دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 27

موضوع: از آخر الزمان و ظهور منجی چه می دانید؟

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

پیش فرض پاسخ : از آخر الزمان و ظهور منجی چه می دانید؟

نقل قول نوشته اصلی توسط مهشاد ولی نمایش پست ها
    در حال حاضر ایشون نایب ندارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
    در زمان غیبت صغری (کوچکتر) که حدود 69 یا 70 سال بوده, امام زمان عج 4 تا نایب خاص داشتند یعنی این نایب ها واسطه ی میان ایشان و مردم بودند.

ابو عمرو عثمان بن سعيد عمري: از سال 260 تا 265/ ه. ق/ به مدت 5 سال پس از رحلت امام حسن عسکري نيابت خاصه حضرت را بر عهده داشت
    ابو جعفر محمد بن عثمان بن سعيد عمري: از سال 265 تا 304 به مدت 40 سال نيابت خاصه حضرت را بر عهده داشت
    ابو قاسم حسين بن روح نوبختي : از سال 305 تا 326 به مدت 21 سال
    ابو الحسن علي بن محمد سمري:از سال 326 تا 329 به مدت 3 سال

اما در زمان غیبت کبری (بزرگتر) ایشان نایب خاص ندارند که واسطه بین مردم و ایشان باشد بلکه نایب عام دارند. یعنی امام زمان عج اعلام کردند که از این به بعد (در غیبت کبری) هر کسی می خواد به ما رجوع کنه و حرف ما رو بشنوه و راه ما رو طی کنه به این افراد مراجعه کنه: و یکسری شرایط رو اعلام کردند که هر کسی این شرایط رو داشته باشه جزء نایب های عام امام زمان هست . یعنی اسم و رسمشون اعلام نشده و در همه زمان ها و مکانها وقتی این شرایط بود نایب عام هم هست و باید از او تبعیت داشت.

ویرایش توسط kamanabroo : 12th August 2014 در ساعت 01:08 AM

2. 8 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    پزشکی
    ارسال تشکر
    117
    دریافت تشکر: 824
    قدرت امتیاز دهی
    63
    Array
    مهشاد ولی's: جدید113

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    در زمان غیبت صغری (کوچکتر) که حدود 69 یا 70 سال بوده, امام زمان عج 4 تا نایب خاص داشتند یعنی این نایب ها واسطه ی میان ایشان و مردم بودند.

ابو عمرو عثمان بن سعيد عمري: از سال 260 تا 265/ ه. ق/ به مدت 5 سال پس از رحلت امام حسن عسکري نيابت خاصه حضرت را بر عهده داشت
    ابو جعفر محمد بن عثمان بن سعيد عمري: از سال 265 تا 304 به مدت 40 سال نيابت خاصه حضرت را بر عهده داشت
    ابو قاسم حسين بن روح نوبختي : از سال 305 تا 326 به مدت 21 سال
    ابو الحسن علي بن محمد سمري:از سال 326 تا 329 به مدت 3 سال

اما در زمان غیبت کبری (بزرگتر) ایشان نایب خاص ندارند که واسطه بین مردم و ایشان باشد بلکه نایب عام دارند. یعنی امام زمان عج اعلام کردند که از این به بعد (در غیبت کبری) هر کسی می خواد به ما رجوع کنه و حرف ما رو بشنوه و راه ما رو طی کنه به این افراد مراجعه کنه: و یکسری شرایط رو اعلام کردند که هر کسی این شرایط رو داشته باشه جزء نایب های عام امام زمان هست . یعنی اسم و رسمشون اعلام نشده و در همه زمان ها و مکانها وقتی این شرایط بود نایب عام هم هست و باید از او تبعیت داشت.

از کجا پیداشون کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟
    به مترسک گفتم چرا یک پا داری؟گفت وقتی توان رفتنم نیست همین یک پا هم اضافیست...

4. 6 کاربر از پست مفید مهشاد ولی سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

از کجا پیداشون کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟
    نایب های عام رو میفرمایید؟
    یا علامات و ویژگیهای نواب عام؟

6. 6 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    پزشکی
    ارسال تشکر
    117
    دریافت تشکر: 824
    قدرت امتیاز دهی
    63
    Array
    مهشاد ولی's: جدید113

نایب های عام رو میفرمایید؟
    یا علامات و ویژگیهای نواب عام؟
    نایب های عام رو
    به مترسک گفتم چرا یک پا داری؟گفت وقتی توان رفتنم نیست همین یک پا هم اضافیست...

8. 6 کاربر از پست مفید مهشاد ولی سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    دریافت تشکر: 18,520
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array
    yas-90's: خواهش

سلام

• شما به چه اندازه از این منجی اطلاع دارید؟ تمام اطلاعات من میشه از تولد ایشون و زمان های غیبت ایشون و وجود نایب غیبت ضغری و یکسری نشانه های آخرالزمان(که والا هر چی میخونم همش یادم نمیمونه) و کلا درموردش مطالعه داشتم ولی خیلی جزئی نمیتونم توضیح بدم یه جورایی فقط در هر دوره یا هر از چند گاهی برای اینکه ذهن خودم رو آروم کنم میرم سراغ مطالعه درموردش
    • با شنیدن کلماتی مثل "منجی" "آخر الزمان" "ظهور" چه چیزی در ذهنتون شکل می گیره؟ حضرت مهدی - شیطان - ترس - جدیدا دیگه فراماسونری و دجال و امثال اون هم میاد تو ذهنم

• چه سوالی بیشترین مشغولیت فکری رو نسبت به آخرالزمان .. امام زمان عج... ظهور... منجی.. جامعه امام زمان و .. برای شما ایجاد می کنه؟ باور کنید همیشه یه چیزی اعصابم رو به هم میریزه اونم اینکه نکنه ایشون ظهور کنن و من در جبهه مقابلشون باشم نکنه من اونقدر ضعیف و ترسو باشم که نتونم همراه ایشون باشم(آخه از موقعی که مستندایی که در مورد فراماسونری میسازن رو میبینم همونقدر که آگاه میشم ترسم هم زیاد میشه)
    • چه چیزی برای شما عجیب به نظر می رسه و یا اینکه ابهام داره؟ واقعا اینهمه نشانه برای ظهور ردیف شده کدومشون حقیقت داره یعنی چه منابعی بهتر درمورد نشانه ها گفتن، و بعد اینکه درمورد یکسری یاران موقع ظهور گفته شده من از کجا بدونم اون کسی که ادعا میکنه اون شخصه راسته یا نه؟؟ اصلا اگه ایشون ظهور کرد و تو همین مملکت ما همه سران دولتی گفتن دروغه و مقابله کردن باهاشون من از کجا باید بفهمم ایشون حضرت مهدی نامی هستن که ظهور کردن

طلب كردم ز دانائي يكي پند .......مرا فرمود: با نادان نپيوند

10. 9 کاربر از پست مفید yas-90 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نایب های عام رو
    نائبان عام امام عصر(عج) طبق روایاتی که از معصومین (ع) به ما رسیده باید صلاحيتها و ويژگي هايي رو داشته باشند تا نائب امام زمان(عج) شمرده مي شود .

از باب نمونه چند تا از احادیث مهمی که دلالت بر این صفات و بحث نایبی عام دارد رو ذکر می کنم:
    1. امام صادق(عليه‏السلام) در روايت مقبوله عمر بن حنظله، مى‏فرمايد: «... مَنْ كَانَ مِنْكُم مِمَّنْ قَدْ رَوَى‏ حَديثَنَا وَ نَظَرَ فِى حَلَالنَا وَ حَرَامنَا وَ عَرَفَ اَحكَامَنَا فَليَرضُوْا بِهِ حَكَماً فَاِنِّى قَدْ جَعَلْتُهُ عَلَيْكُمْ حَاكِماً فَاِذَا حَكَمَ بِحُكمِنَا فَلَمْ يُقبَلْ مِنهُ فَاِنَّمَا استخَفّ بِحُكْمِنَا وَ عَلَينَا رَدٌّ وَ الرَّادُّ عَلَينَا كَالرَّادُّ عَلَى اللّهِ وَ هُوَ عَلَى حَدِّ الشِّركِ بِاللَّهِ»؛

«مردم بايد به كسانى از شما (شيعيان) كه حديث و سخنان ما را روايت مى‏كنند و در حلال و حرام ما به دقت مى‏نگرند و احكام ما را به خوبى باز مى‏شناسند (عالم عادل)، مراجعه كنند و او را به عنوان حاكم بپذيرند. من چنين كسى را بر شما حاكم قرار دادم. پس هرگاه به حكم ما حكم كند و از او پذيرفته نشود، حكم خدا كوچك شمرده شده و بر ما رد شده است و آن كه ما را رد كند، خدا را رد كرده است و چنين چيزى در حد شرك به خداوند است» (1)

2. نامه مبارك حضرت ولى عصر(عج) كه مى‏فرمايد: «وَ اَمَّا الحَوَادِثُ الوَاقِعَه فَارْجِعُوا فِيهَا اِلى رَوَاةُ حَديِثنَا فَاِنَّهُمْ حُجَّتى‏ عَلَيكُمْ وَ اَنَا حُّجَةُ اللَّه»؛(2)

«اما در حوادثی که رخ می دهد, به راویان حدیث ما مراجعه کنید. آنها حجت من بر شما هستند و من حجت خدا بر راویان حدیث هستم
    »

در يک جمع بندي , شرايطى كه در متون و منابع اسلامى براي نيابت عام از امام معصوم (ع) مورد تأكيد قرار گرفته، عبارت است از:

1. صلاحيت علمى لازم براى افتا در ابواب مختلف فقه (فقیه و مجتهد باشند)؛

2. عدالت و تقواى لازم براى رهبرى امت اسلامى؛ (دارای شرایط عدالت و تقوا)
    3. بينش صحيح سياسى و اجتماعى، تدبير، شجاعت و مديريت و قدرت كافى براى رهبری و تسلط به امور زمان.

-------------------------------------------------------------------
    1. ( ر.ك: محمد بن يعقوب كلينى، اصول كافى، دارالتعارف، 1401ق، ج 1، ص 67 ؛ محمد بن حسن عاملى، وسائل الشيعه، تهران: انتشارات اسلامى، ج 18، ص 98.)
    2. (وسائل‏الشيعه، پيشين، ج 18، ص 101، ح 8 .) و همچنين روايت، «اَلعُلَمَاءُ حُكَّامٌ عَلَى النَّاسِ»؛ (ميرزا حسين نورى، مستدرك وسائل الشيعه، قم: مؤسسه‏آل البيت، 1409 ق، باب 11 (از ابواب صفات قاضى)، ح 33.)
    ویرایش توسط kamanabroo : 12th August 2014 در ساعت 06:05 PM

12. 9 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

همكار تالار اخبار
    رشته تحصیلی
    مهندسي مديريت پروژه
    ارسال تشکر
    4,842
    دریافت تشکر: 3,026
    قدرت امتیاز دهی
    3470
    Array

سلام خدمت همه بزرگواران و دوستان عزیز

سلام
    ممنون همچنین
    مرسی از تاپیک

• شما به چه اندازه از این منجی اطلاع دارید؟
      تقریبا مطالعه داشتم یا گوش کردم یا شنیدم

• با شنیدن کلماتی مثل "منجی" "آخر الزمان" "ظهور" چه چیزی در ذهنتون شکل می گیره؟
      فرج (گشایش)

• چه سوالی بیشترین مشغولیت فکری رو نسبت به آخرالزمان .. امام زمان عج... ظهور... منجی.. جامعه امام زمان و .. برای شما ایجاد می کنه؟
      چی کار کنم بهتره؟! اینکه خودم میتونم چه نقشی تو بهتر کردن شرایط داشته باشم

• چه چیزی برای شما عجیب به نظر می رسه و یا اینکه ابهام داره؟

ابهام که نه اما بیشتر از عامل غیبت امام عصر متعجبم
      باید فهم و شعور ما انسان ها به ی حدی برسه که تشنه ی منجی باشیم
      شنیدم جایی که مسلمون حضور داشته باشه معجزه اتفاق نمیوفته
      همین حضور داعش تو منطقه، خب باید ذهنیتشون به طور کلی تغییر کنه.

دلی که در دو جهان جز تو هیچ یارش نیست
    گرش تو یار نباشی جهان به کارش نیست

14. 8 کاربر از پست مفید ✿elnaz✿ سپاس کرده اند .

همکار تالار مذهبی
    رشته تحصیلی
    معلمی دبستان....
    ارسال تشکر
    4,124
    دریافت تشکر: 2,447
    قدرت امتیاز دهی
    1265
    Array
    مهندس نوجوان's: جدید71

در يک جمع بندي , شرايطى كه در متون و منابع اسلامى براي نيابت عام از امام معصوم (ع) مورد تأكيد قرار گرفته، عبارت است از:

1. صلاحيت علمى لازم براى افتا در ابواب مختلف فقه (فقیه و مجتهد باشند)؛

2. عدالت و تقواى لازم براى رهبرى امت اسلامى؛ (دارای شرایط عدالت و تقوا)
    3. بينش صحيح سياسى و اجتماعى، تدبير، شجاعت و مديريت و قدرت كافى براى رهبری و تسلط به امور زمان.

یعنی به عبارتی همان رهبر خودمان
    البته می شود بینش سیاسی هم نداشت ؟ چون بسیار بودند افرادی (مثلا آقای بهجت) که اصولا در اوامر دینی بیشتر حضور داشتند تا سیاسی ..... !!!!
    در آستانه مهر قلم ها گوش تیز می کنند تا در دفتر انتظار اینگونه دیکته کنند ، ابری نیست ، ماه پشت ابر نیست ، او آمد ، او در باران آمد ...

16. 6 کاربر از پست مفید مهندس نوجوان سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی مکانیک
    ارسال تشکر
    22
    دریافت تشکر: 68
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

با سلام د ر مورد منجی :اولا باید کلمه یمنجی مورد بررسی قرار بگیره منجی به کی میگن و چه خصوصیاتی داره منجی درادیا مختلف صورت های خاصی داره در قرآن وکتب دینی ما مسلمانان همیشه وعده ی نبرد حق و باطل داده شده اما حق کیه ماشیعه ها معتقدیم حضرت مهدی همان وعده ی حق قرانی است اما اهل سنت این حرف روقبول ندارن واعتقاد دارند منجی از نسل حضرت محمد است اماهنوز به دنیا نیامده اهل کتاب هم اعتقاد به منجی بودن حضرت عیسی دارن درحال حاضرهم در تمام فیم های سینمایی دنیا هم دیده میشه که دو نیروی شر وخیر باهم درگیرند ودر نهایت پیروزی نهایی از آن خیره مثل فیلم پسر جهنمی وچهار شگفت انگیز و..... که دیده میشوددر این فیلم ها تاریکی تمام دنیا را میگیرد و درنهایت انسانها وافراد شگفت انگیز موجودات وهستی رانجات میدهند....

- - - به روز رسانی شده - - -

با سلام د ر مورد منجی :اولا باید کلمه یمنجی مورد بررسی قرار بگیره منجی به کی میگن و چه خصوصیاتی داره منجی درادیا مختلف صورت های خاصی داره در قرآن وکتب دینی ما مسلمانان همیشه وعده ی نبرد حق و باطل داده شده اما حق کیه ماشیعه ها معتقدیم حضرت مهدی همان وعده ی حق قرانی است اما اهل سنت این حرف روقبول ندارن واعتقاد دارند منجی از نسل حضرت محمد است اماهنوز به دنیا نیامده اهل کتاب هم اعتقاد به منجی بودن حضرت عیسی دارن درحال حاضرهم در تمام فیم های سینمایی دنیا هم دیده میشه که دو نیروی شر وخیر باهم درگیرند ودر نهایت پیروزی نهایی از آن خیره مثل فیلم پسر جهنمی وچهار شگفت انگیز و..... که دیده میشوددر این فیلم ها تاریکی تمام دنیا را میگیرد و درنهایت انسانها وافراد شگفت انگیز موجودات وهستی رانجات میدهند....
    الماس از تراش و انسان از تلاش میدرخشد.

18. 7 کاربر از پست مفید porya71 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مهندسی مکانیک
    ارسال تشکر
    22
    دریافت تشکر: 68
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

با شنیدن کلماتی مثل "منجی" "آخر الزمان" "ظهور" چه چیزی در ذهنتون شکل می گیره؟
    باشنیدن این کلمات ترس از روبرو شدن با حضرت حجت از اینکه من آماده نیستم باشنیدن این کلمات به یاد نبرد حق وباطل می افتم به یاد خرابی های نبرد وترس وترس وووووووووو
    الماس از تراش و انسان از تلاش میدرخشد.

20. 7 کاربر از پست مفید porya71 سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)