دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: تفاوت سیستم عامل ویندوز و لینوکس

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    هوا فضا
    ارسال تشکر
    211
    دریافت تشکر: 804
    قدرت امتیاز دهی
    244
    Array
    sayed mojtaba's: خوشحال2

پیش فرض تفاوت سیستم عامل ویندوز و لینوکس

سلام
    من تا حالا با لینوکس کار نکردم و می خوام نصب کنم به نظرتون به مشکل میخورم ؟
    از نظر کاری چه فرقی با ویندوز داره ؟

2. کاربرانی که از پست مفید sayed mojtaba سپاس کرده اند.

یار همراه
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر_نرم افزار
    ارسال تشکر
    3,958
    دریافت تشکر: 9,802
    قدرت امتیاز دهی
    5191
    Array
    آسد مرتضي's: جدید47

پیش فرض پاسخ : تفاوت سیستم عامل ویندوز و لینوکس

سلام عزیز
    من خودم هم چیز زیادی بلد نیستم ولی به عنوان کسی که یه چند باری لینوکس نصب کردم و باهاش یه خورده کار کردم میتونم بگم با ویندوز فرق میکنه از این نظر که برنامه های ویندوز رو نداره یا مشابه تقریبا ضعیف تر اون رو داره که باید دانلود کرد.....
    فکر کنم اولش به مشکل بخورید چون یه ذره فضاش با فضای ویندوز فرق میکنه
    در کل اگه به عنوان یه سیستم عامل دم دستی و کار گشا میخواید ازش استفاده کنید توصیه میکنم از همون ویندوز استفاده کنید
    آهنگران سرشان شلوغ است ...
    بايد نعل تازه بسازند براي اسب ها ...

4. 2 کاربر از پست مفید آسد مرتضي سپاس کرده اند .

یار همراه
    ارسال تشکر
    17,332
    دریافت تشکر: 8,680
    قدرت امتیاز دهی
    15646
    Array

سلام .
    من خودم با سیستم عامل لینوکس کار کرده ام ، اون هم با نسخه هایی از فدورا ، مندریوا ، سوزه و از همه مهمتر با اوبونتو . البته با سیستم عامل لینوکس زنده Knoppix که روی CD بود اجراش کردم الان روی DVD هم اومده .

حال بگذریم . اما مختصری از شرح احوال ویندوز که همگی با ان اشنایی داریم . سیستم عاملی فراگیر که اخرین نسخه ان 8 نسخه پرویو می باشد . تمامی کارکردهای ما با برنامه ها با ویندوز می باشد زیرا تنوع برنامه های ویندوزی زیاد هست ( اگرچه برای لینوکس و مک هم زیاد می باشد ).

حال برویم سراغ لینوکس . به درستی نمی توان گفت که بهترین نسخه لینوکس کدام هست ، اما به جرات می توان گفت که نسخه اوبونتو در حال حاضر بهترین هست .

مهمترین نکته در نصب لینوکس این هست که نسخه هایی مثل فدورا و مندریوا و سوزه این امکان را به سختی دارند تا مثل ویندوز به راحتی هارددیسک را پارتیشین بندی کنند و معمولا به صورت خیلی حرفه ای به صورت دستی می باشد . اما اگر می خواین که راحتی کار داشته باشین بهتره برین سراغ اوبونتو ، چرا که این نسخه از لینوکس بهترین و راحت ترین نوع پارتیشین بندی یعنی نوع خودکار را دارند . در لینوکس دو نوع پارتیشن بندی وجود دارد ؛ یه نوع دستی که یه کمی سخت هست و نیاز به تجربه وجود دارد ، اما نوع راحت تر ان پارتیشین بندی به طور خودکار هست . این پارتیشین 3 گزینه پیش روی شما می گذارد .

گزینه اول : از شما می خواد که اگر روی هارددیسک شما سیستم عامل لینوکس نصب شده باشد کل هارددیسک را برای نصب لینوکس اختصاص دهید . ( در این صورت اگر بر روی هارد شما ویندوز باشد ، با انتخاب این گزینه ویندوز شما پاک خواهد شد . پس این گزینه رو انتخاب نکنید .)

گزینه دوم : از شما می خواهد که اگر روی هارددیسک شما سیستم عامل ویندوز نصب شده باشد کل هارددیسک را برای نصب لینوکس اختصاص دهید . ( در این صورت اگر بر روی هارد شما ویندوز باشد ، با انتخاب این گزینه ویندوز شما پاک خواهد شد . پس این گزینه رو انتخاب نکنید .)

گزینه سوم : از شما می خواهد که قسمتی از هارددیسک تان که فضای خالی داره ( مثلا 50 گیگ ) را به نصب لینوکس اختصاص بدهد ، بدون اینکه ویندوزتان از هارد پاک شود . این گزینه اخرین گزینه ( گزینه سوم برای پارتیشن بندی خودکار ) می باشد . شما برای راحتی کار بنا به ظرفیت هاردیسک تان برای نصب لینوکس اوبونتو فضایی را اختصاص می دهید .

اگر هاردتان 250 گیگ هست ، مثلا 50 گیگ را از پارتیشن ویندوز با استفاده از ابزار دیسک منیجمنت ویندوز پاک کرده ، یا مثلا هاردتان 160 هست ، مثلا باز هم 50 گیگ را به فضای لینوکس اختصاص دهید .

مرحله بعد نصب برنامه های لینوکس می باشد که همون گزینه ها رو همونطور که هست بگذارین و دست کاری نکنین . در صفحه نصب برنامه ها بدون این که کاری کنید فقط گزینه next را بزنید . و هین طور ادامه بدهید تا لینوکس در هارد شما نصب شود .

بعد از یه راه اندازی سیستم ( restart ) سیستم از شما می خواد که نام کاربری و پسورد را وارد کنید . پسورد را حتما باید وارد کنید . این از الزامات لینوکس می باشد .

بعد همین طوری ادامه بدهید تا صفحه log on یا desk top بیاید . اگر صفحه log on امد ، یوزر و پس رو وارد کنید ، اگر هم دسکتاپ بود که هیچ .

در لینوکس شما پارتیشن هایی به نام c,d,e,f,g و ... ندارید . پارتیشن اصلی شما ( همن درایو c در ویندوز ، درایو root می باشد .)

در صفحه دسکتاپ شما به غیر از سطل اشغال و درایو دیگری ( اسمش یادم نیست ) چیز دیگری نمی بینید .

لینوکس دارای دو صفحه گرافیکی به نام KDE و GNOME هست که در اوبونتو به صورت GNOME می باشد . در taskbar اوبونتو که در پایین صفحه وجود دارد ( در برخی نسخه ها در بالای صفحه هست ) منوها و برنامه و اپلت وجود دارد . ( یک اپلت برنامه کوچکی است که برای اجرا در داخل پنل طراحی شده است . درست مثل اپلت های ویندوز 7 ، در تسک بار ویندوز 7 اپلت هایی مانند اینترنت اکسپلورر / ویندوز مدیا پلیر و ... وجود دارد و حتی امکان اضافه کردن سایر برنامه ها وجود دارد ، همین کار در لینوکس اوبونتو نیز وجود دارد ) .

منوی start نیز در سمت چپ تسک بار وجود دارد . یه گزینه خیلی جالب که در اوبونتو وجود دارد گزینه دسکتاپ مجازی است که به صورت یه مربع 4 تیکه در تسک بار هست . شما اگه با افیس ورد کار می کنید 1 تیکه از پنجره های اون مربع 4 تیکه روشن میشه . اگه شما یه تیکه از اون مربع رو انتخاب کنید می بینید که صفحه دسکتاپ کاملا خالی هست .

این ابزار این امکان را به شما می دهد تا راحت تر با دسکتاپتان کار کنید .

در پنجره کامپیوتر نیز 4 گزینه هست :
    1- Floppy
    2- Cd/dvd rom
    3- Files system ( در این فایل سیستم تمامی برنامه ها و کارتان را می توانید انجام دهید . )
    4- Network

البته این رو بگم که تا الان تنها اوبونتو از فلش دیسک پشتیبانی می کند و سایر نسخه ها به غیر از اوبونتو از فلش دیسک پشتیبانی نمی کند . پس اگر از فلش دیسک استفاده می کنید بهتره از اوبونتو استفاده کنید .

البته اینها تمامی مواردی نیستند که بتونم برای شما توضیح بدهم ، چون قسمت های زیادی هستند که باید توضیح داده شود ولی وقت کم هست .

برای اطلاعات بیشتر می توانید کتاب " کلید لینوکس " را از کتاب خانه ها تهیه کنید .
    ناشر : انتشارات کلید اموزش .

قیمت همراه با CD : 2000 تومان .
    ادرس سایت : http://www.kelid.ir

با تشکر .

6. 4 کاربر از پست مفید Joseph Goebbels سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی سخت افزار
    ارسال تشکر
    4
    دریافت تشکر: 5
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام .
    توضیحات " فیلد مارشال رومل " تقریبا کامل و تا حد زیادی نشون دهنده ی تفاوت بین لینوکس و ویندوز هست .
    اما دوست عزیز پیشنهاد من اینه که برای آشنایی اولیه اول نرم افزار vmware رو روی سیستم عامل ویندوز نصب کن و بعد لینوکس رو تو این نرم افزار اجرا کن. تا بتونی باهاش کار کنی و با محیطش آشنا شی. حالا بعد... اگه خواستی لینوکس رو جایگزین ویندوز بکن.

8. کاربرانی که از پست مفید rokh سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)