دانش‌آموز پژوهشگر خراسان جنوبی موفق به تهیه نوعی سم طبیعی برای گیاهان، بدون آسیب رساندن به محیط زیست شد.

غلامرضا نظری، دانش‌آموز پژوهشگر سوم دبیرستانی اظهار داشت: در سال سوم تجربی تحصیل می‌کنم و در استان خراسان جنوبی و شهرستان قاین سکونت دارم.

وی با اشاره به طراحی نوعی سم طبیعی برای گیاهان، خاطر نشان کرد: طرحم درباره یک سم طبیعی است که از یک گیاه محلی به نام "گمایهنگ" درست می‌شود که بیشتر در مناطق گرم و خشک و مناطق مرکزی ایران مانند خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان رشد می‌کند.

نظری افزود: در این زمینه تحقیق و پژوهش کردم و از کشاورزان قدیمی و امروزی سؤال کردم و پرسیدم در قدیم برای اینکه آفت‌ها را از بین ببرند از چه چیزی استفاده می‌کردند که مرا راهنمایی کردند و من این طرح را دنبال کردم تا کشاورزان دیگر بتوانند از آن استفاده کنند و هزینه‌هایی که برای تهیه سم می‌پردازند، کمتر شود.

این دانش‌آموز پژوهشگر خراسانی با بیان اینکه طرحم در دومین جشنواره کشوری پذیرفته شد، تصریح کرد: به نظرم این طرح می‌تواند به تمام کشاورزان کشور کمک کند، چون این سم برای محصولاتی مانند خربزه، هندوانه و گیاهان میوه‌دار استفاده می‌شود و هیچ ضرری برای درختان و محیط زیست ندارد و آسیب‌هایی که دیگر سم‌ها در محیط زیست می‌گذارند را ندارد و می‌شود به عنوان یک سم طبیعی از آن استفاده کرد.

وی گفت: حدود دو سال روی این طرح کار کردم و از افراد مختلف اطلاعات کسب کردم و پس از پژوهش و تحقیقات کافی این سم را تهیه کردم.

این دانش‌آموز پژوهشگر خراسانی با تقدیر از مجموعه‌هایی که برای تهیه و تکمیل شدن این طرح او را یاری کردند، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش شهرستان قاین کمک‌های زیادی برای تهیه طرحم کرد و پژوهشسرا هم در رابطه با این طرح کمک‌هایی انجام داد.