دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: بررسی کامل Zalman ZM1000-HP

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    8
    دریافت تشکر: 89
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

پیش فرض بررسی کامل Zalman ZM1000-HP

چشم انداز بررسی Zalman ZM1000-HP

با تلاش های فراوانی که انجام شد توانستيم يک بررسی کامل و جالب توجه در مورديکی ديگر از محصولات کمپانی Zalman با نام Zalman ZM1000-HP که يک منبع تغذيه فوق العاده قدرتمند با توانایی 1000 وات ميباشد که اميدوارم شما خوانندگان عزيز با مطالعه اين بررسی استفاده مطلوب را ببريد.
    تمامی تست ها با دقت زياد و طی سه هفته تلاش مداوم انجام شد و لازم به ذکر است اين محصول توانست جايزه Editor's Choice را از لابراتوار کسب نمايد.

منبع: شهر سخت افزار
    ویرایش توسط Bahare_66 : 20th November 2010 در ساعت 08:51 PM
    اگر تو وطن می فروشی *** من وطن می خرم ..!
    چند می فروشی وطن فروش .؟ *** چون من گران تر از همه می خرم

2. 2 کاربر از پست مفید Bahare_66 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

پیش فرض پاسخ : بررسی کامل Zalman ZM1000-HP

مقدمه : (Introduction)

امروزه و با پيشرفت فضاينده کامپيوتر ها ضرورت تامين برق مصرفی قطعات کامپيوتر رنگتازه ايی به خود گرفته است بطوری که از سال 2000 ميلادی تاکنونصنعت ساخت منابع تغذيه به رشد حدود 112% رسيدهاست خوشبختانه اين صنعت توانسته هم پای ساير تکنولوژی های کامپيوتریحرکت کند و امروزه علاوه بر وظيفه اصلی و اول خوديعنی تامين برق مورد استفاده سيستم وظايفديگری همچون پشتيبانی از استاندارد هایروز همانندATX، PFC، EPS و تامينبرق با کيفيت و در اصطلاح رگوله بر عهده PSU قرار گرفته است.

PSU مخفف کلمه Power Supply Unit ميباشد که به معنی واحد تامين برق(انرژی) است.
    اما بايد توجه داشت که در بازار امروز و با توجه به گستردگی باور نکردنی شرکت های سازنده PSUتشخيص و انتخاب PSU مناسب بسيار دشوار شده است بطور مثال در سری 500 وات در بازار جهانی بيش از 70 مدل PSU با مارک های متفاوت وجود دارد و چون تست و تشخيص صلاحيت يک PSU نياز به ابزار خاص و دقيق دارد متاسفانه در بسياری از مواردخريداران از کيفيت جنسی که تهيه ميکنند مطلع نيستند و شايد هرگز مطلع نشوند.
    برای حل اين مشکل بايد توليد کننده های انبوه منابع تغذيه را شناخت توجهداشته باشيد که معمولاً توليد کننده های انبوه PSU ها از قوانين و استاندارد های جهانی و آيين نامه ايی پيروی ميکنند و به همين جهت بسيار مورد اعتماد تر از ساير سازندگانهستند، از توليد کننده های انبوه و مورد اعتماد ميتوان به کمپانی های SevenTeam،CWT ، Zalman، Enermax و ساير موارداشاره کرد.

اما سؤال دومی که در اينجا مطرح ميشود اينکه بسياری از مارک هایمعروفPSU مثل Thermaltake، CoolerMaster، OCZ و غيره در کجا قرار ميگيرند در پاسخ اين سؤال بايد گفت اينگونهکمپانی ها سفارشات کلی به کمپانی های مادر که در بالا به آن ها اشاره شد ميدهند و طبق قرار داد تمام PSU به صورت بی نام به آن ها تحويل داده ميشود و اين کمپانی هاذکر نام خود و در بسته بندی جديد و گاها مدل بندی جديد اقدام به فروش محصولات ميکنند.

اما يکی از کمپانی هايی که در سال های اخير وارد بازار توليد انبوه PSU شده است کمپانی Zalman ميباشد و خوشبختانه کمپانی قدرتمند Zalman در سه سال اخير دست به تحقيقات گسترده ايی در ضمينه PSU زده و ماه عسل آن را در اواخر سال 2006 ميلادی شاهد بوديم که محصولاتی با کيفيت عالی و همراه با آخرين استاندارد های جهانی ميباشند در اين مقاله نيز قصد بررسی يکی از اين محصولات اين کمپانی يعنی Zalman ZM1000-HP را داريم که منبع تغذيه ايی با قدرت 1000 وات ميباشد.

4. 2 کاربر از پست مفید Bahare_66 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

جعبه و محتويات آن : (BOX and Accessories)

در زير تصويری از جعبه اين محصول را مشاهده ميکنيد همانطور که مشخص است ظاهری مناسب به علاوه اطلاعات مهم و امکانات اين PSU بر روی جعبه درج شده است ...

محتويات جعبه اين محصول را در دو تصوير زير مشاهده ميکنيد که در ادامه مقاله به توضيح آن ها خواهيم پرداخت اين محصول در ابعاد 210 x 150 x 86 ميلیمتر و طبق استاندارد ATX v2.2 طراحی شده است ...

6. 2 کاربر از پست مفید Bahare_66 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

نگاهی از نزديک قسمت اول : (Closer Look Part 1)

اولين و مهمترين ويژگی اين محصول بهره گيری آن از دو موتور تامين برق جداگانه ميباشد که اين ويژگی تأثير مستقيمی در افزايش اثر گذاری PSU خواهد داشت يکی دیگر از جالب ترين خصوصيات اين PSU سيستم خنک کننده آن ميباشد بطوری که ZM1000-HP فعلاً تنها PSU با قدرت 1000 وات ميباشد که در سيستم خنک کننده آن از Heatpipe استفاده شده است به تصوير زير که Heatpipe ها و Heatsink های متصل به آن ها در آن مشخص شده دقت کنيد ...

همچنين اين محصول مجهز به يک فن 14 سانتی متری کاملاً به صدا شده است که حداکثر کارايی و حداقل Noise را برای کاربر به ارمغان مياورد ...

يکی دیگر از نکات جالب در مورد Zalman ZM1000-HP قابليت Cable Management آن ميباشدبه اين معنی که تمام کابل ها بطور مستقيم به PSU متصل نشده اند بلکه قابليتاتصال دارند و کاربر ميتواند هر کدام را که برای راه اندازی سيستم خود نياز دارد به PSU متصل کند و داخل کيسديگر مملو از سيم های استفاده نشده نخواهد بود در تصوير زير اين قابليت را مشاهده ميکنيد ...

از ديگر نکاتی که نميتوان از آن چشم پوشی کرد اثر گذاری اين PSU ميباشد بطوریکه اين محصول دارای اثر گذاری بالای 80 درصد (حداکثر 86%) در هنگام Load ميباشد که اين يک ويژگی بسيار مهم اين محصول در مقايسه با ساير محصولات مشابه ميباشد.

8. 2 کاربر از پست مفید Bahare_66 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

نگاهی از نزديک قسمت دوم : (Closer Look Part 2)

اما در مورد کابل ها و قابليت های پشتيبانی اين محصول بايد به اين نکته اشاره کنيم که اين محصول از تامين کننده برق 8 (4+4) Pin پردازنده اصلی و بطور بالقوه از 12 هارد ديسک SATA و 10 مصرف کننده عمومی و دو FDD پشتيبانی ميکند.

البته خاطر نشان ميکنم با توجه به اينکه اين محصول دارای چهار خروجی برق PCI-Express ميباشد که دو تای آن ها 6 Pin و دو تای ديگر Pin 6+2 ميباشند در نتيجه اين محصول توانايی پشتيبانی از چهار کارت گرافيک را بطور همزمان دارد چه در حالت SLI و چه در حالت CrossFireX، در زير نمايی از خروجی برق PCI-Express 6 Pin اين محصول آمده است ...

و حال به برسی مشخصات فنی اين محصول ميپردازيم در زير نمايی از جدول مشخصات فنی اين محصول آمده است ...

همانطور که مشخص است اين PSU اولين منبع تغذيه ایی ميباشد که برای تامين 12 ولت خود از 6 ريل مجزای تامين برق استفاده ميکند که بسيار در خود توجه ميباشد، اين امر باعث ميشود که حداکثر يکنواختی و پايداری ولتاژ 12 ولت رعايت شود علاوه بر اين کاربر با کمترين خطر از نظر طول عمر و سالم ماندن قطعات سيستم خود مواجه خواهد بودتوجه داشته باشيد که ريل 12 ولت اصلی ترين و پر مصرف ترين و در واقع نقطه عطف يک PSUميباشد و آماده سازی 960 وات و 148 آمپر Peak در 12 ولت نکته ايی قابل تامل در مورد اين محصول ميباشد.
    همچنين بايد به اين نکته بسيار مهم توجه کنيم که اين محصول از 5 خصيصه حفاظتی در ساختار خود بهره ميبرد که به ترتيب OVP، OCP، SCP، OTP، UVP نام دارند اما نکات جالب اين PSU به اينجا ختم نميشود و بايد گفت اين PSU با توجه به جدول بالا بيشتر از 1000وات در خروجی برای کاربر فراهم ميکند!

ساير مشخصات و آمپراژ خطوط 3.3 ولت و 5 ولت و منفی 12 ولت و +5VSBنيز در تصاويربالا آمده است که از توضيح بيشتر درباره آن ها ميپرهيزيم.

10. 2 کاربر از پست مفید Bahare_66 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

نصب PSU و شرايط تست : (Installation and Test Setup)

و اما برای تست اين محصول TestBed زير را در لابراتوار فراهم کرديم که مشخصات آن را در نمای زير مشاهده ميکنيد ...

در هنگام نصب اين محصول بايد دقت لازم به عمل آيد چون اين محصول دارای وزن 5 کيلوگرم ميباشد که وزن نسبتا زياديست البته ما هنگام نصب اين PSU و طبق استاندراد ATX به هيچ مشکلی برخورد نکرديم اما قبل از نصب توجه داشته باشيد که طول PSU نسبتا زياد ميباشد پس بايد آن را قبل از ساير قطعات در داخل کيس قرار داد در زير تصاويری از TestBed در حال آماده سازی برای تست آمده است ...

و اما برای تست اين محصول و بعد از صرف زمان نسبتا طولانی برای تهيه ابزار لازم جهت تست گيری که در اين ضمينه لابراتوار با يکی از دانشگاه های معتبرکشورمان نيز همکاری نزديکی داشت به نتايج جالب توجهی دست يافتيم که در ادامه مقالهبرای شما بازگو ميکنيم.
    ویرایش توسط Bahare_66 : 20th November 2010 در ساعت 08:50 PM

12. 2 کاربر از پست مفید Bahare_66 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

نتايج تست : (Test Results)

و اما برای بررسی کامل کارايی اين PSU علاوه بر تست اثر گذاری سه تست متفاوت نیز برای هر سه شاخه 12 ولت 3.3 ولت و 5 ولت انجام شد که در سه نمای زير آن ها را مشاهده ميکنيد همانطور که مشخص است اين PSU پايداری فوق العاده بالايی در شاخه 12 ولت خود که اصلی ترين واحد يک PSU ميباشد دارد به دليل گويا بودن تصاوير از توضيحات بيشتر ميپرهيزيم ...

همانطور که مشاهده ميکنيد در دشوارترين تست به عمل آمده از اين PSU يعنی 3DMark05 که هم پردازنده مرکزی و هم کارت گرافيکی به شدت درگير هستند در شاخه 12 ولتما شاهد حداقل ولتاژ 11.984 ولت ميباشيم که شايد يکی از کمترين Offsetهای ممکننسبت ولتاژ پايه باشد همچنين در حالت Idle ما شاهد حداقل نوسانات ولتاژ در کليه خطوط هستيم که اين نشانگر حداکثر طول عمر سيستم خواهد بود.

14. 2 کاربر از پست مفید Bahare_66 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    8
    قدرت امتیاز دهی
    29
    Array

نتيجه گيری : (Conclusion)

با توجه به موارد گفته شده و تست های انجام شده ميتوان خاطر نشان کردZalman ZM1000-HP يکی از بهترين منابع تغذيه در رده 1000 وات ميباشد اين PSU تقريباً تمام ويژگی های يک منبع تغذيه استاندارد، قدرتمند و مطمئن را داراست از طرفی کيفيت ساخت بسيار بالاو استفاده از سيستم خنک کننده اثر گذار و البته کاملاً بی صدا و از طرف ديگر ويژگی های بارز فنی اين محصول که در طی مقاله به آن ها اشاره شدتوانسته اند تا حدود زيادی به کارايی اين محصول در شرايط سخت اضافه کنند و همچنان اثرگذاری PSU را بالای 82% نگاه دارند که اين مهم در نوع خود کم نظير است.

در انتها بايد به اين نکته متذکر شوم که طی تست های انجام شده توسط لابراتوار اين PSU توانايی محيا کردن حدودا 1140 وات را بطور کاملاً پايدار درخروجی خود دارا ميباشد.

16. 3 کاربر از پست مفید Bahare_66 سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)