دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: کهنه سرباز وخاطره ای از سوسنگرد

همکار تالار نیروی نظامی وهوانوردی
    رشته تحصیلی
    تجربی
    ارسال تشکر
    3,144
    دریافت تشکر: 2,553
    قدرت امتیاز دهی
    871
    Array

پیش فرض کهنه سرباز وخاطره ای از سوسنگرد

سلام علیکم
    امروز چهارشنبه 93/08/28 در مراسم آزاد سازی سوسنگرد که در تالار معلم تبریز از ساعت 0930 شروع شده بود حضور داشتم.
    چون من در عملیات حصر محاصره سوسنگرد حضوربسیار فعال داشتم از طرف کانون باز نشستگان ارتش دستور داده بودند خاطره ای کوتاه تعریف کنم.
    در مراسم امروز از عناصر لشکر21حمزه،31عاشورا،نیروی هوایی،نیروی انتظامی، خانواده معظم شهداء وجانبازان عزیز ونیز کانون باز نشستگان ارتش ،سپاه،نیروی انتظامی، ویکی نفر مهمان ویژه ازفرماندهی کل سپاه حضور داشتند.
    من مطالب ذیل را تقریبآ باتوضیح بیشر صحبت کردم که جهت استحضار عزیزان تقدیم میدارم.
    حسنعلی ابراهیمی سعید

بنام خدا 28/08/93
    سلام علیکم
    باسلام به محضر آقا امام زمان (عج) ونایب بر حقش امام خامنه ای

ایاک نعبد وایاک نستعین
    با عرض تسلیت ایام محرم وشهادت امام سجاد (ع) وبا سلام به حضورمیهمانان عزیز و همکاران محترم در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران وبا سلام به روان پاک ومطهر شهدا و امام شهدا و باسلام به خانواده معززشهداء وجانبازان انقلاب اسلامی ایران مخصوصا جانبازان هشت سال دفاع مقدس
    من سروان حسنعلی ابراهیمی سعید جانباز بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران که در زمان شروع جنگ تحمیلی جمعی لشکر 92 زرهی اهواز بودم وقبل از شروع جنگ در مرز فکه ومامور به تیپ 2 لشکر92زرهی بوده وتا پایان جنگ تحمیلی همچنان در خط مقدم جبهه های حق علیه باطل حضور داشتم
    خاطره ای هرچند کوتاه در خصوص آزادسازی سوسنگرد خدمتتان تقدیم میکنم انشاا... که مورد قبول درگاه احدیت قرار گیرد.
    آزاد سازی سوسنگرد یک عملیات نبود بلکه یک حماسه بود در اوایل جنگ تحمیلی ؛ زمانی که دشمن هنوز به غیرت و توان ایرانی ها پی نبرده بود .
    یکروز به من وتعدادی از بچه ها دستور منفک شدن از گردان 283سوارزرهی ودر اختیار فرماندهی تیپ 2بودن را دادند که همان روز به منطقه عمومی اهواز حرکت کردیم
    فردای آنروز در زیر آفتاب سوزان سوسنگرد ،تیپ پذیرای فرمانده محترم لشکر 92 زرهی اهواز مرحوم سرهنگ قاسمی بود در این تیپ علاوه بر نیروهای ارتش تعدادزیادی هم از برادران سپاهی سازماندهی شده بودند
    مرحوم قاسمی با حضور در جمع رزمنده گان تیپ، پیام رهبر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) را که توسط نماینده ایشان در شورای عالی دفاع حضرت آیت الله خامنه ای ابلاغ شده بود را اعلام فرمودندوسپس با فرمانده و رؤسای تیپ2 برای بررسی شرایط عازم منطقه شدند
    هنگام غروب سرهنگ قاسمی بنده را احضار ومآموریت مرا ابلاغ کردچون با عملکرد بنده درعین خوش ودشت عباس آشنایی داشت .
    آن شب ؛ شب عجیبی بود مثل اینکه عراقی ها تصمیم داشتند شهر را با خاک یکسان کنند تا جایی که حتی یک لحظه هم منورهای عراقی ها خاموش نمیشد
    شهر زیر شدیدترین آتش عراقی ها قرار داشت و کاملا به محاصره دشمن درآمده بود فرمانده هان ایران دنبال راه حلی بودند تا اینکه محاصره را بشکنند و دست دشمن را از سوسنگرد کوتاه کنند ؛ رفت وآمد زیادی در جریان بوداز آیت الله خامنه ای ؛ تیمسار فلاحی وسرهنگ سلیمی گرفته تا مسؤلین رده بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی .
    اوایل شب عملیات هجومی ما شروع شدبچه های دکتر چمران در نوک پیکان حمله بودند.
    جای همه شهدا خالی، بچه های دکتر چمران آن شب را برای عراقی ها به جهنمی تبدیل کرده بودند که قابل وصف نیست.
    کار من از صبح آن روز شروع شدوبرای شکستن حلقه محاصره شهر اقدام به شلیک موشگ تاووشکار تانگهای دشمن کردم تعداد5دستگاه تانگ وتعدادی خودرو ونفر برزده بودم و با اینکار راه پیشروی را برای نیروهای خودی هموار کرده بودم ؛ بجه ها بدون کمترین واهمه ای به پیشروی ادامه می دادند وانسان فکر می کرد که مرگ برای این نیروهای اصلا مفهومی ندارد وجالب اینکه بعداز ورود به شهر سوسنگرد متوجه شدم اکثر نیروهای اصلی درگیر در منطقه آذری زبان و اعزامی از آذربایجان بودند
    حدود ساعت 14 بود که مرا به پیش یک برادر سپاهی راهنمایی کردند وایشان سوالاتی در خصوص موشگ تاو از من پرسیدند ومن جواب دادم وسپس با فرمانده تیپ 2هماهنگی کردند تا مدتی بنده در خدمت ایشان ونیروهای سپاه باشم
    وقتی من اسم ایشان را جویا شدم که بدانم با چه کسی همکاری دارم گفتند ایشان برادرتجلایی هستند
    من بعداز سالها ، افتخار می کنم که در یکی ازروزهای جنگ تحمیلی با دو موضوع مهم مواجه شده ام ؛آنروز من ؛ هم آزادی اولین شهر محاصره شده ایران را دیده ام وهم در خدمت شریفترین وعزیزترین فرمانده سپاه قرار گرفته ام
    متآسفانه این همکاری بیش از سه روز دوام نیاورد چون روز چهارم همکاری مان بود که شهید تجلایی بهمراه یکی از دوستان نزدیکش که برای سرکشی به نیروها با موتورسیکلت به طرف داخل شهر می رفتند هر دو براثر ترکش زخمی شدند ومن دیگر توفیق دیدار ایشان را پیدا نکردم
    در آخردوست دارم با صدای بلند شادی روح شهید تجلایی وشهدای سوسنگرد وشهدای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اسلامی صلوات ختم کنید
    وسلام علیکم ورحت ا... و برکات

http://www.uplooder.net/img/image/29...said__(20).jpg

http://s-gomnam.ir/eslam/showthread....AF%D8%B1%D8%AF

2. کاربرانی که از پست مفید حسنعلی ابراهیمی سعید سپاس کرده اند.

312

رشته تحصیلی
    تجربی
    ارسال تشکر
    3,144
    قدرت امتیاز دهی
    871
    Array

پیش فرض پاسخ : کهنه سرباز وخاطره ای از سوسنگرد

مکان عملیات: جبهه جنوبی، سوسنگرد
    فرماندهی: مشترک
    نوع تک: نیمه‌گسترده
    ارگان‌های عمل‌کننده: مشترک(ارتش، سپاه، ستاد نیروهای نامنظم)
    استعداد نیروهای درگیر: ایران؛ ۶ گردان پیاده و زرهی، عراق؛ ۸ گردان پیاده و زرهی
    تلفات انسانی عراق: ۷۹۵ نفر
    هدف عملیات: نجات سوسنگرد از خطر سقوط حتمی
    عملیات سوسنگرد از عملیات جنگی ایران در جریان جنگ ایران و عراق بود. این عملیات در محور سوسنگرد به صورت نیمه‌گسترده در تاریخ ۱۳۵۹/۸/۲۶ به فرماندهی مشترک انجام شد.
    این عملیات قرار بود با مشاركت پاسداران و تیپ ۲ لشكر ۹۲ زرهی خوزستان و نیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم انجام شود. كلیه هماهنگی‌ها برای انجام عملیات و نجات مدافعان توسط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای-شهید چمران انجام گرفته بود و قرار بود فردا صبح نیروی اصلی عملیات كه همان تیپ ۲ زرهی ۹۲ بود حمله خود را به سوسنگرد آغاز كنند كه شب ساعت حدود ۱۲ شب فرمانده لشكر ۹۲ زرهی امیر سرتیپ غلامرضا قاسمی‌نو در تماس تلفنی با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اظهار داشت كه فرمانده نیروی زمینی ارتش تیمسار ظهیرنژاد اظهار داشته كه تیپ ۲ نباید در عملیات شركت كند وچون احتمال انهدام تیپ وجود دارد به دستور بنی‌صدر از شركت در این عملیات خودداری كند. با این دستور عملاً عملیات لغو می‌شد و سوسنگرد نیز سوقوط می‌كرد و تمام مدافعان به شهادت می‌رسیدند. بلافاصله حضرت آقا در تماس تلفنی این مسأله را با حضرت امام در میان می‌گذارند و امام هم می‌فرمایند تیپ باید شركت كند و نیازی به اجازه بنی‌صدر نیست حضرت آقا هم فوراً نامه‌ای به فرماندهی لشكر۲ زرهی می‌نویسند كه تیپ باید در عملیات شركت كند و هركس از این دستور سرپیچی كند مسئول است، شهید چمران نیز در زیر نامه متنی را اضافه می‌كند با این مضمون كه اگر تیپ فردا عمل نكند ۵۰۰ نفر از مدافعان فردا به شهادت می‌رسند و اگر من زنده باشم با مسئول متخلف برخورد خواهم كرد «منظور بنی‌صدر می‌باشد» از آن طرف فرماندهی متعهد لشگر ۲ هم كه علاقه خاصی به رهبر معظم انقلاب داشتند تیپ را در حالت آماده‌باش قرار می‌دهند و فردا صبح عملیات به فرماندهی شهید چمران و امیر قاسمی‌نو در مورخه ۲۶/۸/۵۹ آغاز می‌شود و با حمایت چند فروند بالگرد توپدار كبری محاصره سوسنگرد شكسته می‌شود.
    در این عملیات كه شهید چمران در خط مقدم شركت داشتند از ناحیه پا به شدت مجروح می‌شوند و یكی از محافظانش هم به شهادت می‌رسد ولی شهید چمران با كشتن راننده یك كامیون عراقی و به همراه دیگر محافظش با كامیون به عقب برمی‌گردند و شهید چمران را برای مداوا به تهران منتقل می‌نمایند. این عملیات با فرماندهی مستقیم حضرت آقا و شهید چمران با موفقیت به پایان می‌رسد و سوسنگرد برای همیشه آزاد می‌گردد مناطق مرزی بستان و چزابه در اشغال دشمن باقی می‌ماند تا این‌كه عملیات طریق‌القدس در نیمه شب دی ماه سال ۶۰ به فرماندهی شهید سپهبدعلی صیاد‌شیرازی به اجرا درآمد و۶۵۰كیلومترمربع از سرزمین‌های جمهوری اسلامی ایران و مناطق بستان و چزابه آزاد گردید و برای اولین‌بار نیروهای جمهوری اسلامی ایران به مرزهای بین‌المللی رسیدند.

رشته تحصیلی
    تجربی
    ارسال تشکر
    3,144
    قدرت امتیاز دهی
    871
    Array

پیش فرض پاسخ : کهنه سرباز وخاطره ای از سوسنگرد

حماسه جاودان آزادسازی سوسنگرد نقطه عطف راهبردی در فرایند دفاع مقدس بود

بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در بیانیه‌ای با گرامی‌داشت 26 آبان‌ماه سالروز عملیات آزادسازی سوسنگرد، این حماسه جاودان را نقطه عطف راهبردی در فرایند دفاع مقدس و تحول در عرصه جنگ و بیرون راندن اشغالگران بعثی از میهن اسلامی دانست.

به گزارش حوزه دفاعی امنیتی باشگاه خبرنگاران، در ابتدای این بیانیه آمده است: 26 آبان‌ماه سالروز یکی از رخدادهای سترگ و الهام‌بخش در هشت سال دفاع مقدس است که آزادسازی سوسنگرد قهرمان و دفع تهدید و خطر سقوط شهر استراتژیک اهواز - مرکز استان خوزستان - را به ارمغان آورد.

این بیانیه افزوده است: از نقاط شکوهمند عملیات آزادسازی سوسنگرد نقش‌آفرینی سرنوشت‌ساز مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای عزیز(مدظله‌العالی) در کسوت نمایندگی حضرت امام(ره) در شورای عالی دفاع است که با درک دامنه خطر ناشی از تعلل و کارشکنی‌های بنی صدر در اعزام یگان‌های عملیاتی به منطقه و کمک به نیروهای مستقر در پیرامون این شهر و گزارش به‌هنگام وضعیت و اهداف دشمن بعثی به حضرت امام خمینی(ره) فرمان تاریخی و کارساز آن حضرت در 25 آبان‌ماه 59 مبنی بر اینکه "سوسنگرد باید تا فردا آزاد شود" را رقم زد.

این بیانیه در ادامه با برشماری دستاوردها و پیامدهای بزرگ و تعیین‌کننده عملیات آزادسازی سوسنگرد و نقش مقام معظم رهبری و شهید دکتر مصطفی چمران در فراهم‌سازی تحولات جدی در روند مقابله با جنگ تحمیلی صدام و استکبار جهانی تصریح کرده است: حماسه آزادسازی سوسنگرد علاوه بر به چالش کشیدن رویکرد بنی‌صدر و تفکرات لیبرالی حاکم بر نحوه اداره جنگ در آن مقطع، بسترهای لازم را برای طراحی و اجرای عملیات‌های پیروزی‌آفرین فتح‌المبین، طریق‌القدس، بیت‌المقدس و آزادسازی تدریجی سرزمین‌های تحت اشغال ارتش بعثی صدام را فراهم ساخت.

در ادامه این بیانیه همچنین در بیان اقدامات و گام‌های تاثیرگذار و تعیین‌کننده رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرمانده کل قوا امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) که در آن مقطع عهده‌دار ریاست جمهوری اسلامی و نماینده حضرت امام(ره) در شورای عالی دفاع بودند و در عرصه جنگ تحمیلی و دفاع مقدس 8 ساله ملت ایران ایفای نقش می‌کردند آمده است: فراخوان و سازمان‌دهی نیروهای بسیجی، هدایت جنگ‌های نامنظم و چریکی در اوایل جنگ، هماهنگ‌سازی رزمندگان و یگان‌های ارتش، سپاه و بسیج، حضور فعال در طراحی و هماهنگی عملیات‌ها، تلاش پیوسته در دفع نیازمندی‌ها، مشکلات رزمی، مقابله هوشمندانه با سیاست‌های خائنانه بنی‌صدر در اداره جنگ و رویارویی با اندیشه لیبرالی امریکایی در نحوه مقابله با دشمن بعثی، انتقال پیام حقانیت و مظلومیت ملت ایران و دفاع مقدس از طریق سخنرانی‌های نافذ و ژرف در مجامع داخلی و بین‌المللی بخشی از رویکردها و تلاش‌های هوشیارانه معظم‌له در آن مقطع تاریخ‌ساز و فراموش ناشدنی کشور به شمار می‌رود.

در پایان این بیانیه با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهیدان و رزمندگان غیور و ولایت‌مدار لشکر 92 زرهی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی و رزمندگان سلحشور سپاه، بسیج و جنگ‌های نامنظم درعملیات افتخارآمیز و الهام‌بخش آزادسازی سوسنگرد و تاکید بر لزوم واکاوی زوایا و عرصه‌های مهجور و پنهان تاریخ هشت سال دفاع مقدس تصریح شده است: فرهنگ و ارزش‌های دفاع مقدس و نهادینه شدن روح مقاومت، استکبارستیزی، بصیرت و دشمن‌شناسی در جامعه اسلامی ایران، سرمایه عظیم و راهبردی ملت ایران است که در هر مقطع از تاریخ پس از جنگ 8 ساله توانسته است انقلاب و نظام اسلامی را در رویارویی با تهدیدات و خطرات ناشی از سناریوهای شیطان بزرگ و نظام سلطه و صهیونیسم ازجمله در صحنه فتنه‌های بزرگ 78 و 88 و پروژه‌های ضد امنیتی و وحدت‌شکن عبور دهد و قدرت بازدارندگی دفاعی و آمادگی‌های همه‌جانبه نیروهای مسلح کشور را به مثابه دژ مستحکم و امنیت‌افزایی میهن اسلامی به رخ دشمنان بکشاند.

http://www.yjc.ir/fa/news/5042968/%D...A8%D9%88%D8%AF

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)