دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: رکورد دار سرعت جهان هوانوردی- sr-71

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    هوافضا
    ارسال تشکر
    125
    دریافت تشکر: 918
    قدرت امتیاز دهی
    35
    Array

پیش فرض رکورد دار سرعت جهان هوانوردی- sr-71

رکورد دار سرعت جهان هوانوردی- سرنشین دار
    پرنده سياه يا SR-71
    هواپیمای لاکهید مارتین اس آر-71 (Lockheed Martin SR-71 Blackbird) که لقب آن بلکبرد یا پرنده سیاه است، به نظر من ترسناک ترین و مخوف ترین هواپیمایی است که تاکنون به دست بشر ساخته شده است. این هواپیمای جاسوسی، یکی که از سریع ترینهواپیماهای در حال خدمت جهان نیز می باشد، در ابتدا از آن به نام یا کد YF-12A یادمی شد. این هواپیما از دو موتور پرات اند ویتنی JT11D-20A توربوجت به قدرت 14740کیلوگرم (هر یک) برای پرواز بهره می برد. این هواپیما محصول سال 1964 است و طول بالهای آن به 17 متر و طول خود هواپیما به 32 متر می رسد. این هواپیما در صورت تسلیحکامل می تواند 77 تن وزن در هنگام برخاست داشته باشد که اندازه قابل توجهیاست.حداکثر سرعت آن به 3,200 کیلومتر بر ساعت رسیده و سقف پروازی آن 80,000 پا (25کیلومتر) می باشد. حداکثر برد این هواپیما 4,800 کیلومتر است و بالهای آن تماماً ازتیتانیوم مقاوم در برابر حرارت ساخته شده و کلاً تعداد تولید شده از این هواپیما بهحداکثر 35 عدد می رسد. ضمناً خدمه این هواپیما از دو نفر تشکیل می شود. خلبانانبرای پرواز در چنین هواپیمایی نباید از 25 سال کمتر و از 35 سال سن بیشتر داشتهباشند. همچنین خلبانان این هواپیماهای ویژه، باید برای پرواز در سرعت های هایپرسونیک آموزش های خاصی ببینند و دوره های مخصوصی را طی نمایند. اگر به بعضی ازتصاویر گرفته شده از خلبانان آن ها توجه کنید، می بینید که لباس های آنان بیشتر بهلباس فضانوردان می ماند تا خلبان یک هواپیما. یکی از خلبانان این پرنده مخوف میگوید:"پرنده بسیار رامی است، البته برعکس قیافه آن. ما در شب ها، بسیاری اوقات نمیتوانیم سرعت را حس کنیم چرا که همه جا تاریک است و فقط هنگامی که یک لحظه نور چراغشهر ها را می بینیم می توانیم تشخیص دهیم که با چه سرعتی در حال پرواز هستیم و سپس،دوباره در تاریکی فرو می رویم. این هواپیما آن چنان ارزشمند است که یک بار، برایبلک برد من اتفاقی افتاد که کنترل هواپیما از دست من خارج شده بود و در این شرایط،قانوناً تنها کاری که خلبان باید انجام دهد این است که خود را از مخمصه نجات داده وبیرون بپرد، اما من طاقت نیاوردم که چنین پرنده گران قیمتی از دست برود و به چندتکه آهن پاره تبدیل شود، بنابراین تمام تجربه پروازی خودم را به کار گرفتم وهواپیما را سالم به زمین نشاندم، کاری که می توانست به قیمت جان من و همکارم تمامشود." گونه ای از این هواپیما نیز وجود دارد که دارای موتورهای رم جت است و توسطهواپیمایی کمکی به سرعت لازم دست پیدا کرده سپس از آن جدا شده و به ارتفاع 80,000پایی شلیک می شود و از آن جا به پرواز خود ادامه می دهد. این اسلحه، در دوران جنگسرد به خدمت نیروی هوایی آمریکا در آمد و روس ها نیز تلاش زیادی کردند که آن را باموشک های خود ساقط نمایند، اما سرعت موشک های آن ها به این هواپیما نمی رسید، روسها نیز که قبلاً هواپیماهای جاسوسی آمریکا مانند U-2 را شکار کرده بودند، میخواستند که این پرنده را نیز از پرواز کنار بکشند اما تلاش آن ها بی نتیجه ماند. تنها رقیب (البته رقیب که چه عرض کنم، خاک زیر پا) SR-71، هواپیمای میگ 31 بود کهالبته باید در حقیقت در جوار این هواپیما تنها رخصت پرواز بگیرد و گرنه چنینهواپیماهای به این می مانند که تا ابد بی رقیب باشند.

الان اين هواپيما خيلي كم كاربرد داره (فقط ناسا از اون براي امور آزمايشي استفادهميكنه).اين هواپيما از قدرت تسليحاتي كمي برخوردار هست و بيشتر براي امور جاسوسيهست.حداكثر سرعتش بيش از 3.5ماخ هست و در ركورد سرعتي كه به جا گذاشت به سرعت 3528KM/H رسيد
    منبع:

WWW.AEROSPACETAlK.COM

2. کاربرانی که از پست مفید N I M A سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)