به گزارش سینمانگار، مراسم افتتاحیه سی‌ودومين دوره جشنواره فیلم فجر، دقایقی پیش با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی، جمعی از بزرگان و اهالی سینمای کشورمان، مسئولان و میهمانان خارجی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

اجرای مراسم افتتاحیه سی‌ودومين دوره جشنواره فیلم فجر را فرزاد حسنی برعهده داشت. کارگردانی مراسم نیز بر عهده محمد حیدری بود.

مراسم افتتاحیه راس ساعت 18.30 و با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد. پس از آن در کلیپی، عوامل اجرایی مراسم افتتاحیه معرفی شدند.

در ادامه علیرضا رضاداد دبیر سی‌ودومين دوره جشنواره فیلم فجر، به پشت تریبون آمده و پیامش را قرائت کرد.

متن کامل پیام علیرضا رضاداد به شرح زیر است:

«سی و یک دوره از برگزاری جشنواره پر شکوه فجر می‌گذرد. پیک شادباش انقلاب اسلامی که فریاد آزادی و شکست سرمای زمستان بود به دوره سی و دوم رسیده است.
حالا فجر مرد میانسالی است که میخواهد به راه خود استوار باشد و میراث گذشتگان را بر شانه‌های خود همچون بالی بلند پرواز دهد.
که:"و سلام هی حتی مطلع الفجر"
حالا اما فصل دیگری است . فصل با هم و در کنار هم ایستادن و خوشبختی را آرزو کردن و خوشابحال ملتی که گذشته را انکار نمی‌کند اما تکرار نمی‌کند.
راه هموار نیست . اما رفتن امیدوار کننده و لذت بخش است و سینما عبور از مسیرهای ناهموار را بارها آزموده است که: "ان الله یحب الصابرین"
آنچه بر این راه استوارمان می‌دارد، امید است، امید به حضرت حق. به فردایی که همچون شاخه‌های طلایی خورشید از میان ابرها سر به آسمان می‌ساید و وعده می‌دهد رسیدن نارنج را در گلوگاه بهار.
امسال زمستان بیقرار بهار است و خود با تدبیری کهن خانه را برای بهار خالی می‌کند.
در این بهار که فجرش می‌خوانیم، در این جشنواره که میزبان و میهمان یکی است می‌کوشیم تا در سال تحویل سینمای ایران کنار یکدیگر باشیم، برای ساختن پرده‌ای سپید از امید و آگاهی.
آئین ما در سی و دومین جشنواره فیلم فجر غبار زدایی از کدورتها و هم نشینی همه سلایق برای بارور ساختن معنای گفتگوی موثر است.
بی‌شک هیچ مجموعه‌ای در هیچ زمان خالی از نقص نخواهد بود .
باور کنیم امروز بیش از آن چه گفتنی است نیازمند شنیدنیم تا فردایی سرشار از شور و امید در پس حلقه تدبیر منتظرمان باشد.
پس کوتاه می‌کنم این کلام را تا از خود آغاز کرده باشیم شنیدن و مدارا را.
تا در پناه خداوند متعال و رسول مهربانی آرام گیریم و آرامش یابیم».

به گزارش سینمانگار، در ادامه مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با قرار گرفتن پشت تریبون، پیام دکتر حسن روحانی ریاست جمهور را برای حضار قرائت کرد.

در بخشی از پیام ویژه رئیس جمهور آمده است:

«سینماگران ما نه تنها در برج های عاج بلکه همین جا کنار مردم کنار مردم زندگی می کنند و چه بسا خود را ملزم به موضع گیری علیه جریان یا موجی بدانند که در دوره ای آنها را گرفتار کرده . گریزی از این قبیل واکنش ها نیست هنرمند همانیست که گاه قهر می کند خشمگین می شود یا مبالغه می کند . اما خواسته ی این برادر کوچکتان این است که از آن چه پشت سر گذاشته ایم فاصله بگیریم، دوران جدیدی آغاز شده و وقت آن است که با کرامت، ار آنچه پیش از این در حوزه ی سینما گذشته، بگذریم؛ اگر چه آن عبرت ها را هرگز فراموش نخواهیم کرد».

در ادامه مراسم افتتاحیه سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر، بزرگداشت مهدی هاشمی، هما روستا و جهانگیر میرشکاری به پاس یک عمر فعالیت موثر و مستمر سینمایی برگزار شد.

اولین تقدیر و بزرگداشت مراسم افتتاحیه جشنواره فیلم فجر به هما روستا بازیگر کهنه کار سینما و تئاتر کشورمان اختصاص داشت. پس از نمایش فیلمی کوتاه به همین مناسبت، مجری برنامه از رضا کیانیان و رخشان بنی اعتماد درخواست کرد تا با همراهی هما روستا به روی سن بیایند. آمدن این سه چهره مطرح سینمای کشورمان بر روی سن مراسم، همراه بود با تشویق های ممتد حضار که ایستاده از یک عمر فعالیت هنری هما روستا تقدیر کردند.

رضا کیانیان در این لحظات گفت: افتخار می کنم برای بخش بزرگداشت خانم هما روستا به روی سن می آیم. من اولین جایزه‌ام را در سینما از دست خانم روستا گرفتم و در صحنه هم با کمک او رشد کردم و هم‌اکنون برای او سر تعظیم فرود می‌آورم.

رضا کیانیان همچنین با اشاره به آلودگی هوای تهران، خطاب به وزیر ارشاد گفت: آقای وزیر دولت تدبیر و امید لطفا در هیات دولت مطرح کنید که آلودگی هوا به عنوان یک قاتل زنجیره‌ای در خیابان‌های تهران به راه افتاده است. این آلودگی روزی 248 نفر را می‌کشد. بیجه 12 نفر را کشت، اما آلودی هوا روزی 248 نفر را می‌کشد. اگر می‌خواهید این جشن برقرار باشد، لطفا آلودگی هوا را مهار کنید.

رخشان بنی‌اعتماد کارگردان مطرح سینما نیز در بزرگداشت هما روستا گفت: ادای احترام می‌کنم به هما روستا؛ نه فقط به دلیل هنر بازیگری‌اش بلکه به دلیل حضور بی‌مثالش در هنرِ چگونه هنرمند ماندن و بودن.

هما روستا نیز گفت: خیلی تشکر می‌کنم؛ هم از رضا و هم از رخشان که مرا دلگرم کردند. از تمام هموطنانم تشکر می‌کنم که با مهرشان مرا به زندگی امیدوار می‌کنند.

به گزارش سینمانگار، دومین بخش بزرگداشت ها به مهدی هاشمی بازیگر برجسته سینما، تئاتر و تلویزیون اختصاص داشت. پس از پخش فیلم کوتاهی درباره مهدی هاشمی، فرزاد حسنی مجری مراسم وی را فرا خواند و گفت مهدی هاشمی ترجیح داده با سه تن از دوستان قدیمی اش، محمد لالی، غلام ژاپنی و چیچو به روی سن بیاید. در میان تعجب و کنجکاوی حضار از این نامها و اینکه چه کسانی هستند، مهدی هاشمی به روی سن آمد و با نام بردن از محمد لالی (محمد ذوالفقاری‌)، چیچو (شمس الدین دولت‌شاهی) و غلام ژاپنی (غلام حسین میرزایی) مشخص کرد که آنان از هنروران قدیمی سینما هستند، که همیشه در حاشیه سینما قرار داشته اند، اما همچنان عاشق این هنر هستند.

مهدی هاشمی با اهدا جوایز نقدی اش به سه هنرور قدیمی سینما، در سخنانی گفت: من 65 سالم است و دیدم که وزن این بزرگداشت را نمی‌توانم تحمل کنم و زنگ زدم به همکاران سی‌ و پنج ساله‌ام که با هم باشیم. تبریک می‌گویم به دوران جدید و سلام می‌کنم به امیدی که در ما ایجاد شده است. امشب، شب پرافتخاری برای من است چرا که جایزه‌ام را از دست شریف‌ترین همکاران 35 ساله‌ام می‌گیرم.

غلامحسین میرزایی هنرور قدیمی محله‌ی ارباب جمشید هم در سخنانی احساسی که با تشویق حضار همراه بود، گفت: من از سال 47 در سینما هستم و تنها افتخارم این است که داریوش فرهنگ «دو فیلم با یک بلیط» را ساخت و مرا در کنار مهدی هاشمی قرار داد، من ممکن است تا دو سال خواب چنین روزی را هم نبینم، کسی اصلا حواسش به ما نبود و حالا اینجا در کنار کارگردانان بزرگ سینما هستیم.

سومین بزرگداشت ویژه مراسم افتتاحیه سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر به جهانگیر میرشکاری صدابردار پرسابقه و مطرح سینما اختصاص داشت. پس از پخش فیلم کوتاهی درباره جهانگیر میرشکاری، مجری مراسم از سیروس الوند دعوت کرد تا جهانگیر میرشکاری را برای آمدن برروی سن همراهی کند.

سیروس الوند در این لحظات گفت: قطعا این دوره جشنواره‌ای پرشکوه با آسمانی پرستاره خواهیم داشت و از همین الان به آقایان ایوبی و رضاداد تبریک می‌گویم. من خیلی از صدابرداری سر صحنه می‌ترسیدم چون ما نسل دوبله هستیم. یک روز سماک‌باشی عزیز به من گفت صدابرداری سر صحنه وقتی نهادینه می‌شود که مسعود کیمیایی عزیز صدابرداری سر صحنه انجام بدهد که انجام داد. یکی از افتخارات جهانگیر میرشکاری این است که بسیاری از صداگذاران سینمای ایران شاگرد او بوده‌اند و او به گردن صدای سینمای ایران حق بزرگی دارد.

جهانگیر میرشکاری نیز پس از دریافت هدایایش، در سخنانی ضمن تشکر از وزیر ارشاد، رئیس سازمان سینمایی، گفت: باید از تیم مدیریت جدید تشکر کنم که شادی را به سینما بازگردانند. تشکر می کنم از آقای علیرضا رضاداد و تیم جشنواره که بنده را قابل دانستند. از بانوی بزرگ زندگی‌ام که 39 سال مرا تحمل کرد، هم تشکر کنم.

در ادامه مراسم افتتاحیه سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر، برگزیدگان بخش مواد تبلیغی جشنواره‌ معرفی و توسط فرامرز قریبیان و سعید راد از آنها تقدیر شد.

مانی حقیقی که سیمرغ بلورین بهترین آنونس را برای ساخت آنونس فیلم «پذیرایی ساده» دریافت کرد، در سخنانی که با تشویق حضار همراه بود، گفت: از هیات داوران تشکر می‌کنم. از خانم هایده صفی‌یاری هم تشکر می‌کنم که این تیزر را با هم ساختیم. ما با استفاده از نقد‌های منفی، تیزرمان را ساختیم و باید به همین منظور علی‌رغم وجود نکاتی، از مسعود فراستی، سعید مستغاثی و نویسندگان خبرگزاری فارس تشکر کنم؛ به خاطر نکاتی که درباره‌ی فیلم نوشتند و باعث شدند «پذیرایی ساده» بیشتر بفروشد!

مانی حقیقی ادامه داد: ضمن اینکه با توجه به سخنان رییس‌ جمهور محترم دیگر درباره‌ی مدیران حوزه هنری چیزی نمی‌گویم. ما شما را بخشیدیم به شرط آنکه دیگر این اشتباه را مرتکب نشوید. از مدیران سازمان سینمایی هم می‌خواهم کمی مهربان‌تر با محسن امیریوسفی رفتار کنند.

در پایان این بخش، سعید راد به پشت تریبون رفت و در سخنانی گفت: این سن خیلی باشکوه است و آدم‌های بزرگی بر روی این سن آمده‌اند. نگاتیو‌های فیلم‌های آقای قریبیان را دور زمین نمی‌شود کشید چون جا کم می‌آورد. در اینجا می‌خواهم به عنوان یک بازیگر، اجازه بگیرم که از بزرگان بازیگری سینمای ایران، محمدعلی فردین و بهروز وثوقی نام ببرم‌ که نسل‌های بعدی بازیگری از روی دست آن مشق کردند.

این سخنان سعید راد موجب تشویق ممتد حضار و میهمانان مراسم افتتاحیه شد.

به گزارش سینمانگار، پس از تقدیر ویژه از خانواده زنده یاد جواد شریفی راد مسئول جلوه های ویژه سینما که چندی پیش به دلیل انفجار در پشت صحنه فیلم «معراجی ها» درگذشت، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی به پشت تریبون رفت و سخنان خود را بیان کرد.

در بخشی از پیامش، رئیس سازمان سینمایی گفت: «چرا سینمای این روزگار را سینمای امید ننامیم، سینمای ایران را سینمای امید می‌نامم زیرا مدیران و سینماگران می‌کوشند همدیگر را بفهمند چون بزرگان سینما آهنگ سینما کرده‌اند. چون جوانان پرشور اشتیاق سعی می‌کنند طرحی نو دراندازند. در فجر امسال آشتی بین دولت و هنر را جشن می‌گیریم».

به گزارش سینمانگار، در مراسم افتتاحیه سی‌ودومين دوره جشنواره فیلم فجر، سینماگران مطرحی چون مسعود کیمیایی، داود رشیدی، رخشان بنی‌اعتماد، رضا کیانیان، فرامرز قریبیان، مهدی هاشمی، گلاب آدینه، کمال تبریزی، پیمان معادی، احمدرضا درویش، داریوش فرهنگ، بهروز افخمی، حامد بهداد، محمدرضا فروتن، مانی حقیقی، رضا عطاران، نگار جواهریان، صابر ابر، مهتاب کرامتی، باران کوثری، هنگامه قاضیانی، سعید راد، رامبد جوان، محمدمهدی عسگرپور، فریدون جیرانی، رویا تیموریان، ساره بیات، شقایق فراهانی، آنا نعمتی، رضا درمیشیان، اشکان خطیبی، مهدی پاکدل، بهنوش طباطبایی، و.... حضور داشتند.

اجرای موسیقی زنده توسط رضا یزدانی خواننده مطرح پاپ، بخش دیگری از مراسم افتتاحیه سی‌ودومين دوره جشنواره فیلم فجر بود.

منبع:http://www.cinemanegar.com/articlevi...cat=36&id=8051