توتی: چیپم در دربی را فراموش نمی‌کنم

در آستانه 38 سالگی، کاپیتان فرانچسکو توتی به رُما تی رفت.
در استودیوی رما تی وی تصاویری برای کاپیتان به نمایش گذاشته شد و او در مورد آنها صحبت کرد.
اولین دربی؟
«با نستا تقریبا در تمام دورانی که با تیم های پایه بودیم مقابل یکدیگر قرار گرفتیم، بعد در تیم های اول با هم روبه رو شدیم. ما کاپیتان های رم و لاتزیو شدیم. همیشه رابطه ی فوق العاده ای داشتیم. الان هم دوستی فوق العاده برای من است.»
جیانینی؟
«وقتی بچه بودم پرنس اسطوره و الگوی من بود. با اینکه پست ما فرق می کرد همیشه راه او را رفتم. هم اتاقی بودیم و در جوانی کنار او بازی کردم. چیزهای زیادی به من یاد داد. موفق شدم کاری که انجام داده بودم را تکرار کنم، کاپیتان شوم و شماره 10 را بپوشم.»
اولین گلت که برابر فوجا زدی؟
«4 سپتامبر 1993 بود. یادم می آید که روز قبلش مربی به من گفت که قرار است در ترکیب اصلی کنار فونسکا بازی کنم بجای بالبو و باورم نمی شد. هرگز انتظارش را نداشتم. اینکه پس از چند دقیقه برابر هوادارنمان گلزنی کردم حسی باورنکردنی به من داد.»
خانواده؟
«اگر به اینجا رسیدیم باید از آنها تشکر کنم، به بهترین شکل مرا بزرگ کردند و حتی حالا هم به من کمک می کنند. حالا همسر و بچه هایم را هم دارم، ولی همیشه کنارم هستند و به من کمک می کنند.»
ماتزونه؟
«برایم مثل پدر بود. خوش شانس بودم که در زمان مناسبی مربی من بود. در داخل زمین باعث پیشرفت من شد، همین طور در خارج زمین. او با جو رم آشنا بود، شخصیتی فوق العاده داشت و مربی بزرگی بود. باید سپاسگزار او باشم.»
هواداران؟
«هواداران هیچ تیمی نیستند که این قدر به تیمشان عشق بورزند. تنها کاری که می توانم انجام بدهم این است که از آنها تشکر کنم.»
براي نمايش در سايز اصلي بر روي نوشته كليك كنيد ، مشخصات تصوير هست 682 در454 پيكسل .

بازی پارما-رم برای اسکودتو؟
«روزی که فراموش نمی کنم. 17 ژوئن 2001، اولین اسکودتوی من با رم، گلزنی و رفتن پیش کوروا سود، روزی که نمی شود آن را توصیف کرد. امیدوارم قبل از بازنشستگی تکرارش کنم.»
کولوزیوم؟
«یکی از جذاب ترین چیزهای رم است، البته اگر زیباترین نباشد. کولوزیوم نماد رم است. باعث افتخارم است که اهل رم هستم.»
چیپ در دربی؟
«یکی از گلهای زیادی است که به لاتزیو زدم، زیباترین آنهاست و بسیار ارزشمند. فراموش کردن آن لحظات سخت است.»
گابریله ساندری؟
«اینکه یک هوادار به خاطر یک مسابقه کشته شد خجالت آور است. هر تیمی که باشد، هرگز نباید چنین اتفاقی بیافتد. فوتبال برای شاد شدن است. خوشبختانه با خانواده ساندری آشنایی دارم، آدم های متواضعی هستند و بسیار خوب. تیفوسی بودن به کنار، من هم وظیفه داشتم به مراسم خاکسپاری او بروم.»
پاپ فرانسیس؟
«آشنا شدن با پاپ حسی بی نظیر، فراموش نشدنی و پر از زندگی داشت.»
ازدواج؟
«یکی از بهترین روزهای زندگی ام بود. با دختری زیبا آشنا شدم که کارهای زیادی برایم انجام داد، باعث خوشحالی من شد. دختری دوست داشتنی و به لطف او هم هست که می توانم از بازی در زمین لذت ببرم. او دو جواهر به من داد، امیدوارم باز هم این کار را انجام دهد. بچه هایم زندگی من هستند، هر کاری برای آنها می کنم. با هم بازی می کنیم، حرف می زنیم، حتی کنار هم می خوابیم و کنار هم بیدار می شویم. وقتی به خواب می روند می نشینم و به آنها نگاه می کنم. در این جهان چیزی زیباتر از پدر بودن نیست.»
چیپ به اینتر؟
«اولین یا دومین گل برترم است، نمی توانم تصمیم بگیرم. همه چیز در این گل هست: باکلاس، تکنیکی، زیرکانه، قوی. کمتر پیش می آید چنین گلی ببینیم.»
گل به رئال؟
«یکی از مهمترین گلهای دوران بازی ام بود. اول گلم در برنابئو برابر رئال مادرید، دومین تیمی که دوستش دارم. گلزنی برابر چنین تیم های بزرگی حسی باورنکردنی دارد. انجام این کار با پیراهن رم در لیگ قهرمانان آرزوی هر بازیکنی است.»
گلت برابر شاختار؟
«مهمترین گلم نیست، ولی ارزش داشت. اولین گلم برای رم پس از مصدومیتی طولانی بود. اولین مسابقه در لیگ قهرمانان پس از مصدومیت.»
بعد صحنه ای از فیلم گلادیاتور برای توتی پخش شد
«قیافش مثل ماتیا دسترو است(با خنده). برای ما رمی ها این فیلم خیلی ارزش داردو قدرت، عشق و سرسختی برای رویارویی با هر حریفی.»
دروسی؟
«دوستی که لحظات خوب و بد زیادی را کنارش سپری کردم. زیباترین لحظه هم وقتی بود که در کنار یکدیگر جام جهانی را بردیم.»
چیپ برابر هلند؟
«اینکه دیوانگی کردم را نمی دانم. در چنین لحظات مهمی سخت است که کسی چنین حرکتی انجام بدهد ولی در تمرینات هم این کار را کرده بودم. با دوستانم در تیم ملی در موردش حرف زدم، گفتم که اگر به پنالتی ها برویم این کار را می کنم ولی کسی باور نکرد. همان طور که به سمت توپ رفتم فکر کردم که دیگر راه برگشتی نیست. ترسیدم ولی شجاعت به خرج دادم و غریزه ام به من گفت که خوب می شود.»
پنالتی برابر استرالیا؟
«احتمالا اگر گل نمی زدم صعود نمی کردیم. بعد از مصدومیت خیلی عصبانی بودم.»
قهرمانی در جام جهانی؟
«مهمترین قهرمانی ام در سطح بین المللی بود. همه رویای کسب قهرمانی جهان را دارند. در ایتالیا خیلی خوب است که قهرمان جهان باشید.»
بوفون؟
«یکی از معدود دوستان صمیمی است که در جهان فوتبال دارم. دوست داشتم در رم کنار هم بازی کنیم و نزدیک هم شده بود. اغلب با هم صحبت می کنیم، به دیدنش نمی روم چون در تورین است، ولی همیشه از ملاقات با او خوشحال می شوم.»
کاسانو؟
«یک دیوانه. بازیکنی که بازی در کنارش خیلی خوب بود. زبان فوتبالی ما مثل هم است، طوری کنار هم بازی می کردیم که کسی فکرش را نمی کرد. لحظات زیبایی را کنار هم سپری کردیم، وقتی به رم آمد برایم مثل برادر بود. بعد مشکل کوچکی پیش آمد و هنوز دلیلش را نفهمیدم ولی زندگی همین است. بعضی اوقات به فکرم بوده و بعضی اوقات هم کمتر. از نظر فنی یکی از قوی ترین بازیکنان جهان است.»
مارادونا؟
«او خود فوتبال بود، کارهایی که با توپ انجام می داد را هیچکس نمی تواند انجام دهد. شگفت انگیز بود. از دیدن عکسی که او را در آغوش گرفتم هیجان زده شدم.»
فرانکو سنسی؟
«آدمی که خیلی برایم مهم بود. قلب و وجودش را به من داد، کاری کرد که در رم بمانم. بیانچی مرا نمی خواست، می گفت بازیکنی معمولی هستم و پیش رئیس رفت و گفت توتی را بفروش. رئیس به او گفت که مرا انتخاب می کند و او هم رفت. اگر این طور نمی شد من به طور قرضی به سمپدوریا می رفتم. مثل یک پدر رفتار می کرد، روزلا هم مثل خواهر بزرگم. خوش شانس بودم که اینجا ماندم و تنها پیراهنی که می خواستم را به تن کردم.»
مونتلا؟
«تبدیل به یکی از بهترین مربیان شده است. لحظات خوب و بدی را کنار هم سپری کردیم، اسکودتو را بدست آوردیم. حالا مربی توانایی شده، سطح بالاست و آینده ی درخشانی دارد، فوق العاده کار کرده است.»
گارسیا؟
«مربی بزرگی است. برای یک خارجی آسان نیست که این قدر سریع زبان ایتالیایی را یاد بگیرد. او تیمی بزرگ ساخت، مهمتر از آن گروهی متحد که دو سال بد را پشت سر گذاشته بود. قبل از اینکه بیاید او را نمی شناختم و حالا می توانم بگویم که با آدم بزرگی آشنا شدم، کسی که با همه به یک شکل رفتار می کند. باعث می شود که حس کنید مهم هستید و از 101 درصد توانتان استفاده کنید. امیدوارم بتوانیم به موفقیت های مهمی برسیم.»
پالوتا؟
«شخصیتش فوق العاده است و دلش مثل یک جوان است. او رئیسی است که کارهای بزرگی برای رم انجام می دهد. اگر در کنار هم به ورزشگاه خودمان دست پیدا کنیم بیش از این خوشحال می شویم.»
ورزشگاه جدید؟
«خانه ی جدید رم خواهد بود. اگر بشود در آن بازی کنم خیلی فوق العاده می شود. امیدوارم بتوانم موفق شوم، حتی با اینکه کار دشواری است.»

asroma27.com

- - - به روز رسانی شده - - -

کاپتان