
    اگر شما 1 معدن رو اطلاعاتشو دارین بفرستین تا محاسبه بشه!! همون اطلاعات احتمالی رو میگم!!
    دوست عزیز فکر نکنم اشکال از من باشه که متوجه نمیشم

شما معدن را تا پایین ترین نقطه می کنید.یک مکنده اونجا میزارید تا هوای داخل مهدن را بمکد.هوایی که داخل خلل و فرج سنگهاست و سنگ هم به این راحتی پس نمیدهد.هوا را میشود از داخل جامد مکید؟؟؟اگر میشود چگونه؟؟؟

یک کمپرسور اونجا میزاریم که هوا را فشرده کند.این کمپروسر با چی کار میکند؟؟؟برق؟؟احتمال انفجار گاز زغال را چی میکنید؟؟؟با هوای فشرده کار میکنی؟؟تامین این هوا از کجا و چگونه؟؟؟(البته اگر هوای فشرده کمپرسور را در سطح زمین تامین کنید با رفتن به عمق این فشار به فشار محیط نزدیکتر میشود و گاز چگال تر(بگذریم و نمی خواهیم بحث هوای فشرده داشته باشیم).

خوب مرحله بعد هم این هوا را با سطح زمین باز میگردانید و بازیافت میکنید.

دوست عزیز باید طرحی که داده میشود اول توجیح فنی داشته باشد.یعنی امکان پذیر باشد.بعد وارد محاسبات مالی و ... شود

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

من به جاش از بحث علمی متنفرم چون اخرش طرفت تو تا بارت می کنه و میره! اول فشار معدن رو پایین میاریم بعد گاز کم فشار رو وارد می کنیم.اینکه فشار رو چقدر بیاریم پایین بستگی به دمای مورد نیاز داره. مکنده هایی در خروجی های معدن وجود خواهد داشت. همزمان که گاز دی اکسید کربن رو از ته معدن تزریق می کنیم از سر معدن گاز های مونوکسید کربن رو مکش می کنیم. کی گفته سطح دسترسی گاز به دیواره ها کمه؟ اینو در نظر داشته باشید که عمق این معادن معمولا تا 500 متر هم میرسه و ما هم بر اساس ظرفیت مورد نیاز گاز تزریق می کنیم. هر موقع که ظرفیت رو تامین نکرد نرخ جریان رو بالا می بریم.

15. کاربرانی که از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند.

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)