دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: فرمول های نظریه نسبیت

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی فیزیک
    ارسال تشکر
    40
    دریافت تشکر: 256
    قدرت امتیاز دهی
    1088
    Array
    D.r who's: جدید21

پیش فرض فرمول های نظریه نسبیت

درود.....

من دیدم بعضی از دوستان سوال پرسیده بودن در رابطه با درک نظریه عام و خاص نسبیت انیشتن و چون من تا حدودی اطلاعات جامعی در این باره دارم گفتم یک تاپیک جدا بزنم تا دوستان استفاده کنند:

عده ی بسیاری در درک نظریه های انیشتن مشکل دارند از جمله این نظریه های نظریه نسبیت او است اما باید بدانید درک این نظریه فراتر از ذهن نیست! درست است که انیشتن یک نابغه بود اما به هر حال از همان مغزی استفاده میکرد که اکنون ما استفاده میکنیم.....من توانستم این نظریه را بفهمم پس به طور قطعی شما نیز آن را درک خواهید کرد

نسبیت انیشتین با نسبیت کلاسیکی فرق دارد. قبل از انیشتین مردم فکر می کردند زمان مطلق است یعنی یک ساعت بزرگ، زمان کل جهان را اندازه می گیرد؛ پس یک ساعت در زمین، همان زمان را در مریخ یا کهکشان دیگری خواهد داشت. اما در این مفهوم، مشکلی وجود دارد: در چارچوب زمان مطلق، سرعت نور نمی تواند ثابت باشد؛ (سرعت قابل اندازه گیری نور (یعنی c) که اولین بار به نسبیت گالیله اشاره داشت). این به معنای آن است که وقتی زمین با سرعت v می چرخد، نسبت به ناظری در بیرون، نور منتشر شده در جهت چرخش زمین باید سرعت c + v داشته باشد و نور منتشر شده در خلاف جهت چرخش زمین، با سرعت c – v حرکت خواهد کرد.

توجه داشته باشید که نسبیت گالیله با نسبیت انیشتن متفاوت است

بعد از آن که دانشمندان بسیاری این نظریه را که سرعت نور ثابت است را آزمایش کردند(مانند مایکلسون) به این نتیجه رسیدند که واقعا چنین است اما چرا؟؟

اگر ذره ای با سرعت v1 را از سفینه متحرکی با سرعت v2 بیندازیم، سرعت کلی Vtotal مشاهده شده از بیرون سفینه در چارچوب ناظر ساکن توسط فرمول زیر محاسبه می شود. v2 سرعت نسبی دو ناظر است. مقادیر + یا – برای v1 یا v2 به جهت آن ها وابسته است.

در واقع به نوعی اگر بتوانید آن را درک کنید یک اتفاق هم زمان در حال رخ دادن است به مثال پایین توجه کنید:

از دید یک چشم ساکن علائم نور به طور هم زمان به هر دو سفینه نمیرسد زیرا سفینه در حال حرکت است در حالی که نور در هر صورت چه در چارچوب 1 و چه چارچوب 2 سرعت ثابتی دارد
    .................................................. ...................

این مختصری از نطریه نسبیت خاص است و اما فرمول ها:

در ابتدا باید بگویم به دنبال اثبات ریاضی فرمول ها نباشید چون حداقل از توان من خارج است که بتوانم آن ها را اثبات کنم همچنین انیشتن معتقد بود بهتر است از اثبات ریاضی استفاده نکنیم خود او نیز از استناج منطقی و توضیحاتی استفاده میکرد

این نظریه تعمیمی بر نظریه نسبیت خاص است که در مورد تمامی ناظرها اعم از لخت و غیر لخت صحبت می‌کند.در این نظریه فضا-زمانِ توسط هندسه ریمانی بررسی می‌شود.این نظریه گرانش را به عنوان یک عامل هندسی و نه یک نیرو برسی می‌کند.پایه نظری گرانش کیهان شناسی این نظریه و تعمیم‌های آن است.

اصل نسبیت عام یک فرمول اصلی دارد که به شکل زیر است:

همونطور که گفتم اثبات ریاضی آن از توان من خارج است...ممکن است اما سخت!

البته با در نظر گرفتن c (سرعت نور) برابر یک که معمولآ این طور در نظر گرفته می‌شود.
    در این معادله:

• Rμν تانسور ریچی
    • R اسکالر ریچی یا انحنا
    • gμν تانسور متریک
    • Tμν تانسور تنش-انرژی
    • G ثابت جهانی گرانش

در آینده تاپیک رو آپدیت میکنم

مرسی
    FOR EVER TRUSTING WHO WE ARE ! AND NOTHING ELS MATTERS

2. 7 کاربر از پست مفید D.r who سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    3
    دریافت تشکر: 9
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

پیش فرض پاسخ : فرمول های نظریه نسبیت

جالب بود ! اما شما که به روابط ریاضیش مسلطین اگه می شد یک توضیح کامل بنویسین خیلی عالی میشه ...
    چون درک نتایجی که از فرمول آن حاصل میشه دشواره !
    اگه میشه یک تاپیک بزنین به طور کامل همراه با فرمول کل نظریه رو توضیح بدین !
    البته اگه وقت دارین
    ممنون

4. 2 کاربر از پست مفید kiak22 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    ریاضی فیزیک
    ارسال تشکر
    93
    دریافت تشکر: 92
    قدرت امتیاز دهی
    31
    Array

رفیق بدجور خلاصش کردی

6. کاربرانی که از پست مفید mohammadmehdi123 سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    برق صنعت . plc .شبکه و عیب یاب شبکه
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 0
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

الان دیگه سرعت نور ثابت نیست سرعت نور بستگی به فوتونها داره پس شاید این گفته ها نادرست باشه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)