سايت گل ـ‌ در كش و قوس انتقادهاي شديد از آلودگي‌هاي فوتبال ايران كه مطابق انتظار با واكنش مدافعان فوتبال پاك به حاشيه رانده مي‌شود، يك اظهارنظر رسمي از سوي حميد استيلي براي خودنمايي واقعيت‌هاي پنهان و مسائل پشت پرده فوتبال ايران كفايت مي‌كرد. سرمربي استيل‌آذين به فاصله دو روز پس از باخت تيم متبوعش به فولاد كه در پي تصميمات عجيب و جنجالي داور ميسر شد، از پيش‌بيني اتفاقات اين بازي به روايت يكي از كارمندان رسمي و قديمي فدراسيون فوتبال خبر داد. اظهارات بي‌پرده استيلي كه در گفت‌وگو با يكي از سايت‌هاي خبري كه پيش‌بيني كارمند سازمان ليگ با سناريوي باخت تيمش به فولاد را مرتبط مي‌دانست، جو فدراسيون فوتبال را به شدت ملتهب كرده و موجب دستپاچگي مديران ارشد آن شده است.
چنانكه مديران فدراسيون طي 24 ساعت گذشته از نشان دادن هرگونه واكنش صريحي نسبت به صحبت‌هاي استيلي و گفت‌وگو با سايت‌هاي خبري امتناع كرده و به تشكيل جلسه و احضار كارمند مذكور پرداخته‌اند. اكثريت قريب به اتفاق كساني كه روز گذشته به فدراسيون فوتبال مراجعه كردند از فضاي سوت و كور و حرف‌هاي درگوشي كارمندان فدراسيون مي‌گويند. روايت اين اتفاق عجيب از زبان پازوكي، مدير نقل و انتقالات باشگاه استيل‌آذين شنيدني است: «روز بازي با فولاد يكي از كارمندان فدراسيون فوتبال به من گفت كه امروز تيم شما مي‌بازد و مهدوي‌كيا هم اخراج مي‌شود. ابتدا حرف‌هاي او را يك شوخي ساده فرض كردم اما بعد از اتفاقات اين بازي تصميم گرفتم اين قضيه را افشا كنم.»
پس از كنكاش و اصرار عموم جامعه فوتبال براي پي بردن به نام و هويت كارمند فدراسيون فوتبال، روابط عمومي باشگاه استيل‌آذين براي تنوير افكار عمومي از آلبرت گريگوريان، يكي از كارمندان قديمي سازمان ليگ به عنوان فردي كه ريز اتفاقات بازي را پيش‌بيني كرده نام برد. آلبرت كارمند شناخته شده فدراسيون فوتبال همان فردي است كه شايعات زيادي در مورد شخصيت حقوقي او وجود دارد. چند روز قبل واعظ آشتياني، مديرعامل باشگاه استقلال با اشاره تلويحي به اين عنوان خواستار روشن شدن هويت يكي از كارمندان سازمان ليگ شده بود كه اقدام به پاك كردن اخطار بعضي بازيكنان ليگ برتري مي‌كند و اساسا سابقه روشني در پست‌هاي اجرايي فدراسيون فوتبال ندارد. مدير نقل و انتقالات باشگاه استيل‌آذين با تاكيد بر صحت ادعايش در ادامه مي‌گويد: «من در ملاقاتم با آلبرت مي‌خواهم يك سوال را مطرح كنم. اينكه آيا او با من شوخي كرده يا علم غيب داشته يا پاي مسائل ديگري در ميان است؟‌ تمام صحبت‌هاي استيلي را تاييد مي‌كنم و براي اثبات آن به فدراسيون فوتبال خواهم رفت.»
آلبرت گريگوريان كه پس از قرار گرفتن در مظان اتهام درخواست تمام خبرنگاران را براي گفت‌وگو در خصوص ادعاي استيلي و مديرنقل و انتقالات استيل‌آذين رد كرده، در گفت‌وگوي اختصاصي با تهران امروز اصل ماجرا را اينگونه روايت مي‌كند: «آقاي پازوكي براي گرفتن مجوز بازي مهدوي‌كيا به فدراسيون آمده بود. ما از دوستان قديمي يكديگر هستيم. وقتي او را ديدم به شوخي گفتم مجوز بازي مهدوي‌كيا صادر شده اما چه فايده. او حتما اين هفته اخراج مي‌‌شود و تيم شما هم بازنده خواهد بود. بعد از بازي در حالي كه پيش‌بيني من درست از آب درآمده بود به اتفاق دوستان به فدراسيون فوتبال رفتيم و قرار گذاشتيم وقتي پازوكي به فدراسيون آمد در يك اقدام جمعي به او بخنديم.»
با اينكه كارمند سازمان ليگ صراحتا پيش‌بيني‌اش از اتفاقات بازي را تاييد مي‌كند اما رابطه تيره استيلي و مديران باشگاه استيل‌آذين باعث شده روابط عمومي باشگاه حرف‌هاي سرمربي خود را به يك سوءبرداشت تعبير كند. در جريان بازي با فولاد، وقتي معدود تماشاگران معترض استيل‌آذين عليه استيلي شعار مي‌دادند علي كريمي و كاويانپور آنها را به آرامش دعوت كردند. ظاهرا اين اتفاق بي‌ارتباط با اظهارات مدير روابط عمومي باشگاه نيست. او با رد صحبت‌هاي استيلي مي‌گويد: «حرف‌هاي استيلي يك سوءبرداشت بوده. مسئول نقل و انتقالات باشگاه با آلبرت، كارمند سازمان ليگ شوخي لفظي كردند و او به شوخي گفته كه استيل‌آذين به فولاد مي‌بازد و مهدوي‌كيا اخراج مي‌شود. پازوكي نيز اين حرف‌ها را به استيلي منتقل مي‌كند بدون اينكه بگويد در حد شوخي و مزاح بوده است. به همين دليل پس از مسابقه براي استيلي شبهه به وجود آمده بود.»
تعامل و رابطه دوستانه مديران باشگاه استيل‌آذين با مسئولان سازمان ليگ بر كسي پوشيده نيست. سازمان ليگ در هفته‌هاي ابتدايي فصل در يك اقدام فراقانوني مجوز بازي محمد غلامي را براي استيل‌آذين صادر كرد كه با اعتراض گسترده اغلب مديران باشگاه‌ها به ويژه اوليايي، مديرعامل وقت باشگاه پاس همراه شد. مسلما مطلوب مديران باشگاه استيل‌آذين نيست كه با حمايت از حرف‌هاي استيلي كارت سبز و امتياز بزرگ خود در فدراسيون فوتبال را به حراج بگذارند. در همين راستا مدير روابط عمومي باشگاه استيل‌آذين ضمن تقدير از زحمات سازمان ليگ و عذرخواهي رسمي از مديران آن مي‌گويد: «عزيزمحمدي و همكارانش ليگ را بسيار منظم برگزار مي‌كنند و تلاش آنها قابل تمجيد است. اگر در مصاحبه استيلي، به او و ساير همكارانش در سازمان ليگ بي‌احترامي شده از آنها عذرخواهي كرده و تاكيد مي‌كنيم اين مساله فقط يك سوءبرداشت بوده است.»
با اينكه تلاش‌ها براي تلطيف كردن فضاي هجوآلود فعلي آغاز شده، آلبرت گريگوريان از توبيخ خود توسط مديران فدراسيون فوتبال خبر مي‌دهد: «در مورد اين مساله به آقاي عزيز محمدي توضيح دادم و به ملاقات آقاي آجورلو رفتم. اين شايد از بخت بد من باشد كه تمام پيش‌بيني‌هايم از بازي فولاد و استيل‌آذين درست از آب درآمد. بنده تا دقيقه 90 از اسامي داوران بي‌خبرم و در مافياي فوتبال ايران نيستم. جامعه فوتبال بايد اين اتفاق را به حساب شوخ‌طبعي من بگذارد اما اگر شكايت كنند در هر دادگاهي كه بخواهند حاضر مي‌شوم.» اين بخش از حرف‌هاي آلبرت گريگوريان، عذر بدتر ازگناه و نوعي رمزگشايي از اتفاقات پنهاني است كه در فوتبال ايران رخ مي‌دهد: «چند سال پيش وقتي سرپرست وقت پيكان به دنبال مجوز بازي خسرو حيدري براي اين تيم بود به او گفتم حتي با جذب خسرو حيدري هم به ليگ يك سقوط مي‌كند. فصل تمام شد و پيش‌بيني من دقيقا به حقيقت پيوست. چند روز پيش هم به روشنايي، سرپرست استقلال اهواز گفتم تيم شما امسال به ليگ يك سقوط مي‌كند. اگر اين پيش‌بيني هم درست باشد احتمالا به دردسر تازه‌اي تبديل خواهد شد. واقعيت اين است كه تبحر خاصي در پيش‌بيني اتفاقات فوتبال دارم.»
اين اولين مرتبه‌اي نيست كه راز آلودگي‌ها مديران فوتبال ايران برملا مي‌شود و آخرين آن هم نخواهد بود. وقتي كارمند ساده فدراسيون فوتبال در قامت يك پيشگوي بي‌بديل ظاهر مي‌شود، آيا اولتيماتوم كميته انضباطي به حميد استيلي براي رد مصاحبه‌اش كه جز واقعيت چيز ديگري در آن يافت نمي‌شود پاك كردن صورت مساله نيست؟ در فوتبال انگلستان، رسوايي اخلاقي‌ جان تري به قيمت از دست دادن بازوبند كاپيتاني تيم‌ملي تمام مي‌شود اما در فوتبال ايران در روي همان پاشنه قديمي مي‌چرخد و در روز روشن، خورشيد را انكار مي‌كنند.