دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: سوال فوری گیج شدم؟؟؟

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی اپتیک ولیزر
    ارسال تشکر
    1,200
    دریافت تشکر: 833
    قدرت امتیاز دهی
    88
    Array
    optici's: جدید56

پیش فرض سوال فوری گیج شدم؟؟؟

سلام دوستان در درس تکنیک خلاء مبحث جریان گاز من یه قسمتشو نمیفهمم اگه میدونید توضیح بدین
    وقتی شار پیوسته از یک روزنه داشته باشیم که فشار یک طرف روزنه p1و فشار طرف دیگر روزنه p2 باشه که p2 کمتر از p1 هست .که داخل کتاب نوشته تا وقتی که فشار p2 کاهش یابد ما افزایش شار رو در روزنه داریم تا وقتی که این شار به یک سرعت ماکزیمم برسه از اون جا به بعد دیگه هر چی فشار p2 رو کم کنیم سرعت شار گاز در روزنه افزایش پیدا نمیکند. این سرعت ماکزیمم شار برابر است سرعت صوت
    حالا سوال من اینه که چرا بعد از این که سرعت شار گاز به سرعت صوت رسید دیگه سرعت شار زیادتر نمیشه با توجه به اینکه ما داریم بازم فشار p2 رو کمتر میکنیم؟؟

2. 2 کاربر از پست مفید optici سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    شیمی محض
    ارسال تشکر
    1,598
    دریافت تشکر: 2,720
    قدرت امتیاز دهی
    7219
    Array

پیش فرض پاسخ : سوال فوری گیج شدم؟؟؟

در مورد وجه مهندسی موضوع تخصص کافی ندارم اما از منظر فیزیک قضیه؛ به نظر می آید طبق قوانین فیزیک صوت، با رسیدن سرعت گاز به آستانه حدی سرعت صوت، نوعی دیوار صوتی نامرئی ناشی از تراکم لایه های مولکولی شاره در مجاورت روزنه تشکیل می شود که قاعدتا با افزایش سرعت، Severity و مقاومت دیواره ازدیاد هم می یابد و لذا از افزایش بیشتر سرعت گاز جلوگیری می شود. طبق اصول؛ حداکثر سرعت سیال گازی، وابسته به دمای گاز و محیط و همچنین نوع گاز است.
    آئینه چو نقش تو بنمود راست _ بفهم که از ماست که بر ماست!

4. 4 کاربر از پست مفید نو آور سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی اپتیک ولیزر
    ارسال تشکر
    1,200
    دریافت تشکر: 833
    قدرت امتیاز دهی
    88
    Array
    optici's: جدید56

نقل قول نوشته اصلی توسط نو آور نمایش پست ها
    در مورد وجه مهندسی موضوع تخصص کافی ندارم اما از منظر فیزیک قضیه؛ به نظر می آید طبق قوانین فیزیک صوت، با رسیدن سرعت گاز به آستانه حدی سرعت صوت، نوعی دیوار صوتی نامرئی ناشی از تراکم لایه های مولکولی شاره در مجاورت روزنه تشکیل می شود که قاعدتا با افزایش سرعت، Severity و مقاومت دیواره ازدیاد هم می یابد و لذا از افزایش بیشتر سرعت گاز جلوگیری می شود. طبق اصول؛ حداکثر سرعت سیال گازی، وابسته به دمای گاز و محیط و همچنین نوع گاز است.
    ممنون ازشما قوانین فیزیک صوتی که گفتین چی میگن؟؟
    اینی که میگین طبق اصول حداکثر سرعت بستگی به محیط داره شامل فشار هم میشه دیگه؟؟؟

6. کاربرانی که از پست مفید optici سپاس کرده اند.

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مهنسی هوافضا
    ارسال تشکر
    868
    دریافت تشکر: 1,091
    قدرت امتیاز دهی
    390
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط optici نمایش پست ها
    سلام دوستان در درس تکنیک خلاء مبحث جریان گاز من یه قسمتشو نمیفهمم اگه میدونید توضیح بدین
    وقتی شار پیوسته از یک روزنه داشته باشیم که فشار یک طرف روزنه p1و فشار طرف دیگر روزنه p2 باشه که p2 کمتر از p1 هست .که داخل کتاب نوشته تا وقتی که فشار p2 کاهش یابد ما افزایش شار رو در روزنه داریم تا وقتی که این شار به یک سرعت ماکزیمم برسه از اون جا به بعد دیگه هر چی فشار p2 رو کم کنیم سرعت شار گاز در روزنه افزایش پیدا نمیکند. این سرعت ماکزیمم شار برابر است سرعت صوت
    حالا سوال من اینه که چرا بعد از این که سرعت شار گاز به سرعت صوت رسید دیگه سرعت شار زیادتر نمیشه با توجه به اینکه ما داریم بازم فشار p2 رو کمتر میکنیم؟؟
    سلام دقیقا نمیدونم جواب سوال شما این میشه یا نه ما تو ایرودینامیک داریم وقتی سرعت از صوت فراتر میره جلوش یه موج تشکیل میشه که اجازه نمیده از مولکولهلای هوا از جریان پایین دست خبر پیدا کنند البته این مال ایرودینامیکه یعنی وقتی به صوت میرسیم از بس سرعت زیاده مولکولهای هوا نمیتونند به پای اون سرعت برسند و همونجا یه شوک ایجاد میشه

8. 2 کاربر از پست مفید میترا پوررحیم سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)