دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: عصب کشی دندان چیست؟ وچرا انجام میشود؟

یار همراه
    رشته تحصیلی
    معماري
    ارسال تشکر
    10,246
    دریافت تشکر: 10,466
    قدرت امتیاز دهی
    32325
    Array
    معمار حانیه's: خواهش

پیش فرض عصب کشی دندان چیست؟ وچرا انجام میشود؟

آنچه در گفته های عموم ، تحت عنوان عصب کِشی یا عصب کُشی مطرح میشود ، اصطلاح درستی نیست و در حقیقت نه عصب کشیده میشود و نه کُشته ! ( به قول یکی از دوستان بنده : مگه جنگه ؟ )
    سوال : اصطلاح درستش چیه حالا ؟
    پاسخ : درمان ریشه ، روت کانال تراپی ( RCT ) ، اِندو ( endo )
    حالا بریم سراغ تعاریف علمی مربوط به درمان ریشه ( عصب کشی سابق ) و از این حرفا :
    داستان از اینجا شروع میشه که دندان اگر در برابر مواد قندی و اسیدی و همراه با باکتریهای محترم قرار بگیره ، میره به سمت پوسیدگی . پوسیدگی اگر در سطح مینای دندان ( بافت بسیار سخت و بدون حس و سطحی ترین لایه دندان ) باشه ، خب علامتی جز تغییر رنگ نداره و از درد هم خبری نیست. اگر پوسیدگی به سمت عاج ( بافت زنده و دارای رشته های حسی عصبی ) پیش بره ، آرام آرام علائم حساسیت و درد هنگام جویدن و یا نسبت به شیرینی بروز میکنه . تا اینجای داستان ، مشکل با ترمیم دندان قابل حله و نیازی به کشت و کشتار نیست . امّا اگر دندان را به امان خدا رها کنیم ( که خیلی هم برای جیب بنده وامثال بنده خوب خواهد بود ) پوسیدگی به سمت پالپ دندان پیشرفت کرده و با ایجاد التهاب در بافت عروقی و عصبی مربوط به پالپ دندان ، کم کم حساسیت کوتاه مدت ( چند ثانیه ) نسبت به آب سرد و هوا بروز میکند که به آن التهاب پالپ برگشت پذیر گفته میشود . در این مرحله ممکن است با یک تراش بسیار دقیق و ظریف ، باز هم مشکل با یک ترمیم حل شود ( این قسمت کار خیلی به مهارت دندانپزشک و البته شانس شما بستگی داره ! ) . اما اگر دیدید به همراه نوشیدن آب سرد دنیا برایتان تیره و تار میشود ، و تا چند دقیقه باید جسم سختی مانند زمین را گاز بگیرید ، یا بهر دلیل نسبت به نوشیدن مایعات گرم مثل چای یا قهوه ، درد احساس میکنید ، یا اینکه شبها از شدت درد نمیتوانید بخوابید ، و یا اینکه همیشه باید یک بطری آب سرد برای تسکین درد همراه داشته باشید، …. خیلی سنگین و محترمانه به دکتر خود بفرمایید : دندان بنده نیاز به عصب کشی دارد . هزینه اش چقدر میشود ؟ ( سلام یادتان نرود البته ) .
    دکتر عزیز شما هم کارای زیر را انجام خواهد داد :
    ۱- گرفتن تاریخچه و تهیه عکس رادیوگرافی از دندان شما
    ۲- تزریق بی حسی مناسب ( در این مرحله حتماً اگر بیماری خاصی مثل فشار خون و … دارید به دکتر خود بفرمایید )
    ۳- انجام تستهای تشخیص زنده بودن پالپ که اگر دندان زنده و قابل ترمیم بود ، ترمیم شود.
    ۴- تراش ( همان ویز ویز معروف دندانپزشک )
    ۵- خارج کردن بافتهای ملتهب و عروق خونی محترم از پالپ و کانالهای ریشه دندان با وسایلی شبیه به سوزن ( فایل خودمان )
    ۶- اندازه گیری طول کانال و تهیه مجدد عکس رادیوگرافی
    ۶- شستشوی داخل کانالهای ریشه بطور مرتب
    ۷- پر کردن کامل فضای داخل کانالهای ریشه با ماده ای صورتی رنگ به نام گوتاپرکا که دیگر باکتری جماعت نتواند به آنجا نفوذ کند …
    ۸- گرفتن عکس رادیوگرافی آخر که ببینم چه گُلی به سر دندان شما زده ایم .
    ۹- پانسمان ، ترمیم تاج و تمام … که ممکن است تمامی این مراحل چند جلسه طول بکشد.
    ۱۰- گرفتن پول از شما به میزان کافی
    سوال : پسر همسایه ما همین حالتها و دردها برایش پیش آمد و با شهامت تمام درد را تحمل کرد، پیروز شد و دیگر دردی ندارد … ( علامت سوال )
    پاسخ : دیگر اعصابی در آن دندان بیچاره زنده نیست که بخواهد درد دندان را برداشته و تحویل مغز مبارک بدهد تا صدای آخ شنیده شود. و باید بزودی بافت مرده را از داخل دندان خارج کند تا خدای نکرده یکطرف صورتش مثل توپ بسکتبال نشده ( معمولاً ۶ ماه زمان میبرد تا علائم اولیه عفونت و آبسه بروز کند )

سوال : حالا این عصب کشی چی هست ؟
    پاسخ : دوباره بخوانید
    سوال : انجام عصب کشی درد هم دارد ؟
    پاسخ : یک عدد سیلی محکم به خودتان بزنید . درد داشت ؟ حالا تصور کنید با سوزن و سیخ و فلان و فلان بیفتند به جان اعصاب دندان شما ولی نترسید ! اینجاست که نقش داروی بی حسی و تزریق درست و اصولی خودنمایی میکند … بطور کلی درد کمی در حین جلسات درمان وجود دارد که اجتناب ناپذیر بوده و براحتی با خوردن مسکن قابل تحمل است و آرام آرام ( چند روز ) تخفیف میابد .
    سوال : هزینه اش چقدر میشود ؟
    پاسخ : اینقدر هست که یاد بگیرید ۶ ماه یکبار برای چک آپ ( بازبینی میشه فارسیش ) به دیدن دندانپزشکتان بروید و پذیرایی شوید !
    سوال : اگر درد داشته باشه ، من اهل قرص و اینا نیستم ها !
    پاسخ : خداوند به شما در این چند روز صبر و طاقت بدهد …
    سوال : من چند ماه پیش رفتم پیش دکتر و عصب دندانم را کُشت ولی پس از مدتی دندان من دچار درد و عفونت شده است !
    پاسخ : خوبه گفتم عصب کشیده یا کُشته نمیشود… مشکل اینجاست که گاهی اوقات درمان ریشه بشکل ناقص انجام میشود . در این موارد باید به یک متخصص درمان ریشه مراجعه کنید تا با استراتژی جدیدی که به آن درمان مجدد ریشه یا ( ReEndo) میگویند ، مجدداً مراحل درمان ریشه را برای شما تکرار کند .
    سوال : دندان من ۱۰ سال است که پوسیده و نابود شده ولی هیچگاه دردی نداشته است این یعنی من عصب ندارم ؟
    پاسخ : بر منکرش لعنت . ولی گاهی واکنشهای حسی و عصبی انسان در برابر تحریکات محیطی متفاوت بوده و خیلی اوقات بیمار در طول مراحل پوسیدگی و از بین رفتن دندان ، هیچ دردی را تجربه نمیکند !
    سوال : دندان من اصلاً بی حس نمیشود و همیشه دکتر باید ۵-۶ تا آمپول بی حسی به من بزند . حالا نیاز به عصب کشی دارم ولی از این موضوع میترسم .
    پاسخ : به دکتر خود بفرمایید از داروهای دیگر نظیر آرتی کائین استفاده کند و تا جای ممکن سعی کند بجای بکار بردن زیاد داروی بی حسی ، تکنیک بی حسی را عوض کند . در این موارد PDL Injection غوغا میکند . ( مسوولیت عواقب ناشی از گفتن این حرفها با خودتان !!! )
    بروزرسانی

۱۳۹۳/۵/۷

منبع: http://www.drmontazeri.ir/%D8%B9%D8%...%D8%AF-%D8%9F/
    من ترسیم کردن را به حرف زدن ترجیح میدهم،

زیراترسیم کردنسریعتر است و مجال کمتری برای دروغ گفتن باقی میگذارد.

(لوکوربوزیه)

2. 3 کاربر از پست مفید معمار حانیه سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)