دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: نکاتی در مورد کنکور کارشناسی ارشد شیمی

دوست جدید
    ارسال تشکر
    570
    دریافت تشکر: 451
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

Post نکاتی در مورد کنکور کارشناسی ارشد شیمی

کنکور کارشناسی ارشد شیمی در هفت گرایش برگزار میشود که دارای ضرایب متفاوت درسی هستند . اینکه ما در کدام گرایشها علاقمند به ادامه تحصیل هستیم نقش تعیین کننده ای در نوع درس خواندنمان دارد . در دفترچه های ثبت نام کنکور این ضرایب درج شده است .

نکات مهم
    ۱- حدالمکان از هیچ درسی صرفنظر نکنید خصوصا در گرایشی که علاقمند به ادامه تحصیل هستید مثلا اگر قراره شیمی آلی را ادامه بدین دروس شیمی فیزیک آلی و آلی فلزی را در نظر داشته باشید و حتی از دروس اختیاری سنتز هم صرفنظر نباید کرد . بعضا دیده شده است که در کنکور برخی از سالها از این درسها سیوال آمده است و با توجه به رقابتی بودن کنکور سرمایه گذاری درست و کامل یک درس میتونه خیلی تعیین کننده باشد .

۲- برای درس اصلی اولویت اول را در خواندن قایل شوید و درسهای بعدی را در الویت های بعدی قرار دهید .

۳- حدالمکان همه ی درسها را با هم بخونید مثلا یک روز در میان ، یک روز شیمی آلی و تجزیه و روز دیگه شیمی معدنی و شیمی فیزیک .

۴- تست زدن را فراموش نکنید همراه با هر مبحثی که می خوانید نگاهی هم به تست های آن مبحث بندازید.

۵- برای اونهایی که شروع نکردن ، سعی کنید زودتر شروع کنید و در ضمن سعی کنید در یک بازه زمانی سه یا چهار ماهه یک دور کامل مباحث را خوانده باشید و بهمن ماه را به دوره قسمت هایی که برایتان مشکل بوده است اختصاص دهید.

۶- در شیمی فیزیک کوانتوم و طیف سنجی ( دروسی که بچه های شیمی محض به صورت اجباری میگذرانند ) از اهمیت زیادی برخوردارند و برای همین به دوستانی که به شیمی فیزیک علاقمند هستند اکیدا توصیه میکنم این دو درس را در اولویت هایشان قرار دهند ، سال گذشته سیوالات ابتدایی شیمی فیزیک از این دو درس بود و همین باعث شده بود بچه هایی که این دروس را نگذرانده بودند با دیدن این سیوالات احساس کنند که نمی توانند پاسخگوی سیوالات باشند .

۷- اگر در درسی ضعیف هستید و می خواهید به کلاس کنکور بروید ، ایده ی خوبی است اما در نظر داشته باشید اگر تعدد درسها زیاد باشد مثلا در سه کلاس شیمی فیزیک ، آلی و تجزیه ثبت نام کرده اید ، همین تعدد کلاسها و جزوه نوشتن ها و زمانی که صرف کلاس رفتن میکنید می تواند فرصت های بسیار خوبی را از شما بگیرد ، تجربه بسیاری از دوستان من که در عرصه کنکور موفق بوده اند نشان داده است که تنها یک کلاس ( آنهم درسی که واقعا علاقمند به ادامه اش هستید یا خیلی ضعیف هستید ) سودمند است. مگر اینکه سال سومی باشید .

منابع
    شیمی معدنی : کتابهای دکتر آقابزرگ و دکتر ملاردی ( شیمی معدنی ۱) و کتاب دکتر ملاردی ( شیمی معدنی ۲) و بسته به سطح علمی فرد کتابهای دکتر آقابزرگ ( معدنی ۲) اگر در دانشگاه گذرانده باشید و با آن آشنایی داشته باشید مفید است . ( البته من که در محضر استاد بودم و از توضیحات ایشان در مورد کتابشان بهره مند بودم باید بگم انصافا کتاب خوبی دارند ). اما اگر کتاب تست و نکته ی معدنی را مد نظر دارید کتاب پردازش نوشته دکتر یوسفی کتاب کاملی است . ضمن اینکه پوران پژوهش هم کتابی به نوشته دکتر صلواتی تحت عنوان شیمی معدنی به بازار عرضه کرده است که توضیحات بسیار مختصری دارد و تنها به درد کسانی میخورد که حسابی در معدنی خبره هستند.

شیمی آلی : کتابهای موریسون بوید خصوصا تمرینهایی که در پایان هر فصل آورده شده است ..
    و کتابهای ولهارد ( که این یکی را برای آنهایی که از نثر کتابهای موریسون شدیدا زده شده اند توصیه میکنم، کتابی بسیار جذاب و روان است .) در کنار اینها نشر پردازش هم کتاب شیمی آلی که مجموعه تست و نیز خلاصه است به بازار عرضه کرده است که کتاب خوبی است . کتاب کاربرد طیف نوشته پاویا و سنتز نوشته ی وارن هم برای مطالعه این دو درس توصیه میشود ، ضمن آنکه شیمی فیزیک آلی هریس هم کتاب بسیار آلی است .

شیمی تجزیه : درباره شیمی تجزیه کتابهای اسکوک که به صورت مرجع در تمامی دانشگاه تدریس میشود و همچنین کتاب تجزیه دستگاهی از این مولف ، در کنار این ها مباحث الکتروشیمی که به صورت اختصاصی میتوان از کتابهای مولفین ایرانی و خارجی استفاده کرد . اما کتاب تست تجزیه ، انتشارات پوران پژوهش نوشته خانم لیدا فتوحی کتاب پربار و مفیدی است .

شیمی فیزیک : اگر حس و حال مفهومی خواندن را دارید کتابهای شیمی فیزیک خانم لواین را بهتون توصیه میکنم ، مبحث ترمودینامیکش فوق العاده زیبا نوشته شده است. این کتاب را جناب آقای دکتر اسلامپور و جمعی از نویسندگان ترجمه کرده اند . سه جلد است . در غیر اینصورت کتاب شیمی فیزیک اتکینز هم برای اونهایی که ترس از شیمی فیزیک دارند بد نیست . اما کتاب تستی که من دیدم نشرپردازش کتاب شیمی فیزیک که مجموعه تست های شیمی فیزیک است را منتشر کرده است تالیف دکتر به نژاد و نشر پوران پژوهش هم کتابی منتشر کرده است که انصافا کتاب خوبی است تالیف دکتر عابدین است و حاوی نکات و تست است که البته برای کسانی که مایل هستند روشهای تستی هم یاد بگیرند خوب است .

ویرایش توسط *sabrina* : 5th November 2009 در ساعت 06:59 PM

2. 6 کاربر از پست مفید *sabrina* سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    chemistry
    ارسال تشکر
    14,444
    دریافت تشکر: 12,376
    قدرت امتیاز دهی
    1152
    Array

Smile پاسخ : نکاتی در مورد کنکور کارشناسی ارشد شیمی

داشتم تو نت می گشتم ، یه متنی رو دیدم ، گفتم بهتره این جا هم بذارم

با سلام حضور دوستان محترم
    پیرو سوالات متعددی که در مورد نحوه مطالعه و آمادگی برای آزمونهای ارشد و دکترا از اینجانب شده بود باید به عرض برسانم که بنده با بعضی از این موسسات به اصطلاح علمی(!) سالیان سال همکاری داشته ام و باید بگویم که آنها هدفی جز کسب درآمد هنگفت ندارند و تمامی افرادی که در آزمونهای مزبور قبول شده اند نتیجه زحمات خود را گرفته اند و موسسات در قبولی آنها تاثیر چندانی نداشته اند. بنابراین به اعتقاد بنده دانشجو باید با مطالعه جامع و عمیق مراجع اصلی دروس امتحانی راه موفقیت خود را هموار سازد و بی دلیل وقت خود را در رفت و آمد به این موسسات به هدر ندهد. البته استفاده از تستهای استاندارد کنکورهای ارشد هم بسیار موثر میباشد. دانشجویان توجه فرمایند که نمیتوان یک شبه ره صد ساله رفت و کسانیکه قصد موفق شدن دارند باید از بعضی تفریحات و وقتگذرانیها چشم بپوشند. برای همگی آرزوی موفقیت دارم.

شعبانزاده
    ۱۳۸۷/۴/۲۲

مدتی در سایت نیستم، لطفا سوالات شیمیایی خود را دربخش سوالات تالار شیمی بپرسید

4. 4 کاربر از پست مفید *مینا* سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    شیمی آلی
    ارسال تشکر
    105
    دریافت تشکر: 133
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array

پیش فرض پاسخ : نکاتی در مورد کنکور کارشناسی ارشد شیمی

توصيه هات واقعا عالي و درسته
    اما چيزي که هست با اين منابع که معرفي کردي من بودم که بيخيال کنکور ميشدم چون خيلي زياده
    به نظر من بهتره واسه هر درس يه کتاب معرفي کني تا کساني که ميخوان از حالا بخونن بدونن چي بخونن

6. 2 کاربر از پست مفید silent سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)