دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 20

موضوع: شبکه شدن چند لپ تاپ بدون کابل کشی و ویندوز سرور ؟؟؟

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر
    ارسال تشکر
    11
    دریافت تشکر: 3
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض شبکه شدن چند لپ تاپ بدون کابل کشی و ویندوز سرور ؟؟؟

سلام

من یک کلاس آموزشی میخوام بذارم برای دوستانم که با کامپیوتر باید یاد بدم
    که میخوام در حد اینکه مواردی که انجام میدم رو ببین و بتونن تمرین کنن درست ....
    فقط میخواستم ببینم چه روشی و چه راهکاری هست برای کار من ؟ و اینکه تا چند لپ تاپ متونن باهم شبکه بشن؟

و اینکه نرم افزار NetSupport School Professional میتونه کار منو راه بندازه؟ بدون کابل کشی هست؟

جایی که هستم دسترسی به نت ندارم ولی بیشتر لپ تاپ ها مودم دارن در خودشون...نداشتن هم براشون درایو wifi رو نصب میکنم...

خواهش میکنم هرکی میتونه کمکم کنه و زمانم کم هست...

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    28
    دریافت تشکر: 51
    قدرت امتیاز دهی
    63
    Array
    mohamoha's: خنده

پیش فرض پاسخ : شبکه شدن چند لپ تاپ بدون کابل کشی و ویندوز سرور ؟؟؟

سلام
    من اطلاعاتم خیلی نیست. ولی تعداد لپ تاپهایتون چه تعدادی است؟ چون شاید بشه یه شبکه کوچولوی ساده تشکیل بدین. بستگی داره که تعداد لپ تاپهایتون چه تعدادی باشه. اگه تعدادشون زیاد باشه باید حتما یه روتر یا بریج یا یه چیزی تو این مایه ها تهیه کنین که بعضا قیمتش هم زیاد نیست. وای فای که گفتین خوبه. ولی سرعتش کمه. نسبت به شبکه کابل کشی شده. شما می تونین با یه سری کابل یه شبکه کوچک تا جایی که من دیدم و می شناسم بسازین. نرم افزاری هم که اسم بردین یکی از بهترین نرم افزارها برای آموزش است. من دیدم جای کارش رو و بهتون اطمینان می دم. ولی این نرم افزار سرعت و پنهای زیادی می خواد و وای فای براش مضیقه هستش.
    البته با وای فای هم می شه شبکه کرد. ولی سرعت پائینی می ده. کابلی اگه بکنین براتون بهتره. البته این در حد اطلاعات من است. (رشته تخصصی نخوندم و حتی تخصصی هم شبکه کار نکردم. همین جور تجربی چند مورد باهاش برخورد داشتم می گم) اگه اطلاعاتم غلط بود پیشاپیش عذر می خوام.

3. 2 کاربر از پست مفید mohamoha سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر
    ارسال تشکر
    11
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط mohamoha نمایش پست ها
    سلام
    من اطلاعاتم خیلی نیست. ولی تعداد لپ تاپهایتون چه تعدادی است؟ چون شاید بشه یه شبکه کوچولوی ساده تشکیل بدین. بستگی داره که تعداد لپ تاپهایتون چه تعدادی باشه. اگه تعدادشون زیاد باشه باید حتما یه روتر یا بریج یا یه چیزی تو این مایه ها تهیه کنین که بعضا قیمتش هم زیاد نیست. وای فای که گفتین خوبه. ولی سرعتش کمه. نسبت به شبکه کابل کشی شده. شما می تونین با یه سری کابل یه شبکه کوچک تا جایی که من دیدم و می شناسم بسازین. نرم افزاری هم که اسم بردین یکی از بهترین نرم افزارها برای آموزش است. من دیدم جای کارش رو و بهتون اطمینان می دم. ولی این نرم افزار سرعت و پنهای زیادی می خواد و وای فای براش مضیقه هستش.
    البته با وای فای هم می شه شبکه کرد. ولی سرعت پائینی می ده. کابلی اگه بکنین براتون بهتره. البته این در حد اطلاعات من است. (رشته تخصصی نخوندم و حتی تخصصی هم شبکه کار نکردم. همین جور تجربی چند مورد باهاش برخورد داشتم می گم) اگه اطلاعاتم غلط بود پیشاپیش عذر می خوام.
    با سلام و احترام
    ممنونم از پاسخ خوبتون ...
    به جز لپ تاپ خودم حدود 9 تا 10 لپ تاپ دیگه ام هست...

راستی اون نرم افزار رو وقتی میتونم استفاده کنم که همه کامپیوتر ها بهم شبکه باشند؟
    چون یه جا سوال کردم به جای ad hoc گفت برای کار شما netsupport school خوبه و دیگه هرچی سوال کردم محیطی که هستم نت نداره و امکان کابل کشی نیست این نرم افزار خودشم شبکه میکنه به طور وایرلس چند روز هست حواب ندادن

5. کاربرانی که از پست مفید ashr سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    28
    قدرت امتیاز دهی
    63
    Array

سلام
    نت ساپورت مجموعه ای از نرم افزارهای شبکه است نه یه نرم افزار. شما اسکولش رو فقط برای کارهای آموزشی استفاده می کنی. بازم هست. یه چرخی تو نت بزن سایر نرم افزارهای مرتبطش رو پیدا می کنی که خودش شبکه می کنه.
    ده تا لپ تاپ رو نمی شه بدون روتر کابل کشی مستقیم کرد. مودم وای فای خودش روتر است. ولی چیزی که هست سرعت رو می اره پایین. یعنی نوبتی باید استفاده کرد که با استفاده از نرم افزارهای نت ساپورت این مشکل حل می شه و درست می شه. ولی دسترسی در حد نت ساپورت می شه ولی البته خوبی نت ساپورت اینه بیشتر کارایی ها رو پشتیبانی می کنه. یعنی حتی دست بردن تو کامپیوترهای بقیه شبکه و انجام تنظیمات اون رو می تونین از راه دور با نت ساپورت انجام بدین. ولی اگه بخواین اینترنت رو هم همزمان با کلاس داشته باشین، نمی شه. یعنی تمام پهنای باند رو تا جایی که من می دونم نت ساپورت می گیره. خوب شما گفتین که دسترسی به نت ندارین که بازم خوبه. ولی یه چیزی که هست باید حتما یه مودم خارجی وای فای غیر از مودم های گیرنده لپ تابها داشته باشین. چون مودم لپ تابها توانایی فرستادن قوی رو ندارن تا جایی که من می دونم. بیشتر گیرنده هستن تا فرستنده. برا همین برای مدیریت سیگنالهای ارسالی و قاطی نشدن سیگنالها و نوبت دهی مناسب به سیگنالها که بتونن همزمان دسترسی مناسبی داشته باشین، بهتره که یه مودم خارجی وایرلس قوی داشته باشین با سرعت مناسب. اگه تعداد لپ تابهاتون کمتر بود می شد بدون این مودم وایرلس خارجی قوی، این کار رو کرد. اما با ده تا به نظرم کارتون سخت می شه. اگه به خصوص بخواهین فیلم و ارسال فایل و ... داشته باشن. ولی با سه یا چهار تا رو می تونین بسازین.
    البته امتحانش کنین. یعنی اول سه چهار تا درست کنین. بعدش کم کم زیاد کنین ببینین چطور می شه. ضرر نمی کنین.
    به نظرم یه دویست سیصد تومن خرج کنین کابل کشی کنین. ضرر نمی کنین. اگه این ده تا لپ تاب رو بعدا برداشتن و ده تا شاگرد جدید داشتین، بازم می تونین استفاده کنین. می تونین حتی کابلها رو بعدا جدا کنین و روتر رو جای دیگر دوباره بارگزاری و شبکه جدیدی ایجاد کنین. به نظر من شروع کنین به شبکه ایجاد کردن با روتر و کابل کت 6. به زحمت و خرجش می ارزه. هم خودتون آموزشهای شبکه شدن رو این جوری یاد می گیرن و می تونین استفاده کنین. هم کارتون بهتر راه می افته.
    خود ویندوز هم تا یه حدودی می تونه گروپ تشکیل بده. ولی نت ساپورت خیلی بهتره. اگه وقت کردم تا یه هفته دیگه اسم کامل نرم افزارهای نت ساپورت رو براتون در می آرم.
    خوشحالم که اطلاعات اندک من به درد شما خورد.
    ویرایش توسط mohamoha : 21st January 2016 در ساعت 11:49 PM

7. کاربرانی که از پست مفید mohamoha سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر
    ارسال تشکر
    11
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام
    نت ساپورت مجموعه ای از نرم افزارهای شبکه است نه یه نرم افزار. شما اسکولش رو فقط برای کارهای آموزشی استفاده می کنی. بازم هست. یه چرخی تو نت بزن سایر نرم افزارهای مرتبطش رو پیدا می کنی که خودش شبکه می کنه.
    ده تا لپ تاپ رو نمی شه بدون روتر کابل کشی مستقیم کرد. مودم وای فای خودش روتر است. ولی چیزی که هست سرعت رو می اره پایین. یعنی نوبتی باید استفاده کرد که با استفاده از نرم افزارهای نت ساپورت این مشکل حل می شه و درست می شه. ولی دسترسی در حد نت ساپورت می شه ولی البته خوبی نت ساپورت اینه بیشتر کارایی ها رو پشتیبانی می کنه. یعنی حتی دست بردن تو کامپیوترهای بقیه شبکه و انجام تنظیمات اون رو می تونین از راه دور با نت ساپورت انجام بدین. ولی اگه بخواین اینترنت رو هم همزمان با کلاس داشته باشین، نمی شه. یعنی تمام پهنای باند رو تا جایی که من می دونم نت ساپورت می گیره. خوب شما گفتین که دسترسی به نت ندارین که بازم خوبه. ولی یه چیزی که هست باید حتما یه مودم خارجی وای فای غیر از مودم های گیرنده لپ تابها داشته باشین. چون مودم لپ تابها توانایی فرستادن قوی رو ندارن تا جایی که من می دونم. بیشتر گیرنده هستن تا فرستنده. برا همین برای مدیریت سیگنالهای ارسالی و قاطی نشدن سیگنالها و نوبت دهی مناسب به سیگنالها که بتونن همزمان دسترسی مناسبی داشته باشین، بهتره که یه مودم خارجی وایرلس قوی داشته باشین با سرعت مناسب. اگه تعداد لپ تابهاتون کمتر بود می شد بدون این مودم وایرلس خارجی قوی، این کار رو کرد. اما با ده تا به نظرم کارتون سخت می شه. اگه به خصوص بخواهین فیلم و ارسال فایل و ... داشته باشن. ولی با سه یا چهار تا رو می تونین بسازین.
    البته امتحانش کنین. یعنی اول سه چهار تا درست کنین. بعدش کم کم زیاد کنین ببینین چطور می شه. ضرر نمی کنین.
    به نظرم یه دویست سیصد تومن خرج کنین کابل کشی کنین. ضرر نمی کنین. اگه این ده تا لپ تاب رو بعدا برداشتن و ده تا شاگرد جدید داشتین، بازم می تونین استفاده کنین. می تونین حتی کابلها رو بعدا جدا کنین و روتر رو جای دیگر دوباره بارگزاری و شبکه جدیدی ایجاد کنین. به نظر من شروع کنین به شبکه ایجاد کردن با روتر و کابل کت 6. به زحمت و خرجش می ارزه. هم خودتون آموزشهای شبکه شدن رو این جوری یاد می گیرن و می تونین استفاده کنین. هم کارتون بهتر راه می افته.
    خود ویندوز هم تا یه حدودی می تونه گروپ تشکیل بده. ولی نت ساپورت خیلی بهتره. اگه وقت کردم تا یه هفته دیگه اسم کامل نرم افزارهای نت ساپورت رو براتون در می آرم.
    خوشحالم که اطلاعات اندک من به درد شما خورد.
    سلام واقعا ممنونم از راهنمایی های خوبتون واقعا عالی بود...

9. کاربرانی که از پست مفید ashr سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    28
    قدرت امتیاز دهی
    63
    Array

سلام
    خواهش می کنم. خوب این قدر بیشتر اطلاعات من نبود. اگه بود حتما میگفتم. امیدوارم که به کارتون اومده باشه.

11. کاربرانی که از پست مفید mohamoha سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر
    ارسال تشکر
    11
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام
    خواهش می کنم. خوب این قدر بیشتر اطلاعات من نبود. اگه بود حتما میگفتم. امیدوارم که به کارتون اومده باشه.
    شرمنده یه سوال دیگه

ه سوال مهم دیگه من میخوام مودمی تو خونه داریم استفاده میکنیم رو ببرم اونجا و همه متصل بشن اگر اسم شبکه بنده مثلا mahdi هست که بهش متصل میشم .... اونجا که اینترنت نیست هم وصل کنم به برق همه باید به همون mahdi وصل بشن ؟ و اینکه همه رو ،رو اتومات تنظیم کرده باشم آی پی اتومات بده به همشون اختلالی در تنظیمات مودمم تو خونه ایجاد نمیشه؟

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    28
    قدرت امتیاز دهی
    63
    Array

سلام.
    من کامل در این مورد اطلاعات ندارم. اما یه صفحه تو تنظیمات اینترنت اکسپلور هست که اینها رو اونجا تنظیم می کنن. (چه وای فای یا با سیم) فرقی نمی کنه. توی جای جستجوگر اینترنت اکسپلورر یه عددی می نویسن. عدم آی پی اولیه تمام مودم هایی که به اینترنت وصل می شن هست. معمولا 198.168.1.1 (یا یه چی توی این مایه ها است) وقتی رفتی اونجا تنظمیات خیلی زیادی است. مربوط به انواع وای فای و اکانت هایی که به این مودم وصل می شن و چه میزان دسترسی دارن به مودم و چقدر هرکدوم انتقال اطلاعات و ... دارن. البته خود نرم افزار نت ساپورت شبکه اگه گیر آورده باشی، خیلی از این کارها رو انجام می ده. ولی برای اتصال سیستم ها به مودم باید این اکانتها رو اول اونجا درست کنی تا بعدش بتونی با نت ساپورت کنترلشون رو دستت بگیری. (راستی نت ساپورت گیر آوردی؟)
    الان این مودمی که گفتی باید قبلش بگردی ببینی که چه جوری هست؟ بیشتر مودمهای وای فای روتر دارن. ولی بعضا تک و توک ندارن. اول باید این رو مشخص کنی. (تو مشخصات جعبه اش هم می نویسنه که مودم روتر یا فقط خالی مودم. تنظیمات رو هم تو سی دی اش یا دفترچه همراهش است. آره می شه یه کاری کنی که شبکه درست کنی ولی به تنظیمات اینترنت خونه ات مشکلی ایجاد نکنه. چون تو شبکه کردن که ربطی به آی پی اینترنت نداره. (آی پی دستگاه خودت رو تغییر ندی حله. اون باشه و حذفش نکنی. بقیه رو جدید ایجاد کنی).
    ولی حتما این چیزی که می گم رو دانلود کن. دفترچه تنظیمات آی پی و شبکه مودم خودت رو. حتما این رو توی اینترنت پیدا می کنی. یا باید همراه سی دی یا کارتون خرید مودمت باشه. تا این راهنما نباشه کاری نکن ها. مودمت تنظیماتش خراب می شه و بعدش باید ریست کنی و بری پیش آی اس پی اینترنت خودت، و اون تنظیمات خودشون رو دوباره روی مودمت تنظیم کنه.
    البته اگه شبکه رو بلد باشی، این مشکلات به هیچ وجه پیش نمی آد. ولی مشکل از اینه که فرض گرفتیم که شما شبکه رو زیاد بلد نیستی.

14. کاربرانی که از پست مفید mohamoha سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی کامپیوتر
    ارسال تشکر
    11
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام.
    من کامل در این مورد اطلاعات ندارم. اما یه صفحه تو تنظیمات اینترنت اکسپلور هست که اینها رو اونجا تنظیم می کنن. (چه وای فای یا با سیم) فرقی نمی کنه. توی جای جستجوگر اینترنت اکسپلورر یه عددی می نویسن. عدم آی پی اولیه تمام مودم هایی که به اینترنت وصل می شن هست. معمولا 198.168.1.1 (یا یه چی توی این مایه ها است) وقتی رفتی اونجا تنظمیات خیلی زیادی است. مربوط به انواع وای فای و اکانت هایی که به این مودم وصل می شن و چه میزان دسترسی دارن به مودم و چقدر هرکدوم انتقال اطلاعات و ... دارن. البته خود نرم افزار نت ساپورت شبکه اگه گیر آورده باشی، خیلی از این کارها رو انجام می ده. ولی برای اتصال سیستم ها به مودم باید این اکانتها رو اول اونجا درست کنی تا بعدش بتونی با نت ساپورت کنترلشون رو دستت بگیری. (راستی نت ساپورت گیر آوردی؟)
    الان این مودمی که گفتی باید قبلش بگردی ببینی که چه جوری هست؟ بیشتر مودمهای وای فای روتر دارن. ولی بعضا تک و توک ندارن. اول باید این رو مشخص کنی. (تو مشخصات جعبه اش هم می نویسنه که مودم روتر یا فقط خالی مودم. تنظیمات رو هم تو سی دی اش یا دفترچه همراهش است. آره می شه یه کاری کنی که شبکه درست کنی ولی به تنظیمات اینترنت خونه ات مشکلی ایجاد نکنه. چون تو شبکه کردن که ربطی به آی پی اینترنت نداره. (آی پی دستگاه خودت رو تغییر ندی حله. اون باشه و حذفش نکنی. بقیه رو جدید ایجاد کنی).
    ولی حتما این چیزی که می گم رو دانلود کن. دفترچه تنظیمات آی پی و شبکه مودم خودت رو. حتما این رو توی اینترنت پیدا می کنی. یا باید همراه سی دی یا کارتون خرید مودمت باشه. تا این راهنما نباشه کاری نکن ها. مودمت تنظیماتش خراب می شه و بعدش باید ریست کنی و بری پیش آی اس پی اینترنت خودت، و اون تنظیمات خودشون رو دوباره روی مودمت تنظیم کنه.
    البته اگه شبکه رو بلد باشی، این مشکلات به هیچ وجه پیش نمی آد. ولی مشکل از اینه که فرض گرفتیم که شما شبکه رو زیاد بلد نیستی.
    سلام
    من با همون مودمی که تو خونه به اینترنت adsl متصل میشم رفتم کلاس و تو خونه با یه لپ تاپ دیگه شبکه شده بودم و به مودم متصل شده بودیم و workgroup که درست کرده بودم متصل شدم ...رفتم کلاس همه به مودم متصل میشدن ولی وقتی پسورد ورک گروپ رو بهشون میدادم هیچ لپ تاپی وصل نشد ...

دو تاشون ویندوز 8 بودن و یکی 10 حدس زدم اونا چون همه WINDOWS 7 هستیم شبکه نمیشن ....

ولی نمیدونم واقعا گیج شدم تو خونه شد ولی تو اونجا حتی یدونه لپ تاپ هم وصل نشد به ورک گروپی که تو خونه ساخته بودم...

راستی من یه بار ساختم ورک گروپ رو همین که به مودم وصل میشم به ورک گروپ وصلم ؟چطوری باید فعال کنم بقیه منو بشناسن؟ یا همیشه چون یه بار ساختم فعال هست وقتی همه وصل میشیم به مودم؟

خلاصه یک ساعتم تو کلاس رفت و هیچی.... تو رو خدا کمکم کنید

netsupport school رو هم تو خونه نصب کردم با نت اون یکی لپ تاپم چک کردم عالی بود ولی تو کلاس کسی شبکه نشد که بتونم نصب کنم براشون...

من شبکه هیچی بلد نیستم وگرنه فکر میکنم میتونستم تو کلاس کاری کنم...

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    28
    قدرت امتیاز دهی
    63
    Array

سلام.
    شاید مشکل از یکی بودن آی پی تمام لپ تابها بود. وقتی که به مودم وصل بشی با وسیله ای که روش ورک گروپ ساختی، یعنی به ورک گروپ وصلی. شما ورک گروپ رو تو کدوم دستگاه ساختی تو کامپیوتر خونگی یا لپ تاب؟ لپ تابهای سایر کاربران که خواستی وصل کنی و وصل نشدن ورک گروپ شدن یا نه؟ شرمنده که اطلاعات من کمکی بهت نکرد.
    این جور وقتها باید حتما یه ورک گروپ آماده داشته باشی. بعدش کامپیوترها رو که وصل می کنی حتما ورک گروپشون رو فعال کنی. بعدش به هر کدوم آی پی جدا بدی.
    بهتره مودمت رو ببری پهلوی یه متخصص شبکه برات ورک گروپ توش درست کنه. این راحت ترین کار می تونه باشه فکر کنم. (شماره آی پی هر لپ تاب رو هم بهت بگو بده. بعدش روش عوض کردن آی پی تک تک دستگاه ها رو به صورتی که سریع انجام بدی و کاملا حفظش بشی.) وقتی رفتی سر کلاس، باید لپ تابها رو اول ورک گروپ فعال کنی. بعدش آی پی بدی. بعدش تلاش کن به وصل شدن. ببین چطوری می شه. اگه نشد دیگه باید سراغ جستجوی پینگ ها بری.
    خوب در این جور مواقع باید یه سری پینگ به شبکه بفرستی. روش فرستادن پینگ هم تو اینترنت هست. بچرخی مشخص می شه. وقتی پینگ ها رو فرستادی، ببین چی جواب می آد. از روی جوابها و ارور هایی که می ده می تونی مشخص کنی مشکل چی هست.
    آدرس زیر جستجو سایت گوگل هستش که برات خیلی مفید و فارسی هم است.
    جستجوی گوگل برای خرابی شبکه و دستورات پینگ
    بازم اگه یه دستوری اروری داد، که متوجه نشدی چی است، می تونی عین همون دستور رو با یه خورده توضیحات اضافه که مثلا مشکل شبکه با خرابی در فلان دستور یا ارور پینگ فلان بزنی و احتمالا بتونی جوابهای خوبی بگیری و مشکلت رو حل کنی.
    بازم اگه فرد دیگه ای در این انجمن باشه که کمک کنه و توضیحات بیشتری بده خیلی خوبه. یه سری انجمن تخصصی شبکه هم است. اگه جوابت رو نگرفتی می تونی بری اونجاها و این سوال رو بپرسی. امیدوارم که جواب بدن.
    در ضمن من یه کتاب آموزش نت ساپورت اسکول پیدا کردم. داری یا می خوای لینک دانلود بدم؟
    و از اولش هم گفتم که شما کابل بگیری و یه روتر رو بدی برات تنظیم کنن بزارن، (حتی خود مهندس شبکه بیاد کلاس، اولین بار شبکه کنه لپ تابها رو) برات بهتره. هم یاد می گیری ازش و هم می تونی این کابل و مودم رو هر جایی ببری و بعدا به همین شکل لپ تابهای دیگه رو وصل کنی و آی پی بدی و استفاده کنی، یعنی یه بار مصرف نیست)
    ویرایش توسط mohamoha : 1st February 2016 در ساعت 09:49 PM

17. کاربرانی که از پست مفید mohamoha سپاس کرده اند.

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)