دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی درگذشت

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک - طراحی جامدات
    ارسال تشکر
    3,247
    دریافت تشکر: 14,584
    قدرت امتیاز دهی
    29855
    Array

پیش فرض احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی درگذشت

احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی ساعاتی پیش در سن 87 سالگی درگذشت.
    به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران، احمد ابراهیمی ردیف‌دان و مدرس آواز و خواننده پیش‌کسوت موسیقی ایران از هفته گذشته به دلیل عارضه قلبی در بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) بستری و به علت عدم اختصاص تخت خالی در بخش آی سی یو به بیمارستان فرمانیه منتقل شد. این هنرمند موسیقی کشورمان که به گفته همسرش طی روزهای گذشته از نظر جسمی وضعیت رو به بهبودی داشت ساعاتی پیش دارفانی را وداع گفت.
    علی ترابی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران و عبدالحسین مختاباد عضو هیات امنا انجمن موسیقی ایران و عضو شورای شهر تهران روز یکشنبه با حضور در بیمارستان از احمد ابراهیمی عیادت کردند.

احمد ابراهیمی در سال 1305 در اورامانات کردستان متولد شد.اکثر اعضای خانواده او دستی در موسیقی داشتند و همین امر سبب شد تا او هم با تشویق خانواده به سراغ موسیقی و یادگیری این هنر برود.

ابراهیمی بیش از دوازده سال نداشت که به تهران نقل مکان کرد.در سال 1327 با توجه به صدای خوشی که داشت با استادان بزرگ موسیقی ایران نظیر ابوالحسن صبا ،مرتضی محجوبی، حسین تهرانی، غلامحسین بنان، ادیب خوانساری آشنا شد و از محضر همگی این بزرگان موسیقی ایران بهره‌مند شد.

پس از پنج سال که تحت تعلیم آنان قرار می‌گیرد اولین برنامه رادیویی خود را با محمود ذوالفنون در رادیو تهران اجرا کرد که با تشویق و استقبال مردم روبرو ‌شد.

ابراهیمی پس از یک سال اجرای برنامه‌های مختلف موسیقی در رادیو، به سال 1333 به ارکستر مرتضی‌خان محجوبی ،استاد پیانو که با همکاری محمد میرنقیبی اداره می شد، راه می‌یابد و شکوفایی هنری وی از همین زمان آغاز می‌شود. همکاری او تا سال 1335 با این ارکستر ادامه داشت.

از سال 1342 تا اواخر سال 1354 به سمت رئیس دفتر اداره کل فعالیت‌های هنری و از سال 1354 تا اواخرسال 1358 به سمت مدیر امور اداری سازمان ملی "فولکلور"ایران منصوب و مشغول کار می‌شود و ضمناً به برنامه‌های هنری خودش ادامه می‌دهد.

احمد ابراهیمی در فروردین ماه 1359 پس از پشت سرگذاشتن بیست و چهار سال مستمر کار هنری و مدیریت هنری با تقاضای خودش بازنشسته می‌شود.

بعد از انقلاب عمده وقت ابراهیمی به آموزش ردیف‌های آوازی به شاگردان و علاقه‌مندان موسیقی‌ آوازی صرف شد.

این استاد پیشکسوت هنر ایران مدتی را به طور بلاتکلیف در بیمارستان امام خمینی در اورژانس بستری بود و مسئولان آن بیمارستان حاضر به بستری کردن وی در بخش مراقبت‌های ویژه نشدند به همین دلیل وی با وجود حال نامساعد ناگزیر به جابجایی به بیمارستان فرمانیه شد.

آشوبم آرامشم تویی
    به هر ترانه ای سر می کشم تویی
    بیا که بی تو من غم دو صد خزانم

2. 6 کاربر از پست مفید م.محسن سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک - طراحی جامدات
    ارسال تشکر
    3,247
    دریافت تشکر: 14,584
    قدرت امتیاز دهی
    29855
    Array

پیش فرض پاسخ : احمد ابراهیمی استاد آواز ایرانی درگذشت

گله‌ی شهرام ناظری در تشییع پیکر احمد ابراهیمی

پیکر احمد ابراهیمی با حضور هنرمندان و دوستداران این استاد آواز ایران از مقابل تالار وحدت تشییع شد. به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم که امروز (پنج‌شنبه، ششم تیرماه) برگزار شد، حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی ایران، در سخنانی گفت: همه از خداییم و به سوی خدا بازمی‌گردیم. دریغ‌مندانه می‌گویم که هفته‌ها و روزهایی است که هر روز خبر ناگوار فقدان بزرگانی از قبیله موسیقی را می‌شنویم. این هفته‌ها داغ بزرگانی بر دل اهالی هنر ماند که جبرانش بسیار مشکل و محال است.
    او در ادامه گفت: به همه اهل هنر و مردم هنردوست و قبیله آواز و همچنین خانواده استاد ابراهیمی بخصوص همسر داغ‌دارش تسلیت می‌گویم.
    مدیرعامل خانه موسیقی عنوان کرد: حدود 30 سال پیش در منزل هنرمند بزرگ محمد موسوی که از برجسته‌ترین نوازندگان نی است، ایشان نواری گذاشتند که با هم‌نوازی خود ایشان بود. من برای اولین‌بار صدایی را شنیدم که صدای خاصی بود و تا آن روز آن را نشنیده بودم. گفتند این صدا صدای استاد ابراهیمی است. صدایی گرم و دلنشین بود. اشراف وی به شعر و ادبیات از آوازش تراوش می‌کرد. مدت‌ها بعد که حضور ایشان رسیدم، مجسمه‌ای از اخلاق و تواضع و البته موسیقی دیدم. مردی بود که بحق می‌توان گفت اشراف کامل به موسیقی و ردیف‌های موسیقی داشت و بزرگانی را دیده بود و درک کرده بود که روی شعرش تاثیرگذار بود.

نوربخش تأکید کرد: شخصیت ایشان و وارستگی این مرد که در جوانی و میانسالی، زمانی که هم توانایی داشت و هم تسلط و هم امکانات و شهرت، طوری بود که برای ویژگی اخلاقی‌اش همه اینها را رها کرد. شروع کارش با استاد محجوبی بود و در رادیو با این استادان همکار بود. چه شده است که در اوج کار همه اینها را رها می‌کند؟ این چیزی است که باید برای همه ما درس باشد.
    او در سخنان پایانی‌اش گفت: به این مساله هم توجه کنید که استاد احمد ابراهیمی خانه ندارد و این دردی است برای جامعه هنری. امیدوارم به این مسائل توجه شود و روح این مرد در جوار رضوان الهی جای گیرد و خداوند درجات او را متعال گرداند و همچنین به خانواده خودش و خانواده هنری صبر دهد.

پس از او علیرضا قربانی یکی از شاگردان استاد ابراهیمی گفت: خدمت خانواده استاد بزرگ تسلیت عرض می‌کنم. از همه بزرگانی که در جمع هستند، عذرخواهی می‌کنم. همه گفتنی‌ها را آقای نوربخش به صورت جامع بیان کردند.
    این هنرمند در ادامه گفت: از سال‌های قبل خدمت استاد می‌رسیدم ولی اواخر دیدارمان کمتر شده بود و گاهی در فرهنگسراها استاد را می‌دیدم. چیزی که برای من مهم است، توانایی این استاد در حیطه ادبیات بود. جناب استاد همیشه افتخار می‌کردند در دورانی در دانشگاه تهران درس خوانده‌اند که استادان ارزشمندی در حال تدریس بودند.
    قربانی در پایان سخنان خود این چند بیت را به رسم شاگردی برای استاد ابراهیمی خواند: ما شبی دست برآریم و دعایی بکنیم/ غم هجران تو را چاره ز جایی بکنیم/ دل بیمار شد از دست رفیقان مددی / تا طبیبش به سر آریم و دوایی کنیم/ مدد از خاطر رندان طلب ای دل ورنه/ کار صعب است‌، مبادا که خطایی بکنیم/ دل من از پرده بشد حافظ خوش‌گوی کجاست/ تا به قول و غزلش سازونوایی بکنیم.

دختر احمد ابراهیمی نیز در سخنانی کوتاه گفت: خیلی ممنون از اینکه در مراسم پدر که پدر معنوی همه شما بود، حضور پیدا کردید. همچون اشک از چشمم رفتی و بازنمی‌آیی...
    به گزارش ایسنا، همچنین شهرام ناظری در سخنانی در جمع هنردوستان گفت: در خراب‌آباد ما از بی‌کسی آزادمرد /گر بمیرد هیچ کس نمی‌آرد به یاد. وقتی این گوهرهای ارزنده زنده هستند، باید به آنها ادای دین شود و آن موقع است که باید به فکر این گوهرهای ارزنده باشند. چه فایده دارد اکنون سخنرانی یا تعریف کنیم؟ این کار راه به جایی نمی‌برد. باید سال‌ها یا قرن‌هایی بگذرد که سیستمی به وجود آید تا این مُرده‌پرستی پایان یابد و زمانی که این بزرگان در قید حیات هستند، به آنها سر بزنند؛ بخصوص افرادی از جنس استاد احمد ابراهیمی که یک بزرگواری و آرامش و درویشی در وجود ایشان بود.
    این هنرمند در ادامه گفت: در هر صورت من که اینجا ایستاده‌ام، شرمنده‌ام، زیرا کاری از دستم برنمی‌آید. حرف زیاد است. به قول مولانا: شرح این هجران و این خون جگر / این زمان بگذار تا وقت دگر
    ناظری همچنین تاکید کرد: من علاقه ویژه‌ای به استاد داشتم، هرچند که آنطور که شایسته بود، خدمتشان نرسیدم، ولی توسط دوستان عزیز آقایان پورامید و عاطفی خدمتشان رسیده بودم و آخرین روزی که ایشان روی تخت بیمارستان بودند، برای دیدارشان به همراه آقای پورامید به ملاقات رفتیم.
    او در پایان صحبت‌هایش شعری را برای استاد احمد ابراهیمی خواند: ای وصالت آرزوی عاشقان‌/ وی خیالت پیش روی عاشقان...
    در پایان، پیکر احمد ابراهیمی برای خاک‌سپاری به قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) منتقل شد.
    آشوبم آرامشم تویی
    به هر ترانه ای سر می کشم تویی
    بیا که بی تو من غم دو صد خزانم

4. کاربرانی که از پست مفید م.محسن سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)