جدايي فراز كمالوند از تراكتورسازي،‌ خيلي هم ناگهاني نبود. اين مربي،‌ حدود 2ماه پيش و بعد از مسابقه تراكتور ـ صبا، نشانه‌هايي از علاقه به جدايي را بروز داده بود. همان روزي كه با وجود پيروزي،‌ مشكلات با رسانه‌هاي محلي را بهانه كرد و به تهران بازگشت. وقتي شماره كمالوند را براي گفت‌وگو گرفتيم، او فرودگاه و در راه آبادان بود. شهري كه گرچه ممكن است شور هواداري بي‌نظير تبريز را نداشته باشد، اما به هر حال در صورت موفقيت،‌ اميدي براي ليگ برتر خواهد بود. گفت‌وگوي سايت گل با مربي سابق تراكتور،‌ ممكن است كمي از ابهامات درباره اين مربي بكاهد

: *آقاي كمالوند جدايي شما خبر غيرمنتظره‌اي بود.
- نه اتفاقاً من 45 روز پيش اين موضوع را به آقاي شفق گفته‌ بودم.
*همان استعفاي معروف و عجيب شما ...!
- من بعد از 7،8 سال تراكتور را به ليگ برتر آوردم. اما اين سوال كه چند سالت است؟ چقدر حاشيه داري و ... هميشه دنبال من بوده. من خيلي اذيت شدم. البته پارسال هم اين مسائل بود اما من مقاومت كردم تا به قولم عمل كنم. امسال هم تصور همه اين بود كه چون اسكلت تيم ليگ يكي است تا هفته 5،4، ما كم مي‌آوريم و من زمين مي‌خورم اما خدا را شكر الان تيم هفتم جدول هستيم.
* شما دقيقاً از چه كساني صحبت مي‌كنيد؟
- تنها كسي كه ما را اذيت نمي‌كرد هواداران بودند و البته مجموع تراكتور. اينكه نمي‌شود يك مربي از ترس اينكه مبادا چيزي از حرف‌هايش دربيايد اصلا صحبت نكند. من از صبح كه بلند مي‌شدم بايد با اين مسائل درگير مي‌بودم تا شب. همين بازي شاهين بوشهر. مي‌روند از اولروم در پيست سوال مي‌كند كه چرا بازي نمي‌كني؟ يا مثلا براي اينكه زمينه ايجاد كنند، مي‌نويسند تيم بايد سهميه آسيايي بگيرد. من ديگر نمي‌توانستم. ظرفيت روحي و رواني من تكميل شده بود.
*اما به نظر مشكلات مالي تراكتور هم در اين موضوع دخيل بوده.
- اولاً‌ من همين ديروز با معاون سياسي ـ امنيتي استان، آقاي فرماندار و نمايندگان مجلس حرف زدم و اين نشان مي‌دهد كه توجه كاملي به تيم ما بود. آقاي شفق هم ديشب به زحمت قانع شد. ايشان شخصي دارند باشگاه را اداره مي‌كنند و خب، مشكل مالي وجود دارد. اما اين علت جدايي من نبود.
* به هر حال صحبت اين است كه شما به خاطر پول خوب صنعت نفت از اين تيم جدا شديد؟
- خواهشم اين است كه از آقاي شفق سوال كنيد كه من در دو فصل چقدر از اين تيم پول گرفتم؟ اگر در اين دو فصل به اندازه مربي ليگ يكي پول گرفتم حق با شماست. علت اصلي اين بود كه من دوست داشتم با خاطره خوش تبريز را ترك كنم نه اينكه كار به جايي برسد كه فحش بخورم. من دينم را به تراكتور ادا كردم و الان تيم در رده هفتم جدول است و حتماً‌ در ليگ مي‌ماند.
* اما كمبود يار و مشكل پرداخت به بازيكنان چي؟
- نمي‌شود انكار كنم كه وقتي پيمنتا در اين شرايط كمبود يار از ما جدا شد دلگير شدم اما آقاي شفق در اين موضوع مقصر نبود چون بازيكن خودش مي‌خواست برود. به هر حال من اميدوارم كه يك روز دوباره به تراكتورسازي برگردم چون از اول كار مربيگري آرزويم اين بود كه در اين تيم كار كنم. حالا هم مطمئناً‌ تا دوران مربيگري مقابل اين تيم قرار نخواهم گرفت. چه اين تصميم حرفه‌اي باشد و چه نه.
* نظر شما درباره انتخاب آقاي آذرنيا چيست؟
- به نظر من شرايط تيم بهتر خواهد شد. ايشان بچه همين شهر است و يك مربي بزرگ. من هم هر كمكي از دستم بربيايد انجام مي‌دهم.
* شرايط كاري شما در نفت چطور است؟
- من قولي بابت صعود در فصل اول ندادم اما تلاش خود را مي‌كنم تا نفت مثل شيرين فراز و تراكتور در پايان فصل دوم به ليگ برتر برسد.
* حرف آخر؟
- آنچه كه مي‌خواهم از قولم بگوييد اين است كه من هرگز خاطرات خوشم را در تبريز فراموش نمي‌كنم. من تا آخر عمر مديون تراكتور خواهم بود چون اين تيم مرا بزرگ كرد. تراكتور به ما نياز نداشت و ما از وجود اين تيم بزرگي گرفتيم. به هر حال من از روي هواداران مهربان تراكتور خجالت مي‌كشم.