دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 16

موضوع: باید ها و نبایدهای کپی پیست را نام ببرید

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

smilee1 باید ها و نبایدهای کپی پیست را نام ببرید

سلام به همه دوستان خوب و پر تلاش سایت
    عزیزان امروز تصمیم دارم با طرح این سوال نظراتمون رو به اشتراک بزاریم
    که واقعا بایدها و نباید های کپی پیست مطالب چیست؟؟؟
    شاید این سوال خیلی از شما ها باشه
    گاها شنیدیم در بحث ها گفته میشه کپی پیست کار درستی نیست....
    ولی به هر حال آنچه که مسلم هست ما بایستی مطالب رو از جایی استخراج کنیم
    اینکه چه المنهایی در کپی پیست کردن باید رعایت بشه خیلی مهمه
    خیلی از دوستان هم براشون این سوال بی پاسخ میمونه پس ما چطور میتونیم مطلب ارسال کنیم ؟؟؟
    هر کدام از ما تعابیر متفاوتی نسبت به تاپیک های کپی پیست داریم
    معمولا هم این امر بعنوان یک معضل در ارسال تاپیک عنوان شده و تنها دلیل اون عدم اطلاع درست از باید ها و نباید های کپی پیست هست و زمان اون رسیده که برای ترویج فرهنگ عمومی اطلاع رسانیمون رو برای هم دیگه گسترش بدیم

ایجاد این تاپیک اهداف زیر ر به دنبال داره :

1- ترویج فرهنگ صحیح استخراج مطالب از منابع رو در بر داره

2- در تعریف درست از عنوان کپی پیست راه حل بسیاری از نا آگاهی ها و شفاف سازی این مقوله در ذهن همه کاربران خصوصا کاربران جدید و تازه وارد خواهد بود

3- تبادل نظرات در نهایت منجر به نتیجه گیری و ارائه معیارهای درست در کپی پیست خواهد بود

4- تعیین خط قرمز هایی برای ایجاد تاپیک های ارزشمنده

و رعایت چنین نکاتی تاپیک های ارزشمند و اصولی رو در بر خواهد داشت

لذا خواهشمندم برای درک صحیح مطلب برای همه مخاطبین از کلی گویی بپرهیزیم و در نظراتمون هم بایدها و هم نبایدها رو عنوان کنیم

نهایت سپاس رو از همه بزرگوارانی که در ارائه نظراتشون به نظرات دوستانشون هم احترام میگذارند دارم

نکته قابل توجه :
    عزیزان این تاپیک پیش نیازیست برای تحقق اهداف علمی والا
    پس مشارکت همه شما یک نیاز و مسئولیت فردی در قبال ترویج علم و ارتقای سطح علمی سایت محسوب میشه

منتظر نظرات زیبا و سازنده شما هستیم

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برنامه ریزی اموزشی نیروی انسانی
    ارسال تشکر
    6,414
    دریافت تشکر: 9,022
    قدرت امتیاز دهی
    5174
    Array
    ساناز فرهیدوش's: لبخند

پیش فرض پاسخ : باید ها و نبایدهای کپی پیست را نام ببرید

جمع آوری اطلاعات یکی از اصول پژوهش هست و گام دوم سازماندهی ان مطلب . تجزیه تحلیل . اکاربرد . نتیجه گیری و در نهایت ذکر منبع هست .
    در عین حال مطالبی که دوستان بزگوار زحمت می کشند همین امر صادق است .
    مطالبی که ذکر می شود به چند دسته هستند :
    خبری که می باید نقل قول مستقیم با ذکر منبع خبری باشد .
    مطالب علمی روز که ان هم باید از منبعموثقی ااستخراج شود .
    در عین حال پمی توانیم عنوان هایی راذکر کنیم با عنوان بحث که بتوانیم از نظر دوستاناستفاده کرده و بحث های علمی داشته باشیم . یعنی ان مسئله .مشکل و چالش را از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار دهیم .
    بر فرض ذکر شده طلاقرو به افزایش است .
    با حادثه رانندگی اینقدر کشته داشته . این ها رو می توان از هر جاییخوناد و به قول شما کپی پیست کرد . اگر بتوانیم جنبه های ان را بررسی کنیم و به تنایج خوب برسیم عالی هست .
    در بخش ها ی دیگر هم دوستان سرچ های خوب علمی که برای کارهای شخصیشون انجام میدند و برای بچهه ای دیگر به اشتراک می گذارند عالی هست .
    در عین حال فضاهایی که برای بحث ایجاد می شود ا اضهار نظر های شخصی و تعصبات فردی می باید خود داری شود
    http://roksana65.blogfa.com/ساناز فرهیدوش
    وبلاگ خودشکوفایی

کـــــــاربر فــــعال
    رشته تحصیلی
    اقتصاد
    ارسال تشکر
    21,844
    دریافت تشکر: 45,916
    قدرت امتیاز دهی
    82822
    Array
    Almas Parsi's: جدید94

سلام
    ممنونم از فرمایشات دوست خوبمون رکسانای عزیز
    مواردی رو هم من مینویسم
    1- یک نکته که از همه مهمتر هست رعایت حق کپی رایت هست یعنی ذکر منبع خبر در انتهای مطلب...
    2- باید حتما مطلب رو مطالعه کرده باشیم و بدون مطالعه مطلب نذاریم تا حتما از صحت و سقم اطلاعات اطمینان حاصل کنیم
    3- باید مطالبی رو انتخاب کنیم که دارای محتویاتی بالا و با ارزشی باشد و به درد دیگر کاربران و مخاطبان بخورد
    4- منبع و مرجع قابل اطمینان باشد

ویرایش توسط Almas Parsi : 3rd August 2013 در ساعت 09:45 PM

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    الکترونیک و فیزیک هسته ای
    ارسال تشکر
    4,930
    دریافت تشکر: 13,220
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array
    عرفان سلیم زاده's: خجالت

سلام ممنون از تاپیک.
    خب به عنوان مدعی دشمن تاپیک های کپی شده فکر می کنم برای مسالمت آمیز کردن این نوع از فعالیت هنجار ها و ناهنجار های نانوشته ای وجود داره.
    ببینید بچه ها قطعا همه ما نگاه خودمون رو به موضوع داریم. یکی میگه نیازه یکی میگه ظلمه به تاپیک های دست نویس یکی دیگه هم درج این تاپیک ها رو خدمت به ما میدونه.
    بیاید کلاه قاضی گری رو بزاریم زمین و یه 15 دقیقه "بی هنجار" باشیم.
    همه ما افراد واقعی هستیم هیچ کسی نمیتونه این موضوع رو انکار کنه.ای کاش تکنولوژی پیشرفته تر از این بود و میتونستیم ارتباطات بهتر و کامل تری با هم داشته باشیم.
    اما حالا هم که تکنولوژی پیشرفت نکرده هم مشکلی نیست. آسمون به زمین که نیومده؟ همه در کنار هم داریم فعالیت می کنیم.
    دلیل وجودی من و شما در این سایت واقعا چیه؟ یه لحظه فکر کنین لطفا؟ یادمه همین یه هفته بیش تاپیکی با عنوان "فرق بین دختران آمریکایی و ایرانی" درج شده بود که نظر منو به نکاتی جلب کرد.
    این که می توان در فضای مجازی "فعالیت های فرهنگی، اجتماعی، علمی، مدنی و سیاسی انجام داد..." خدایا یعنی شما تک تک کاربران در جامعه می توانید به عنوان یک "فعال" در فضای مجازی خودتون رو معرفی کنید.
    وای که چه معامله خوبی و چه فرصت ها و اعتباراتی که از همین چند کلمه میشه دریافت کرد. با همین چند کلمه حرف میتونید ثابت کنین رفت و آمد و فعالیت های شما در این سایت بی معنا نیست و شما وقت تون رو تلف نمی کنین.
    بزارید یه مثال بزنم:من عرفان سلیم زاده یک فعال فرهنگی در فضای مجازی هستم و به مدت سه سال در سایت علمی نخبگان جوان در جهت پیشرفت فرهنگ اختراع فعالیت مستمر داشتم.
    در این راه 1 اختراع با عنوان مبدل انرژی باد به برق با چرخه رفت و برگشتی را ثبت کردم، تجارب لازمه را جهت مشاوره های مختلف فنی و مهندسی کسب کردم،
    دوستان زیادی رو پیدا کردم که هر کدوم از لحاظ توانایی و استعداد واقعا نخبه اند و با نهاد هایی آشنا شدم که کارم رو خیلی تمیز تر و بسیار ساده تر کرده.
    بچه ها بیاید فعال فرهنگی،اجتماعی، علمی و محیط زیست و مدنی باشیم نه یه کاربر معمولی که نمیدونه چطور باید به خودش و این سایت خدمت کنه.
    در مورد افراد فعال حتما تحقیق کنید ببینید فعالیت در اجتماع اون هم در فضای مجازی چه آداب و رسومی داره و از افراد فعال پیشکسوت در زمینه فعالیت خودتون درست بگیرید اگر هم زنده اند به این سایت دعوت شون کنین.
    از بحث دور نشیم.
    من با تاپیک های کپی شده ای مشکل دارم که اولا عقیدتی سیاسی باشه حالا چه به نفع نظام و چه به ضرر نظام و دوما ضد اجتماع باشه و به قشر خاصی از مردم حمله کنه.
    در هر جامعه ای بحث روشن فکران از عوام جداست اگر شما روشن فکرید یا از روشن فکری دفاع می کنید باید یک اخلاق کاری رو به عنوان شرافت نیت خودتون نشون بدید و اون دوری از خشونت به هر شکل ممکنه آن هست.
    فعلا اینا رو داشته باشید تا ادامه بدیم.

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک - طراحی جامدات
    ارسال تشکر
    3,247
    دریافت تشکر: 14,584
    قدرت امتیاز دهی
    29855
    Array

اگه تنها به کپی کردن اکتفا نشه و به مطلب پر و بال داده بشه، کپی و پیست هم می تونه مفید باشه چون قرار نیست همه علامه دهر باشند ولی امانتداری و ذکر منبع هم خیلی مهمه
    آشوبم آرامشم تویی
    به هر ترانه ای سر می کشم تویی
    بیا که بی تو من غم دو صد خزانم

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    روانشناسی بالینی
    ارسال تشکر
    29,978
    دریافت تشکر: 25,422
    قدرت امتیاز دهی
    43643
    Array
    نارون1's: لبخند

سلام

کپی پیس مطلقا بد نیست ،

ببینین به طور مثال من میخوام یک تالیفی کنم ، باید تو یک زمینه مطالعه ای داشته باشم ، درسته ؟ بعد بتونم با شناختی که در اون زمینه پیدا میکنم ، به مطلب تالیفی خودم جان تازه بدم

ولی چیزی که مهم هست ، منبع معتبر مطلب هست ، یعنی ما در مقابل مطلبی که میذاریم به نوعی مسئول هستیم ، چون داریم اون رو در اختیار بقیه قرار میدیم ، باید از یک منبع متعبر باشه و اون

منبع قید بشه

شاید مطلب علمی که گذاشته شده ، کپی پیس هم هست رو فرد خواننده از جاهای دیگه نخونده باشه و این براش خیلی مفید باشه ، به نوعی راهنما باشه

اگه مطالب ما یک نفر رو هم به هدفش برسونه ، خیلی خوبه

و اینکه وقتی راجع به یک موضوع تحقیق و به اثبات رسیده ، ما اون رو در اختیار دیگران قرار میدیم ( کپی پیس ) ، دیگه نمیتونیم از خودمون بنویسیم ولی میتونیم در ادامش یه نتیجه گیری ازش بنویسیم

اللَّهُمَّ اجْعَلْنِي أَخْشَاكَ كَأَنِّي أَرَاكَ وَ أَسْعِدْنِي بِتَقْوَاكَ
    مجلـــه رویش ذهــن

7. 13 کاربر از پست مفید نارون1 سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی عمران
    رشته تحصیلی
    نفت و پلیمر
    ارسال تشکر
    7,685
    دریافت تشکر: 3,187
    قدرت امتیاز دهی
    12780
    Array
    AaZaAdeh's: جدید117

کپی پیست اگه قراره تنها راه فعالیت و حضور در سایت واسه شخصی تلقی بشه، منصفانه نیست. ولی بعضا در مورد موضوعات خاص یا یک نکته جالب و چیزی که با یه سرچ

معمولی نمیشه پیدا ش کردو ازش اگاهی پیدا کرد، اون موقع بد نیست!! که بقول دوستمون ما علامه دهر یا صاحب نظر نیستیم...

ممنون از ایجاد این بحث
    سه چیز را با احتیاط بردار: قدم، قلم ، قسم!
    از سه چیز کمک بگیر: عقل ، همت، صبر!
    اما سه چیز را هیچ گاه فراموش نکن: خدا، مرگ و دوست!

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    روانشناسی عمومی
    ارسال تشکر
    31,663
    دریافت تشکر: 11,131
    قدرت امتیاز دهی
    29289
    Array
    zoh_reh's: جدید88

با تایید نوشته دوستان در مورد فواید کپی پیست .

ببخشید یعنی برا نخبه شدن انگور نشده باید کشمش بشیم؟ البته منظورم به خودم و امثال خودمه.

بعضی از این کپی پیستها واقعا میتونن به اندازه چند کتاب کمک کنن.

من از این کپی ها که توسط دوستان یا خودم بوده خیلی چیزها یاد گرفتم یکی اینکه خودم هم مطالب رو گردآوری کنم خوبه. یا بتونم یه موضوعی بگیرم حداقل مثل انشا مطلب بنویسم.

قوانین تالار روانشناسی

الهی مرا آن ده که مرا آن به...

10. 7 کاربر از پست مفید zoh_reh سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    روانشناسی
    ارسال تشکر
    1,136
    دریافت تشکر: 4,005
    قدرت امتیاز دهی
    11968
    Array
    محمد نظری گندشمین's: جدید121

نقل قول نوشته اصلی توسط zoh_reh نمایش پست ها
    با تایید نوشته دوستان در مورد فواید کپی پیست .

ببخشید یعنی برا نخبه شدن انگور نشده باید کشمش بشیم؟ البته منظورم به خودم و امثال خودمه. ( محمد نظری گندشمین )

بعضی از این کپی پیستها واقعا میتونن به اندازه چند کتاب کمک کنن.

من از این کپی ها که توسط دوستان یا خودم بوده خیلی چیزها یاد گرفتم یکی اینکه خودم هم مطالب رو گردآوری کنم خوبه. یا بتونم یه موضوعی بگیرم حداقل مثل انشا مطلب بنویسم.
    اندیشیدن ، نبضِ حیاتِ ذهن ماست

12. 5 کاربر از پست مفید محمد نظری گندشمین سپاس کرده اند .

همکار تالار سایر موضوعات
    رشته تحصیلی
    جغرافیا
    ارسال تشکر
    10,055
    دریافت تشکر: 1,555
    قدرت امتیاز دهی
    6633
    Array
    Dorna dordone's: جدید64

سلام به همهی دوستان عزیز و محترم سایت

بازم سپاس الماس عزیزم از اینکه چنین بحث های زیبایی رو باز میکنید

من با اجازه ی الماس نازنین از همینجا از همه ی دوستان و صاحب نظران دعوت میکنم که این موضوع رو پیگیری کنیم و به نتیجه برسونیم تا شاید خود بنده که یکی از کوچکترین اعضای این سایت هستم یه راهکار زیبا و خوب برای این موضوع پیدا کنم

دوستان هر کدوم نظراتی دادند که به نوبه ی خودش خوب و جالبه اما اینکه هر شخص تنها نظر شخصیش رو بیان کنه بحث رو به یه نتیجه ی خوب نمیرسونه

اصل "کپی پیست" وجود داشته از قدیم الایام و الانم هست

این چیزی نیست که بشه کامل نقضش کرد اما واقعا اصول این استفاده شخصی و عمومی از این قابلیت چیه؟

کپی پیست چیز بدی نیست اما اگر طبق اصول و نکات رعایت شده باشه

همونجوری که خودمون داریم میبینیم تو همین سایت اکثر مطالب کپی پیس میشن و ارسالهای روزمره بیشتر همین مطالب و درج خبر ها و جمع آوری مطالب از سایت های دیگه هستش

اصول بنیادی یک مطلب همونجوری که تو بحث های مطرح شده ی دیگه هم گفته شد هدفی هستش که اون بحث و مطرح کننده ی بحث دنبال میکنه
    بسته به این هدف یه موضوعی از یه پنجره یا دیدگاه باز میشه که اون هم امکان داره که تو مواردی همین "کپی پیس" باعث ایجاد و ادامه دادن اون موضوع باشه

تنها نکاتی که از دید خود بنده باید رعایت بشه و تو مواردی شاید خود بنده هم سهل انگار کرده باشم اینه که منبع موثق ذکر بشه تا دوستان بتونن از صحت مطلب مطلع بشن و بیشتر به موضوع بپردازند
    البته علاوه بر ذکر منبع خود شخص با توجه به اهدافش باید با بیان موضوع و سوالات پیرامونی که از اون مطلب استنباط میکنه یه چالشی رو ایجاد کنه تا دوستان و بزرگواران و کارشناسانی که تو این سایت فعالیت میکنن هم تو بحث مشارکت داشته باشند و نتیجه گیری از هر موضوع بشه تا همون "کپی پیست" حتی اگر به نتیجه قطعی نرسه باعث بشه که فکر کاربران درگیرش باشه و پیگیر مطلب باشند
    من اصلا با "کپی پیست" مخالفتی ندارم اما بحث های بی محتوایی که تنها جهت پر کردن یه مطلب از اون استفاده میشه رو نمیتونم برش صحه ای بذارم

البته موضوعاتی که حتی یکبار توسط فرد ایجاد کننده خونده نشده کاملا مشخص هستند چرا که سرتاسر مشکلات ویرایشی و متناقضات مطلبی رو میشه درش مشاهده کرد!!

علاوه بر این ها و اینکه هر شخص رسالتش رو با تحقیقات جامع و اساسی میتونه تو یه موضوع برسونه بنده به شخصه از متخصصین هم تقاضا دارم که پیگیر مطالب با موضوع تخصصی خودشون باشند و از نظراتشون ما رو بی بهره نگذارند چرا که به قول دوستان همه "علامه دهر نیستن" مخصوصا بنده که بار علمی زیادی ندارم.

نکته ی خوبی که دوست عزیزمون جناب سلیم زاده در زمینه ی حمله به یه گروه خاص متذکر شدن خیلی جالب بود و من هم حرف ایشون رو تایید میکنم و میگم که این تعصبات بیجا گاهی باعث بسته شدن بحث های خوبی هم شده که خود بنده باهاش مواجه شدم

پس چه بهتر اینکه هر موضوع مورد نظر خودمون رو با "حداقل یکبار" مطالعه درج کنیم و هدفمون رو از ایجاد موضوع بیان کنیم تا جا برای بحث در باب موضوع ایجاد بشه"البته با ذکر منبع"

با تشکر از زحمات و توجه همه ی کاربران
    ویرایش توسط Dorna dordone : 4th August 2013 در ساعت 12:27 PM

14. 7 کاربر از پست مفید Dorna dordone سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)