دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 23 , از مجموع 23

موضوع: مشکــلات در دنیـــای مجـــــــــــازی

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    1,164
    دریافت تشکر: 1,712
    قدرت امتیاز دهی
    874
    Array

پیش فرض پاسخ : مشکــلات در دنیـــای مجـــــــــــازی

دوستان خيلي بيشتر از آن چيزي که فکر مي کردم به وجود افراد مضر و روان پريش در فضاي مجازي اشاره کرده اند!
    البته از يک نظر اين امر نشانه بسيار خوبي است!
    اين نشان مي دهد که اغلب افرادي که گله مي کنند اشخاصي با روحيات خوب و روان سالم و قابل اعتماد هستند و با خلوص نيت در اينترنت شروع به فعاليت کرده اند که همين جا به همه ايشان درود مي فرستم
    ولي متاسفانه با افراد مغرض در اين فضا مواجه شده اند.

البته افراد مغرض به آن معنا زياد نيستند، بلکه بيشتر ناآگاهي کاربران است که بعضي مواقع ميدان را براي آنها باز مي کند.
    که خوشبختانه آگاهي عمومي در اين خصوص روز به روز دارد زيادتر مي شود.

اتفاقا" فضاي مجازي مکان خوبي است براي اينکه تمرين کنيد و کاستي هاي رواني و فکري خود را ترميم، و اصلاح فرماييد.
    اينجا تمرين کرده و کاستي ها را اصلاح و در تعاملات حقيقي خود با افراد نتيجه آن را به کار بنديد.

مثلا" کسي که به شما انتقاد مي کند، حتي اگر بي ربط هم بگويد، تمرين کنيد و خيلي با احترام به او پاسخ دهيد. ناراحت نشويد ..... تمرين است .... او بد و بيراه مي گويد .... شما خيلي هم با احترام با او سخن بگوييد، اصلا" طرف او را بگيريد، بگوييد: شايد هم تو راست بگويي و من اشتباه مي کردم!
    اين بدان معني نيست که او حرفش درست است يا شما حرفش را قبول کرده ايد يا ..... حتي به اين معني نيست که شما داريد به او دروغ مي گوييد و به نوعي بازي اش داده ايد.
    شما داريد تمرين مي کنيد که عصباني نشده و هميشه مودب صحبت کنيد و انتقاد پذير باشيد و .....
    فکر مي کنيد طرف چه عکس العملي نشان مي دهد؟ من امتحان کرده ام، باور نکردني است، طرف خيلي دوستانه به تعامل با شما خواهد پرداخت (يا عکس العملي در همين راستا).
    امتحانش مجاني است! اگر نتيجه اي را که گفتم نگرفتيد ديگر به آن عمل نکنيد!

خيلي تمرينهاي ديگري مي توانيد انجام دهيد که در فضاي واقعي امکانش نيست .....

فرضا" در يک انجمني شما يک شخصيتي از خود بروز مي دهيد و به مرور پيش مي رويد و مي بينيد که خيلي بدي هايي داشته ايد و رفتار و کردارتان خوب نبوده! و همه نيز شما را با آن شخصيت بد مي شناسند. بلافاصله مي توانيد ديگر آن اکانت خود را استفاده نکرده و اکانت جديد ايجاد و با شخصيتي کاملتر که نتيجه تجربيات گذشته است به فعاليت بپردازيد.

در صورتي که در فضاي حقيقي نمي توانيد به همين راحتي اصلاحات را در خود اعمال کنيد! همه به مرور برداشتي از شخصيت شما دارند و سخت است که به آنها بفهمانيد که من امروز بهتر از ديروز شده ام (به عبارتي بگوييد: خواهش مي کنم رفتار بد ديروز من را فراموش کنيد!)

اتفاقا" جاي آن است که اين مطلب را هم اينجا مطرح کنم:
    چه خوب است هر روز که پا مي شويم HARD مغز خود را از افکاري که درباره ديگران داريم پاک کنيم! شايد بنده خدا امروز قصد دارد بهتر باشد! ولي شما به نوعي با ذهنيتي که از او ساخته ايد و القاي اين ذهنيت به وي اجازه بهتر شدن را از او مي گيريد.

مي شود خوش بين بود، مي شود شاد بود، مي شود لذت برد، مي توانيم به هم کمک کنيم!
    اگر دست به دست هم دهيم مي توانيم فضايي مجازي ايجاد کنيم که آن بندگان خدايي که مشکلات رواني دارند هم به مرور بتوانند افکار خود را سامان بخشيده و بر عقده هاي رواني خود غلبه يابند!

البته صحبتهاي من بيشتر در حيطه تعاملات بين افراد در اينترنت بود ولي به طور جامع تر اگر بخواهيم صحبت کنيم، اين فضاي مجازي به اندازه دنيا وسعت دارد، من يک بار پيش يک آدم معمولي نشستم و او شروع کرد در اينترنت گشت و گزار کردن و من هم نظاره گر بودم، آخرش که بلند شدم احساس خستگي و ناراحتي مي کردم، ولي يک بار پيش يک آدم حسابي نشستم و او مرا برد به دنياي اينترنت و آنقدر جاهاي خوب رفت که وقتي از پاي کامپيوتر بلند شدم احساس کردم که مرا برده بود بهشت!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

2. 6 کاربر از پست مفید علي پارسا سپاس کرده اند .

همکار تالار روانشناسی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی
    ارسال تشکر
    405
    دریافت تشکر: 470
    قدرت امتیاز دهی
    21
    Array

با سلام خدمت همه دوستان
    نظر به اینکه من پست های قبلی رو نخوندم امیدوارم مطلب تکراری ننویسم

به نظر من افرادی که وارد فضای مجازی میشن چند دسته هستند

دسته اول افرادی که صرفا به دلیل نیاز علمی و شاید در حیطه کاریشان نیاز به اینترنت دارند و بیشتر اوقات در فضای مجازی خود واقعیشان هستند به جز مواردی که بخواهند از انتشار اطلاعات شخصیشان جلوگیری کنند

دسته دوم افرادی که از اینترنت استفاده مثبت می کنند اما در کنار آن بعضی مواقع به عنوان سرگرمی هم به آن نگاه می کنند که اینگونه افراد شاید به دلیل شیطنت و سرگرمی خود را جور دیگری جلوه دهند

دسته سوم هم افرادی هستند بیکار و یا معتاد به اینترنت که حتی از مهمترین مسئولیتهایشان شانه خالی میکنند تا وقت بیشتری برای استفاده از اینترنت داشته باشند برای اینگونه افراد به ازای هر سایتی که در آن حضور

پیدا میکنند هویت و شخصیت جداگانه وجود دارد بسیاری از این افراد عقده های جنسی و روانی خود را در این فضا حل می کنند البته اگر حل شدنی باشد بنابراین در فضای مجازی باید محتاطانه تر بود و به هر کسی صرف

ارتباط اینترنی اعتماد نکرد
    . . . آینده ای بساز که گذشته ات جلویش زانو بزند . . .

4. 5 کاربر از پست مفید شهلا گ سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

به نام دوست که هستی از اوست

خلاصه ای از نظرات کاربران در مورد بحث مطرح شده

با توجه به اجتماعی بودن انسان ، نیاز به ارتباط و تعامل با دیگران بصورت طبیعی در وی وجود دارد،

مسئولیت پذیری یک وظیفه فردی است که هر فردی باید آن را رعایت کند، مسئولیت رفتار خود و مسئولیت واکنش ایجاد شده در طرف مقابل را بپذیرد،

هرچند برخورد افراد با موضوعات مختلف بی ارتباط با شخصیت خود در دنیای واقعی نمی باشد ، ولی آنچه باید لحاظ گردد طرف مقابل است که نمی دانیم با چه هدف و قصدی وارد شده است ، و چه واکنشی خواهد داشت!

چرا که افرادی که با خودکم بینی و ، اعتماد بنفس پایین ، اختلال بدشکلی بدن ، خودشیفتگی و... مواجه اند با به اشتراک گذاری تصاویر و اطلاعات شخصی خود در پی جلب تایید دیگران بوده و از اینطریق احساس رضایت می کنند ، چیزی که در دنیای واقعی از آن بی بهره اند ، نه تنها از اینطریق می توانند سوء استفاده کنند بلکه مورد سوء استفاده سودجویان نیز قرار می گیرند،

بنابراین موقعیت پذیرش نقاط مثبت و منفی فضای مجازی با خود شخص است و با توجه به عدم آشنایی با انواع تیپها و شخصیتهای حاضر در فضای مجازی باید با زاویه دید وسیعتری به این فضا قدم گذاشت و حرکت کرد ،

بی پروایی و نداشتن حیا در زمینه های گوناگون میتواند زمینه ساز بوجود آمدن مشکلات دنیای مجازی باشد و نکات مثبتش را کمرنگ نماید،

مشکلات در فضای مجازی در بدو ورود شکل خواهد گرفت ، همانطوریکه در دنیای واقعی اطلاعات خصوصی خود را با دیگران به اشتراک نمی گذاریم ، در فضای مجازی این قضیه باید با حساسیت بیشتری رعایت گردد،

بدون توجه به جنسیت افراد میتوان با ایجاد رابطه از طریق افکار و نوشته ها تا حدودی به شخصیت پنهان پی برد،

فضای مجازی همچنین میتواند محلی برای تمرین کاستی ها ی روانی ، فکری و اخلاقیمان باشد ، با صبر و حوصله و نشان دادن ملایمات در مقابل برخورد تند افراد میتوان این بخش از خصوصیت شخصی مان را تقویت نموده و در تعاملات اجتماعی واقیعی مان بکار بندیم.

با توجه به ویژگیهای متفاوت افراد هدف ورود به دنیای مجازی نیز متفاوت است :

* تبادل مسائل علمی

* بیکاری و سرگرمی

* فرار از تنهایی و مشکلات شخصی

* دوست یابی

* و....

در هر صورت هدفمان از ورود به این دنیا (مجازی) ساده کردن کارهایی است که در فضای واقعی زندگی انجام میدهیم ، اگر هدف با رعایت مسائل امنیت و کنترل همراه باشد هرگز مشکلی پیش نخواهد آمد،

با دست یافتن به اطلاعات علمی و تحقیقاتی هم می شود به سهولت بر دانش خود افزود و هم می توان به هک کردن به هم زدن امنیت ملی و شخصی – تجسس در زندگی دیگران- تخریب سیستمهای دولتی و خصوصی -..... پرداخت،

از مشکلات عمده ای که این فضا ایجاد می کند :

* اعتیاد آور بودن آن

* وقت کشی

* ایجاد فاصله در خانواده

* عدم شناخت کافی از افراد

* اعتماد به دوستیها و درخواست ارتباط در فضای خارج از آن

* به اشتراک گذاری مسائل خصوصی و شخصی
    منبع

پست های ارسالی کاربران

تهیه و تنظیم : سایت علمی نخبگان

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

6. 8 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)