دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: سوال در مورد توربین بادی

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    6
    دریافت تشکر: 14
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض سوال در مورد توربین بادی

سلام
    من الان نمی خوام توربین بخرم و نصب کنم و غیره چند ساله دیگه اگر امکانش بود مخوام انجامش بدم الان فقط می خوام راجبش بدونم
    هم چین کاریو اول می خوام برای مغازه انجام بدم بعد خودم با تحقیق و کمی دستکاری و با ابتکار خودم یک بزرگشو برای خونه درست کنم
    هزینه ی یک تورببین و یک باطری چقدر میشه
    یک توربینی که بتونه حدأقل 3 کامپیوتر کامل با مانیتور کیبورد موس و غیره یک موتور تک فاز کم مصرف و یک مهتابی یا لامپ رو بوسیله ی یک باطری حدأقل 1هفته دائم روشن نگه داره
    منظورم اینه که به باطری برق برسونه باطری هم به محافظا برق برسونه و وسایلو روشن نگه داره و بعد از مثلا 5روز با اینکه به باطری برق میرسونه اما برق باطری تمام بشه و بتونه باطری رو 4ساعته کامل شارژ کنه و دوباره 4 یا 5روز وسایلو روشن نگه داره
    می خوام یک وسیله هم به توربین وصل کنم دستی یا اتوماتیک در مواقعی که باد نیست پره های توربین رو بچرخونه

سوال
    آیا تولید برق توربین تمومی داره یا اینکه تا موقعی که سالمه برق تولید می کنه و فقط اگر خراب شد تولید برقش متوقف میشه

توربینو چطور باید ساخت که با وزش باد خیلی کم پره هاش به حرکت در بیان و برق تولید بکنه مثلا دره خونمون در خیلی سنگینیه از این درای ضد سرقت که وسطش آهن هست اما با نیروی خیلی کمی در بازو بست میشه اصلا انگار در سبکه

تخصصی هم در رشته برق ندارم

لطفا لطفا لطفا درست جواب بدید اینو میگم چون ایرانی ها یه عادت بدی دارن اینه که هرکاریرو اونقدر سخت نشون میدن که آدم بیخیالش بشه
    مثلا برای شخ زدن مزرعه باید 10سال درس بخونیم این فقط یک مثاله درضمن خودم می دونم بدون درس خوندن هم میشه مزرعه شخ زد من فقط برا مثال گفتم
    ویرایش توسط Wesker : 14th January 2015 در ساعت 06:34 PM

2. 3 کاربر از پست مفید Wesker سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    مکانیک سیالات و انتقال حرارت
    ارسال تشکر
    9,142
    دریافت تشکر: 6,504
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

پیش فرض پاسخ : سوال در مورد توربین بادی

نقل قول نوشته اصلی توسط Wesker نمایش پست ها
    ...
    اگر هر کامپیوتر و متعلقاتش 1500 وات ساعت ؛ موتور الکتریکی 500 وات ساعت و مهتابی 100 وات ساعت، توان مصرف کنه؛ مجموع وسایل شما 5100 وات ساعت انرژی مصرف میکنه.
    اگر روزی 10 ساعت تمام وسایل شما روشن باشه؛ 51000 وات روز توان مصرفی دارین.
    با توجه به این مصرف روزانه، توربین شما باید 3643 وات ساعت توان تولید کنه تا در 14 ساعتی که سیستم خاموشه باتری ها رو شارژ کنه.
    با توجه به اینکه مصرف شما 51000 وات روزه ؛ اگر در طی 10 ساعت روشن بودن سیستم هم توربین ساعتی 3643 تولید می کنه از طرفی چون بزرگترین باتری موجود در بازار 200 آمپر ساعته؛ شما به 17 تا باتری 200 آمپر احتیاج دارین.در کنار این شما یک مبدل 12 به 220 ولت 51 کیلووات و مدار شارژر باطری احتیاج دارین.
    تمام موارد بالا وقتی صادقه که جریان باد با سرعت کافی به مدت 14 تا 24 ساعت برقرار باشه. اگر جریان باد متغییر باشه؛ باید تعداد روز هایی که باد جریان داره رو داشته باشید و بر اون اساس سیستم رو طراحی کنید.البته در صورت کاهش روزهای وزش باد حجم سیستم ذخیره سازی انرژی بالا میره. اگر جریان باد کافی ندارین؛ از موتور برق و باتری خورشیدی بصورت کمکی استفاده کنید.

4. 4 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    6
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ab.bb نمایش پست ها
    اگر هر کامپیوتر و متعلقاتش 1500 وات ساعت ؛ موتور الکتریکی 500 وات ساعت و مهتابی 100 وات ساعت، توان مصرف کنه؛ مجموع وسایل شما 5100 وات ساعت انرژی مصرف میکنه.
    اگر روزی 10 ساعت تمام وسایل شما روشن باشه؛ 51000 وات روز توان مصرفی دارین.
    با توجه به این مصرف روزانه، توربین شما باید 3643 وات ساعت توان تولید کنه تا در 14 ساعتی که سیستم خاموشه باتری ها رو شارژ کنه.
    با توجه به اینکه مصرف شما 51000 وات روزه ؛ اگر در طی 10 ساعت روشن بودن سیستم هم توربین ساعتی 3643 تولید می کنه از طرفی چون بزرگترین باتری موجود در بازار 200 آمپر ساعته؛ شما به 17 تا باتری 200 آمپر احتیاج دارین.در کنار این شما یک مبدل 12 به 220 ولت 51 کیلووات و مدار شارژر باطری احتیاج دارین.
    تمام موارد بالا وقتی صادقه که جریان باد با سرعت کافی به مدت 14 تا 24 ساعت برقرار باشه. اگر جریان باد متغییر باشه؛ باید تعداد روز هایی که باد جریان داره رو داشته باشید و بر اون اساس سیستم رو طراحی کنید.البته در صورت کاهش روزهای وزش باد حجم سیستم ذخیره سازی انرژی بالا میره. اگر جریان باد کافی ندارین؛ از موتور برق و باتری خورشیدی بصورت کمکی استفاده کنید.

آیا امکانش هست از یک موتور الکتریکی استفاده کنم
    میشه پره هارو طوری طراحی کرد که با وزش باد کم یا با یک نیروی خیلی کم به حرکت در بیان
    می خوام یک موتور الکتریکی کنار دینام توربین یا هرچی که هست :d جا سازی کنم و وصل کنم , موتور کم مصرفی باشه و بتونه با سرعت زیادی پره هارو بچرخونه مثلا موتوری که پنکه های کوچیکو می چرخونه, بجای اینکه منتظر باد باشم تا واسم برق تولد کنه میخ وام از موتور الکتریکی استفاده کنم اینطوری می تونم سرعتشو تنظیم کنم که چقدر برق تولید کنه و دیگه نیازی به باد یا باطری نیست
    موتور الکتریکی مثلا 1000 وات مصرف کنه و 6500وات برق تولید بشه یا بیشتر هرچی سرعتش بیشتر باشه برق بیشتری تولید کنه
    میشه همچین کاری انجام داد؟
    :d یا اینکه یک پنکه بذارم جلوش دائم روشن باشه با بادش پره های توربینو بچرخونه :)

باطری 200 آمپر اندازش چقدره میشه یک عکس ازش بذاری

هزینش چقدر میشه اگر در حد 4یا 5 ملیون باشه عالیه

سفارشی هم میشه خرید کرد؟

6. 2 کاربر از پست مفید Wesker سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    9,142
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

...
    طراحی توربین کار کاملا تخصصی هست؛ توربین های دست ساز معمولا بازدهی چنانی ندارند. نتیجتا، برای بدست آوردن بهترین نتیجه باید توربین مناسب بخرید.
    طبق قانون اول ترمودینامیک، انرژی نه بوجود میاد و نه از بین میره؛ فقط از شکلی به شکل دیگه تبدیل میشه.شما نمیتونید به یک سیستم 1000 وات انرژی بدین و ازش 6500 وات انرژی بگیرین؛ این خلاف قوانین فیزیکه.
    اگر شما 1000 وات انرژی به موتور الکتریکی بدین؛ باتوجه به بازده 90درصدی، 900 وات کار محوری به توربین میده. دینام توربین هم باتوجه به بازه 60درصدی 540 وات انرژی الکتریکی در خروجی به شما میده. در طی این فرآیند تقریبا 50درصد انرژی هدر رفته.
    تصویر باطری 200 آمپر رو در گوگل جستجو کنید؛ براحتی پیدا میشه.
    هزینه خرید یا ساختش رو نمیدونم؛ باید خودتون برآورد قیمت کنید.
    همچنان پیشنهاد میکنم؛ اگر جریان باد کافی ندارین؛ از موتور برق و باطری خورشیدی در کنار این سیستم استفاده کنید.

8. 2 کاربر از پست مفید ab.bb سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    6
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط ab.bb نمایش پست ها
    طراحی توربین کار کاملا تخصصی هست؛ توربین های دست ساز معمولا بازدهی چنانی ندارند. نتیجتا، برای بدست آوردن بهترین نتیجه باید توربین مناسب بخرید.
    طبق قانون اول ترمودینامیک، انرژی نه بوجود میاد و نه از بین میره؛ فقط از شکلی به شکل دیگه تبدیل میشه.شما نمیتونید به یک سیستم 1000 وات انرژی بدین و ازش 6500 وات انرژی بگیرین؛ این خلاف قوانین فیزیکه.
    اگر شما 1000 وات انرژی به موتور الکتریکی بدین؛ باتوجه به بازده 90درصدی، 900 وات کار محوری به توربین میده. دینام توربین هم باتوجه به بازه 60درصدی 540 وات انرژی الکتریکی در خروجی به شما میده. در طی این فرآیند تقریبا 50درصد انرژی هدر رفته.
    تصویر باطری 200 آمپر رو در گوگل جستجو کنید؛ براحتی پیدا میشه.
    هزینه خرید یا ساختش رو نمیدونم؛ باید خودتون برآورد قیمت کنید.
    همچنان پیشنهاد میکنم؛ اگر جریان باد کافی ندارین؛ از موتور برق و باطری خورشیدی در کنار این سیستم استفاده کنید.
    توی اینترنت راجبش سرچ کردم یک نفر یک موتور الکتریکی ساخت که فقط با یک باطری کوچیک روشن میشه و هم برق مصرفی خودشو تأمین می کنه و هم برق یک ساختمون

درسته که انرژی نه از بین میره و نه بوجود میاد ولی میشه کاری کرد که با انرزی کمتر انرژی بیشتری مصرف کرد
    شما میگی یک توربین م تونه 3تا کامپیوتر یک مهتابی روشن کنه ولی نمی تونه موتور یک پنکرو روشن کنه
    یعنی اگر موتور پنکرو روشن کنه برق هدر میره مگه موتور پنکه های کوچیک چقدر برق مصرف می کنن :d

فعلا فقط می خوام اطلاعاتمو بیشتر کنم به همین دلیل زیاد سوال می پرسم

میشه یه پنکه بذارم جلو توربین به پره های توربین باد بزنه? :d

10. کاربرانی که از پست مفید Wesker سپاس کرده اند.

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک-ساخت و تولید
    ارسال تشکر
    11,215
    دریافت تشکر: 9,945
    قدرت امتیاز دهی
    3451
    Array

میشه پره هارو طوری طراحی کرد که با وزش باد کم یا با یک نیروی خیلی کم به حرکت در بیان
    سلام
    بله
    چره های توبین های جدید به این صورت هست و بالاترین راندمان نسبت به میزان وزش باد دارن.
    به این نوع پروانه ها پروانه های گام متغیر می گویند که دارای انواع مختلفی هستند.
    به اختصار cpp بهشون می گن.
    مهمترين لذت در زندگي، كمك به سايرين براي برنده شدن است. حتي اگر به قيمت آهسته تر رفتن و تغيير در نتيجه مسابقه اي باشد كه ما در آن شركت داريم

12. 4 کاربر از پست مفید hossien سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    برق
    ارسال تشکر
    3,197
    دریافت تشکر: 2,287
    قدرت امتیاز دهی
    697
    Array

میشه یه پنکه بذارم جلو توربین به پره های توربین باد بزنه? :d
    خوب با چه زحمتی برق تولید بکنی و بعد در باتری ذخیره کنی بعد دوباره با یه موتور الکتریکی به توربین باد بزنی که هر کدام این مراحل یه مقدار انرژی رو هدر بده!
    جور در نمیاد.
    البته نظرتون محترمه.

14. 3 کاربر از پست مفید MANE1371 سپاس کرده اند .

همکار تالار مکانیک
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    9,142
    قدرت امتیاز دهی
    12964
    Array

«توی اینترنت راجبش سرچ کردم یک نفر یک موتور الکتریکی ساخت که فقط با یک باطری کوچیک روشن میشه و هم برق مصرفی خودشو تأمین می کنه و هم برق یک ساختمون»
    توی اینترنت مطالب دروغین درباره نقض قوانین ترمودینامیک زیاده؛ فریب اینطور ادعاها رو نخورید.

«درسته که انرژی نه از بین میره و نه بوجود میاد ولی میشه کاری کرد که با انرزی کمتر انرژی بیشتری مصرف کرد»
    این جمله تون برام قابل فهم نیست؛ اینکه با انرژی کمتر میشه انرژی بیشتر مصرف کرد رو توضیح بدین یعنی چی؟

شما میگی یک توربین م تونه 3تا کامپیوتر یک مهتابی روشن کنه ولی نمی تونه موتور یک پنکرو روشن کنه
    یعنی اگر موتور پنکرو روشن کنه برق هدر میره مگه موتور پنکه های کوچیک چقدر برق مصرف می کنن :d
    من همچین حرفی نزدم؛ پست ارسالی رو با دقت مطالع کنید.

فعلا فقط می خوام اطلاعاتمو بیشتر کنم به همین دلیل زیاد سوال می پرسم
    درستش هم همینه که قبل از هزینه کردن؛ اطلاعات کافی درباره موضوع جمع کنید.

میشه یه پنکه بذارم جلو توربین به پره های توربین باد بزنه?
    درباره این موضوع توی پست قبلی توضیح دادم.اینکار بی فایده هست و بازدهی نداره.
    فرض کنید؛ 100 ژول انرژی به پنکه میدین؛ پنکه با بازدهی 90 درصد انرژی شما رو به 90 ژول کار مکانیکی تبدیل میکنه.اگر تمام این کار مکانیکی به توربین منتقل بشه؛ توربین با بازدهی حدود 50 درصد، 45 ژول کار الکتریکی به شما تحویل میده. در طی این فرآیند هر بار که انرژی منتقل یا تبدیل شده؛ مقداری ازش هدر رفته و چیزی بهش اضافه نمیشه. در نتیجه شما از کار خروجی از توربین نمی تونید هم برای راه اندازی اون پنکه و هم برای تامین انرژی مصرفی بقیه وسایل استفاده کنید.

:d
    ببخشید بخاطر تاخیر در جواب؛ یه هفته ای میشه که اینترنت ندارم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)