در نشست خبري كنسرت «پرواز پرنده پاييز» مطرح شد:
سالار عقيلي: قيمت اجاره سالن خيلي گران است
دهقان:با زبان موسيقي و شعر حرف‌هاي تازه‌اي داريم

نويد دهقان معتقد است: كنسرت «پرواز پرنده پاييز» با زبان موسيقي و شعر حرف‌هاي تازه‌اي در حوزه محتوا دارد و تفكر امروز ما درباره‌ي جامعه‌ي فعلي ايران را به تصوير مي‌كشد.
به گزارش خبرنگار بخش موسيقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در نشست خبري كه صبح امروز ـ اول آذرماه ـ در موسسه‌ي فرهنگي هنري «نهاله‌ي رودكي» برگزار شده بود،سرپرست گروه «قمر» با همراهي سالار عقيلي خواننده گروه درباره‌ي جديدترين كنسرت گروهش در تاريخ‌هاي 11 و 12 آذرماه توضيح داد: طي يكسال گذشته همچون ديگر كنسرتهاي گروه «قمر» به حرفهاي جديد در حوزه‌ي مفهوم و محتوا فكر كرديم كه نتيجه‌ي آن برگزاري كنسرت «پرواز پرنده پاييز» است. اين كنسرت روايتي به زبان موسيقي است كه شعر در آن نقش مهمي دارد و تمامي اشعار در طول كنسرت از يك پيوستگي معنايي پيروي مي‌كنند.
او توضيح داد: قطعات اين كنسرت در آواز دشتي، آواز اصفهان و دستگاه راست پنج‌گاه تنظيم شده است و اشعار آن منتخبي از شعرايي همچون مهدي اخوان ثالث، سياوش كسرائي و سايه است.
دهقان با اشاره به بيان نو در محتوا عنوان كرد:در حوزه‌ي فرم چيز جديدي نداريم و همان فرم كلاسيك ايراني را به اجرا خواهيم گذاشت، اما معتقديم محتواي اين كنسرت برجسته و متفاوت خواهد بود. به ويژه اين اجرا براي علاقمندان به ادبيات و شعر فارسي جذابيت ويژه‌اي دارد و تفكر امروز ما درباره‌ي جامعه‌ي فعلي ايران را روايت مي‌كند.
وي با اشاره به اجراي شعر «پرنده» از سياوش كسرايي كه محور اصلي اين كنسرت است، گفت: بارها اين شعر را با صداي خود سياوش كسرايي گوش كرده بودم، اما برخي مواقع يك شعر را بارها مي‌خوانيم و از آن لذت مي‌بريم اما بعد از مدتي كه مجددا آن را مرور مي‌كنيم، انگار چيز جديدي در اين شعر پيدا شده است. شعر «پرنده» سياوش كسرايي نيز براي من چنين حسي داشت. اين شعر كاملا متفاوتي است كه از آواز دشتي شروع مي‌شود و به آواز اصفهان و سپس راست‌پنج‌گاه مي‌رسد. كليت اشعار اين كنسرت را نيز بر اساس همين قطعه انتخاب كرده‌ايم و فكر مي‌كنم حرفهاي زيادي براي گفتن داشته باشيم.
سرپرست گروه قمر متذكر شد: بعد از تجربه‌هاي متوالي با سالار عقيلي برخي از شعرها را با صداي او مي‌شنوم. زيرا سالار عقيلي شعر را درك مي‌كند و با تمام احساس و سلولهايش آن را مي‌خواند. من در اجراي گروه قمر خيلي نياز ندارم براي ارتباط با شنونده تلاش كنم. زيرا سالار عقيلي به خوبي اين كار را با صدا و احساسش انجام مي‌دهد. به همين دليل هم طي اين سه سال تجربه‌ي مشترك با او احساس راحتي مي‌كنم و چه بسا كه او بسياري از ساخته‌هاي من را بيشتر از خودم دوست داشته باشد، زيرا هيچگاه نسبت به كارش بي‌تفاوت نبوده است.
دهقان همچنين درباره‌ي تركيب تصانيف دراين اجرا توضيح داد: پنج يا شش تصنيف در طول كنسرت اجرا خواهد شد كه تعدادي از آنها مربوط به اجراهاي گذشته گروه «قمر» مي‌شود كه در اين سالها بيشتر مورد استقبال قرار گرفته است. در كنار آن تصنيف «سوخته‌بال» از اخوان ثالث، «ميهني» از سياوش كسرايي، « ابر» از سياوش كسرايي و سايه، « پرنده» از سياوش كسرايي و « شوخي» از سعدي را اجرا خواهيم كرد كه در اين ميان قطعه «شوخي» كار متفاوتي است، زيرا مي‌خواستيم همه‌ي شنوندگان را مورد توجه قرار دهيم.
اين آهنگساز و نوازنده در بخش ديگري از نشست در پاسخ به نوآوري كه به آن اشاره كرده است توضيح داد: هيچگاه دنبال نوآوري نرفتم، اما از آنجا كه در اين سالها سمت و سوي موسيقي بيشتر به طرف فرم بوده و از محتوا غفلت شده است، ترجيح دادم در روند آهنگسازي همزمان با فرم به مقوله‌ي محتوا نيز بپردازم. از آنجا كه علاقه‌ي زيادي به شعر دارم اين اتفاق را در اين نقطه ايجاد كردم.
او ادامه داد: اين شايد انتخابي در جهت اشاره به محتوا و مفهوم كنسرت باشد تا شنونده در قالب آن اجرا دست به تفكر بزند. امروز « پرواز پرنده‌ي پاييز» حرف و نگاه گروه «قمر» از جامعه است. زيرا هنرمند همزمان بايد نگرنده، انديشنده و گوشنده باشد. ولي متاسفانه امروز محتوا به طور كلي فراموش شده و كسي ديگر دنبال آن نمي‌رود.
دهقان همچنين درباره‌ي دلايلش از عدم اضافه كردن سازهاي كوزه‌اي براي اين اجراي حماسي گفت: نمي‌خواستيم كار را بزك كنيم، زيرا جان اين موسيقي همان ملودي است و نيازي به حواشي ندارد. براي اين اجرا دو ساز كوزه‌اي دف و تنبك را انتخاب كرديم و نيازي به سازهاي بيشتر احساس نشده است.
سرپرست گروه «قمر» در بخش ديگري از صحبتهايش گفت: سالهاست كه صحبت از تهاجم فرهنگي مي‌كنيم اما به اعتقاد بنده اين واژه اشتباه است، زيرا ما با تهاجم بي فرهنگي روبه‌رو هستيم و به عنوان هنرمند وظيفه‌ي حساسي در قبال موسيقي، خودمان و جامعه داريم و بايد در اين مسير در جهت تعالي هنر براي هنر، هنر براي هنرمند و هنر براي مردم بكوشيم.
وي ادامه داد: من به عنوان يك هنرمند وظيفه‌ي خود مي‌دانم درباره‌ي فرهنگ موسيقيايي و شعر كار كنم. در حالي كه در چنين شرايطي كار كردن با اين سبك و سياق بسيار سخت است، اما بايد كاري كنيم تا مردم به سمت هنر انديشمند و متعهد جذب شوند. ما بايد سليقه‌ي مردم را به سمتي ببريم كه موسيقي درست گوش بدهند و آن را بشناسند. ما دلمان مي‌خواهد بعد از اين كنسرت به يك احساس مشترك برسيم و يك حلقه‌ي ارتباطي با هم برقرار كنيم.
سالار عقيلي هم در همين رابطه گفت: كسي كه به كنسرت ما مي‌آيد مي‌داند كه با چه چيزي مواجه مي‌شود. اين جوان‌ها در اين گروه با چنين قدرتي كمتر در عرصه‌ي موسيقي ديده مي‌شوند.
در بخش ديگري از اين نشست پژمان بلورچي مدير موسسه‌ «نهاله‌ي رودكي» درباره‌ي دو اجرايي بودن گروه در دومين روز توضيح داد: بي‌شك اجرا براي خواننده و گروه موسيقي طي دو سانس متوالي كار سختي است، اما بايد به ضرر اقتصادي چنين برنامه‌اي نيز توجه كرد.
سالار عقيلي نيز در همين رابطه گفت: متاسفانه قيمت اجاره سالن‌ها براي موسيقي اصيل خيلي گران است و همان پولي كه براي يك موسيقي پاپ پرداخت مي‌شود، از گروههاي سنتي نيز گرفته مي‌شود و بهانه‌ي آنها كم‌فروش بودن اجراهاي سنتي است. در حالي كه كارهايي كه ما توليد كرده‌ايم، همواره جزو پرفروش‌ترين آلبوم‌هاي موسيقي بوده است.
اين هنرمند موسيقي ادامه داد: متاسفانه در شرايط فعلي حاضر هستند، براي موسيقي پاپ هر نوع هزينه‌اي انجام دهند اما براي كار فاخر كه زحمت زيادي براي آن كشيده شده است كار نمي‌كنند. جو حاكم به گونه‌اي است كه مي‌خواهد موسيقي پاپ را تقويت و موسيقي فاخر و سنتي را تحقير كند.
او همچنين درباره‌ي دو اجراي متوالي خود در روز 12 آذر گفت: تجربه‌ي اجراهاي بين‌المللي برايم به گونه‌اي بوده كه خواندن در دو سانس متوالي خيلي سخت نباشد. اما از آنجا كه شكل اين كنسرت متفاوت است و انرژي زيادي از گروه مي‌برد ترجيح مي‌داديم اجرا را در يك سانس خلاصه كنيم.
عقيلي در پاسخ به سوال ديگري درباره‌ي تمرين مشترك خود با گروه گفت: گروه سه چهار ماه است كه به صورت فشرده در حال تمرين است و من هم در اين روزهاي آخر به جمع پيوستم. يكي دو كار را قبل از سفر به آمريكا شنيدم و تمرين كردم و فكر مي‌كنم همين ميزان براي تمرينم كافي باشد.
نويد دهقان نيز در همين رابطه توضيح داد: ارتباط گروه قمر با سالار عقيلي از سال 86 تاكنون ادامه داشته و يك همكاري نزديك محسوب مي‌شود كه به لحاظ احساسي و سليقه‌اي بسيار نزديك به‌ هم است. برخي از اين قطعات را سالار عقيلي پيش از اين شنيده بود، لذا اين ارتباط قبل از اجراي گروه وجود داشته و يك ماه قبل از سفر ايشان قطعات را انتخاب و با هم هفكري كرده‌ايم. گروه نيز در چند ماه اخير تمرين‌هاي پيوسته خود را پيگيري كرده است.
او متذكر شد: احساس مشتركي ميان من، سالار عقيلي و ساير اعضاي گروه وجود دارد و عدم تغيير در تركيب اجرايي گروه قمر نيز عامل ديگري است كه ثابت مي‌كند اين ارتباط تنها متكي به برگزاري يك كنسرت نيست، بلكه ما به يك ارتباط منسجم و احساسي فكر مي‌كنيم.
دهقان با اشاره به تولد چهارسالگي گروه قمر همزمان با برپايي اين كنسرت گفت: اولين كنسرت گروه آذرماه چهارسال پيش برگزار شد و اين برنامه به نوعي تولد گروه محسوب مي‌شود و اميدواريم پيش از برگزاري آن يكي از آلبوم‌هاي گروه با عنوان « هواي آفتاب» نيز منتشر شود.
سالار عقيلي نيز در تاييد اين صحبتها خاطرنشان كرد: همراه با اين كنسرت يك ارتباط عميق شكل گرفته است به طوري كه وقتي كارهاي نويد دهقان را گوش مي‌دهم، انگار همه‌ي آن را تا آخر بلد هستم. زيرا طي اين سالها و اجراهاي مشترك كاملا با سبك كار دهقان و گروه «قمر» انس گرفتم. اين ارتباط را در كار با ارشد طهماسبي نيز دارم. لذا پيوستن طي چند هفته قبل از برپايي كنسرت به گروه خيلي در اجراي ما خلل ايجاد نخواهد كرد.
بلورچي نيز در بخش ديگري از اين نشست درباره‌ي تخفيف 20درصدي مجموعه برج ميلاد به گروههاي سنتي گفت: يك سوبسيد 20 درصدي براي گروه‌هاي سنتي در نظر گرفته شده است، اما از آنجا كه رقم هزينه‌هاي ما خيلي بالاتر از اين حرفهاست اين تخفيف خيلي تاثيري ندارد.
تفرشي مدير اجرايي اين كنسرت نيز درباره‌ي همزمان بودن اين اجرا با يكي از روزهاي اجراي همايون خرم در سالن همايشهاي برج ميلاد توضيح داد: هدف اصلي ما به نتيجه رساندن يك اثر فاخر در عرصه‌ي موسيقي است و اين اجرا حلقه‌ي ديگري در ادامه‌ي زنجيرهاي قبلي فعاليت‌هاي ما محسوب مي‌شود. لذا تصميم گرفتيم بهاي بليت را نسبت به اجراهاي ديگر كم بگيريم تا علاقمندان توانايي خريد بليت‌هاي اين كنسرت و شركت همزمان در دو كنسرت متوالي را داشته باشند.
او همچنين با اشاره به قيمت بليت‌هاي اين برنامه گفت: براي بالكن 25 هزار تومان و براي سالن همكف بليت‌هاي 30 تا 45 هزار توماني در نظر گرفته شده است و اميدواريم بعد از ماه صفر در چند شهرستان نيز اين اجرا را داشته باشيم.
به گزارش ايسنا،‌ كنسرت گروه «قمر» در تاريخ 11 آذرماه ساعت 18 و در تاريخ 12 آذرماه ساعت 18 و 21 در مركز همايشهاي برج ميلاد برگزار مي‌شود.
منبع:ایسنا