دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: تكثير ماهی آنجل

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    3
    دریافت تشکر: 31
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

Post تكثير ماهی آنجل

تكثير ماهی آنجل

من زمانی شروع به تكثیر ماهی آنجل كردم كه تعدادی از آنها را در مخازن گروهی نگهداری مینمودم و فكر كردم كه تكثیر این ماهی میتواند به نوعی برای من سرگرمی باشد.
    برای تمامی نوزادان مخزن كافی در نظر گرفتم و در حال حاضر بیش از 20 مخزن 80- 50 گالنی دارم. بهترین كار برای انتخاب یك جفت خوب آن است كه حداقل 6 عدد آنجل با كیفیت بسیار خوب كه هنوز به مرحله بلوغ نرسیده‌اند (juvenile) را از مغازههای آكواریمی معروف و یا آنهایی كه از تكثیركنندگان خریداری كرده‌ایم در یك مخزن كه فقط خودشان حضور دارند, با فضای بزرگ و تعویض آب حداقل 1 بار در هفته همراه با غذای متنوع قرار دهیم. در حدود 9 ماه آنها به سن بلوغ خواهند رسید و جفتگیری كرده و هر جفت را در یك مخزن جداگانه قرار میدهیم.
    تكثیر این ماهیها تا حدی آسان بوده و آنها فقط نیاز دارند كه سالم باشند و آب تمیزی داشته و غذای خوبی مصرف نمایند.
    تمامی مخازن تكثیر من شامل فیلتر اسفنجی, بخاری, لوله PVC جهت تخمگذاری و كف مخزن فاقد شن باشد. حداكثر حجم مخازن تكثیرمن 20 گالن است.
    آنجلها به PH در حدود 7 جهت تكثیر نیاز دارند (PH مخازن من 8 است) آنها به درجه حرارت حدود 80 درجه فارنهایت نیازمندند. تغذیه آنها با مخلوط دل گوساله + كرمسفید + آرتمیای منجمد + غذای ورقهای انجام میگردد.
    اولین تخمگذاری با تعداد بسیار زیاد صورت میگیرد و پس از هچ تعداد چند صد نوزاد كه به فضای زیادی جهت رشد نیاز دارند, خواهید داشت. قاعده كار بر این است كه 32 بچه آنجل در هر گالن نگهداری گردد. در اولین باری كه والدین اقدام به تخمریزی میكنند, آنها هر 107 روز و برای مدت چندین ماه تخمریزی مینمایند كه در آخر شما تعداد بسیار زیادی نوزاد آنجل خواهید داشت.
    بسیاری از والدین تخمهای خود را میخورند و من برای این گونه ماهیان, جدا كردن تخمها را از والدین توصیه میكنم.
    من به انتظار نوزادان نمینشینم و آنها را با والدین تنها میگذارم و آنها خودشان نوزادان را بزرگ میكنند. نقطه جالبی است كه ببینیم والدین خود از نوزادان مراقبت مینمایند. اما, اگر نوزادان را در كنار والدین به حال خود رها كنیم, والدین دیگر تخمریزی نمینمایند البته تا زمانی كه نوزادان از مخزن والدین برداشته شوند.
    در صورت وجود نوزادان در مخزن والدین من روزانه 25% از آب مخزن را تعویض كرده و جهت تغذیه نوزادان از آرتمیایی تازه هچ شده به دفعات زیاد در طول روز استفاده مینمایم.

من همچنین 3 ، 2 بار والدین را در طول روز با مقدار كم غذادهی میكنم كه با این مقدار غذادهی, دیگر نیازی به سیفون كردن غذای اضافی به دلیل عدم تجمع غذا در كف نمیباشد. بسیار سخت است كه بدون سیفون كردن نوزادان كار سیفون غذای اضافه را انجام دهیم. در هر حال باید تلاش نموده كه این كار انجام نگردد.
    اگر تصمیم به بزرگ كردن نوزادان به صورت مصنوعی گرفتید, به شما میگویم كه چه كار انجام دهید:
    زمانی كه والدین عملیات تخمریزی را انجام دادند, من لوله پی وی سی 8 اینچی را برداشته و در یك كوزه 1 گالنی قرار میدهم (كه با آب مخزن والدین پر شده است) همراه با چند قطره متیلن بلو و یك سنگ هوا كه فقط مقدار كافی هوا را به تخمها برساند و تخمها را از بین نبرد و سپس این كوزه را درون مخزن والدین قرار خواهم داد.
    تخمها در 80 درجه فارنهایت در طی 2 روز هچ خواهند شد و طی 54 روز شروع به شنای آزاد خواهند نمود. به محض شروع شنای آزاد, آنها را به مخزن 5 گالنی كه از آب مخزن والدین پر شده است قرار خواهم داد و آنها را با نوزاد آرتمیا تغذیه خواهم نمود.
    تعویض آب با مقدار 1 گالن و به دفعات 2 بار در روز است (با استفاده از آب مانده و همان دما و PH) جهت تعویض آب از یك شلنگ هوا استفاده مینمایم و نوزادان مكیده شده را دوباره به مخزنشان برمیگردانم.
    چهار بار در روز نوزادان را تغذیه نموده و آنها به سرعت رشد می‌نمایند و در حدود 3 هفته آنها را در یك مخزن 33 گالنی قرار میدهیم و آنها را از تغذیه با آرتمیا خواهم گرفت و با دل گوساله چرخ شده و غذای ورقهای به خوبی پودر شده, غذادهی خواهم كرد.
    من نوزادان را به میزان 3 بار در روز غذادهی نموده و با تعویض آب به میزان 3 بار در هفته, در سن 6 هفتگی به اندازه یك 10 سنتی خواهند رسید و حاضرند تا به مغازه جهت فروش منتقل گردند.
    برخی از جفتها والدین بسیار خوبی هستند و خود نوزادانشان را رشد میدهند و این منظره بسیار زیبایی است. متأسفانه بسیاری از والدین به تخمها و یا نوزادان به چشم یك وعده غذایی خوب و مناسب نگاه میكنند.
    با فضای كافی, تغذیه مناسب و تعویض آب مناسب, آنجلها به اندازه كاملا درشتی میرسند. آنها ماهیان اجتماعی بسیار مناسبی هستند و به یك مخزن حداقل 20 گالنی با ارتفاع زیاد احتیاج دارند تا كاملا خود را در آن نشان دهند.

ترجمه و گردآوری: علی كرمی- دانشجوی كارشناسی ارشد رشته شیلات

منبع : www.PersianFish.com

2. 2 کاربر از پست مفید Persian Fish سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)