دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 51

موضوع: روابط دختران و پسران ....!!

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    روانشناسی
    ارسال تشکر
    2,219
    دریافت تشکر: 1,579
    قدرت امتیاز دهی
    70
    Array
    narma's: ناراحت2

پیش فرض پاسخ : روابط دختران و پسران ....!!

نگران نباش، درست‌اش می‌کنیم.

2. 4 کاربر از پست مفید narma سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق صنعتی
    ارسال تشکر
    13,909
    دریافت تشکر: 12,140
    قدرت امتیاز دهی
    32624
    Array
    mamadshumakher's: جدید136

نقل قول نوشته اصلی توسط homeyra نمایش پست ها
    به نظر من جامعه دید مناسبی نسبت به رابطۀ دختر و پسر در حد همکلاسی و... نداره و همۀ دخترا و پسرایی که با هم هستنو به یک چشم میبینه و این درست نیست.توی خود دانشگاه اگه دختر و پسری دم کلاس وایسن و راجع به درس حرف بزنن،همۀ اون کساییکه اومدن دانشگاه تا مثلا فرهیخته بشن، برای این دوتا بیچاره حرف در میارن و جو رو طوری میکنن که هرکی مثل این دو نفر اگه یروزی خواست بره و سوالی بپرسه سعی کنه یا از همجنس خودش بپرسه یا بیخیال مشکلش بشه.اینجور طرز تفکر باعث شده که توی اینجور جاهایی دو طرز فکر بوجود بیاد:یا خیلی افراطی فکر میکنن که دیگه دارن شورشو در میارن و یا خیلی تعصبی رفتارمیکنن. حد وسط بخاطر تفکر غلط جامعه کم پیدا میشه
    خب شما با یک مثال ساده میخواید بگید جامعه دید مناسبی به رابطه دختر و پسر در حد همکلاسی نداره؟
    دیدید جامعه رو سوم شخص قرار میدید؟خب عیب نداره.منظورتون دیگران بود.اما چرا نمیگید که به چه علت دیگران درباره ی اون دو نفر فکر بد میکنند؟
    چرا فکر میکنید دید مناسبی برای رابطه بین دختر و پسر وجود نداره؟قبل ازین که چیزی به اسم همکلاسی اختراع بشه روابط و حد و مرز دختر و پسر تعیین شده بود.موافقید؟

4. 4 کاربر از پست مفید mamadshumakher سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    computer-software
    ارسال تشکر
    8,825
    دریافت تشکر: 5,728
    قدرت امتیاز دهی
    3260
    Array

ممنون از نظرات خوب دوستان تا اینجای بحث...ولی دوستان این روابط حد و مرزش کجاست؟؟اصلا باید به این قضیه چجوری نگاه کرد؟؟یه نگاه دینی یا براساس عرف جامعه یا شایدم هردو...اصلا اگه چجوری باشه خوبه؟یا اینکه لزومی بر یه همچین روابطی هست؟یه همچین روابطی برای قبل ازدواج مناسبه؟؟اینا سوالای تو ذهن منه... چه راهکاراییو پیشنهاد میدید...خیلی دوست دارم بدونم...خودم نمیتونم جواب درستی برای سوالام پیدا کنم....

6. 4 کاربر از پست مفید elinaaa سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43644
    Array
    نارون1's: لبخند

ممنون از نظر دوستان تا اینجا :

ما بالاخره داریم تو جامعه زندگی میکنیم ، تشکیل شده از دو جنس زن و مرد

بخوایم نخوایم با جنس مخالف در ارتباط قرار میگیریم ...... باید روش برخورد و ارتباط صحیح رو یاد گرفت .......نمیشه ارتباطات رو قطع کرد و بگیم دیگه مشکلی پیش نمیاد

مثل همین طرحهای تفکیک جنسیتی دانشگاهها ....... این چیزا به نظر شما جوابگو هست؟ نیست به نظرم !

روابط دانشگاهی و دانشجویی هم غیرقابل انکاره .....ولی اینکه این روابط چه شکلی به خودشون بگیره هم هست

به قول دکتر انوشه دختره یا پسره ، هرکدوم بالاخره میره از اون یکی جزوه بگیره ، دختره با ناز و ادا صحبت میکنه و .... ، این راهش نیست در حقیقت

اینکه قبل از ازدواج دختر و پسر باهم رابطه ای داشته باشند ، بله باید برای شناخت بیشتر با هم در ارتباط باشن ولی با آگاهی خانواده و اینکه کسی در جریان این قضیه هست ، باشه ......

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

8. 6 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    ارسال تشکر
    13,417
    دریافت تشکر: 6,562
    قدرت امتیاز دهی
    6221
    Array
    homeyra's: جدید156

نقل قول نوشته اصلی توسط mamadshumakher نمایش پست ها
    خب شما با یک مثال ساده میخواید بگید جامعه دید مناسبی به رابطه دختر و پسر در حد همکلاسی نداره؟
    دیدید جامعه رو سوم شخص قرار میدید؟خب عیب نداره.منظورتون دیگران بود.اما چرا نمیگید که به چه علت دیگران درباره ی اون دو نفر فکر بد میکنند؟
    چرا فکر میکنید دید مناسبی برای رابطه بین دختر و پسر وجود نداره؟قبل ازین که چیزی به اسم همکلاسی اختراع بشه روابط و حد و مرز دختر و پسر تعیین شده بود.موافقید؟
    بله با شما موافقم.درسته جامعه سوم شخص نیست و من هم جز اونم اما اینیکه گفتم چیزی هست که من دارم میبینم.این حرفا زده میشه.در مورد علت تفکر بد دیگران راجع به رابطۀ دختر و پسر هم من فکر میکنم بخاطر اینه که یک سری از اشخاص توی این روابط زیاده روی میکنن شاید این نوع روابط باعث شده که این دید کلی بوجود بیاد و همه به یک چشم دیده بشن.
    جامعه(باید میگفتم بخشی از جامعه
    ) رو هم از اون نظر توی صحبتای قبلیم سوم شخص قرار دادم چون این دید رو من ندارم ولی اکثریت....

10. 4 کاربر از پست مفید homeyra سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق صنعتی
    ارسال تشکر
    13,909
    قدرت امتیاز دهی
    32624
    Array

ممنون از نظرات خوب دوستان تا اینجای بحث...ولی دوستان این روابط حد و مرزش کجاست؟؟اصلا باید به این قضیه چجوری نگاه کرد؟؟یه نگاه دینی یا براساس عرف جامعه یا شایدم هردو...اصلا اگه چجوری باشه خوبه؟یا اینکه لزومی بر یه همچین روابطی هست؟یه همچین روابطی برای قبل ازدواج مناسبه؟؟اینا سوالای تو ذهن منه... چه راهکاراییو پیشنهاد میدید...خیلی دوست دارم بدونم...خودم نمیتونم جواب درستی برای سوالام پیدا کنم....
    سوالای خیلی خوبی پرسیدی.اما یه سری مطالب باید قبل از جواب دادن به این سوالات پاسخ داده بشه.

ببینید به نظر شخصی من هر جامعه ای بر اساس یک الگوی مناسب باید خودشو سازمان دهی کنه.
    خب با این حساب تا الگوی درستی رو انتخاب نکنیم نمیتونیم راه کاری رو برای یک مسئله ارائه کنیم.حالا به نظر شما فرض کنیم ما الگویی نداریم و خودمون فقط با عقلمون میخوایم بفهمیم که رابطه درست چجوریست.به نظر شما میشه؟البته یک راه داره.اینکه همه ی موارد رو امتحان کنیم.ازادی عمل کامل بدیم ازادی حجاب بدیم.و بعد از سالها نتیجه رو بررسی کنیم.بعد بیایم فقط محدودیت بزاریم و گیر بدیم و نتیجه رو بررسی کنیم.این راهکار وحشتناک واسه این بوجود میاد که کارارو به حساب عقل خالی بخوایم ببریم جلو.پس نمیشه.
    اما میشه به کمک یک راهنمای راستین یه سری برنامه های درست رو یاد بگیریم.اینجاست که عقل میاد وسط.یعنی باید بتونیم بهترین معنی از الگو رو ردیابی کنیم.اون الگو چیه؟
    قرآن
    یک داستانی در قرآن بیان شده که به زیبایی یک رابطه رو با جنس مخالف بیان میکنه.
    داستان موسی و دختران شعیب.
    ولی قبل از اینکه بخوایم خودمونو با پیامهای این داستان وفق بدیم اول باید بدونیم قران و پیامهای اونو برای ایجاد یک رابطه ی سالم و دور شدن از اشتباه در سال 2012 قبول دارید؟

12. 4 کاربر از پست مفید mamadshumakher سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی
    ارسال تشکر
    3,581
    دریافت تشکر: 2,686
    قدرت امتیاز دهی
    1088
    Array
    بحث's: جدید80

با سلام مثل همیشه میگویم که این نظر شخصی بنده بوده وشاید هم درست نیست ولی نظر من اینه که رابطه دختر وپسر اگر فقط برای دوستی باشد که من به شدت با آن مخالفم وبه نظر من نتیجه این دوستی در اکثر موارد هرچه باشد (افسردگی بعد از جدایی وبیماری روانی وجریحه دار شدن احساسات و...)ازدواج موفق دقت کنید موفق در اغلب موارد نخواهد بود منظور من دوستی طولانی مدت پسر ودختر است ولی اگر این رابطه در حیطه کاری ودرسی باشد ان هم در صورت ضرورت مشکلی ندارد ولی باز هم باید خیلی محتاطانه انجام شود ومراقب احساسات باشیم ودر این رابطه وابستگی عاطفی بین طرفین ایجادنشود هیچ کس هم مبرا نیست چون همه ی ما بشریم ودارای عواطف بشری زیاد شعار دادم انگار ببببببببببای
    خدا همه ی بنده هأش رو دوست دأره حتی بیشتر از پدر و مادرشون حتی کسایی که مأ دوستشون ندأریم پس سعی کنیم همه رو دوست دأشته بأشیم

14. 4 کاربر از پست مفید بحث سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    computer-software
    ارسال تشکر
    8,825
    دریافت تشکر: 5,728
    قدرت امتیاز دهی
    3260
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط mamadshumakher نمایش پست ها
    سوالای خیلی خوبی پرسیدی.اما یه سری مطالب باید قبل از جواب دادن به این سوالات پاسخ داده بشه.

ببینید به نظر شخصی من هر جامعه ای بر اساس یک الگوی مناسب باید خودشو سازمان دهی کنه.
    خب با این حساب تا الگوی درستی رو انتخاب نکنیم نمیتونیم راه کاری رو برای یک مسئله ارائه کنیم.حالا به نظر شما فرض کنیم ما الگویی نداریم و خودمون فقط با عقلمون میخوایم بفهمیم که رابطه درست چجوریست.به نظر شما میشه؟البته یک راه داره.اینکه همه ی موارد رو امتحان کنیم.ازادی عمل کامل بدیم ازادی حجاب بدیم.و بعد از سالها نتیجه رو بررسی کنیم.بعد بیایم فقط محدودیت بزاریم و گیر بدیم و نتیجه رو بررسی کنیم.این راهکار وحشتناک واسه این بوجود میاد که کارارو به حساب عقل خالی بخوایم ببریم جلو.پس نمیشه.
    اما میشه به کمک یک راهنمای راستین یه سری برنامه های درست رو یاد بگیریم.اینجاست که عقل میاد وسط.یعنی باید بتونیم بهترین معنی از الگو رو ردیابی کنیم.اون الگو چیه؟
    قرآن
    یک داستانی در قرآن بیان شده که به زیبایی یک رابطه رو با جنس مخالف بیان میکنه.
    داستان موسی و دختران شعیب.
    ولی قبل از اینکه بخوایم خودمونو با پیامهای این داستان وفق بدیم اول باید بدونیم قران و پیامهای اونو برای ایجاد یک رابطه ی سالم و دور شدن از اشتباه در سال 2012 قبول دارید؟
    خوب مسلما به عنوان یه مسلمون قرآن رو قطعا قبول داریم...اما گاهی اوقات منافع شخصی خودمون باعث میشه از هدایتهای قرآن دور بشیم...ولی این در حالیه که میدونیم صلاح ما در عمل به این کتاب هست...خوب منم این داستانو میدونم و خیلیای دیگه هم میدونن اما مشکل همین 2012یعنی دوران به قول معروف روشنفکری...که از نظر یه عده میشه آزادی مطلق در همه ی موارد...خوب این تفکرات رو ایرانی ها هم اثر گذاشته و خیلی از حد و مرزها شکسته شده ولی من دنبال واقعیتم و نه چیزی که این به قول معروف روشنفکرا میگن...خوشحال میشم بیشتر توضیح بدی...
    ویرایش توسط elinaaa : 1st September 2012 در ساعت 10:34 PM

16. 3 کاربر از پست مفید elinaaa سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق صنعتی
    ارسال تشکر
    13,909
    قدرت امتیاز دهی
    32624
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط نارون1 نمایش پست ها
    ممنون از نظر دوستان تا اینجا :

ما بالاخره داریم تو جامعه زندگی میکنیم ، تشکیل شده از دو جنس زن و مرد

بخوایم نخوایم با جنس مخالف در ارتباط قرار میگیریم ...... باید روش برخورد و ارتباط صحیح رو یاد گرفت .......نمیشه ارتباطات رو قطع کرد و بگیم دیگه مشکلی پیش نمیاد

مثل همین طرحهای تفکیک جنسیتی دانشگاهها ....... این چیزا به نظر شما جوابگو هست؟ نیست به نظرم !

روابط دانشگاهی و دانشجویی هم غیرقابل انکاره .....ولی اینکه این روابط چه شکلی به خودشون بگیره هم هست

به قول دکتر انوشه دختره یا پسره ، هرکدوم بالاخره میره از اون یکی جزوه بگیره ، دختره با ناز و ادا صحبت میکنه و .... ، این راهش نیست در حقیقت

اینکه قبل از ازدواج دختر و پسر باهم رابطه ای داشته باشند ، بله باید برای شناخت بیشتر با هم در ارتباط باشن ولی با آگاهی خانواده و اینکه کسی در جریان این قضیه هست ، باشه ......
    خب اصل قضیه همینجاست.نارون خانم به زیبایی بیان کردن.تفکیک جنسیتی غلطه.
    اما راهکار چیست؟همیشه وقتی یک راهکار جواب میده که فرد عواقب کار اشتباهشو باور داشته باشه.اونوقت میره سراغ راهکار.پس اینجا منظورم به افرادی نیست که با بی حیایی تمام تمام شئونات رو زیر پا میزارن و فقط به هوای نفسشون فکر میکنند و حتی برای دوستی هم جلو نمیرن.پس با این تیپ دختر و پسرا کاری نداریم.
    چون اگه کسی خواب باشه رو میشه بیدار کرد اما کسی که خودشو زده به خواب ....

اما اصل قضیه چیه؟اصل قضیه به نظر من بر میگرده به همون نیاز ادما.

ببینید.هر پسری دوست داره روزی ازدواج کنه و همسری اختیار کنه.هر دختری هم دوست داره یک تکیه گاهی تو زندگی داشته باشه.و این عواطف و احساسات از سن نوجوانی رخ میده.
    پس هدف همراه شدن و همزبون شدن و در اختیار داشتن هست.
    اگه دقت کنید تو چت روم ها به دختر بگی که ازش کوچکتری باهات چت نمیکنه.اگه بدونه فاصله مکانی زیادی با هم دارید تمایلش به چت کمتر میشه.اگه بگی دوست دختر داری چت نمیکنه.اینا همه نشانه ی اینه که همه دنبال گمشده ای میگردن.گمشده ای از جنس اختیار.از جنس اطمینان.تملک. اما حیف که با کمی بی تدبیری اینده خودشون رو خراب میکنند.چطور؟
    شما فرض کنید دختری که با پسری رابطه دوستی برقرار کرده.وقتی کسی به خودش اجازه داد از حریم و مرز محرم و نامحرمی عبور کنه باید منتظر هر عواقبی باشه.به ظاهر با هم دوستن.به هم وابستن.اما این وسط عهدی وجود نداره همش حرف بوده.مسئولیتی وجود نداره همش حرف بوده.وقتی ارتباط از حد بگذره خب قدم های گناه بیشتر میشه.و ممکنه به ارتباط جنسی ختم بشه.خب اینجا پسر احساس میکنه این دختر به درد زندگی باهاش نمیخوره.چون قبل از زندگی تونسته بهش دسترسی داشته باشه و دیگه اطمینانی بهش نداره.دختر:فکر میکنه این مرد رویاهاش بوده.فکر میکنه تمام احساساتشو درک میکرده.حالا هر اتفاقی میتونه اینارو از هم جدا کنه میدونید که چه بلایی سر روحیه دختر میاد؟همه ی اینا به خاطر چیه؟به خاطر اینه که دنبال همسر بودن ولی نه از راه درستش.اگر اون پسر به خانوادش میگفت و با اطلاع خانواده ها این دو با هم اشنا میشدن و در صورت قبولی دو طرف به هم میرسیدن هیچ کدوم ازین اتفاقا تو جامعه نمی افتاد.اینارو به ظاهر هممون بلدیم.اما چون به عواقب این مسائل برای زندگی ایندمون فکر نمیکنیم این مشکلات سیل عطیمی از جوونارو در بر گرفته.

18. 3 کاربر از پست مفید mamadshumakher سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق صنعتی
    ارسال تشکر
    13,909
    قدرت امتیاز دهی
    32624
    Array

ببخشید پر حرفی میکنم ولی خوندن این مطلب میتونه راهنمای خوبی برای ما باشه

حریم روابط دختر و پسر از نگاه قرآن

ما هنوز نتوانسته ایم الگوی کاملی از روابط مطلوب دختر و پسر ارائه دهیم و با توجه به ضرورتها قرآن را می گشاییم و دلهای خویش را در آبشخور کوثر آن شستشو می دهیم . باشد که از نورش بهره گیریم و به پاسخ مطلوب برسیم . در قرآن کریم ، در سوره های قصص ، احزاب ،یوسف ، مریم ، در این رابطه این گونه سخن به میان آمده است .

بررسی ارتباط کلامی زن و مرد از دیدگاه قرآن

در قرآن ، مسئله ارتباط دو جنس در ابعاد گوناگون و در گستره بسیار وسیعی مورد بررسی قرار گرفته است و شامل گفت و گوی دو جنس ، نظر و نگاه ، دست دادن و مصافحه کردن ، مساعدت . کمک کردن ،تنهایی و خلوت گزینی و دیگر انواع ارتباط می شود . ما در آیات 22 به بعد سورۀ قصص ، با جونی پر شور روبرو هستیم ، جوانی که به خاطر مبارزه با نظام فاسد ، از دیار خویش می گریزد و به شهر مدین پناه می برد . در مدین کنار چاه آب ، نگاهش در میان چوپانان که برای آب دادن گوسفندانشان آمده اند ، به دو دختر جوان می افتد . با طرح یک سوال سر از کارشان در می آورد : ” چه می کنید ؟ کارتان چیست ؟ ” . آنان در پاسخ می گویند : ” ما به گوسفندان آب نمی دهیم تا آنکه چوپانان آب بردارند و سرچاه را خلوت کنند ” . در ذهن جوان ، سؤال دیگری جوانه می زند و می پرسد : ” مگر شما کسی را ندارید که در کارها کمکتان کند ؟ ” ذهن زیرک دختران جوان ، منظور جوان را به خوبی در می یابد و در ادامه می گویند : ” پدر ما پیری سالخورده است ”.

نکته :تا اینجا از آیه استفاده می کنیم که ارتباط دو جنس مخالف ، درحد مکالمه وگفتگو نهی نشده است .

نتیجه : ارتباط کلامی بین دختر و پسر اشکالی ندارد !
    سوال : آیا قرآن برای گفتگوی دو جنس با یکدیگر قید و شرط و حد و مرزی از نظر کمیت و کیفیت قائل شده است ؟ یا اینکه دختر . پسر بی هیچ قید و شرط و با هر شکل و شیوه ای می توانند با هم ارتباط گفتاری داشته باشند ؟

در این زمینه نیکوست با یکدیگر نگاهی به سورۀ احزاب بیافکنیم . در آیه 32 این سوره خطاب به زنان پیامبر ( ص ) می فرماید : ”ای همسران پیامبر ! شما مانند هیچ یک از زنان [دیگر ] نیستید ، اگر سر پروا دارید پس به ناز سخن مگویید تا آنکه در دلش بیماری است طمع ورزد ؛ و گفتاری شایسته گویید ” . گرچه خطاب آیه به زنان پیامبر (ص) است اما تعلیلی که در آخر آیه آمده ، همه زنان و مردان را در بر می گیرد . جان کلام آن که ؛ آیه 32 سوره احزاب ، ارتباط کلامی بین دو جنس را از دو طرف کنترل می کند . از طرفی ، دختران هنگام سخن گفتن باید عفت کلام را رعایت کنند و به گونه ای سخن نگویند که همراه عشوه و ناز باشد تا دلها را مجذوب خود سازد و از سوی دگر به پسرانن نیز سفارش مس کند که در مواجه با جنس مخالف ، با دلی پاک ( نه آکنده از تمایلات جنسی ) روبرو شوند . www.zibaweb.com

بررسی ارتباط دختر و پسر در بعد مساعدت و یاری رساندن به یکدیگر

برای روشن شدن اصل مساعدت به قرآن باز می گردیم . در آیات سورۀ قصص موسی را دیدیم که به کمک دختران شتافت . اما نکته ای در ادامه ی آیه آمده که در خور تأمل فراوان است . قرآن می گوید : ” [موسی جوان] پس برای آن دو [گوسفندان را] آب داد ، آنگاه به سوی سایه برگشت. “ همین و بس . اما پس از مساعدت به دختران دیگر آنجا نایستاد ، به رویشان لبخند نزد ، از نام و نشانشان نپرسید ، از آنها نخواست تا به او بگویند خانه شان کجاست ؟ با که زندگی می کنند ؟ تا در منزلشان همراهی شان کند یا نه ؟ قرآن فقط می گوید : برایشان آب کشید ، آنگاه به سایه رفت . سپس دست به دعا برداشت و گفت : ” پروردگارا ! من به هر خیری که سویم بفرستی سخت نیازمندم .“ (قصص/28،24)

نمونه های فراوانی در قرآن نشان از آن دارد که مردانی تنها به انگیزه مساعدت ویاری رساندن به نیازمندان ، نه ایجاد پلی برای رسیدن به غریزه ها و اشباع نامشروع آنها ، به یاری و مساعدت زنان شتافته اند و گرفتاری آنها را بر طرف کرده اند . بنابراین نکته اصلی که از این آیات به دست می آید این است که ارتباط دختر و پسر در بعد مساعدت و یاری رساندن مورد نکوهش قرار نگرفته است .
    بررسی حیا در پندار ، گفتار و رفتار دختر و پسر

در ادامه سورۀ ( قصص/26،28) می خوانیم : یکی از آن دو دختر که با شرم و حیا قدم بر می داشت نزد وی [موسی] آمد و گفت : ”پدرم تو را می طلبد تا تو را به پاداش آب دادن [گوسفندان] برای ما ،مزد دهد . “

در تفاسیر آمده است ،به خاطر مساعدت موسی ، دختران زودتر از همیشه به خانه رسیدند . پدر علت را جویا شد . آنان داستان جوان را برای پدر تعریف کردند . پدر یکی از آنها را به دنبال جوان فرستاد . قرآن می گوید : یکی از آن دو – در حالی که با آزرم قدم بر می داشت – نزد وی آمد . یعنی آن دختر در حالی که با شرم قدم می زد نزد موسی آمد .. پرسشی که در اینجا رخ می دهد و پاسخ به آن در بحث ” ارتباط دختر و پسر “ راهگشا است که آیا شرم و حیا از حالتهای روح انسان است یا از صفات جسم ؟ به عبارت دیگر وقتی می گوییم : ” شرمگین شدم“ منظور این است که روح ما شرمنده می شود یا اینکه کالبد یا چهره ما ؟ مسلم است که شرم و حیا از صفات روح است نه جسم و در حدیثی از پیامبر (ص) آمده است : ” هر گاه از حیا برخودار نباشی ، هر چه می خواهی بکن “ گفته اند منظور از این حدیث آن است که اگر حیا نباشد ، انسان دست به هرکار زشتی می زند . این نکته بیان گر آن است که گرچه شرم و حیا یک حالت روانی و روحی است . اما آثار و نشانه های آن می توانند در کالبد ، ظاهر و اندام خود را نشان دهد . ما این حیا و شرم و یک حالت را نه تنها در رفتار و راه رفتن دختر شعیب می بینیم بلکه در گفتار و سخن او با موسای جوان نیز می بینیم – به این بخش از آیه دقت کنیم :” گفت : پدرم تو را می طلبد تا تو را به پاداش آب دادن [گوسفندان ]برای ما ،مزد دهد . “ (قصص/24،28) به لحن و گفتار دختر توجه کنید . وقار و حیا از فتارش پیداست . دختر برای دعوت از موسی آمده است . برای آنجام این مقصود ،کلمات را در ذهن خویش زیرورو می کند و به دنبال جمله مناسبی می گردد ” به خانه ما بیا “ اندکی به آن می اندیشد . نه ،نه . جمله خوبی نیست . خوب است از پدر مایه بگذارم . بله ، این بهتر است . به موسی می گوید : ”پدرم تو را می طلبد “ یعنی من دعوت کننده تو نیستم . من تو را به خانه خویش نمی خوانم این پدر من است که تو را به خانه خویش خوانده است .آیا در ذهن کنجکاو موسی این سوال سبز نشدکه برای چه از من دعوت کرده اید تا به خانه تان بیایم ؟ ما که یکدیگر را نمی شناسیم . اما زیرکی دختر فرزانه شعیب حتی این پرسش را هم بدون جواب نمی گذارد . در ادامه می افزاید : ”پدرم تو را می طلبد تا تو را به پاداش آب دادن [گوسفندان] برای ما ،مزد دهد .“ خاطرت جمع، ای جوان ! منظور از این دعوت یک مسئله اقتصادی است . پاداش دادن توست .

پیش از این یاد آور شویم که برای گفتار دختر و پسر دو نکته اساسی باید در نظر گرفته شود :

1- کنترل بر صدا از سوی دختران ؛

2- کنترل و انگیزه های درونی از سوی پسران (با نیت سوء بر خورد نکردن )

ما این دو نکته را به روشنی در مکالمه حضرت موسی (ع) با دختر شعیت می بینیم . به ویژه هنگامی که می بینیم پس از قبول شعیب ، دختر از جلو و موسی از پشت سر حرکت می کند . بادی می وزد و جامه دختر را به بازی می گیرد . موسی چه می کند ؟ دختر را صدا می زند و به او می گوید : " ای کنیز خدا نمی خواهم دوربین ذهن من هر لحظه از اندام موزون تصویر بردارد . آیا جلوه های رفتاری و گفتاری جوانی را بهتر و دقیق بر از این می شود به تصویر کشید ؟ آیا بهتر از این می توان نظارت بر عمل ها و عامل ها ، نظارت بر انگیزۀ های رفتاری و انگیخته های گفتاری را تبیین کرد ؟

20. 2 کاربر از پست مفید mamadshumakher سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)