کیومرث پوراحمد : هنر کنیم پول ساخت کارها را از تلویزیون بگیریم کلاه مان را می اندازیم بالا!
کیومرث پوراحمد
این روزها از کیومرث پوراحمد، نویسنده و کارگردان نام آشنای سینما و تلویزیون که همچنان خاطره شیرین سریال هایی چون «قصه های مجید» و «سرنخ » در ذهن مخاطبان باقی مانده، مجموعه «پرانتز باز» از شبکه تهران و استانها در حال پخش است. سریالی با یک قصه اجتماعی که تلاش کرده با کنار هم قرار دادن آدم های مختلف در یک مسافرخانه قدیمی داستان های متفاوتی را روایت کند. آنچه شاید در ادامه می خوانید زیاد شبیه به یک گفتگو نیست چرا که ناخودآگاه مصاحبه ایی که قرار نبود پوراحمد انجام دهد به واگویه های او از مسایل و حواشی سریال تبدیل شد که خواندنش بد نیست!

* جناب پور احمد، در صورت تمایل می خواهم درباره «پرانتز باز» با هم صحبت کنیم ...
** راستش من برای این سریال زیاد مصاحبه نکرده ام. اگر خبرگزاریها و روزنامه ها را نگاه کرده باشید متوجه می شوید که من برای این سریال گفتگو نکرده ام. دوست ندارم درباره اش حرف بزنم .

* چرا؟!
** از وضعیت نمایش سریال در تلویزیون ناراضی هستم. به همین خاطر تمایلی به حرف زدن درباره اش ندارم. تا به امروز سه بار زمان پخش آن را بدون هیچ گونه اطلاع رسانی و زیرنویسی عوض کردند و مخاطب را سردرگم نموده اند. مسؤولان پخش شبکه تهران یکبار این سریال را یکشنبه ها ساعت 11 شب و یکبار جمعه ها ساعت 9 شب و در آخر یکبار ساعت 4 بعدازظهر که مخاطب بسیار کمی در آن ساعت دارد پخش نمودند، آنهم بدون اطلاع رسانی ! تعجب من از سیما این است که هزینه می کند تا یک سریال آماده پخش شود ولی در مرحله آخر به بدترین شکل ممکن حاصل کار خودش را پخش می کند!

* برای این مساله خود شما چه پاسخی دارید؟ چرا تلویزیون سریال شما را اینگونه پخش می کند؟
** نمی دانم شاید من اگر جزو لیست سیاه نباشم احتمالا جزو لیست خاکستری هستم وگرنه دلیلی ندارد سریالی که مال تلویزیون است چنین وضعیت پخشی داشته باشد. در زمان پخش سریال بارها تبلیغات پفک و بستنی پخش می کنند ولی حاضر نیستند زمان پخش سریال را تبلیغ کنند.

* مگر در زمان قرار داد با تلویزیون زمان پخش و شبکه مشخص نمی شود؟
** دلتان خوش است که فکر می کنید در تلویزیون زمان پخش در قرار داد مشخص است! ما هنر کنیم پول ساخت را از تلویزیون بگیریم کلاهمان را می اندازیم بالا. این را هم بگویم که تلویزیون مدیرانش به من خیلی لطف دارند ولی تلویزیون فقط تنها شامل مدیرانش نمی شود و افراد دیگری هم هستند که باید نظر بدهند.

* برای ساخت «پرانتز باز» چقدر وقت گذاشتید؟
** سریال «پرانتز باز» سه سال از عمر من را به خودش اختصاص داد. ما کار تصویربرداری این مجموعه را از اوایل اردیبهشت سال گذشته آغاز کردیم و در ابتدا قرار بود این مجموعه در 26 قسمت ساخته شود اما در نهایت در 22 قسمت بسته شد. من 7 تا 8 ماه زمان گذاشتم تا کار آهنگسازی مجموعه پایان یافت. ما سریالی ساختیم که خودمان خیلی سرصحنه خندیدیم، اگر مردم هم با تماشای سریال خندیدند ما برده ایم.

*کار جدیدی را در سینما و تلویزیون قصد ندارید شروع کنید؟
** کار جدید برای من به این زودی ها اتفاق نمی افتد! چند سالی باید بگذرد. فعلا دل ودماغ درست و حسابی ندارم.
منبع:سینما درسی نما