فلش کاتالیست یک نرم افزار طراح رابط گرافیکی کاربر و پیاده کننده رویدادهای مربوط به آن است . شما به واسطه نرم افزار هایی مانند ادوبی فوتوشاپ ، ادوبی ایلیستریتور و ادوبی فایر ورکس اقدام به طراحی رابط گرافیکی کاربر خود ، خواهید نمود . سپس به راحتی تمام آنچه را که طراحی کرده اید به درون نرم افزار فلش کاتالیست می آورید . در فلش کاتالیست نوع اشیا مانند دکمه ها ، اسکرول ، لیست و … را تعریف می کنید و بعد رویدادهای مربوط به هریک را مدیریت میکنید . تمامی این ها به سادگی هر چه تمام تر اتفاق خواهد افتاد .

فلش کاتالیست در نیمه اول سال ۲۰۱۰ به صورت رسمی و نهایی عرضه خواهد شد . هم اکنون نسخه های بتا در دسترس عموم قرار دارند . فلش کاتالیست یک ابزار طراحی و توسعه رابط گرافیکی کاربر مبتنی بر فریم ورک Flex 4 است و تمرکز آن بر روی خلق رابط گرافیکی پویا بدون نیاز کد نویسی است .

به عنوان کسی که مدتهای مدیدی است که به طراحی رابط گرافیکی کاربر در انواع نرم افزار های تحت دسکتاپ و انواع وب سایت ها می پردازم ، باید بگویم فلش کاتالیست واقعا یک کاتالیزور(در شیمی ، به عنصری که سرعت انجام واکنش بین دو عنصر دیگر را بالا میبرد ولی خود در واکنش شرکت نمی کند ، کاتالیزور گویند) تمام عیار در این رابطه است . من برای طراحی یک وب سایت مبتنی بر فلش ، ابتدا رابط گرافیکی آن را در نرم افزارادوبی ایلیستریتور و یا ادوبی فوتوشاپ طراحی می کردم . معمولا تمام صفحات مربوط به پروژه را ، ابتدا در این نرم افزار ها به طور کامل پیاده سازی می کردم تا بتوان درک بصری خوبی از نتیجه نهایی کار به دست آورد . سپس بخش ملال آور کار برای من آغاز می گشت . تمام آنچه را که در نرم افزار ایلیستریتور طراحی شده بود را به درون فلش وارد می کردم . بعد ساعت های طولانی صرف هماهنگی رابط گرافیکی با فلش ، کد نویسی رویداد ها ، کد نویسی صفحه و مواردی از این دست می شد . در اغلب وب سایت هایی که تا کنون با فلش کار کرده ام . طراحی رابط گرافیکی کاربر و کد نویسی رویدادها و انمیشن ها تقریبا تمام کار خواهد بود و پس از آن جز اندکی چیزی برای کد نویسی نخواهید داشت . اغلب وب سایت های فلش استاتیک هستند ویا بهره کمی از داینامیک می برند . اغلب وب سایت های فلش که تاکنون با آن ها برخورد داشتم برای کار با داده از xml استفاده می کردند و کمتر مواردی پیش می آید که نیاز به اتصال به دیتابیسی قوی تر در طرف سرور احساس شود .

فلش کاتالیست “نزدیک به تمام” مدت زمانی که صرف توسعه رابط گرافیکی کاربر می شود را ، به شما هدیه می دهد . در وقت شما به شکل معجزه آسایی صرفه جویی کرده و کاری به مراتب تمیز تر و بهتر از کاری که سابق انجام می دادید ، انجام می دهد .

بسیاری از وب سایت ها مانند وب سایت های شخصی و هر گونه وب سایتی که نیاز به کد نویسی داینامیک کمی دارد با فلش کاتالیست به تنهایی قابل اجراست . برای مثال با توجه به تجربه شخصی اخیر ، به واسطه استفاده از قلش کاتالیست ، سایتی که ۲ هفته زمان برای آماده شدن از من میگرفت در مدتی کمتر از ۲ روز به پایان رسید .

فلش کاتالیست برای پیاده سازی رابط گرافیکی کاربر از زبان mxml استفاده می کند . کسانی که با فلکس کار کرده باشند با این زبان آشنایی دارند . فلش کاتالیست با ادوبی فلش بیلدر(فلکس بیلدر ۴) هماهنگی کاملی دارد . زمانی که معماری رابط گرافیکی کاربر را در فلش کاتالیست به پایان رساندید ، ادامه کار را در فلش بیلدر پی خواهید گرفت . در فلش بیلدر شما برای کار با پایگاه داده و برنامه نویسی سمت سرور امکانات لازم را در اختیار خواهید داشت .

فلش کاتالیست برای حرکت اشیا و یا حرکت بین صفحه ها ، انمیشن هایی را تحت تایم لاین خاص خود ، در اختیار شما قرار می دهد . انمیشن ها قابلیت سفارشی سازی دارند . همچنین با فلش کاتالیست شما می توانید به توسعه برنامه های” ادوبی ایر” نیز بپردازید .

به طور خلاصه قابلیت های مهم فلش کاتالیست عبارتند از :

* وارد کردن رابط گرافیکی کاربر از نرم افزار های فوتوشاپ ، ایلیستریتور و فایر ورکس به طور کامل و همراه با لایه ها و صفحه ها
* تبدیل اجزای گرافیکی به کامپوننت ها و اشیای مورد استفاده در فلکس مانند دکمه ها ، لسیت ها و منوها .
* تعریف رویدادها مانند رویداد های مربوط به Mouse بدون نیاز به کد نویسی .
* تعریف و پیاده سازی لیست های دیتا و فیلد های داینامیک بدون دسترسی به دیتا سورس .
* قابلیت ساخت برنامه ای ادوبی ایر
* هماهنگی و تطابق کامل با فلش بیلدر و Flex SDK